مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

خطرات خالکوبی یا تاتو چیست و اقدامات احتیاطی مربوط به آن کدامند

خطرات خالکوبی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

امروزه در بعضی از کشورها و فرهنگها خالکوبی Tattoos ممکن است بیش از هر زمان دیگری رایج باشد ، اما ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد . از این رو لازم است اطلاعات مناسبی از اقدامات احتیاطی برای پیشگیری از سرایت بیماریها و  مراقبت های بعدی بدست آورید .

عوارض خالکوبی

درست است که در عرض چند ساعت می توانید صاحب  یک خال کوبی جدید بر روی پوست خود باشید – اما اجازه ندهید سهولت روند کار شما را از تفکر دقیق درباره عوارض تاتو بر روی بدن باز دارد.

قبل از خال کوبی مطمئن شوید که چه چیزی در این امر دخیل است و چگونه می توانید خطرات احتمالی را کاهش دهید.

خالکوبی یا تاتو چیست ؟

تاتو یک علامت یا طرح دائمی است که با رنگدانه هایی که از طریق خراش هایی به لایه بالایی پوست وارد می شوند ، روی پوست شما ساخته می شود.

به طور معمول ، فردی که خال کوبی را انجام میدهد از یک ماشین دستی استفاده می کند که تقریباً مانند ماشین خیاطی عمل می کند و یک یا چند سوزن پوست را به طور مکرر سوراخ می کنند. با هر سوراخ ، سوزن ها قطرات ریز جوهر را وارد پوست می کنند. این روند – که بدون داروهای بیهوشی انجام می شود – باعث خونریزی کم و درد جزئی تا قابل توجه می شود.

خطرات خالکوبی :

خالکوبی پوست را سوراخ می کند ، به این معنی که عفونت های پوستی و سایر عوارض ممکن است به راحتی وارد پوست شوند و مشکلات زیر را بوجود آورند :

عوارض خالکوبی

عکس العمل های آلرژیتیک.

رنگ های تاتو – به ویژه رنگ های قرمز ، سبز ، زرد و آبی – می توانند باعث واکنش های پوستی آلرژیک مانند بثورات خارش دار در محل تاتو شوند. این  شرایط می تواند حتی سالها پس از انجام تاتو رخ دهد.

عفونت های پوستی.

هر گونه عفونت پوستی پس از خال کوبی امکان پذیر است.

سایر مشکلات پوستی.

گاهی اوقات در ناحیه خالکوبی شده التهابی به نام گرانولوم می تواند در اطراف جوهر تاتو ایجاد شود. خال کوبی همچنین می تواند منجر به کلوئیدها شود که مناطقی هستند که ناشی از رشد بیش از حد بافت اسکار بوجود می آیند .

بیماری های واگیر دار از طریق خون.

اگر تجهیزات مورد استفاده برای ایجاد خال کوبی شما به خون شخص دیگری آلوده باشد ، ممکن است دچار بیمار هایی شوید که از طریق خون قابل انتقال هستند .  از جمله استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) ، هپاتیت B و هپاتیت C.

تاثیر بر تصویر برداری مغناطیسی MRI :

خال کوبی یا آرایش دائمی به ندرت ممکن است باعث تورم یا سوزش در مناطق آسیب دیده در طول آزمایشات تصویربرداری تشدید مغناطیسی یا  MRI شود. در بعضی موارد ، رنگدانه های خال کوبی می توانند در کیفیت تصویر تداخل داشته باشند.

در صورت مشاهده واکنش آلرژیک به جوهر تاتو یا ایجاد عفونت یا مشکل پوستی در نزدیک محل خالکوبی شده  ، ممکن است به دارو یا سایر روش های درمانی نیاز باشد.

روش خالکوبی

مطمئن شوید که آماده انجام این کار هستید

قبل از خال کوبی ، در مورد آن خوب فکر کنید. اگر مطمئن نیستید یا نگران هستید که از این کار پشیمان شوید ، زمان بیشتری  را به تفکر و تصمیم گیری اختصاص دهید . خود را تحت فشار قرار ندهید تا این کار را انجام دهید . همچنین اگر تحت تاثیر الکل یا مواد مخدر هستید هرگز این کار را انجام ندهید .

