مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

عفونت قارچی پوست و ناخن پا چیست و روش پیشگیری و درمان آن چگونه است

عفونت قارچی ناخن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

عفونت قارچی پوست و ناخن foot-and-toenail-fungus یکی از شایع ترین بیماری هایی است که ممکن است افراد در هر سنی با آن درگیر شوند.

عفونت قارچی پا

خارش و سوزش پای ورزشکارکه ناشی از قارچ ها می باشد، دشمن مشترکی است که در تمام رختکن های ورزشی در کمین است. اما حتی به سالن ورزشی نرفته باشید باز هم می توانید این مشکل پا را پیدا کنید.

این بیماری شامل دو عفونت جداگانه است:

یكی از این عوارض روی پوست پاهای شما تاثیر می گذارد که از آن به پای ورزشكار یاد می شود و دیگری عفونتی است كه ناخن های پا را تحت تأثیر قرار می دهد و سبب بروز ناخن های قارچی می شود.

هر دو بیماری بسیار رایج هستند ، زیرا قرار گرفتن در معرض قارچ ها به سادگی ممکن است اتفاق بیوفتد. بر طبق نظر کارشناسان آنچه که  باید در مورد این بیماری شایع بدانید و روش های اصلی برای جلوگیری از آن می باشد.

بیماری پای ورزشکار ، یک عفونت قارچی بسیار مسری است که بخشی از یک خانواده بزرگتر از عفونت های قارچی است که بر روی پوست و ناخن ها تأثیر می گذارد.

از آنجا که این یک  بیماری قارچی است ، در آب و هوای مرطوب و گرم اتاق رختکن ، حمام و دوش رشد می کند.

با تماس مستقیم با سطوح آلوده ، معمولاً در این فضاهای اشتراکی  ، پای ورزشکار دچار این مشکل می شود و عموما در داخل کفش های عرق کرده و تنگ نیز به رشد و تکثیر می پردازد.

درمان عفونت قارچی

علائم  بیماری پای ورزشکار شامل بثورات پوستی و پوسته پوسته و خارش روی پاها و بین انگشتان پا است. ناخن های مبتلا به این بیماری به رنگ زرد مایل به قهوه ای تغییر رنگ یافته و ناخن ها ضخیم ، شکننده و از بستر ناخن جدا می شوند.

این موارد فراتر از یک تغییر در ظاهر ناخن ها است . برای برخی از افراد ، این مشکل می توانند به یک نگرانی جدی برای سلامتی تبدیل شوند.

پزشکان معتقدند که “اگر شما دیابتی هستید یا از نظر ایمنی دچار مشکل هستید ، مهم است که مسائل مربوط به قارچ پا را کنترل کنید.” “عفونت قارچی می تواند باعث تجزیه پوست شود و منجر به بیماری هایی مانند سلولیت یا زخم پا شود.

برای مشخص کردن علت مشکل به یک متخصص پوست مراجعه کنید

پزشکان بر این باورند که  عفونت قارچی پا به خودی خود از بین نمی رود. و لازم است برای درمان آن به متخصص پوست مراجعه شود.

آزمایشات مختلفی وجود دارد که متخصص پوست می تواند برای شناسایی دقیق آنچه اتفاق می افتد انجام دهد.

مهم است که بدانیم که  بیماری های دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث تغییر ناخن ها شود. به عنوان مثال ، مواردی مانند سرطان پوست در بستر ناخن و حتی ملانوم ها مشاهده می شود که تغییر رنگ  ناخن ها از قهوه ای یا مایل به سیاه اتفاق می افتد .

تشخیص عفونت قارچی

پزشکان بهترین روش های درمانی را انتخاب می کنند:

بهترین روش درمانی برای عفونت های قارچ ناخن نسخه ای است که متخصص پوست می تواند تجویز کند که شما هر روز به مدت دو تا سه ماه استفاده می کنید

این قرص برای همه مناسب نیست ، زیرا ضد قارچ های خوراکی می توانند با سایر داروها تداخل داشته باشند و می توانند کبد را تحت تأثیر قرار دهند.

خوشبختانه اگر نمی خواهید یا نمی توانید قرص بخورید ، راه حل های موضعی برای درمان عفونت قارچی ناخن وجود دارد.

