مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

علائم و نشانه های افسردگی در مردان چیست؟

علل افسردگی در مردان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

شناختن علائم و نشانه های افسردگی در مردان symptoms of depression in men  یکی از مهم ترین اقداماتی است که لازم است برای جلوگیری از مشکلات جدی تر انجام شود.

علایم افسردگی در مردان
مردان ، زنان و افراد با هر هویت جنسیتی ممکن است در دوره ای از زندگی دچار افسردگی شوند. افسردگی یک بیماری جدی است که بر نحوه تفکر ، احساس و عملکرد فرد تأثیر می گذارد.

با توجه به گزارشات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، به نظر می رسد زنان افسردگی را با سرعت بالاتری نسبت به مردان تجربه می کنند. با این حال ، تصور می شود که مردان ممکن است با تعداد کمتری دچار افسردگی شوند .

این امر ممکن است به دلیل ترکیبی از عوامل اجتماعی و بیولوژیکی باشد که مشاهده و تشخیص افسردگی در مردان را با چالش بیشتری روبرو می کند. همچنین ممکن است مردان از نظر فرهنگی تحت فشار قرار بگیرند تا با پنهان کردن احساسات خود “مردانه” تر رفتار و عمل کنند.

به همین دلیل ، تشخیص افسردگی در مردان دشوار تر است و گاهی علایم آن بسیار متفاوت تر از علایم زنان می باشد . اگر فکر می کنید ممکن است شما یا شخصی که دوستش دارید با افسردگی دست و پنجه نرم می کند ، ادامه این مقاله را بخوانید تا در مورد علائم و نشانه هایی که مردان ممکن است در هنگام افسردگی تجربه نمایند اطلاعات بیشتری کسب نمایید :

علائم جسمی افسردگی در مردان

مردان مبتلا به افسردگی ممکن است ابتدا متوجه تأثیرات جسمی افسردگی شوند. در حالی که افسردگی به عنوان یک اختلال سلامت روان در نظر گرفته می شود ، همچنین می تواند در بدن سبب بروز علایم مختلف گردد . معمولا اکثر مردان بیشتر به دلیل مشکلات جسمی به پزشکان مراجعه می نمایند تا مشکلات روحی و عاطفی .

برخی از علائم جسمی عمومی افسردگی در مردان عبارتند از:

تنگی قفسه سینه
مشکلات گوارشی مانند دفع گاز ، اسهال و یبوست
اختلال نعوظ و سایر مشکلات جنسی
سردرد
مسائل هورمونی مانند تستوسترون پایین
درد بدن
طپش قلب
کاهش ناخواسته وزن (و گاهی افزایش وزن)

عوارض افسردگی در مردان

علائم ذهنی افسردگی در مردان

علائم ذهنی افسردگی ممکن است در مردان متفاوت از زنان باشد ، که تشخیص آن را دشوارتر می کند. این علائم ممکن است در نحوه تفکر و پردازش اطلاعات توسط فرد تداخل داشته باشد و بر رفتار و احساسات او تأثیر بگذارد.

برخی از شایع ترین علائم ذهنی افسردگی در مردان عبارتند از:

عدم توانایی تمرکز
مشکلات حافظه
الگوهای فکری وسواسی
افکار مسابقه ای و رقابتی
مشکلات خواب ( کمبود یا افراط در خواب)
افکار خودکشی

بیشتر بخوانید: افسردگی در سالمندان، آیا سالمند شما علائم افسردگی را دارد؟

علائم احساسی افسردگی در مردان

وقتی بیشتر مردم کلمه افسردگی را می شنوند ، به یاد شخصی می افتند که بسیار غمگین به نظر می رسد. با این حال ، غم و اندوه فقط یکی از احساسات احتمالی ناشی از افسردگی است.

علاوه بر غم و اندوه ، مردان ممکن است علائم عاطفی ناشی از افسردگی را نیز تجربه کنند که شامل موارد زیر می باشد :

تحریک
پرخاشگری
عصبانیت
کناره گیری عاطفی از دوستان ، خانواده و همکاران
ناامیدی
عدم علاقه به خانواده ، اجتماع ، سرگرمی ها و کار
عدم میل جنسی
بی قراری
علائم رفتاری افسردگی در مردان
علائم ذهنی ، جسمی و عاطفی افسردگی در مردان نیز می تواند بر رفتار تأثیر بگذارد. از آنجا که برخی از مردان درمورد بحث درباره احساسات خود مقاومت می کنند ، این علائم رفتاری افسردگی اغلب برای دیگران آشکار است.

در مردان ، علائم رفتاری افسردگی معمولاً شامل موارد زیر است:

مشکل در ملاقات های شغلی ، خانوادگی و سایر مسئولیت های شخصی
سو مصرف مواد مخدر
نوشیدن بیش از حد الکل
انجام فعالیت های پرخطر ، مانند رانندگی بی پروا یا داشتن رابطه جنسی بدون محافظت
انزوای اجتماعی
اقدام به خودکشی

تشخیص افسردگی در مردان

چرا افسردگی در مردان به راحتی تشخیص داده نمی شود؟

در حالی که به نظر می رسد بحث و گفتگو در مورد سلامت روان در حال گسترش و توجه است ، هنوز هم عرف فرهنگی و اجتماعی اجازه نمی دهد که افراد به راحتی در مورد افسردگی خود گفتگو نمایند و این موضوع به مراتب برای مردان مشکل تر است .