محل تاتو را با دقت انتخاب کنید. در نظر بگیرید که آیا می خواهید خال کوبی خود را زیر لباس پنهان کنید یا می خواهید در محلی انجام شود که قابل دید باشد .

همچنین به یاد داشته باشید که افزایش وزن – از جمله افزایش وزن بارداری – ممکن است خال کوبی را تحت تاثیر قرار دهد و ظاهر آن را تا حدی تخریب نماید .

اقدامات ایمنی و پیشگیرانه  :

برای اطمینان از اینکه خال کوبی شما در نهایت سلامت و ایمنی انجام می شود سوالات زیر را از تکنسین بپرسید :

چه کسی خال کوبی را انجام خواهد داد ؟

به یک کلینیک پوست خال کوبی معتبر بروید که فقط کارشناسان آموزش دیده به درستی کار را انجام می  دهند .

به خاطر داشته باشید که الزامات مقررات و استانداردهای صدور مجوز در محل کار به دیوار نصب شده باشد یا در معرض دید قرار گرفته باشد . برای کسب اطلاعات در مورد صدور مجوز این مرکز از مرجع صادر کننده مجوز استعلام به عمل آورید .

آیا کارشناس خالکوبی دستکش به دست دارد ؟

اطمینان حاصل کنید که کارشناس دستان خود را می شوید و برای هر مشتری از یک جفت دستکش محافظ تازه استفاده می نماید .

آیا کارشناس از تجهیزات مناسبی استفاده می کند؟

قبل از شروع کار ، مطمئن شوید که کارشناس سوزن و لوله ها را از بسته های مهر و موم شده خارج می کند. هرگونه رنگدانه ، سینی یا ظرف استفاده شده نیز نباید مجددا برای شما استفاده شود.

کارشناس خالکوبی

آیا کارشناس تجهیزات غیر یکبار مصرف را ضد عفونی می کند؟

اطمینان حاصل کنید که کارشناس از دستگاه ضدعفونی کننده گرمایی  (اتوکلاو) برای ضد عفونی کلیه تجهیزات غیرقابل تعویض بین مشتریان استفاده می کند.

ابزار و وسایلی که با اتوکلاو قابل ضدعفونی نیستند از جمله دستگیره های کشو ، میز و سینک ظرفشویی – باید بعد از هر بار استفاده با یک محلول ضد عفونی کننده یا سفید کننده ضد عفونی شوند.

از خال کوبی خود به خوبی مراقبت کنید

نحوه مراقبت از خال کوبی جدید به نوع و میزان کار انجام شده بستگی دارد. به طور معمول ، شما نیاز دارید اقدامات زیر را انجام دهید :

پوست خال کوبی شده را تمیز نگه دارید. از آب و صابون ساده و لمس ملایم استفاده کنید. هنگام دوش گرفتن ، از جریان مستقیم آب روی پوست تازه خالکوبی شده خودداری کنید. پوست را مالش ندهید زیرا پوست منطقه خالکوبی شده خشک است.

از  کرم مرطوب کننده استفاده کنید. چند بار در روز یک مرطوب کننده ملایم به پوست خالکوبی شده بزنید.

از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. ناحیه خالکوبی شده را حداقل برای چند هفته در معرض آفتاب قرار ندهید.

از شنا خودداری کنید. در حالی که خال کوبی شما در حال بهبود است ، از  رفتن به استخرها ، وان های آبگرم ، رودخانه ها ، دریاچه ها و دیگر آبها دور بمانید.

لباس را با دقت انتخاب کنید. هر چیزی را که ممکن است به خال کوبی بچسبد نپوشید.

تا 2 هفته برای بهبودی زخم ها وقت بگذارید. به هیچ وجه با زخم ها کاری نداشته باشید زیرا خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و می تواند به طراحی آسیب برساند و باعث ایجاد زخم جدید شود.

اگر فکر می کنید ممکن است تاتوی شما آلوده شده باشد یا نگران این هستید که تاتو به درستی بهبود نیافته است ، با پزشک خود تماس بگیرید

اگر خال کوبی بدست آمده چیزی نیست که انتظار آن را داشتید و  تمایل به پاک کردن آن از روی پوست خود دارید  از متخصص پوست در خصوص امکان پاک سازی تاتو بوسیله لیزر یا سایر گزینه های  پاک نمودن خال کوبی مشورت بگیرید .

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: علل درماتیت تماسی و روش درمان آن

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.