مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

سالمند آزاری

سالمند آزاری سلامت اول

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در سال‌های اخیر، از هر 60 فرد سالمند، 6 نفر در معرض سالمند آزاری قرار گرفته است. با پیر شدن جمعیت کره زمین، تعداد افرادی که بالای شصت سال سن دارند، از نهصد میلیون فرد در سال 2015 به دو میلیارد انسان سالمند در سال 2050 خواهد رسید. با توجه به این اعداد، اهمیت جلوگیری از آزردن سالمندان و مقابله جدی با آن به امری بسیار جدی و مهم تبدیل می‌شود. موسسه پرستاری سلامت اول در این پست توضیحاتی به شما ارائه می دهد.

سالمند آزاری چیست؟

سالمند آزاری به رفتاری گفته می شود به صورت عمدی یا غیر عمدی فرد سالمند مورد آزار قرار می گیرد. کمی از نکاتی که باعث آزردن سالمندان می‌شود در موارد زیر شرح داده شده است:

 • استفاده زیاد از دارو و یا اصلا مصرف نکردن آن
 • رعایت نکردن بهداشت فردی
 • زخم‌های بدن فرد به مراقبت نیاز دارد و گاهی این مراقبت نکردن سالمند را آزار می‌دهد.
 • استفاده نکردن غذا‌های سالم و مقوی

آسیب به سالمند در سازمان‌ها

اذیت کردن سالمندان، می‌تواند به صورت صدمات جسمی نیز باشد. ایجاد کوفتگی، ایجاد خراش بر روی پوست، آسیب دیدن و یا شکستن استخوان‌ها، مواردی از صدمات جسمی است که سالمند آزاری محسوب می‌شوند و ممکن است ضررهای جبران‌ناپذیری بر سالمند وارد کند. همچنین اگر این آسیب‌ها چه جسمی و چه روحی به صورت مدام ادامه پیدا کند، باعث افسردگی سالمند می‌شود.

توجه داشته باشید که صدمه رساندن به فرد سالمند حتی اگر جزئی باشد، می‌تواند موجب افسردگی و یا حتی مرگ او شود. یک تحقیق، که مطالعه درباره آن 13 سال طول کشید نشان می‌دهد که عمر افرادی که در معرض سالمند آزاری قرار می‌گیرند، نسبت به سالمندان عادی دو برابر بیشتر است.

عوامل خطر

عوامل خطرناکی که ممکن است باعث آزردن سالمند شود در سطوح فردی، روابطی، اجتماعی و فرهنگی، اجتماعی رخ دهد. در ادامه تمامی این سطوح را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

فردی

خطراتی که در سطح فردی ممکن است راه را برای سالمند آزاری فراهم کند، شامل ضعف سلامت جسمی، اختلالات روانی و استفاده بیش از حد از مواد مخدر و الکل می‌شود. موارد دیگری مانند جنسیت فرد و وضعیت زندگی مشترک فرد وجود دارد که در این مورد بی‌تأثیر نیستند. توجه داشته باشید که هر خطراتی زنان را تهدید می‌کند، مردان را هم نیز تهدید می‌کند. اما در بعضی از فرهنگ‌ها جایگاه اجتماعی زنان در درجه دومی قرار می‌گیرد که در گاهی اوقات باعث می‌شود هنگام فوت همسر، در معرض بی توجهی و سوءاستفاده مالی قرار بگیرند.

اجتماعی

یکی از عوامل مهم و بسیار خطرناک برای سواستفاده پرستار سالمند و سالمند آزاری حمایت نکردن آن‌ها از لحاظ اجتماعی است. بسیاری از افراد به حدی ناتوان می‌شوند که قادر به انجام کارهای شخصی خود نیستند و با از دست دادن دوستان و یا عضوی از خانواده، گوشه نشینی و تنهایی را به شلوغی و صحبت کردن ترجیح می‌دهند.

فرهنگی، اجتماعی

عواملی دیگری که خطرات سالمند آزاری را افزایش می‌دهند در موارد زیر شرح داده شده‌اند:

 • حرف‌های دیگران درباره سن که سالمند را فردی وابسته و ضعیف نشان می‌دهد.
 • نبود پیوند بین خانواده‌ها.
 • ازدواج کردن فرزندان و تنها گذاشتن و رها کردن والدین در جامعه‌ای که فرزندان از پدر و مادر مراقبت می‌کنند.
 • مواجه شدن با مشکلات مالی برای هزینه‌های مراقبت

مؤسساتی که خدمات ارائه در می‌دهند، ممکن است که سوءاستفاده بیشتر در موارد زیر رخ دهد:

 • پایین بودن استانداردهای مراقبت‌های بهداشتی، خدمات رفاهی و امکانات مراقبت
 • نداشتن پرسنل قوی، با حقوق پایین و ساعت‌های کاری طولانی
 • کم بودن محیط فیزیکی و سیاست‌هایی که بیشتر به نفع سازمان عمل می‌کند تا سالمند

سالمند آزاری سلامت اول

جلوگیری از سالمند آزاری

راه‌های زیادی برای جلوگیری از سالمند آزاری و یا حداقل کاهش آن به کار گرفته شده است. در اینجا با هم اقداماتی را که کشورهای پیشرفته برای جلوگیری از این عمل ناپسندانه انجام داده‌اند را می‌خوانیم:

 • ایجاد کمپین‌های آگاهی، عمومی و حرفه‌ای
 • آگاه کردن افراد مخصوصاً در مدارس
 • نظارت بر مؤسسه‌هایی که با اعزام پرستار از سالمندان مراقبت می‌کنند

تلاش برای ممانعت و جلوگیری از سالمند آزاری بیشتر شامل در موارد زیر شرح داده شده است:

 • گزارش دادن سواستفاده به مقامات
 • ایجاد پناهگاه‌های اضطراری و خانه‌های امن برای نگهداری سالمندان
 • برنامه‌های روان‌شناختی برای افراد سودجو

کلام آخر

در مطالب بالا نکاتی در رابطه با موضوع سالمند آزاری با شما به اشتراک گذاشتیم. امروزه در همه جای جهان متأسفانه شاهد آزار و اذیت کردن سالمندان هستیم. توجه داشته باشید که سالمندان به محبت و علاقه فرزندانشان، نیاز بسیار زیادی دارند و وجود فرزندان در کنار آن‌ها، باعث آرامش روحی سالمندان می‌شود.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.