مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

رشد بینایی نوزاد و تکامل بینایی در تشخیص رنگ

رشد بینایی نوزاد

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

رشد بینایی نوزاد Baby’s Eye Development بر اساس سرعت رشد نوزاد در ماه های ابتدایی تولد متفاوت است و بر همین اساس توانایی تشخیص رنگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. به عنوان پدر و مادر یک کودک، ممکن است کنجکاو باشید که بدانید نوزادان چه زمانی رنگ ها را می بینند و شروع به تمایز بین آنها می کنند. همانطور که در هر مرحله از رشد  فعالیت هایی مانند چهار دست و پا رفتن ، راه رفتن یا صحبت کردن اتفاق می افتد ، نوزادان یاد می گیرند که رنگ های مختلف را در یک سن خاص ببینند و بین آنها تمایز قائل شوند. به طور کلی حدود یک سال طول می کشد تا رشد بینایی نوزادان به سطح طبیعی بزرگسالان برسد و سه تا چهار سال رشد کامل کند . با این حال ،رشد بینایی نوزادان ممکن است در میان نوزادان متفاوت باشد ، زیرا هر نوزادی با سرعت خاص خود رشد می کند.

تکامل بینایی نوزاد تا تشخیص رنگ‌ها

رشد چشم نوزاد کمی بزرگتر از نیمی از چشم بزرگسالان است و تمرکز محدودی دارد ، تقریباً 20 تا 22 سانتی متر توانایی دید دارد. نوزاد تازه متولد شده می تواند هنگام تولد بین نور و تاریکی تفاوت قائل شود. آنها در هفته اول ردیابی اشیا را شروع می کنند ، اما ممکن است چند هفته طول بکشد تا اولین رنگ اصلی خود را ببینند. و اعتقاد بر این است که تا پنج ماهگی آنها طیف کاملی از رنگها را می بینند. رشد بینایی نوزاد فرآیندی پیچیده و حیاتی است که از بدو تولد آغاز می‌شود. در ابتدا، نوزادان تنها قادر به دیدن اشیا در فاصله نزدیک و با وضوح کم هستند. طی چند ماه اول زندگی، قدرت تمرکز و توانایی تشخیص رنگ‌ها بهبود می‌یابد.

نوزادان به تدریج توانایی تشخیص چهره‌ها و اشیا در فاصله دورتر را پیدا می‌کنند. محیط‌های پر از رنگ و اشکال مختلف می‌توانند به تحریک و تسریع این تکامل کمک کنند. همچنین، معاینات منظم چشم توسط پزشک متخصص در این دوران ضروری است تا هرگونه مشکل احتمالی به موقع شناسایی و درمان شود. توجه به تکامل بینایی نوزاد، پایه‌گذار سلامت بینایی در آینده اوست.

 

رشد بینایی در نوزاد

 

علائم رشد بینایی نوزاد

نوزادان تازه متولد شده  فقط می توانند رنگ های سیاه ، سفید و سایه های خاکستری را مشاهده کنند. اولین رنگ اصلی که در رشد بینایی نوزاد مشخص می‌شود، احتمالا قرمز است ، در چند هفته اول پس از تولد خواهد دید و طیف کامل رنگ ها را تا پنج ماهگی مشاهده می کند. در هنگام 12 ماهگی، نوزاد باید بتوانند حتی سایه ها و سایه های مختلف رنگ ها را تشخیص بدهد. اگر حس می‌کنید رشد بینایی نوزاد شما آهسته است می توانید برای بهبود آن از خدمات پرستار کودک استفاده کنید.

 

A baby’s vision goes through many changes during their first year of life. Your pediatrician will check your infant’s vision at each well-child visit. They make sure your baby’s vision is developing as it should. Knowing what to expect can help you watch and enjoy your child’s visual development. At birth, an infant is very sensitive to bright light. You may notice how small their pupils look, limiting how much light enters their eyes. A newborn baby can see something next to them with their peripheral (side) vision, but their central vision is still developing.

