مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

آیا مراقب کودک تفاوتی در رشد و پرورش کودکان ایجاد می کند؟

آیا مراقب کودک تفاوتی در رشد و پرورش کودکان ایجاد می کند؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

از کودکان در کانادا به نوعی تحت برنامه ی مراقبت و رشد و پرورش کودکان قرار دارند و این رقم در سایر کشورها نیز مشابه است. معمولا کودکانی تحت مراقبت از کودک قرار میگیرند که پدر و مادرشان هر دو شاغل اند.

اهمیت پرستار کودک

به هر حال در برخی موارد به والدین توسط شخصی متخصص توصیه میشود که کودکانشان را برای مراقبت از کودک نزد یک مراقب کودک ثبت نام کنند زیرا محیطی که مراقب کودک جهت مراقبت از کودک ارائه میکند رشد کودکانشان را ارتقاء میدهد.
ممکن است والدین سوالات بسیاری راجع به مراقبت از کودک داشته باشند ؛ ما فکر میکنیم که شناخت برخی فروض رایج راجع به آثار مراقبت از کودک توسط پرستار کودک و گزارش دادن آنچه که تحقیقات به واقع نشان میدهند ممکن است مفید باشد. فروض راجع به کودکانی است که دارای رشد نرمال اند نه کودکانی که نیازمند مراقبتهای خاص اند.

مزایا و معایب استفاده از مراقب کودک

فرض 1: کودکانی که مورد توجه مراقب کودک قرار دارند خروجی و نتیجه ی بهتری نسبت به کودکانی که توسط مادرانشان در خانه مراقبت میشوند دارند.
انجمن ملی سلامت کودک و توسعه ی انسانی (NICHD)در آمریکا طی یک مطالعه به تاثیر مراقب کودک و محیط خانه به بیش از 1000 کودک با رشد نرمال توجه کرد که در نهایت متوجه شدند:
1-کودکانی که منحصرا توسط مادرانشان مراقبت شده اند تفاوتی از نظر رشد وپرورش نسبت به آنهایی که توسط مراقب کودک مراقبت شده اند ندارند.
2-ویژگیها و مشخصات والدین خانواده با شدت بیشتری بر رشد کودک به نسبت ویژگیهای مراقب کودک اثر دارد این به آن معناست که خانواده ها تاثیر عمیق تری بر چگونگی رشد کودک به نسبت مراقب کودک دارند.

