شیوع زمین خوردن در سالمندان

دلایل زمین خوردن سالمندان و راه های جلوگیری از این اتفاق

 زمین خوردن در سالمندان falls in senior  اتفاق ترسناکی است. بیشتر مردم می دانند که سقوط برای سالمندان خطرناک است. مرکز کنترل بیماری ها (CDC) گزارش می دهد که در هر پنج سقوط یکی از آن ها آسیب جدی مانند شکستگی استخوان یا سر ایجاد می کند . ترس از افتادن نیز می تواند به طور جدی بر کیفیت زندگی یک فرد سالمند تأثیر بگذارد و متأسفانه می تواند فرد را از فعالیت و شکوفایی باز دارد.

دلایل زمین خوردن در سالمندان

بنابراین ، بسیاری از سالمندان و مراقبان خانواده علاقه مند به پیشگیری از زمین خوردن سالمندان هستند زیرا خطرات در این شرایط برای سالمند بسیار زیاد هستند. و خبر خوب این است که اگرچه نمی توان از بروز همه سقوط ها جلوگیری کرد ، اما تقریباً همیشه ممکن است اقداماتی انجام دهیم که احتمال سقوط های خطرناک را کاهش می دهد.

علت زمین خوردن سالمندان را شناسایی کنید

دلایل زیادی برای زیمن خوردن سالمندان وجود دارد . بیشتر افراد مسن به دلیل ترکیبی از دلایل خاص در معرض سقوط قرار دارند . بنابراین ، دقیقا چگونه باید در مورد کاهش خطر سقوط عمل کرد؟

اکنون لازم است سعی کنید نکات ایمنی را که اغلب در اکثر منابع پیشگیری از سقوط ذکر شده است ، پیاده سازی کنید: ورزش ، بررسی دارو ، مشورت با پزشک ، بررسی بینایی و بررسی ایمنی در منزل . اما اگر واقعاً می خواهید به یک سالمند کمک کنید که از سقوط جلوگیری کند ، توصیه می کنیم  که  دلایل سقوط او را شناسایی کنید و اینکه چرا او ممکن است سقوط کند ؟

دانستن علت زمین خوردن سالمندان به شما کمک می نماید که:

 •  استراتژی های پیشگیری مناسبی را جهت کمک به سالمند انتخاب نمایید
 • موقعیتهای مخاطره آمیز را بشناسید و برای جلوگیری از آنها قدم بردارید
 • نسبت به شرایط پزشکی و نوع داروها شناخت داشته باشید و از پزشکان بخواهید که آنها را بررسی کنند
 • متوچه شوید که چه عامل خاصی سبب سقوط سالمند شده است و این می تواند به شما در جلوگیری از زمین خوردن در آینده کمک کند

به عبارت دیگر ، یادگیری علت های سقوط سالمندان به این معنی است که شما می توانید متوجه شوید که چرا  سالمند شما سقوط می کند و قدم هایی برای کمک به آنها بردارید

جلوگیری از زمین خوردن در سالمندان

 

چرا برنامه های شخصی پیشگیری از سقوط بهتر از تکیه بر نکات عمومی پیشگیری از سقوط کار می کنند  

وقتی عواملی را که به صورت خاص باعث زمین خوردن سالمند شما می گردد را شناسایی نمایید و بر حل آنها تمرکز کنید  شما قادر خواهید بود رویکرد خود را برای پیشگیری از سقوط این سالمند خاص شخصی سازی کنید .

شخصی سازی پیشگیری از زمین خوردن سالمند بسیار مهم است . اکنون که بیان کردیم چگونه درک سقوط می تواند به شما کمک کند ، بیایید درباره سقوط صحبت کنیم . ابتدا توضیح خواهم داد که چرا سقوط سالمندان اتفاق می افتد سپس چارچوب خود را برای درک دلیل سقوط سالمندان بیان می کنیم .