 

رشد بینایی نوزاد در یک سال اول

موارد زیر مهمترین نقاط عطف مربوط به رشد بینایی نوزادان در سال اول تولد است. توجه داشته باشید که سرعت رسیدن هر کودک به این نقاط عطف ممکن است متفاوت باشد .

 • هنگام تولد
  هنگام لمس چشمان یا پاسخ به نور شدید، پلک می زند
  حرکات چشم ناهماهنگ است
  روی جسمی که نزدیک به 18 تا 20 سانتی متری قرار دارد تمرکز می کند (تقریباً فاصله بین صورت مادر و کودک هنگام نگه داشتن در بازوها برای تغذیه).
 • یک تا سه ماه
  نگاه خود را برای مدت طولانی تری نگه می دارد و وقتی نزدیکتر می شوید لبخند می زند
  اشک شروع به شکل گیری و ریزش می نماید
  می تواند یک جسم متحرک را تا 90 درجه ردیابی کند
  الگوها و اسباب بازی های رنگی با کنتراست بالا توجه نوزاد را به خود جلب می کند
  می تواند اشیا آشنا را تشخیص دهد
  به دست های خود نگاه می کند
 • چهار تا شش ماه
  هماهنگی چشم و دست بهبود می یابد ، بنابراین کودک را قادر می سازد تا یک جسم را نگه دارد
  می تواند صورت یا جسمی را در فاصله دورتر شناسایی و به آن خیره شود
  بینایی برای تشخیص رنگهای مختلف رشد می کند
  به دست خودشان یا در آینه نگاه می کند
  می تواند سر را برگرداند و تا ماه ششم یک اسباب بازی را از روی زمین بر دارد
 • هفت تا نه ماه
  درک عمق (قضاوت در مورد فاصله) بهبود می یابد
  به رنگ های خاصی تمایل نشان می دهد
 • ده تا دوازده ماه
  می تواند به جسمی که با سرعت زیاد در حال حرکت است نگاه کند
  به خاطر سپردن گسترش می یابد
  با استفاده از پشتیبانی می توانند خود را به سمت بالا بکشند
  می تواند فاصله را به خوبی قضاوت کند و وسایل را با دقت پرتاب کند.

 

رشد بینایی نوزادان

 

چگونگی تشخیص رنگ نوزاد در سال اول زندگی

رشد بینایی نوزاد تازه متولد شده در اولین سال زندگی بسیار زیاد است. درک چگونگی رشد بینایی نوزاد برای دیدن زیبایی های جهان و رنگ ها  برای والدین بسیار جذاب است. در این قسمت یک جدول زمانی تقریبی از چگونگی رشد دیدن رنگها در سال اول زندگی بیان شده است. توجه داشته باشید که عفونت چشم نوزاد می تواند مانع از رشد بینایی در نوزاد باشد.

 1. تولد تا سه ماهگی
   هنگام تولد ، بینایی نوزاد ضعیف است. در ابتدا ، نوزادان می توانند اشیا را فقط به رنگ های سیاه ، سفید و رنگ های خاکستری ببینند.
  آنها تنها یک دید مرکزی رشد نیافته دارند.
  اولین رنگ اصلی که آنها می بینند قرمز است.
  در ماه های دوم و سوم، گیرنده های نوری به آرامی رشد می کنند و به نوزاد کمک می کنند تا رنگ های سبز و قرمز را در طول یک متر تشخیص دهد.
  والدین می‌توانند تصاویر و یا اسباب بازی های رنگارنگ و همچنین سیاه و سفید را در میدان دید نوزاد قرار دهند  تا توجه آنها را جلب کرده و بینایی آنها را توسعه دهند.
 2. چهار ماه تا شش ماه
  این دوره به دلیل آشنایی با رنگ های دیگر ، یک دوره حیاتی در رشد دید رنگی کودک محسوب می شود.
  در ماه چهارم ، کودک شروع به دیدن رنگ های اصلی پررنگ ، از جمله سبز ، قرمز ، آبی و زرد ، همراه با رنگ خاصی از این طیف رنگ ها می کند.
  در این هنگام نوزادان می توانند اشکال هندسی بزرگی از این رنگ ها را تشخیص می دهند.ردر ماه های پنجم و ششم ، دید آنها بیشتر رشد می کند ، و نوزادان طیف کاملی از رنگ ها ، از جمله پاستیل ها را می بینند. آنها همچنین قادرند بین سایه های روشن و تیره تا حدی تفاوت قائل شوند.
 3. هفت ماه تا نه ماه
  در این سن درک عمق در کودک  بهبود می یابد. قدرت بینایی آنها بهبود می یابد و آنها اشیا را با وضوح بهتری می بینند.
  کودک شروع به درک دنیای سه بعدی اطراف خود می کند ، و به واکنش آنها در رنگهای مختلف کمک می کند.
 4. ده ماه تا دوازده ماه
  با گذشت یک سال، کودک شما باید بینایی تقریباً مشابه بزرگسالان داشته باشد. کمی تأخیر در رسیدن به این مرحله جای نگرانی ندارد. چشم های یک ساله می تواند هر رنگی را تشخیص دهد و آنها می توانند از بینایی مناسبی برخوردار شوند.

