مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

فواید شیر مادر و تاثیرات استفاده از شیر مادر بر رشد و پرورش نوزادان

دلایل سودمندی شیر مادر

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

فواید شیر مادر برای نوزادان   benefits of  breast feeding in infant   سال هاست که مورد توجه بسیاری از محققان قرار گرفته است. اگر در این فکر بودید که به نوزاد تازه متولد شده خود شیر مادر ندهید ، احتمالاً در این زمینه اطلاعات زیادی ندارید.

فواید شیر مادر و تاثیرات استفاده از شیر مادر بر رشد و پرورش نوزادان

این تصمیمی است که کاملا مربوط به شخص شماست. قبل از تصمیم گیری بهتر است تمامی مزایا و تاثیرات شیر مادر بر روی نوزاد را برای شما مرور کنیم .شیر مادر تغذیه بهینه ای برای نوزادان فراهم می کند. از مقدار مناسب مواد مغذی برخوردار است ، به راحتی هضم می شود و به راحتی در دسترس است.

فواید شیردهی برای کودک شما چیست؟

شیر مادر بهترین،مفیدترین و تاثیرگذارترین ماده غذایی برای کودک شماست.

کودک شما از راههای مختلفی از شیر شما سود می برد.

فواید و تاثیرات شیردهی بر سلامت نوزاد

شیر مادر علاوه بر تغذیه نوزاد از او محافظت می کند. شیر مادر مملو از ترکیبات زنده از جمله سلولهای بنیادی ، گلبولهای سفید و باکتریهای مفید و همچنین سایر مؤلفه های فعال زیستی مانند آنتی بادی ها ، آنزیم ها و هورمون ها است که همگی به مبارزه با عفونت ، جلوگیری از بیماری و همچنین در رشد طبیعی نوزاد تاثیر بسزایی دارد.

نوزادانی که به طور انحصاری در شش ماه اول زندگی خود از شیر مادر تغذیه میکنند، کمتر از سایر نوزادان از بیماری های گوارشی(مشکلات معده و روده )، سرماخوردگی و آنفولانزا ، عفونت گوش و قفسه سینه رنج می برند.

شیر مادر حاوی آنتی بادی هایی است که به نوزاد شما در مقابله با ویروس ها و باکتری ها کمک می کند ، که در ماه های اولیه بسیار مهم است.

این خصوصاً در مورد آغوز یا همان شیر اول صدق می کند. آغوز مقادیر زیادی ایمونوگلوبولین و همچنین چندین پادتن دیگر را فراهم می کند. هنگامی که در معرض ویروس یا باکتری قرار دارید ، بدن شما شروع به تولید آنتی بادی هایی می کند که بعد از مدتی به داخل شیر می روند.

شیر مادر به طور خاص رشد نوعی باکتری را تشویق می کند ، که باکتری های مفیدی هستند که می توانند بسیاری از باکتری های گرم منفی و انگل ها را مهار کنند. در حقیقت ، تفاوت چشمگیر بین باکتریهای موجود در روده نوزادان تغذیه شده با شیر مادر و نوزادان تغذیه شده با شیر خشک وجود دارد.

شیرخواران (شیر مادر) دارای سطح لاکتوباسیل هستند که به طور معمول 10 برابر بیشتر از شیرخواران تغذیه شده با شیرخشک است. هم وجود لاکتوباسیل ها و هم عمل لاکتوفرین ها و لیزوزوم ها با محدود کردن رشد باکتری های ناسالم در روده به محافظت از نوزاد کمک می کند.

اهمیت شیر مادر

تغذیه با شیر مادر در شرایطی که کودک شما مریض یا ناراحت است او را آرام می کند ، و نباید آن را به عنوان یک مزیت مهم دست کم گرفت. در حقیقت ، مطالعات نشان داده اند که شیردهی باعث کاهش گریه می شود و در صورت واکسیناسیون نوزادان آنها را تسکین می دهد.

تاثیر شیر مادر روی خواب نوزاد

شاید شنیده باشید  نوزادانی که از شیر خشک تغذیه میکنند مدت زمان بیشتری می خوابند ، اما به نظر می رسد این یک باور غلط است. تحقیقات نشان می دهد که نوزادان تغذیه شده با شیر مادر و یا شیرخشک به یک اندازه احتمال دارد که در طول شب از گرسنگی بیدار شوند .اما تفاوت در این است که نوزادان با شیر مادر زودتر به خواب می روند و این موضوع یکی از مهم ترین فواید شیر مادر است.

اکسی توسین که هنگام تغذیه شیر مادر در بدن کودک ایجاد می شود ، باعث می شود که بعد از شیر خوردن احساس خواب آلودگی داشته باشد. و سایر هورمون های موجود در شیر مادر به کودک شما کمک می کند تا الگوی خواب منظمی پیدا کند.

