مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

5 روش تشویق سالمند به استحمام

تکنیک های  تشویق سالمند به استحمام

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

5 روش تشویق سالمند به استحمام : تشویق سالمند به استحمام  یکی از مهم ترین وظایف یک پرستار سالمند می باشد. مسئله عدم رعایت بهداشت در سالمندانی که روزی افراد بسیار پاکیزه و تمیزی بودند بسیار جدی تر از آن است که بتوان تصور نمود.

بعضی از سالمندانی که در این موقعیت قرار می گیرند اغلب بوی نامطبوعی می دهند و لازم است در صورت مشاهده چنین وضعیتی  ریشه اصلی امتناع وی از حمام و رعایت بهداشت مشخص گردد.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن سال ها تجربه در ارائه خدمات مراقبتی به سالمند ، کودک و بیمار آمادگی دارد به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد. با استفاده از پرستاران با تجربه و آگاه این مرکز با آرامش خاطر مراقبت و پرستاری از عزیزان سالمندتان را به ما بسپارید.

روش تشویق سالمند به استحمام

دلایل زیادی وجود دارد و اغلب جند عامل با یکدیگر ترکیب شده و مسبب بروز شرایطی می شوند که سالمند از رفتن به حمام و تعویض لباس های خود اجتناب می ورزد.  با ریشه یابی دقیق علت اجتناب یک سالمند از حمام می توان بهترین راه برای تدوین یک استراتژی موفق برای  شروع به نظافت و تشویق سالمند به استحمام  را پیدا نمود.

دلایل اصلی خودداری سالمندان از نظافت و بهداشت

افسردگی

اگر سالمندی که همواره آراسته بود ، مرتب استحمام می کرد یا حاضر به پوشیدن پیراهن چروکیده نبود ، ناگهان مراقبت از خود را متوقف نماید ، افسردگی می تواند یکی از اصلی ترین  عوامل بروز این حالت باشد. پیشنهاد می شود:

مراجعه به  پزشک  می تواند برای تشویق سالمند به استحمام اقدام مناسبی باشد. به خصوص اگر به نظر برسد انرژی سالمند تا حد چشمگیری کاهش یافته است و همچنین سالمند نسبت به موضوعات مورد علاقه قبلی  احساس بی علاقگی و بی تفاوتی بنماید .

افسردگی ، به ویژه در سالمندان، همیشه  دارای علایم مشابه نیست و لازم است یک پرستار سالمند با دقت فراوان وضعیت سالمند را زیر نظر گرفته تا متوجه تغییرات روحی و جسمی او گردد.

اهمیت تشویق سالمند به استحمام

حفظ احترام و کنترل

با افزایش سن ، سالمند کنترل  همیشگی که بر زندگی خود داشته است را  از دست می دهد. نکته ای که افراد سالمند تمایل دارند تا حد ممکن  کنترل و تسلط خود را در مورد آن حفظ کنند  مسئله بهداشت شخصی خودشان است.

لازم است مراقب سالمند و اعضای خانواده  از این موضوع آگاه باشند که هر بیشتر در این مورد به سالمند فشار آورند و موجب آزار و ناراحتی او شوند او مقاومت بیشتری می کند. سالمند در این شرایط ممکن است به پرخاش بپردازد و به اطرافیان بگوید که زمان حمام رفتنم به خودم مربوط است و به شما اجازه دخالت در این موضوع را نمیدهم.

ضعف حواس پنجگانه

ممکن است مشام یک فرد جوان به راحتی بوی ادرار، عرق قدیمی و مدفوع را حس نماید، اما سالمندان  ممکن است این رایحه های نامطبوع را متوجه نشوند.

آنها به ویژه نسبت به بوی بدن خود و خانه خود را حس نمی نماید.  این به این دلیل است که حواس آنها مانند گذشته حساس نیست.

با گسترش روند پیری ، ضعف حواس، به خصوص حس بویایی فرد تشدید می شود. بنابراین برای یک سالمند تشخیص بوی بدن و یا کثیفی لباس ها چندان قابل تشخیص نمی باشد.

ترس و ناراحتی

سرویس بهداشتی و حمام می تواند  تبدیل به مکانی ترسناک برای بسیاری از سالمندان باشد. غالبا سطوح لیز، و تک رنگ این اماکن باعث افزایش امکان لیز خوردن و سقوط سالمند می گردد. بنابراین استفاده از حمام در ذهن سالمند استرس آور شده و خطرات قابل توجهی را به همراه دارد.

دلایل  تشویق سالمند به استحمام

اختلال شناختی

بهداشت فردی ضعیف یکی از علائم اصلی و شایع بیماری آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل است. استحمام یک سالمند کار نسبتا مشکلی است ، اما وقتی زوال عقل یا آلزایمر بخشی از معادله باشد ، این کار کاملاً غیرممکن به نظر می رسد.