علائم هشداردهنده به والدین درباره رشد بینایی در نوزاد 

از آنجا که رشد بینایی در نوزاد در طول سال اول سرعت زیادی دارد، بسیار مهم است که والدین بر مراحل رشد بینایی دقت نموده و در صورت وجود مشکل به سرعت اقدام به درمان آن نمایند تا از عوارض بعدی جلوگیری کنند. اگرچه مشکلات بینایی در نوزادان بسیار نادر است ، اما در صورت مشاهده هر یک از علائم و نشانه های زیر از مشکل بینایی ، سریعاً با چشم پزشک مشورت کنید. عدم تعادل یا حرکت غیر عادی چشم (معمولاً بعد از شش ماه) حساسیت شدید به نور این موضوع ممکن است به دلیل افزایش فشار در چشم باشد. در زیر لیستی از موارد هشداردهنده درباره تکامل بینایی نوزاد آمده است :

 • چرخش مکرر چشم ها
 • ردیابی تصویری ضعیف
 • قرمزی چشم
 • چشمان اشک آلود
 • عدم توانایی در تمرکز بر اشیا آشنا
 • مردمک خاکستری یا سفید

والدین باید نوزادان خود را برای معاینات منظم چشم نزد متخصص چشم پزشک برده تا مشخص شود کودک از مشکلات چشمی مانند استرابیسم و ​​نیستاگموس رنج نمی برد. در ادامه قصد داریم دو مورد از مشکلات چشمی که کودکان و نوزادان بیشتر درگیر آن ها می شوند را بررسی کنیم با ما همراه باشید.

چشمان ضربدری یا استرابیسم

استرابیسم نوعی عدم انطباق و تراز چشم است. انحراف چشم ممکن است نه تنها به درون ، بلکه به سمت بالا ، پایین یا بیرون باشد. در صورت عدم درمان ، می تواند به آمبلیوپی یا تنبلی چشم منجر شود. چشمان ضربدری یا استرابیسم یک اختلال بینایی است که در آن چشم‌ها به طور هماهنگ عمل نمی‌کنند و هر کدام به جهت متفاوتی نگاه می‌کنند. این وضعیت می‌تواند به دلایل مختلفی مانند مشکلات عصبی، عضلانی یا ژنتیکی ایجاد شود. استرابیسم می‌تواند در هر سنی بروز کند، اما معمولاً در کودکی تشخیص داده می‌شود.

این مشکل می‌تواند منجر به کاهش دید در یک چشم، دوبینی یا تنبلی چشم شود. درمان‌های مختلفی برای استرابیسم وجود دارد که بسته به شدت و علت آن، شامل تمرینات چشمی، استفاده از عینک یا جراحی می‌شوند. هدف از درمان، بهبود هماهنگی بین دو چشم و جلوگیری از مشکلات بینایی بیشتر است. توجه داشته باشید که وجود پرستار در منزل می تواند به جلوگیری از این بیماری بسیار کمک کند.

