ساس

حشره ساس چطور بوجود می‌آید و چگونه از بین می‌رود؟

حشره ساس (Bedbugs) حشرات کوچک و قهوه ای مایل به قرمز به اندازه یک دانه سیب هستند. آنها را می توان در سراسر جهان یافت. ساس ها در طول روز در داخل یا اطراف تخت ها و شکاف های موجود در صندلی ها ، کاناپه ها، پرده ها، فرش ها، کمدها و حتی در ترک دیوارها و کف و پشت کاغذ دیواری پنهان می شوند.
این حشرات شب ها بیرون می آیند تا غذا پیدا کنند، و غذای اصلی آنها خون است. ساس ها دارای ماده خاصی در بزاق خود هستند که باعث جلوگیری از لخته شدن خون در هنگام تغذیه می شود، به طور معمول در شب هنگام به سراغ طعمه های خود می روند.
همانطور که ذکر شد یک ساس بعد از وعده غذایی که خون می باشد ، مدت زیادی روی بدن شخص نمی مانند. در عوض، در نزدیکی محل استراحت فرد پنهان می شوند، غالباً در لباس یا چمدان، به آنها اجازه می دهد هنگام انتقال وسایل به مکان دیگر، گسترش پیدا کنند.

علائم گزش حشره ساس چیست؟

فرد معمولاً گزش واقعی ساس را احساس نمی کند. اما پس از آن ، محل نیش زدگی احساس خارش می کند. گزش ساس مانند برجستگی های کوچک قرمز (شبیه گزش پشه) است و گاهی اوقات می تواند به صورت خط قرمز روی بدن اتفاق بیفتد.
این گزش ها عمدتا در مناطقی از پوست است که هنگام خواب در معرض هوا قرار دارد. ساس ها آزار دهنده هستند ، اما میکروب یا بیماری خاصی را گسترش نمی دهند.
چگونه یک مکان به حشره ساس آلوده می‌شود؟
برخی معتقدند که یک اتاق کثیف می تواند ساس هایی را به همراه داشته باشد، اما این درست نیست. ساس ها به شرط داشتن غذا می توانند در هر جایی زندگی کنند. اگر اتاقی به هم ریخته باشد ، این فضا به آنها کمک می کند تا پنهان شوند. اما بهم ریختگی اتاق سبب جذب این حشرات نمی‌شود .
ساس‌ها معمولاً در مکانهایی که میزان گردش مسافران و مهمانان زیاد است مانند هتل‌ها ، بیمارستان‌ها یا خانه های سالمندان دیده می شوند.
اما می توان آنها را در بسیاری از مکان های دیگر مانند وسایل حمل و نقل عمومی ، آپارتمان ها و خوابگاههایافت. این حشرات می توانند با لباس ، اثاثیه و چمدان از مکانی به مکان دیگر سفر کنند. پیشنهاد می‌شود : 7 نکته ضروری راجع به مراقبت از کودک در اولین تفریح تابستانی

حشره ساس چطور بوجود می‌آید و چگونه از بین می‌رود؟

چگونه می توان فهمید که فردی دچار گزش حشره ساس شده است؟

گزش ساس می تواند شبیه سایر گزش های حشره های دیگر مانند گزش پشه یا گازگرفتگی باشد. برای دانستن اینکه آیا این ساس است یا خیر ، مهم است که خود احتمال وجود ساس را بررسی کنید.
به رختخواب و تشک ها نگاه کنید تا لکه های کوچکی از خون ، لکه هایی با ظاهر زنگ زده (اشکالات خرد شده) یا نقاط سیاه (مدفوع ساس ) داشته باشید.
ممکن است حشرات زنده ای در اطراف درزها یا برچسب های تشک و فنرهای تخت یا درزهای بالش و تخت و سایر مبلمان مشاهده کنید. این حشرات حتی می توانند در کتابها ، پرزهای فرش و پریزهای برق پنهان شوند.