چرا سقوط اتفاق می افتد
” کاهش توانایی حفظ تعادل در برابر توانایی ایستادن به حالت ایستاده “

به عبارت دیگر ، وقتی سالمند  در شرایطی قرار می گیرد که به نوعی  توانایی های او برای حفظ تعادل در حال ایستاده کاهش می یابد به زمین خواهد خورد . هنگامی که ما جوان و سالم هستیم ، اگر در معرض سقوط قرار بگیریم ، اغلب می توانیم قبل از سقوط جلوی آن را بگیریم .

بیماری یا ضعف وضعیت دیگری است که باعث می شود توانایی سالمند در حالت ایستادن را کاهش یابد . (به همین دلیل است که افراد در هر سنی در بیمارستان مستعد سقوط هستند.) اما مطمئناً ،  در سالمندان اغلب موارد دیگری نیز وجود دارد که بر توانایی آنها در ایستادن روی پای تأثیر می گذارد .

پیشگیری از زمین خوردن سالمند

مراحل کاهش خطر سقوط:

زمین خوردن در سالمندان تقریباً همیشه “چند عامله ” است . این بدان معناست که معمولاً چندین عامل وجود دارد که به سقوط یا خطر سقوط سالمند منجر می گردد. تلاش برای پرداختن به هر عامل دشوار است. در برخی موارد مانند عکس العمل های کندتر ، واکنش به موقع  برای جلوگیری از سقوط غیرممکن است .

در این شرایط کارهایی که باید انجام شود عبارت اند از:
 • لیستی از عواملی که در معرض خطر سقوط یک سالمند نقش دارند تهیه کنید
 • عوامل خطر و محرکهای مربوط به سقوط های قبلی یا حال حاضر را شناسایی کنید . این تا حدودی مربوط به خود عامل است و بخشی از آن چیزی است که امکان پذیر است که بیمار آن را تغییر دهد .
 • راهکارهای عملی را برای پرداختن به عوامل خطر سقوط قابل اصلاح پیاده سازی کنید.
3 نوع از عوامل خطرزا که در زمین خوردن سالندان باید  در نظر گرفته شود:

همچنین در نظر گرفتن عوامل زیر مفید است:

خطرات مبتنی بر سلامتی: این موارد شامل مواردی مانند مشکلات تعادل ، ضعف ، بیماریهای مزمن ، مشکلات بینایی و عوارض جانبی دارو است.

خطرات محیطی: این موارد مانند خطرات خانگی (به عنوان مثال فرشهای لیز) ، خطرات بیرونی (به عنوان مثال پیاده روهای یخی) یا کفشهای خطرناک (به عنوان مثال کفش پاشنه بلند) است. این دسته همچنین می تواند شامل استفاده نادرست از سایر وسایل کمکی باشد .

زمین خوردن سالمند

راه های جلوگیری از زمین خوردن در سالمندان:

اگر در خانه ی خود فردی سالمند دارید و میخواهید از او در برابر سقوط مراقبت کنید نکات زیر را باید در نظر بگیرید :

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم ، برای شروع لازم است توصیه های معمول برای کاهش خطر زمین خوردن در سالمندان را رعایت کنیم . بنابراین سعی کنید فرد سالمند را ترغیب کنید تا از نظر جسمی همچنان فعال باشد و همچنین نگاهی به خانه و محل گردش فرد سالمند کنید و مواردی که می تواند باعث زمین خوردن در سالمندان بشود را بررسی کنید . همچنین می توانید به فرد سالمند برای ارزیابی مشکلات بینایی و قدرت پایین پا هایش کمک کنید ، زیرا اینها عوامل خطر سقوط شایع در میان سالمند است . علاوه بر این ، دیابت می تواند باعث ایجاد مشکلات بینایی یا بدتر شدن مشکلات بینایی شود . اما اگر می خواهید برنامه پیشگیری از زمین خوردن مختص سالمند خاصی را داشته باشید ، باید از پزشک کمک بخواهید تا لیستی از عوامل خطرات جسمانی و بهداشتی فرد سالمند را تهیه کنید .