اگرچه داروهای موضعی به دلیل کم خطر بودن عوارض جانبی و تداخل با سایر داروها مطلوب هستند ، اما طول   مدت زمان مورد نیاز برای درمان در این روش  بسیار طولانی تر است. ضد قارچ های موضعی جدید از جمله Efinaconazole و Tababorole نفوذ بهتری در صفحه ناخن دارند و بنابراین در مقایسه با داروهای موضعی قدیمی بهتر عمل می کنند. معمولا داروهای موضعی در حالتی  بهترین نتیجه را دارند که بخش جزیی از ناخن درگیر این مشکل باشد .

سازمان غذا و دارو گاهی تاثیر لیزرهای درمانی را به طور موقت مورد تایید قرار میدهد . با این حال ، میزان درمان در این روش نسبت به داروهای خوراکی و محلول های موضعی کمتر است.

درمان فوتودینامیک

این روش گاهی برای درمان عفونت های قارچی ناخن استفاده شده است. این روش شامل استفاده از یک ماده حساس به نور و سپس قرار دادن آن در معرض منبع نور است.

این روش ممکن است تحت پوشش بیمه  قرار نگیرد .  برای تعیین نتیجه واقعی درمان فتودینامیکی در درمان عفونت قارچی ، مطالعات بیشتری لازم است.

انواع عفونت قارچی

متأسفانه ، حتی اگر ناخن پس از درمان از وجود قارچ ها پاک شود ، عفونت های قارچی ناخن تمایل به عود دارند ، به خصوص اگر فرد مستعد ابتلا به این نوع عفونت باشد.

استفاده منظم از کرم ضد قارچ موضعی پس از درمان ناخن قارچی می تواند از عود عفونت قارچی جلوگیری کند. همچنین استفاده از اسپری یا پودر ضد قارچ در کفش ها پس از درمان نیز مفید است تا خطر عود را کاهش دهد.

کرم های بدون نسخه :

اگر عفونت قارچ پا فقط روی پوست پاها تاثیر گذاشته باشد  پزشکان یک کرم ضد قارچ بدون نسخه را توصیه می کنند.

برخی از متخصصان کرم ها را بیشتر از اسپری ها یا پودرها تجویز می نمایند ، زیرا کرم ها کاملا کف پا را می پوشانند و کل سطح پوست را درمان می کنند.”

در این روش لازم است اطمینان حاصل کنید که  کرم بین انگشتان پا قرار گرفته است ، زیرا در واقع آن قسمت از پا در مناطق گرم و مرطوب بیشتر از سایر نقاط پا دچار مشکل می شود.

 

نکاتی برای مبارزه با عفونت قارچی پا:

بهترین راه برای مقابله با قارچ پا کاهش قرار گرفتن در معرض آن است. کارهای ساده ای وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از عفونت قارچ پا و ناخن انجام دهید.

پاهای خود را پس از ورزش به خوبی بشویید و خشک کنید. حتماً بین انگشتان پا را خشک نمایید.

اگر از یک مکان مشترک مانند دوش در سالن بدن سازی یا استخر محلی خود استفاده می کنید ، کفش های ضد آب مانند فلیپ فلاپ را بپوشید تا اطمینان حاصل کنید که پاهایتان با سطوح آلوده تماس ندارند.

اگر مشکوک هستید که مبتلا به عفونت پای ورزشکار شده اید ، فوراً آن را با کرم های بدون نسخه ای که در بالا ذکر شد درمان کنید.

از آنجا که عفونت قارچی پا و ناخن پا در یک محیط تاریک و مرطوب رشد می کند ، کفشی بپوشید که منافذ هوایی زیای دارد  و عرق در آن جمع نمی شود و جوراب های خود را اغلب عوض کنید. بهتر است از جوراب هایی که رطوبت پوست شما را از بین می برد استفاده نمایید.

اگر کسی به عفونت پا مبتلاست حتماً از پاهای خود در خانه محافظت نماید.

پیشگیری از عفونت قارچی

 خطر تاخیر در درمان عفونت قارچی

بزرگترین خطر عدم درمان عفونت قارچی پا یا ناخن پا این است که می تواند به سایر قسمت های بدن مانند دست ها و کشاله ران گسترش یابد.

اگر به هر دلیلی نمی توانید فوراً  عفونت قارچی ناخن های پا یا پاهای خود را درمان کنید ، حداقل از یک کرم موضعی ضد قارچ روی پوست اطراف آن استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا از گسترش آن جلوگیری کرده و سایر نقاط پوست سالم بماند.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارئه خدمات مراقبت و پرستاری بیمار در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید . با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار مورد نظر شما اقدام گردد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.