گزش ساس چگونه درمان می شود؟

اگر فکر می کنید شخصی در خانواده شما توسط ساس گزیده شده است، محل گزش را با آب و صابون بشویید.
لوسیون کالامین ، کرم ضد خارش یا کمپرس خنک می تواند به رفع خارش کمک کند. در برخی موارد ، آنتی هیستامین خوراکی می تواند خارش را تسکین دهد. محل گزش ها طی 1-2 هفته درمان می شوند.
به بچه ها بگویید که محل نیش ساس را با خارش زخم نکنند زیرا انجام این کار می تواند باعث عفونت پوستی مانند زرد زخم و به ندرت آبسه شود. در صورت بروز عفونت ، پزشک برای درمان ممکن است آنتی بیوتیک تجویز می کند.

حشره ساس چطور بوجود می‌آید و چگونه از بین می‌رود؟

چگونه می توان از ساس جلوگیری کرد؟

اگر خانه شما ساس دارد ، احساس خیلی بدی نداشته باشید. آلودگی اماکن به ساس معمولی و عادی است. این نکات می تواند به شما کمک کند:
خانه خود را تمیز و مرتب نگه دارید تا ساس ها مکانی برای پنهان شدن نداشته باشند.
هفته ای یک بار ملافه ها را عوض کنید و مرتباً کف اتاق و سطوح را جاروبرقی بزنید .
اگر ساس پیدا کردید ، همه ملافه ها ، لباس ها و رخت خواب را در آب داغ بشویید و در محیط گرم خشک کنید.
برای کمک به جلوگیری از ورود حشرات به ملافه های خود ، از روکش تشکی با عنوان “ضد حساسیت” یا “تشک ضد گرد و غبار” استفاده کنید تا در صورت وجود ساس ها را راحت تر ببینید.
همچنین می توانید با شرکت های کنترل کننده آفات محلی تماس بگیرید تا در مورد راه های خلاص شدن از شر ساس تحقیق نماید و از روشهای کاربردی آنها استفاده کنید.

توصیه های مسافرتی برای پیشگیری از حشره ساس

از آنجا که به احتمال زیاد هنگام مسافرت ممکن است به اماکنی بروید که ساس در آن وجود داشته باشد ، برنامه ریزی برای پیشگیری کاری عاقلانه است . برخی از وب سایت ها به مسافران اجازه می دهند گزارشات آلودگی ساس را بر اساس شهر (و گاهی هتل) جستجو کنند ، بنابراین قبل از اینکه از خانه خارج شوید کمی تحقیق کنید.
در مقصد خود ، قبل از اقامت اتاق در مورد وجود ساس بررسی های لازم را انجام دهید. اگر نشانه ای از ساس پیدا کردید ، اتاق دیگری بخواهید و آنه را نیز از لحاظ وجود ساس بازرسی کنید. اگر هنوز نشانه هایی از ساس مشاهده کردید ، کلا مکان دیگری برای اقامت پیدا کنید.
چمدان ها را ازکف اتاق و تخت خواب در اتاق های هتل دور نگه دارید. از قفسه های چمدانی که اکثر هتل ها و متل ها تهیه می کنند استفاده کنید یا چمدان ها را روی میز قرار دهید.
لباس های آلوده را وقتی به خانه برگشتید مستقیماً داخل ماشین لباسشویی بیندازید.

حشره ساس چطور بوجود می‌آید و چگونه از بین می‌رود؟

آلودگی خانه به حشره ساس

هنگام خرید پوشاک یا مبلمان دست دوم از فروشگاه ها مراقب باشید. همیشه این اماکن و وسایل را از نظر وجود ساس بررسی کنید.
هرگز، یک کاناپه دور انداخته شده یا سایر مبلمان خراب و شکسته را از گوشه خیابان را برندارید. ممکن است ساسهایی در پارچه های آن پنهان شوند. در واقع ، ممکن است به همین دلیل باشد که صاحب قبلی از شر آنها خلاص شد!
اگر به جایی رفته اید که متوجه شده اید آنجا ساس وجود داشته است حتما هنگام بازگشت به خانه لباس های خود را با آب گرم بشویید.
اگر نمی توانید بلافاصله لباس خود را بشویید، آن را در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده قرار دهید تا زمانی که بتوانید آن را بشویید.

پیشنهاد مطالعه: سندرم تونل کارپال چیست،چه علایمی دارد و روش درمان آن چگونه است؟

شرکت پرستاری سلامت اول با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همهشریان گرامی ارائه خدمت نماید.

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527