برخی عوامل دیگر که باعث سقوط می شوند عبارتند از:
 • بی حسی مزمن در پا : این یک مشکل شایع در افرادی است که مدت طولانی به دیابت مبتلا شده اند و قطعاً می تواند بر چگونگی ماندن افراد سالمند روی پاهای خود تأثیر بگذارد . خوب است که از این خطر آگاه باشید ،
 • دیابت : برخی از افراد مبتلا به دیابت مستعد ابتلا به افت قند خون (هیپوگلیسمی) هستند ، به ویژه اگر انسولین یا داروهای دیگری مصرف کنند تا قند خون را به طور فعال کاهش دهند. می توان از فرد سالمند سؤال کرد كه آیا او تا به حال علائم افت قند خون را دارد  كه می تواند باعث زمین خوردن در سالمندان شود . اگر فرد سالمند دچار افت قند خون شد ، باید این موضوع به پزشک معالج اطلاع داده شود .
 • داروی فشار خون : این  دارو می تواند خطر زمین خوردن در سالمندان را افزایش دهد ، به خصوص اگر فشار خون اغلب زیر 80/120 باشد .
 • Tylenol PM : هر داروی بدون نسخه با عنوان “PM” حاوی یک ماده آرام بخش ، معمولاً به شکل آنتی هیستامین مانند دیفن هیدرامین (نام تجاری بنادریل) است. سالمندان اغلب نسبت به این داروها حساس هستند ، که می تواند تعادل یا حتی بر توانایی تفکر آنها تاثیر گذارد.
توجه به نقش دارو ها در زمین خوردن در سالمندان به دلایل زیر اهمیت زیادی دارند :
 • داروها از جمله شایع ترین علل افزایش خطر زمین خوردن در سالمندان هستند.
 • داروها معمولاً در هنگام زمین خوردن در سالمندان یک عامل خطر قابل حل  هستند.
 • در نظر گرفتن خطرات دارو در سالمندان ممکن است توسط پزشکان پر مشغله  فراموش شود در اینجا خانواده هایی که در باره ی دارو ها اطلاعات کافی دارند می توانند از سالمندان خود مراقبت کنند .

درمان زمین خوردن سالمند

قدم بعدی : یک برنامه شخصی برای جلوگیری از زمین خوردن در سالمندان ایجاد کنید:

به یاد داشته باشید ، سالمندان معمولاً به این دلیل سقوط می کنند که

1: عوامل خطر زا آنها را در معرض زمین خوردن قرار میدهد و 2: تلو تلو خوردن یاضعف لحظه ای باعث سقوط سالمند  می شود .

بیشتر عوامل خطر آفرین در سقوط به دلیل بیماری ها و مشکلات سلامتی هستند و به شرایط مزمن پزشکی یا داروها مربوط می شوند. و همچنین برخی از عوامل خطر زا ناشی از عوامل  محیطی هستند و محیط خانه یا خارج  آن را شامل می شوند . می توان با تشویق سالمندان به تمرینات قدرتی و تعادلی خطر سقوط را کاهش دهید.

اما اگر بتوانید پزشکان سالمند را از عواملی که منجر به سقوط سالمند می شود با خبر سازید  ، در جلوگیری از افتادن او موثرتر خواهید بود. به این ترتیب ، شما می توانید یک برنامه شخصی و مختص سالمند برای جلوگیری از سقوط تهیه کنید ، برنامه ای که خطرات و آسیب هایی که متوجه سالمند خاص را مورد توجه قرار میدهد.

مرکز پزشکی سلامت اول با داشتن سال ها تجربه در زمینه خدمت رسانی به سالمندان با آگاهی از روش های جلوگیری از زمین خوردن سالمندان آماده ارائه خدمات به این قشر ارزشمند جامعه هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.8/5 - (5 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527