مزایای مادام العمر تغذیه با شیر مادر برای نوزادان

تغذیه با شیر مادر فقط شش ماه اول به نفع کودک شما نیست. هر چه بیشتر به این روند ادامه دهد ، مزایا و فوائد بیشتری شامل حال او میشود . در هر نوبت شیردهی سطح اکسی توسین یا همان هورمون عشق در بدن هر دو شما بالا می رود و باعث تشویق و استحکام پیوند بین مادر و کودک می شود

این امر می تواند یک پایه محکم برای روابط آینده باشد و حتی ممکن است کمی به فرزندتان کمک کند تا در مراحل بعدی زندگی با استرس مقابله کند.از فواید شیر مادر  همین بس که  باعث افزایش وزن سالم در نوزاد می شود. تغذیه با شیر مادر باعث افزایش وزن سالم و جلوگیری از چاقی کودکان می شود.

اثر شیر مادر بر سلامت کودک

یک منبع معتبر از مطالعه نشان داد که شیردهی بیش از 4 ماه باعث کاهش احتمال ابتلا ی کودک به اضافه وزن و چاقی می شود.

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند در بدن خود لپتین بیشتری نسبت به نوزادان با شیر خشک دارند. لپتین یک هورمون اصلی برای تنظیم اشتها و ذخیره چربی است.

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه میشوند میزان مصرف شیر خود را تنظیم می کنند. آنها فقط تا زمانی که گرسنه هستند به شیر خوردن ادامه میدهند،و این روند به آنها در ایجاد الگوهای غذایی سالم کمک می کند.

فواید شیر مادر بر هیچ کس پوشیده نیست . شیر مادر شیرین و خامه ای است ، طعمی که بسیار متفاوت است و احتمالاً بهتر از شیر خشک است. همچنین طعم غذاهایی که می خورید به کودک شما منتقل می شود که می تواند از همان ابتدا رژیم غذایی آنها را متنوع کند. همچنین می تواند برای کودک شما دلگرم کننده باشد. کودکی که ترسیده ، آسیب دیده یا بیمار است را می توان با تغذیه با شیر مادر به حالت آرامش و آسایش رساند.

معایب استفاده از شیر خشک

  • در پیوند رابطه احساسی بین مادر و کودک اختلال ایجاد میکند.
  • ایجاد اختلال در روند طبیعی دستگاه گوارشی
  • حساس شدن سیستم تنفسی نوزاد و افزایش امکان ابتلا ی نوزاد به عفونت های تنفسی
  • سوء تغذیه؛ کمبود ویتامین A
  • حساسیت بیشتر و به وجود آمدن مقاومت در نوزاد در برابر شیر مادر
  • افزایش خطر برخی از بیماریهای مزمن
  • چاقی
  • نمرات پایین تر در تست های هوش در نوجوانی و بزرگسالی
  • ممکن است مادر بطور ناخواسته زودتر باردار شود.
  • افزایش خطر کم خونی ، سرطان تخمدان و سرطان پستان در مادر.

قطعا شیر خشک هرگز نمی تواند فواید شیر مادر را داشته و جایگزین مناسبی برای آن باشد.

فواید شیر مادر و تاثیرات استفاده از شیر مادر بر رشد و پرورش نوزادان

فواید شیردهی طبیعی

فواید شیر مادر به شرح ذیل می باشد:

مراحل هضم غذا در کودک شما راحت تر است.

نیازی به تهیه و آماده کردن از قبل ندارد.

همیشه در دسترس است.

تغذیه با شیر مادر می تواند مانع از بازگشت دوره (عادت ماهیانه)شما به مدت 3-6 ماه یا حتی بیشتر شود. به طور معمول ، قاعدگی تقریباً یک ماه پس از قطع تغذیه انحصاری با شیر مادر برمی گردد.

شیر مادر دارای تمام مواد مغذی ، کالری و مایعاتی است که کودک شما برای سالم بودن نیاز دارد.

شیر مادر دارای فاکتورهای رشدی است که بهترین حالت رشد اعضای بدن کودک شما را تضمین می کند.

این ماده حاوی بسیاری از فرمول ها است که کودک شما را از بسیاری از بیماری ها و عفونت ها محافظت می کند. در حقیقت ، نوزادان شیرده کمتر احتمال دارد که دچار بیماری های زیر شوند:

عفونت گوش ،اسهال پنومونی ، خس خس و برونشیولیت ،سایر عفونتهای باکتریایی و ویروسی مانند مننژیت

تحقیقات همچنین حاکی از آن است که تغذیه با شیر مادر می تواند در برابر چاقی ناگهانی نوزادان ، دیابت ، آسم ، اگزما ، کولیت و برخی از سرطان ها محافظت کند.

سازمان بهداشت جهانی (Who) و یونیسف به مادران توصیه می كنند كه تحت هر شرایطی حداقل به مدت شش ماه اول زندگی فرزند خود شیردهی انحصاری خود را تأمین و ادامه دهند.

مرکز پرستاری سلامت اول آماده ارائه خدمات پرستار کودک به خانواده های گرامی علی الخصوص مادران با نوزادان تازه متولد شده است. پرستاران ماهر و با تجربه این مرکز با همراهی مادران گرامی پیمودن مسیر پرورش نوزادان تازه متولد شده را برای مادران آسوده تر می گردانند.

 

 

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.