به طور کلی ، مردان توسط جامعه و اجتماع مجبور می شوند که از ابراز احساسات خود اجتناب نمایند ، اگرچه ثابت شده است که سرکوب احساسات کار ناسالمی است و به سلامت روان آسیب وارد می کند . در تلاش برای حفظ این هنجارهای اجتماعی ، بسیاری از مردان ممکن است سلامت عاطفی ، جسمی و روحی خود را به خطر بیندازند.

بعلاوه ، بسیاری از مردان هرگز آموزشی در خصوص شناخت علایم افسردگی در مردان را نمی بینند و به همین دلیل ممکن است توانایی درک احساسات منفی خود را نداشته باشند .

بعضی از مردان هرگز برای افسردگی خود از متخصصان کمک نمی گیرند زیرا هرگز علائم را تشخیص نمی دهند. از طرفی دیگر ، برخی از مردانی که علائم را تشخیص می دهند ممکن است برای بحث و گفتگو در مورد مشکل خود تلاشی نکنند زیرا از قضاوت دیگران می ترسند.

در نتیجه ، هنگامی که بسیاری از مردان علائم افسردگی را تجربه می کنند ، به جای پرداختن به خود افسردگی ، ساعت های طولانی کار می کنند یا در غیر این صورت وقت خود را برای مشغول ماندن با فعالیت های مختلف پر می کنند.

تشخیص افسردگی و مراجعه برای درمان می تواند به نجات جان افراد زیادی کمک کند. میزان خودکشی در میان مردان ، به ویژه در افرادی که در گذشته در ارتش خدمت کرده یا در حال حاضر در ارتش خدمت می کنند ، زیاد است. علاوه بر این ، مردان سه تا چهار برابر بیشتر از زنان احتمال خودکشی منجر به مرگ را دارند.

با گفتکو در مورد افسردگی ، می توانیم به مردان مبتلا به افسردگی در تشخیص علائم کمک کنیم. با مراجعه برای دریافت درمان ، مردان مبتلا به افسردگی می توانند زندگی سالم و با آرامشی را تجربه نمایند .

گزینه های درمانی فعلی کدامند؟

افسردگی غالباً با گفتگو درمانی ، داروها یا هر دو مورد با هم درمان می شود. یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند در ایجاد یک برنامه درمانی شخصی که برای فرد مناسب است به او کمک کند.

بسیاری از مردان با تعیین وقت ملاقات با یک متخصص گفتگو درمانی (روان درمانگر) درمان موارد متوسط افسردگی را آغاز می کنند.

یک روان درمانگر ممکن است انواع خاصی از مراقبت روان را پیشنهاد کند ، مانند:
رفتار درمانی شناختی
درمان بین فردی
درمان حل مسئله
روان درمانی

درمان افسردگی در مردان
در صورت نیاز ، ممکن است به این درمان دارو درمانی نیز اضافه شود. با این حال ، برای موارد شدیدتر ، ممکن است فوراً دارو تجویز شود تا به کاهش برخی از علائم جسمی ، روحی ، عاطفی و رفتاری افسردگی کمک کند. این روش ممکن است در مورد شخصی با افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی استفاده شود .

داروهای ضد افسردگی مانند پاروکستین (Paxil) یا سرترالین ( Zoloft) معمولاً برای درمان افسردگی استفاده می شوند. با این حال ، یک متخصص بهداشت روان ممکن است داروهای دیگری را نیز پیشنهاد کند.

توجه داشته باشید که اثربخشی این داروها اغلب چندین هفته تا چند ماه به طول می انجامد و تفاوت محسوس معمولا نیاز به زمان دارد . صبور باشید و کاملا به اجرای برنامه درمانی خود پایبند باشید
در حالی که گفتگوهای اخیر پیرامون بهداشت روانی صریح و فراگیرتر شده است ، هنوز هم بسیاری از مردان صحبت در مورد احساسات خود را در جامعه ای که عقاید سنتی در مورد مردان دارد دشوار می دانند.

همچنین شناسایی علائم افسردگی در مردان ، که تحت تأثیر همان عوامل اجتماعی و همچنین زیست شناسی مردان است ، می تواند چالش برانگیز باشد.

 

با به اشتراک گذاشتن دانش در مورد علائم افسردگی در مردان ، می توانیم راهی را برای دستیابی به مراقبت های بهداشت بهتر و همه جانبه برای سلامت مردان بدست آوریم. با گفتگو درمانی ، دارو درمانی یا ترکیبی از این دو مورد ، افسردگی به بخشی قابل کنترل تر از تجربه انسان تبدیل می شود.

موسسه پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستاری بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.