مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پارکینسون، مراقب چگونه می تواند به سالمند مبتلا به پارکینسون کمک کند؟

پارکینسون

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

پارکینسون یک بیماری عصبی پیشرونده است.  عدم ترشح دوپامین از سول های عصبی مغز باعث به وجود آمدن پارکینسون در دوران سالمندی و گاها جوانی نیز می شود. مشخصه ی اصلی پارکینسون لرزش و سفتی عضلات و آهسته شدن حرکات بدن است.

مراقبت از سالمندان مبتلا به پارکینسون:

روند بیماری پارکینسون در افراد مختلف متفاون است و مقایسه افراد با یکدیگر در روند مراقبت تاثیر مثبتی نخواهد داشت.

برای سالمندانی که به تازگی تشخیص پارکینسون داشتند مراقبت تخصصی خاصی نیاز نیست. این افراد بیشتر نیاز به حمایت عاطفی در این مرحله دارند.

پارکینسون

زمانی سالمندان مبتلا به پارکینسون عملکرد بهتری دارند که مراقبت با کیفیتی دریافت کنند. در این جا مهم ترین استراژی ها را برای مراقبت از سالمند مبتلا به پارکینسون را ارائه می دهیم:

کاردرمانی سالمندان مبتلا به پارکینسون:

کاردرمانگر می تواند توصیه های مفیدی به سالمندرارئه میدهد و با تمرین ها و تکنیک های تخصصی انجام فعالیت های روزانه را برای سالمند راحت تر و کیفیت زندگی سالمند را به دلیل حفظ استقلال بیشتر، افزایش می هد.

گفتاردرمانگر سالمندان مبتلا به پارکینسون:

مشکلات مرتبط با صحبت کردن و ضعف در عضلات صورت و بلع که منجر به ضعف دربیان می شود در حیطه کاری گفتاردرمانگر قراردارد.

گفتاردرمانگر به سالمند و مراقب او با آموزش تکنیک ها و تمرین های تقویت کننده ی عضلات فک و صورت باعث می شود که برقراری ارتباط را در سالمند بهبود یابد.

مشاور تغذیه سالمندان مبتلا به پارکینسون:

مشاور تغذیه به کمک پزشک می تواند تمامی توصیه های ضروری برای تهیه غذا، نوشیدنی ها، تغییر وزن و رژیم غذایی را به مراقب سالمند ارئه دهد.

پارکینسون

پیشنهاد مطالعه: نکاتی درباره مراقبت از سالمند

در مراقبت از سالمند به چند نشانه مهم باید توجه کنید:

  • آیا آن ها به تازگی دچار اضافه وزن نشدند؟ مراقب سالمند باید به نانه های پرخوری در سالمند توجه کند.
  • آیا بیش از پیش نسبت به امور مالی خود حساس شده اند؟
  • آیا شروع به جمع کردن اشیاء خاصی کرده اند؟
  • آیا در آنها شاهد رفتارهای تکراری هستید؟
  • آیا بیش از حد معمول به خرید می روند؟
  • آیا بیش از پیش از اینترنت برای خرید، سرگرمی و بازی استفاده می کنند؟
  • آیا بیش از اندازه از داروهای مربوط به پارکینسون استفاده می کند؟
  • آیا رفتارهای پرخاشگرانه دارند؟

 

تنظیم روزهای مراجعه به پزشک برای بیمار مبتلا به پارکینسون

افرادی که به پارکینسون مبتلا هستند در طول سال مراجعات مکرری به پزشک دارند، سعی کنید برنامه منظم و از پیش تعیین شده را با پزشک هماهنگ کنید. از پزشک درخواست کنید که درمنزل سالمند حضور پیدا کند تا سالمند دچار استرس و خستگی ناشی از رفت و آمد نشود.

استفاده از خدمات تخصصی در منزل بیمار مبتلا به پارکینسون

در مراحل اولیه بیماری اغلب سالمندان قادر به انجام فعالیت های روزمره خود هستند اما به مرور برای تهیه غذا و فعالیت بدنی و تحرک و جابجایی نیاز به مراقب دارند. در صورتی که اعضای خانواده قادر به رفع نیازهای مراقبتی سالمند نباشند می توانند از خدمات مراقبتی در منزل برای سالمند استفاده کنند. مراقبین ما اموزش دیده اند که به صورت تخصصی با سالمندان مبتلا به پارکینسون رفتار کنند.

پارکینسون

برای سالمند مبتلا به پارکینسون وقت بیشتری در طول روز اختصاص دهید.

مراقبین سالمند حرفه ای از این موضوع آکاهی دارند که باید تا جایی که امکان دارد سالمند را تشویق به انجام فعالیت های روزمره خود کنند تا بتواند استقلال خود را حفظ کند. در این سالمندان انجام فعالیت هایی مانند غذا خورد، لباس پوشیدن و حتی قدم زدن به آرامی صورت می گیرد، به همین دلیل باید مراقب سالمند با آرامش و صرف وقت اضافی سالمند را در حفظ توانمندی خود کمک کند.

برنامه دارویی منظمی برای سالمند طراحی و اجرا کنید.

سالمندان مبتلا به پارکینسون از برخی از داروها برای کنترل علائم پارکینسون استفاده می کنند که ممکن است عوارض جانبی مانند خواب آلودگی به همراه داشته باشد. مراقب سالمند باید به علایم و نشانه های احتمالی ناشی از عوارض دارویی توجه کند و آن را به پزشک اطلاع دهد.

همچنین مراقب سالمند باید زمان مصرف داروها را تنظیم کند تا کمترین تداخل در زمان مصرف داروها بوجود آید.

مناسب سازی محیط برای کاهش حوادث

خانه سالمند ممکن است به برخی تعمیرات کوچک نیاز داشته باشد. فراهم کردن رمپ در برخی نقاط خانه، نصب دستگیره در کنار پله ها، حمام و سرویس بهداشتی، در کنار تخت و آشپزخانه از نیازهای اساسی سالمندان است.

پارکینسون

فعالیت های سرگرم کننده برای سالمند پارکینسونی طراحی کنید

کمک به تحریکات جسمی و روانی بخش مهمی از روند درمانی سالمندان مبتلا به پارکینسون است.

برنامه برای ملاقات با دوستان، ورزش، حل معما، پیاده روی و یوگا از جمله فعالیت های مفید برای سالمندان مبتلا به پارکینسون است.

مشارکت در گروه های مبتلا به پارکینسون

باید سالمند را به مشارکت در گروه های مبتلا به پارکینسون تشویق کنید تا در مورد بیماری و تجارب و احساسات خود با دوستانش صحبت کند. این روش به سالمند کمک میکند تا احتمال ابتلا به افسردگی کاهش پیدا کند. حضور افرادی در زندگی سالمند که می دانند پارکینسون چیست و روند این بیماری چگونه است در حفظ نگر مثبت به سالمند کمک می کند.

ارائه خدمات مراقبتی و تخصصی در زمینه پارکینسون توسط اعضای خانواده که برای اولین بار با این بیماری مواجه می شوند، بسیار ناراحت کنند است و تاثیر روانی منفی بر آن ها خواهد داشت. از این رو ما در مرکز پرستاری سلامت اول با آموزش نیروهای مجرب و پرستار سالمند خود در زمینه پارکینسون، بالاترین کیفیت خدمات را در اخنتیار خانواده قرار می دهیم.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.