تاثیر خانواده در رشد و پرورش کودکان

دو ویژگی خانواده که تاثیر بارزی بر رشد کودکان دارند عبارتند از کیفیت راجع به:
1-رفتار متقابل مادر- کودک : در نتایج کودکانی بهتر بودند که مادرانشان در جریان رفتار متقابل پاسخگو، حساس و متوجه بودند و واکنش های خوبی از خود ارائه میدادند.
2-محیط خانواده: خانواده هایی که دارای جریان منظم سازمان یافته و دارای کتاب ، وسایل بازی و تجربیات مهیج درون و بیرون از منزل بودند دارای کودکانی با نتایج اجتماعی و شناختی بهتری بودند.
>>> کودکانی که تحت مراقبت مراقب کودک اند دارای نتایج مشابه با کودکانی اند که در خانه نگهداری میشوند خواه آنکه مراقبت از کودک در مهد کودک انجام شود یا خیر، این خانواده ها هستند که دارای اثر اصلی عمده بر رشد کودکانشان اند که از طریق اثر متقابل والدین –کودکان، عامل بسیار مهم و حساسی را در رشد آنها به وجود می اورند.
فرض 2: مراکز مراقبت از کودک به نسبت مراقبت ازکودک در منزل برای رشد و پرورش کودک مناسب ترند.
موسسه ی (NICHD) کودکانی را که تحت مراقبت در مراکز مراقبت از کودک هستند را با کودکانی که در مراقبت مبتنی بر خانه از آنها مراقبت میشود ( مانند مهد کودک در منزل یا مراقبت درون منزل کودک به وسیله ی اشخاصی به جز والدین ) را مقایسه کرد. آنها فهمیدند که مراقبت کودک در مراکز مراقبت از کودک با موارد زیر مرتبط است:
? تا حدی رشد زبانی و شناختی بهتر
? مهارتهای پیش تحصیلی بهتر شامل حروف و اعداد
? مشکلات رفتاری کمتر در سن 2 و 3 سالگی
? مشکلات رفتاری بیشتر در سن 4 سالگی(مانند نافرمانی و سرپیچی کردن)
بنابر این مشخص شد که این در این موضوع مزایا و معایب برای هر دو سیستم مراقبت از کودک از طریق مرکز مراقبت و از طریق خانه وجود دارد.
فرض 3: پیشرفت و رشد کودکان موضوعی است که به مراقب کودک مربوط نمیشود زیرا که بیشتر مراقبان کودک در کیفیت بالایی قرار دارند .
اکثر برنامه های مراقبت از کودک برای کودکان محیطی گرم و تحت حمایت به وجود می آورد که سلامت و امنیت کودکان را تامین میکند، ولی در هر حال صرفا درصدی کوچک از کودکان تحت مراقبت مراقب کودک از مراقبتهایی که پرورش و رشد آنها را پیشرفت میدهد برخوردار میشوند.
مطالعات نشان داده است که:
? بیشتر برنامه های مراقب کودک در ایالات متحده، مراقبتی را تامین کرده است که در حد میانه است (بین ضعیف و خوب)
? تنها حدود 3/1 مراکز مراقبت از کودک و 3/1 مهد کودکهای خانه در کانادا رشد اجتماعی ، زبانی و شناختی کودک را پرورش داده اند.
شواهدی وجود دارد که برخی مراکز مراقبت از کودک که فراگیرند (که کودکان با نیازهای خاص را در خود جای میدهند ) به بالاتر بودن کیفیت نسبت به برنامه های غیر فراگیر میپردازند.

پیشنهاد مطالعه: 3 نوع مسئولیت پرستار کودک‌ 

رشد و پرورش کودکان
رشد و پرورش کودکان

چه چیزی منجر به مراقبت با کیفیت بالا از کودک است؟

موسسه ی (NICHD) اعلام کرد که مراقبت با کیفیت بالا به مقدار مراقبت مثبت فراهم آمده بستگی دارد که این به معنای آن است که مراقبان یا معلمان:
? بینشی مثبت ارائه دهند
? تماس فیزیکی مثبت با کودکان داشته باشند
? معمولا به صدای کودکان پاسخ دهند
? سوال بپرسند
? کوکان را تشویق کنند
? کتا ب و آواز بخوانند
? رفتار کودکان را تشویق کنند
? واکنشهای منفی را کمتر و بیرنگ کنند

سخن پایانی

درمیان تمام این فاکتورها زبانی که مراقب کودک از ان استفاده میکند ( در واکنش به صداها ، سوا ل پرسیدنها و جوابها) مهمترین عامل است که نتایج کلامی و شناختی کودک با آن پیش بینی میشود.
>>>والدین نباید تصور کنند که تمام مراکز مراقبت از کودک دارای کیفیت بالایی هستند و لازم است که برای داشتن مراقبتی مثبت زمانی که یک مراقب کودک را انتخاب میکنند کیفیتهای فوق الذکر را مورد توجه قراردهند

منابع برای مراقبت از کودک در خانه

ممکن است مراقبت از کودک برای شما به تنهایی سخت باشد. اگر تشخیص دادید که برای مراقبت از کودکتان به کمک های تخصصی نیاز دارید، گزینه های زیادی وجود دارند. مراکز مراقبت و پرستاری از کودک خدماتی از قبیل کمک پرستاری تخصصی، حمل و نقل و کمک هایی برای وعده غذایی ارائه می دهند.

مرکز پرستاری سلامت اول با اعزام پرستار کودک متخصص در منزل و مراقب حرفه‌ای، بهترین خدمات مراقبتی و پرستاری را به کودک عزیزتان ارائه کند. کافیست با شماره 1527 و یا 02127630 تماس حاصل کنید.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.