در شرایطی که سالمند به اختلال شناختی مبتلا می باشد اغلب این مشکل  با افسردگی ، تغییرات شدید رفتاری ، حساسیت به محرک ها و عدم توانایی در درک زمان توام می باشد.

روش تشویق سالمند به استحمام و رعایت بهداشت شخصی

مشورت با دکتر

در برخی موارد گفتگو سالمند با پزشک می تواند بر سالمند تاثیر گذار باشد . گاهی پزشک ممکن است در گفتگو با سالمند علایم افسردگی را تشخیص دهد و برای او داروهای ضد افسردگی تجویز نماید که باعث بهبود وضعیت روحی سالمند شده و بر انجام بهتر امور شخصی سالمند تاثیر گذار باشد.

ترفند مهمانی

گاهی اوقات استفاده از این ترفند برای تشویق به استحمام سالمند می تواند تا حد زیادی مفید واقع شود. به عنوان مثال می توانید از افراد مورد علاقه سالمند دعوت به عمل آورید تا برای صرف شام یا ناهار در منزل سالمند مهمان شوند. در این شرایط سالمند نیاز به آماده سازی دارد که فرصت خوبی برای انجام استحمام میباشد.

 تشویق سالمند به استحمام با ابزار کمکی

استفاده از ابزار کمکی برای استحمام سالمند

استفاده از ابزارهای کمکی در حمام و دستشویی برای جلوگیری از سقوط یا خستگی سالمند و تشویق سالمند به استحمام می  تواند بسیار کارساز باشد . نصب یک دستگیره در دستشویی و یا  قرار دادن صندلی زیر دوشی برای سالمند بسیار کمک کننده می باشد و استرس او را در مورد احتمال سقوط و شکستگی استخوان ها کاهش می دهد.  لازم است برای ایمن سازی خانه با یک متخصص مشورت نمایید و اقدامات لازم را به انجام برسانید.

گفتگو مثبت در مورد مسائل بهداشتی جهت تشویق سالمند به استحمام

نحوه صحبت در مورد حمام و تغییر و تعویض لباس می تواند بسیار تأثیرگذار باشد. سعی نماید از روزهای حمام به  عنوان روزهای مثبت و شادی یاد نمایید و به عنوان مثال آن روزها را روز پیک نیک آبگرم نام گذاری کنید . با این کار حس منفی سالمند در مورد حمام کاهش یافته و عکس العمل مثبت تری نشان خواهد داد.

رفتار بسیار ملایم با سالمند مبتلا به زوال عقل

مراقبت از بیمار مبتلا به زوال عقل کاری نسبتا مشکل و حساس است. بعضی از این سالمندان تنها با یک یادآوری در مورد حمام بسیار خشمگین و ناراحت میشوند . در این سالمندان هرگز نمی توان پیش بینی نمود که یک ترس و خشم چه زمانی شروع می شود و چه زمانی از بین می رود. لازم است برای تشویق سالمند به استحمام  هرگز در هنگام ناراحتی او اصرار به انجام کامل حمام نورزید و بر اساس شرایط سالمند عکس العمل نشان دهید .

استفاده از یک شخص کمکی در استحمام سالمند( کمک بهیار )

گاهی به دلیل وضعیت جسمی سالمند و داشتن ضعف بدنی ، چاقی سالمند ، مشکلات حرکتی و غیره انجام  فرایند استحمام برای پرستار سالمند ممکن است به تنهایی کاری مشکل و تاحدی غیر ممکن باشد . بهتر است در این شرایط با استفاده از یک کمک بهیار به استحمام سالمند بپردازید تا از بروز صدمات احتمالی به سالمند جلوگیری شود.

سازش و تشویق سالمند به استحمام

سازش با سالمند برای تشویق سالمند به استحمام

مسئله بهداشت یکی از مهم ترین موارد در مراقبت از یک سالمند است که بهتر است در این مورد با سالمند سازگاری  انجام شود . ممکن است لازم باشد که مقداری استانداردهای خود را پایین بیاورید و زیاد در نحوه استحمام سالمند سختگیری ننمایید. از سالمند در مورد روش های استحمامی که در آن راحت تر است سوال کرده و برای راحتی او در هر شرایطی احترام قائل شوید.

همانگونه که بیان گردید مسئله رعایت بهداشت Encourage the elderly to take a bath و لزوم استحمام یکی از مهم ترین وظایف پرستار سالمند است. یک پرستار سالمند با انجام تکنیک های فوق و داشتن آرامش و صبر کافی می تواند بر سلامت و بهداشت سالمند تا حد زیادی تاثیر گذار باشد.

Picture of Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.