استقلال سالمند

چرا استقلال سالمند در انجام فعالیت های روزانه دارای اهمیت است؟

انجام دادن فعالیت های روزمره در دوران سالمندی به صورت مستقل برای سالمندان بسیار لذت بخش خواهد بود. برخورداری از حس احترام و عزت نفس برای سالمندان از اهمیت به سزایی برخوردار است. به همین دلیل سالمندان در حالی که در منزل زندگی می کنند باید حداکثر تلاش خود را جهت حفظ استقلال در انجام فعالیت های روزمره زندگی به کار گیرند. دستیابی به سالمندی موفق و یا سالمندی سالم با حفظ حداکثر سطح استقلال و توانایی انجام امور روزمره زندگی به دست خواهد آمد و موجی افزایش سطح کیفیت زندگی در سالمند خواهد شد.

از طرفی مراقبین سالمند در منزل نیز باید به سالمند کمک کنند تا بتواند در محیطی امن به فعالیت های روزانه خود بپردازد. در بین بسیاری از سالمندان و اطرافیان باور غلطی وجود دارد مبنی بر اینکه برای حفظ احترام سالمند باید مراقبین امور مربوط به سالمند را کاملا به عهده بگیرند. در حالی که باید به این نکته توجه کرد مراقبین نباید به جای سالمند امور مربوط به او را انجام دهند بلکه باید با حمایت و مهارت های خود  در حفظ حداکثر استقلال سالمند کمک کنند.

استقلال سالمند

دلایل بسیاری وجود دارد که نشان می دهد چرا سالمندان باید مستقل باشند. برخی از این دلایل عبارتند از:

احساس فردیت داشتن:

توانایی تصمیم گیری در احساسات فرد تاثیر بسیاری دارد و به فرد احساس مفید و موثر بودن در زندگی می دهد. به همین دلیل در صورتی که سالمندان نتوانند مستقلا تصمیم گیری کنند و تصمیمات خود را اجرایی کنند احساس ناتوانی و سرخوردگی خواهند کرد.

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات چیست و روش درمان آن چگونه است؟
مطالعه کنید

سالمندان در طول زندگی تصمیم ها و باورهای خاص خود را داشته و در جامعه و خانواده ایفای نقش می کردند، به همین دلیل در صورتی که قادر به تصمیم گیری در دوران سالمندی نباشند دچار احساساتی مانند افسردگی و عصبانیت می شود که برای سالمند و مراقبین او دردسر ساز خواهد بود و گاها منجر به بروز رفتارهای مخرب در سالمند نیز می شود. تصمیم گیری های جرئی مانند انتخاب نوع لباس و غذا نیز می تواند بر روحیه سالمند موثر واقع شود.

استقلال سالمند

حفظ قدرت و تعادل:

توانایی انجام فعالیت های روزانه به صورت مستقل توسط سالمند و یا با کمک مراقبین سالمند در منزل می تواند مانع از دست رفتن توده عضلانی و تعادل سالمند شود و با انگیزه بخشیدن به سالمند منجر به افزایش سطح سلامتی سالمند می شود. حفظ قدرت تعادل و توده عضلانی در سالمندان به دلیل جلوگیری از سقوط در سالمند به عنوان مهمترین عامل ناتوانی در سالمندان بسیار قابل توجه است و باید با استفاده از روش های تمرینی مناسب قدرت عضلانی را در سالمندان حفظ و ارتقاء بخشید.

احساس هدفمند بودن:

از دست دادن استقلال در سالمند می تواند منجر به انزوای اجتماعی سالمند شود و با تاثیر منفی بر سلامت روان سالمند باعث ایجاد ناامیدی و افسردگی در او می شود. استقلال در سالمندان باعث ایجاد حس هدف مندی می شود و فرصت هایی برای کمک به خانواده دوستان و اطرافیان فراهم می کند که از طریق آن سالمندان احساس مفید بودن را به دست می آورند. همچنین شانس مواجه با چالش های مختلف را به سالمند می دهد که با روبه رو شدن با این چالش ها احساس موفقیت داشته باشند.

پرستاری از بیماران مبتلا به زخم بستر: زخم بستر چیست؟
مطالعه کنید

استقلال سالمند

بهبود قدرت حافظه

از جمله تاثیرات استقلال سالمند در انجام فعالیت های روزانه افزایش قدرت حافظه است. از بین رفتن حافظه به تدریج با افزایش سن اتفاق می افتد، اما استقلال و فعالیت های جسمانی باعث تقویت حافظه می شود. انجام فعالیت های روزانه هر چند اندک نیز منجر به تقویت حافظه می شود.

مراقب و پرستار سالمند و همچنین اعضای خانواده سالمند نقش به سزایی در حفظ استقلال سالمند دارند. وظیفه مراقبین سالمند این است که با توجه به درخواست سالمند به او کمک کنند و توانایی همراهی سالمند را برای مدت طولانی داشته باشند. مراقبین باید با کمک و حمایت خود و همچنین با استفاده از تجهیزات و مناسب سازی محیط زندگی سالمند، شرایط بهتری برای سالمند با سطح توانمندی مختلف ایجاد کنند و از انجام دادن تمامی امور سالمند و تشویق کردن سالمند به استراحت و عدم انجام فعالیت جلوگیری کنند.

ما در مرکز سلامت اول معتقد هستیم تمامی سالمندان باید بتوانند با آرامش و استقلال زندگی کنند. از این رو برای رسیدن به این هدف ما با کمک مراقبین و پرستاران سالمند خود به سالمندان در منزل کمک خواهیم کرد تا از نظر جسمی و روانی  عملکرد بهتری داشته باشند و سالمتر بمانند و عمر طولانی تر و با کیفیت تری داشته باشند.

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
تماس 1527