بیماری نیستاگموس

حرکات غیرارادی و ضرب‌آهنگی و سریع چشم‌ها بر اثر نوسان که ممکن است افقی یا عمودی یا چرخشی یا ترکیبی از آن‌ها باشد . نیستاگموس می تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد و ممکن است در حدود شش هفته تا چند ماهگی در نوزاد تشخیص داده شود. اگر تکامل غیر طبیعی عصب بینایی علت نیستاگموس باشد ، ممکن است کودک بینایی ضعیفی داشته باشد. بیماری نیستاگموس نوعی اختلال حرکتی چشم است که باعث می‌شود چشم‌ها به طور غیرارادی و مکرر به جهات مختلف حرکت کنند. این حرکات می‌تواند به صورت افقی، عمودی یا چرخشی باشد و اغلب باعث اختلال در دید و مشکل در تمرکز روی اشیا می‌شود. نیستاگموس می‌تواند مادرزادی باشد یا در نتیجه آسیب به سیستم عصبی، عفونت‌ها، ضربه به سر یا مشکلات دیگر به وجود آید. درمان این بیماری بسته به علت زمینه‌ای آن متفاوت است و می‌تواند شامل استفاده از عینک‌های ویژه، داروها یا حتی جراحی باشد. هدف از درمان، کاهش حرکات غیرارادی چشم و بهبود کیفیت دید بیمار است.

 

تشخیص رنگ در نوزادان

 

کور رنگی در کودک 

رشد بینایی در نوزاد در تشخیص رنگ هایی مانند قرمز، سبز ، قهوه ای یا نارنجی نشان دهنده کور رنگی است. علائم کور رنگی به طور کلی وقتی کودک در دبستان است آشکار می شود. اگر نوزاد شما بسیار حساس به نور باشد و دید در شب بسیار خوبی داشته باشد ، می توانید به کوری رنگ مشکوک شوید. برای بر طرف کردن مشکلات چشمی ، مانند گلوکوم ، تخریب ماکولا ، آب مروارید یا رتینوپاتی دیابتی ، که می تواند از عوامل خطر باشد ، با چشم پزشک نوزاد خود مشورت کنید. معاینات منظم چشم برای اطمینان از سلامت کامل چشم کودک شما ضروری است.

طبق گزارش آکادمی چشم پزشکی آمریکا و آکادمی اطفال، نوزادان، به ویژه نوزادان نارس یا آنهایی که سابقه خانوادگی اختلال چشم دارند ، باید توسط پزشک متخصص اطفال در سن مهد کودک از نظر بهداشت عمومی چشم معاینه شوند تا عفونت ها ، نقص ها ، آب مروارید یا گلوکوم در آنها شناسایی شود. در شش ماهگی لازم است چشمان کودک از نظر تراز و بلوغ بینایی به عنوان بخشی از ویزیت های روتین کودک بررسی شود . رشد بینایی نوزاد در اولین سال زندگی خود به سرعت زیاد است. نقاط عطف مربوط به بینایی کودک خود را در سال اول از نزدیک مشاهده کنید و آنها را برای معاینات منظم ببرید. در صورت مشکوک بودن به مشکل بینایی ، سریعاً با یک اپتومتریست یا متخصص اطفال مشورت کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله باهم مواردی که بر رشد بینایی نوزاد و همچنین تکامل بیایی نوزاد تاثیر گذار بود صحبت کردیم و گفتیم که تشخیص رنگ نوزاد از چه سنی اتفاق می‌افتد. امیدواریم که این مقاله مورد توجه و پسندتان واقع شده باشد و از آن لذت برده باشید.  لطفا سوالات خود را از طریق نظرها با ما در میان بگذارید.


سوالات متداول

آیا نوزاد یک ماهه رنگ هارا تشخیص می‌دهد؟

خیر! بینایی نوزاد یک ماهه قابلیت تشخیص و تفکیک رنگ‌هارا ندارد.

علائم کور رنگی در کودکان کی ظاهر می‌شود؟

علائم کور رنگی در کودکان عمدتا در دبستان ظاهر می‌شود و والدین می توانند متوجه آن شوند.

قدرت بینایی کودک یک ساله چقدر است؟

کودک یک ساله توانایی تشخیص انواع رنگ‌هارا دارد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
5 3 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.