مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

علائم اولیه و شایع سرطان خون در کودکان چیست؟

علایم سرطان خون در کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بسیاری از علائم سرطان خون در کودکان childhood-leukemia  نیز علائم بیماری های شایع و کمتر جدی کودکان است. سرطان خون می تواند مزمن باشد ، و علائم ممکن است به آرامی ایجاد شود ، یا حاد باشد و علائم خیلی سریع ظاهر شوند.

سرطان خون در کودکان

علائم اولیه سرطان خون در کودکان

سرطان خون  علاوه بر کودکان، نوجوانان را نیز درگیر می کند. براساس  گزارش موسسه ملی سرطان در ایالات متحده ، این نوع شایع ترین نوع سرطان  در کودکان زیر 15 سال است. سالانه حدود 4000 کودک در کشور آمریکا به سرطان خون مبتلا می شوند.

سرطان خون در کودکان ،  سلول های خونی را تحت تأثیر قرار می دهد. این نوع سرطان باعث ایجاد سلولهای سفید خون در مغز استخوان فرد می شود. سپس این سلولها از طریق جریان خون عبور کرده و تولید سلولهای خونی سالم را سرکوب می کنند. تشخیص سرطان خون در یک کودک می تواند امری ترسناک باشد ، اما میزان بقا  بیماران رو به افزایش است.

علائم شایع سرطان خون در کودکان

اگر کودکی علائم زیر را دارد و والدین یا پرستار کودک به سرطان خون مشکوک هستند ، تماس با پزشک ضروری است.

1. کم خونی

وقتی بدن کمبود گلبول قرمز داشته باشد ، کم خونی اتفاق می افتد. گلبول های قرمز خون وظیفه حمل اکسیژن به بدن را دارند و اگر کسی به اندازه کافی این ماده را  تولید نکند ، ممکن است  علایم زیر را تجربه کند:

خستگی

ضعف

سرگیجه

نفس نفس زدن

سردرد

پوست رنگ پریده

احساس سرمای غیرمعمول

2. عفونت های مکرر

در کودکان مبتلا به سرطان خون تعداد گلبول های سفید خون بالا است ، اما اکثر این سلول ها عملکرد صحیحی ندارند. این موضوع به این دلیل است که سلول های غیر طبیعی جایگزین گلبول های سفید خون سالم می شوند.

گلبول های سفید به محافظت از بدن و مقابله با عفونت کمک می کنند. عفونت های مکرر و مداوم می تواند نشان دهد که کودک به اندازه کافی گلبول سفید خون سالم ندارد.

سرطان خون در کودک

3. کبودی و خونریزی

اگر بدن کودکی به راحتی کبود شود یا دچار خونریزی شدید بینی یا خونریزی از لثه شود ، این شرایط می تواند سرطان خون باشد. کودک مبتلا به این نوع سرطان مشکل کمبود پلاکت دارد که به جلوگیری از خونریزی کمک می کند.

4. درد استخوان یا مفصل

اگر  مشخص شود که کودک درد دارد و به صورت مداوم از این درد شکایت دارد که استخوان ها یا مفاصل او دردناک است ، این موضوع می تواند نشان دهنده سرطان خون در کودکان باشد. وقتی لوسمی ایجاد می شود ، سلول های غیر طبیعی در داخل مفاصل یا نزدیک به سطح استخوان ها جمع می شوند.

5. تورم

بازوها یا غدد لنفاوی متورم ممکن است نشان دهنده سرطان خون باشد. در کودک مبتلا به سرطان خون ، تورم می تواند قسمت های مختلف بدن را تحت تأثیر قرار دهد ، از جمله:

شکم  : سلول های غیر طبیعی در کبد و طحال جمع می شوند.

صورت و بازوها :  هنگامی که فشار به وریدی به نام بزرگ ‌سیاهرگ زبرین باعث جمع شدن خون در این منطقه می شود

گره های لنفاوی : ایجاد توده های کوچکی در کناره های گردن ، زیر بغل یا استخوان ترقوه

توجه به این نکته مهم است که در کودکی که غدد لنفاوی متورم است بیشتر از سرطان خون  احتمال وجود عفونت مطرح می باشد . همچنین ، تومورهای ناشی از انواع دیگر سرطان به احتمال زیاد به بزرگ سیاهرگ فوقانی فشار وارد کرده و منجر به تورم صورت می شوند. تورم هنگام بیدار شدن کودک بدتر خواهد شد و در طول روز بهبود می یابد.

به این حالت سندرم بزرگ سیاهرگ فوقانی گفته می شود و بندرت در موارد سرطان خون اتفاق می افتد. با این حال ، این شرایط می تواند زندگی را تهدید کند ، و به مراقبت های اضطراری نیاز دارد.

