مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

مدیریت امور مالی سالمند توصیه ها و رعایت نکات مهم مالی

مدیریت امورمالی سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مدیریت امور مالی سالمند ( Elderly finance management ) معمولا برای پرستار سالمند کار چالش برانگیزی است. چرا که یک پرستار سالمند معمولا باید در کنار سالمند اداره امور مالی سالمند  را نیز مدیریت کند. از سوی دیگر، مسایل مالی معمولا چالش برانگیز هستند و اغلب برای کسانی که پیش زمینه ای در ریاضیات، حسابداری، مدیریت مالی و … ندارند، ساده نخواهد بود. پرستار سالمند نیز از این قاعده مستثنی نیست. سالمندان با مشکلات مالی فراوانی مواجه هستند و چون درآمد ثابتی دارند به همین لحاظ نگران هزینه های زندگی و درمانی خودشان هستند.

تحقیقات نشان می دهد که یک مراقب سالمند در زمان کار، از نظر جسمی، ذهنی، عاطفی و همچنین مالی، دچار فرسایش می شود. ممکن است پرستار سالمند هزینه های زیادی را صرف امور درمانی، بیمه، رفت و آمد و … کند و این موضوع چالش بسیار بزرگی در زندگی هر پرستار سالمند خواهد بود. پرستار سالمند می تواند با در نظر داشتن نکات زیر مدیریت امور مالی سالمند را بهتر انجام دهد و احتمال روبرو شدن با مشکلات مالی کوچک و بزرگ را به حداقل برساند:

مدیریت مالی سالمند

1- مدیریت امور مالی سالمند در دوران بازنشستگی

پرستار سالمند باید برای بازنشستگی سالمند خود برنامه ریزی کند تا در آینده جهت اداره امور مالی در زندگی روزمره سالمند دچار مشکلات مالی نشود. یک مراقب سالمند نمی تواند همیشه ذهن خود را درگیر مشکلات مالی و کاری سالمند نماید و برای دست یافتن به آرامش فکری کاری خود و سالمند تحت مراقبت خویش می بایست برنامه ریزی طولانی مدتی را به عمل آورد تا نگرانی های سالمند را برطرف نماید. در کشور های مختلف، پرستار سالمند گزینه های متفاوتی برای دوران بازنشستگی سالمند خود پیش رو دارد. برای مثال در کشور ما، بیمه های دولتی و خصوصی بیمه عمر و سرمایه گذاری وجود دارند که بعد از بازنشستگی سالمند  پرستار سالمند می تواند مبلغی را به عنوان مستمری ماهانه برای  امور مالی سالمند از همین طریق در نظر بگیرد.

مدیریت امور مالی سالمند

2-مشورت با یک کارشناس مالی

به علت احتمال سوء استفاده های مالی از سالمند توسط اطرافیان و حتی خود مراقب غیر رسمی به نظر می رسد  پرستار سالمند می تواند برای مدیریت  امور مالی سالمند، از یک کارشناس امور مالی کمک بگیرد. ممکن است یکی از فرزندان یا اطرافیان سالمند مدیریت مالی او را عهده دار باشد اما در هر صورت مراقب سالمند می تواند یا با راهنمایی کارشناس مالی یا حسابداری  اداره امور مالی سالمند را به شکلی مطلوب و بهینه مدیریت و اداره کند و یا همه امور را به کارشناس یا حسابدار بسپارد. اما معمولا نرخ دستمزد این افراد و شرکت ها زیاد است و برای سالمند سنگین خواهد بود.

3- اجتناب از گرفتن وام های سنگین و جلوگیری از انباشته شدن بدهی ها

اگر شرایط اقتصادی سالمند تحت مراقبت دشوار است، پرستار سالمند نباید به سراغ وام های سنگین یا قرض کردن های مختلف برود. درست است که وام های مختلف گاهی می تواند به وضعیت اقتصادی  سالمند کمک کند، اما گرفتن پی در پی وام ها و قرض ها و به دنبال آن انباشته شدن بدهی ها موقعیت پرستار سالمند و سالمند را بیش از پیش در اداره امور مالی دشوار می کند. به گونه ای که ممکن است پرستار سالمند در مقطعی نتواند بدهی ها را بپردازد و دچار ورشستگی شدید سالمند بشود.

پرستار سالمند می بایست وضعیت مالی را بطور دقیق بررسی و تحلیل نماید تا بتواند نسبت به اداره  امورمالی سالمند بصورت بهینه و منطقی اقدام کند در این زمینه باید نکاتی را مد نظر قرار دهد:

1- آیا سالمند حساب های پرداخت نشده دارد؟

2- آیا وجوه برداشتی غیر قابل توجیه دارد؟

3- آیا خریدها و معاملات انجام شده را در دفترچه ای جداگانه مرتب یادداشت می کند؟

با کنترل هر یک از این موارد می توان مدیریت مالی سالمند تحت مراقبت را بصورت اصولی انجام داد.

اداره امور مالی سالمند

4-هزینه های اضطراری

بسیاری از مردم برای موارد اضطراری و اورژانسی زندگی، هزینه ای را در نظر نمی گیرند. این موضوع می تواند مشکلات به وجود آمده را در شرایط بحرانی دو چندان کند. بنابراین، پرستار سالمند نیز باید مانند هر فرد دیگری برای زمان های اضطراری هزینه هایی را برای اداره امور مالی سالمند تحت نظر خود در نظر بگیرد. بهتر است که پرستار سالمند این موضوع را در برنامه های مالی بگنجاند. البته بیمه هایی وجود دارند که شرایط بحرانی را برای سالمند پوشش می دهند. پرستار سالمند می تواند به جای در نظر گرفتن هزینه های خاص، از این بیمه ها استفاده کند.

5- اولویت دادن به امور مالی 

 گاهی پرستار سالمند به شدت درگیر کارهای مربوط به سالمند می شود و مسایل مالی را از یاد می برد. پرستار سالمند باید به یاد داشته باشد که مسایل مالی سالمند را در اولویت قرار دهد. چرا که عدم توجه به آن، روند زندگی پرستار سالمند را دچار مشکلات بزرگی می کند. در شرایطی که امور مالی پرستار سالمند و سالمند به یکدیگر مربوط هستند نیز پرستار سالمند نباید منافع خودش را از یاد ببرد و یا آن را دست کم بگیرد.

طبیعی است که هر پرستار سالمندی درباره امور مالی و مسایل اقتصادی زندگی نگرانی هایی را داشته باشد. اما پرستار سالمند می تواند با نگاهی واقع بینانه (و با کمک گرفتن از کارشناسان)، امور مالی را به خوبی مدیریت کند و احتمال به وجود آمدن مشکلات مالی را به حداقل برساند. در بعضی مواقع بعلت داشتن آلزایمر سالمند دچار اختلالات قضاوتی در این زمینه می شود و به همین لحاظ سالمندان دچار سوء استفاده های مالی می شوند.

برای حل این معضل بهتر است با اطلاع یکی از فرزندان یا وکیل قانونی سالمند، نسبت به افتتاح حساب مشترک جهت مدیریت مالی صحیح سالمند از طرف مراقب سالمند به عمل آید تا احتمال سرقت از سالمند را به حداقل برساند. در شرایط حاد و بسیار بحرانی می توان در این باره از کمک یک وکیل قانونی هم بهره برد.

 

جهت دریافت کلیه خدمات مرکز پزشکی سلامت اول با مشاوره رایگان در خصوص پرستار سالمند و پرستار کودک با ما تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار