مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

روش های مراقبت از بهداشت دهان و دندان سالمند

بهداشت دهان سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مراقبت از دندان بهداشت دهان افراد سالمند Dental Care for Older Adults  تقریباً مشابه دندان بزرگسالان دیگر است. اما افراد سالمند نگرانی هایی دارند که افراد جوان تر آن را ندارند.

تنوع بهداشت دهان
نگرانی سالمندان درباره دندان و لثه

مراقبت از دندان مصنوعی
مشکل در مسواک زدن
ابتلا به بیماری لثه
داشتن پوسیدگی دندان بر روی ریشه دندان ها
جایگزینی دندانهای از دست رفته و شکافهای لثه

مراقبان و پرستار سالمند می توانند به افرادی که از آنها مراقبت می کنند یادآوری کنند که مسواک بزنند و نخ دندان بکشند یا دندان های مصنوعی خود را تمیز کنند.
در بعضی موارد، مراقبان ممکن است مسواک زدن و مراقبت های دیگر را انجام دهند. افرادی که در استفاده از دست خود مشکل دارند و یا به زوال عقل مبتلا هستند ممکن است به کمک پرستار نیاز داشته باشند.

دندان مصنوعی و بهداشت دهان

پروتزهای دندانی “دندانهای مصنوعی” هستند. آنها می توانند شامل تمام دندانهای دهان سالمند (پروتز کامل) یا فقط برخی از آنها (پروتز جزئی) را جایگزین کنند. اگر به دندان مصنوعی نیاز دارید ، دندانپزشک دهان شما را قالب گیری خواهد نمود و برای ساخت پروتزها برنامه ریزی خواهد کرد .

یک سالمند باید مانند دندان های خود از دندان مصنوعی مراقبت کند. مراقبت از لثه ها نیز مهم است. سالمند یا مراقب او باید قبل از قرار دادن دندان مصنوعی تلاش کند که لثه ها ، زبان و سقف دهان خود را هر روز با یک برس نرم و مویی مسواک بزند و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کند.

بهداشت دهان برای مراقبت از دندان مصنوعی

هنگامی که سالمند یا مراقب او دندان مصنوعی را از دهان بیرون می آورد ، باید روی یک حوله یا کاسه آب خم شود . به این ترتیب اگر دندانهای مصنوعی از دستان او رها شود ، نمی شکند.
دندان مصنوعی را در طول شب در آب ولرم یا مایع تمیز کننده پروتز نگه دارید. هرگز این پروتز ها را در آب داغ قرار ندهید و نگذارید خشک شوند.
برای بهبود بهداشت دهان تقریباً هر 5 سال یکبار دندان مصنوعی نو را جایگزین دندان قبلی کنید. استفاده روزانه از پروتزها “آنها را فرسوده می کند” و شما باید آنها را جایگزین کنید.

بهداشت دهان بیمار
دندان مصنوعی را هر روز تمیز کنید. تمیز کردن آنها به جلوگیری از ایجاد لکه ها کمک می کند و به سلامت دهان سالمند کمک می کند.
دندان های مصنوعی را بشویید تا مواد غذایی نرم که در لابلای آن گیر افتاده است را از بین ببرید.

مسواک را خیس کنید ، و دندان های مصنوعی را با یک پاک کننده پروتز مانند Polident یا Efferdent مسواک بزنید. از خمیر دندان برای شستن دندان مصنوعی استفاده نکنید زیرا بعضی از خمیر دندانه ها ممکن است دندان های مصنوعی را خراشیده کند.
سالمند یا پرستار او بهتر است از صابون مخصوص یا مایع ظرفشویی ملایم استفاده کنید. هرگز از پاک کننده های خانگی یا سفید کننده استفاده نکنید.

هر سطح از دندان مصنوعی را به آرامی مسواک بزنید تا آسیب نبیند. از مسواک استفاده شده برای تمیز کردن دندانهای مصنوعی یا مسواک با موهای نرم استفاده کنید.
به یاد داشته باشید که دندان های مصنوعی را شبها از دهان بیرون بیاورید.این کار در صورت شل شدن دندان مصنوعی خطر خفگی را کاهش می دهد.

برای مراقبت از دندان و لثه

قبل از گذاشتن پروتزهای مصنوعی روزانه به لثه ها در آینه نگاه کنید. قبل از قرار دادن مجدد دندان مصنوعی ، اجازه دهید لثه های قرمز و متورم خوب شوند.
اگر طی چند روز قرمزی برطرف نشد ، با دندانپزشک تماس بگیرید. زخم های سفید در داخل گونه ها همچنین می تواند به این معنی باشد که دندان مصنوعی مناسب نیست.

هر روز حداقل 6 ساعت پروتزهای مصنوعی را از دهان بیرون بگذارید. زخم دهان با افزایش سن آهسته تر بهبود می یابد و برای بهبودی از اصطکاک و زخم ناشی از دندان مصنوعی به زمان نیاز دارد.
اگر اندازه دندانهای مصنوعی خیلی بزرگ یا کوچک باشد و برای دهان به اندازه درست نشده باشد بهتر است آن را تحمل نکنید زیرا با این کار به دهان آسیب جدی وارد می نمایید .

قطعا مدت زمانی لازم خواهید داشت تا به دندان مصنوعی عادت کنید. اما اگر بعد از هفته های اول هنوز هم این دندان ها باعث آسیب یا آزار دهان شما می شوند ، با دندانپزشک در مورد اندازه کردن مجدد آنها صحبت کنید. هرگز سعی نکنید خودتان پروتزهای دندان را “درست” کنید.

بهبود بهداشت دهان سالمند
استفاده از مسواک برای ارتقا بهداشت دهان

سالمندان مبتلا به آرتروز گاهی در مسواک زدن مشکل دارند زیرا نمی توانند مسواک را به راحتی در دست نگه دارند. دست و انگشتان آنها ممکن است سفت ، دردناک یا ضعیف باشد. اگر سالمند این مشکلات را دارد بهتر است از راهکارهای زیر استفاده نماید :

از مسواک برقی استفاده کنید. با پیچاندن اسفنج ، باند الاستیک یا نوار چسب ، دسته یک مسواک غیر الکتریکی را بزرگتر کنید تا در دست گرفتن آن راحت تر باشد .

دسته مسواک را از طریق گوی ساخته شده از لاستیک فشرده بزرگ نمایید . با چسباندن چوب های بستنی ، دسته مسواک را بلندتر و ضخیم تر کنید. همچنین ممکن است بتوانید مسواک ، دستگاه خمیر دندان و نگهدارنده نخ مخصوص طراحی شده به صورت دیجیتال را خریداری کنید.

اگر دهان سالمند  یا شخصی که از او مراقبت می کند به راحتی خونریزی می کند ، ممکن است مسواک با پرزهای نرم به برای او بهترین انتخاب باشد . خونریزی لثه یا دهان می تواند به دلیل یک مشکل سلامتی جسمی یا عوارض برخی از داروها اتفاق بیفتد.

اگر سالمند یا شخصی که از او مراقبت می کند دندانهای حساسی داشته باشد ممکن است یک خمیر دندان که برای دندان های حساس طراحی شده است بیشتر به او کمک کند.

نکات مهم برای حفظ بهداشت دهان و لثه سالمند

دندانها را با خمیر دندانهای حاوی فلوراید مسواک بزنید و این کار را دو بار در روز – صبح و شب – انجام دهید و حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید. پلاک های دندانی می تواند به سرعت بر روی دندان سالمندان ایجاد شود.
نکته : پلاک دندان یا ( Dental Plaqueبه لایه ای نازک و چسبناک گفته می‌شود که حاوی میلیون ها باکتری است که به سطح دندان‌ ها آلوده می‌چسبد.

مراقب علائم بیماری لثه باشید. این علائم شامل لثه هایی است که پس از مسواک زدن یا بعد از خوردن غذاهای سفت مانند سیب خونریزی می کنند.

برای ارتقا بهداشت دهان سالمند  مرتباً به دندانپزشک مراجعه کنید. بسیاری از کارشناسان هر 6 ماه یکبار چکاپ را توصیه می کنند. به دندانپزشک در مورد داروهای جدیدی که سالمند مصرف می کند اطلاع رسانی نمایید .
یک رژیم متعادل داشته باشید که شامل غلات کامل ، سبزیجات و میوه ها باشد و دارای چربی اشباع و سدیم کمی باشد. تغذیه مناسب برای حفظ سلامت لثه و جلوگیری از پوسیدگی دندان بسیار حیاتی است.

بهداشت دهان سالمند ان

از استفاده از محصولات دخانیات خودداری کنید. آنها می توانند بر سلامت دندان و دهان تأثیر بگذارند.
بسیاری از افراد سالمند ممکن است در آمد کمی داشته باشند و توانایی پرداخت هزینه دندانپزشکی را نداشته باشند . اما بیشتر شهرها برنامه هایی دارند که در آن دندانپزشکان با کاهش هزینه ها به افراد سالمند کمک می کنند.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می‌باشد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.