نشانه های سرطان خون در کودکان

6. کمبود اشتها ، معده درد و کاهش وزن

اگر سلول های سرطان خون باعث تورم در کبد ، کلیه ها یا طحال شده باشند ، این اندام ها می توانند به معده فشار وارد کنند. نتیجه ممکن است احساس سیری یا ناراحتی ، کمبود اشتها و در نتیجه کاهش وزن باشد.

7. سرفه یا مشکلات تنفسی

سرطان خون می تواند قسمت هایی از بدن را در داخل و اطراف قفسه سینه مانند برخی از غدد لنفاوی یا تیموس ، غده ای که بین ریه ها قرار دارد ، تحت تأثیر قرار دهد.

اگر این قسمت های بدن متورم شود ، می توانند به نای فشار وارد کنند و تنفس را دشوار کنند. در صورت تجمع سلول های لوسمی در رگ های خونی ریه ، مشکلات تنفسی نیز ممکن است ایجاد شود. اگر کودکی در تنفس مشکل دارد ، باید سریعا به اورژانس مراجعه نمایید .

8. سردرد ، استفراغ و تشنج

اگر سرطان خون بر مغز یا نخاع تأثیر بگذارد ، کودک ممکن است علایم زیر را تجربه کند:

سردرد

ضعف

تشنج

استفراغ

مشکل در تمرکز

مسائل با تعادل

تاری دید

9. بثورات پوستی

سلول های لوسمی که به پوست سرایت می کنند  می توانند منجر به ایجاد لکه های کوچک ، تیره و بثوراتی در سطح پوست شوند. به این مجموعه سلولها کلروما یا سارکوم گرانولوسیتی گفته می شود و بسیار نادر است.

کبودی و خونریزی که ناشی از سرطان خون باشد می تواند باعث ایجاد لکه های ریزی به نام petechiae  شود. این کبودی های ممکن است مشابه بثورات جلدی باشند.

سرطان خون در کودکان مبتلا

 10. خستگی مفرط

در موارد نادر ، سرطان خون منجر به ضعف و خستگی بسیار شدید می شود که می تواند منجر به اختلال در گفتار شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که سلول های سرطان خون در خون تجمع می یابند و باعث غلیظ شدن خون می شوند. خون ممکن است آنقدر غلیظ باشد که گردش خون از طریق رگهای کوچک مغز کند شود.

11-احساس ناراحتی عمومی

ممکن است کودک نتواند علائم خود را با جزئیات توصیف کند ، اما به نظر می رسد به طور کلی بیمار است. وقتی علت بیماری کودک نامشخص است بهتر است به پزشک مراجعه نمایید تا علت اصلی این مشکل مشخص شود .

علائم اولیه سرطان خون در کودکان

ارزیابی علائم سرطان خون در اسرع وقت امکان تشخیص و درمان سریع را فراهم می کند. تشخیص اولین علائم سرطان خون در کودکان دشوار است. همچنین ممکن است از کودکی به کودک دیگر متفاوت باشد ، همه کودکان مبتلا به سرطان خون علائم ذکر شده در بالا را نشان نمی دهند.

علائم اولیه نیز به اینکه لوسمی از نوع  حاد یا مزمن  است  بستگی دارد. علائم سرطان خون حاد اغلب به سرعت ظاهر می شود و ممکن است بیشتر به چشم بیاید. علایم در مبتلایان به سرطان خون مزمن ممکن است خفیف تر باشند و با گذشت زمان به تدریج ظاهر شوند.

اگر والدین یا پرستار کودک به علائم فوق پی ببرد ، بهتر است کودک را در اسرع وقت نزد پزشک ببرید. یک تشخیص سریع می تواند این اطمینان را بوجود آرود که کودک به سرعت درمان مناسب را دریافت می کند.

با این حال ، بسیاری از این علائم شایع است و می تواند نشان دهنده طیف وسیعی از بیماری ها باشد. پزشک قبل از تشخیص ، آزمایشات و ارزیابی های مختلفی را انجام می دهد.

سرطان خون در کودکان انواع مختلفی دارد. علایم کودک بیمار به نوع و طیف گسترده ای از عوامل دیگر بستگی دارد. کودک مبتلا به سرطان خون می تواند از درمان به خوبی نتیجه گرفته و لازم است در صورت مشاهده علایم هر چه زودتر  با پزشک متخصص مشورت انجام گیرد .

پزشکان اکنون می توانند بسیاری از انواع سرطان خون در کودکان را با موفقیت درمان کنند. روش های درمانی در حال پیشرفت است و روز به روز میزان بقای بیماران مبتلا به سرطان خون رو به بهبود است.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.