مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

مزایا و معایب قطره آهن در کودکان

مزایا و معایب قطره آهن در کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مزایا و معایب قطره آهن در کودکان یکی از مکمل های مهم برای سلامت بدن، قطره ی آهن است. در صورتیکه آهن مورد نیاز بدن تامین نشود، کودک دچار مشکلاتی از قبیل کم خونی می شود. کم خونی در کودکان نیز با علائمی از قبیل خستگی، مشکل در تنفس، مشکل در تمرکز، افزایش میزان ضربان قلب و سرگیجه همراه است.

کودکان به منظور رشد بهتر به دریافت آهن و ویتامین های مفید احتیاج دارند. از آنجاییکه گلبول های قرمز ‏باعث جلوگیری از انتقال اکسیژن به خون می شود، کم خونی می تواند جزو اولین عارضه های کمبود آهن باشد.‏

مزایا و معایب قطره آهن در کودکان
مزایا و معایب قطره آهن در کودکان

اهمیت مصرف قطره ی آهن در کودکان

آهن از عناصر اصلی است که در انتقال اکسیژن نقش موثری دارد. در صورتیکه میزان آهن دریافتی بدن به اندازه ی کافی نباشد، عملکرد ارگان های بدن با مشکل مواجه می شود. در واقع می توان گفت که آهن به منظو ر ساخت هموگلوبین در بدن لازم و ضروری است. هموگلوبین نیز وظیفه ی اکسیژن رسانی به خون را برعهده دارد. در نتیجه، کودکان باید به خوبی با قطره ی آهن تغذیه شوند تا کمتر دچار علائم کم خونی شوند.

علائم کم خونی و کمبود آهن در بدن نیز شامل بی اشتهایی، بی قراری و اضطراب می باشد. در صورت تشدید میزان کم خونی در بدن، احتمال بروز آسیب مغزی نیز وجود دارد. بنابراین، توجه به تغذیه ی کودک با قطره ی آهن توسط والدین و پرستار کودک اهمیت زیادی دارد.

مزایا و معایب قطره آهن در کودکان
مزایا و معایب قطره آهن در کودکان

علائم کم خونی در کودکان

فرایند رشد کودک به دلیل فقر آهن با مشکل جدی مواجه می شود. بنابراین، تغذیه ی کودک با قطره ی آهن و مکمل های حاوی آهن لازم و ضروری است. کم خونی در کودکان می تواند زمینه ساز بروز مشکلات و علائمی باشد. علائم کم خونی در کودکان عبارتست از:

 • کاهش میزان اشتها؛
 • رنگ پریدگی پوست؛
 • بی قراری و تکانشگری؛
 • بی فعالیتی؛
 • رشد جسمی ضعیف تر نسبت به همسالان؛
 • خستگی زیاد؛
 • ضعف عمومی بدن؛
 • اختلال در تمرکز و توجه.
مزایا و معایب قطره آهن در کودکان
مزایا و معایب قطره آهن در کودکان

روش درمان کم خونی در کودکان

به منظور درمان کم خونی از مکمل حاوی آهن و قطره ی آهن استفاده می شود. برای درمان کم خونی کودکان ‏می توانید سراغ تغذیه کودک با قطره آهن، شربت آهن،  قرص و کپسول های ویتامین بروید.

به طور معمول ‏مصرف قطره ی آهن از شش ماهگی توصیه می شود و این روند تا 2 سالگی ادامه پیدا می کند. معمولاً بعد از دو ‏سالگی کودکان نیاز دارند که به صورت روزانه یک  قاشق چایخوری قطره ی حاوی آهن مصرف کنند. البته به ‏جای قطره آهن می توان از شربت آهن نیز استفاده کرد. همچنین، برای کودکان بالای 5 سال نیز مصرف قطره و ‏قرص آهن طبق دستور پزشک توصیه می شود.‏

مصرف بیش از حد قطره ی آهن چه عوارضی دارد؟

آهن ماده ی ضروری مورد نیاز برای بدن کودکان محسوب می شود. اما قطره ی آهن باید به اندازه به کودک داده شود. در صورت تغذیه ی کودک با قطره ی آهن به اندازه ی زیاد، کودک دچار مشکلات و عوارضی خواهد شد.

بنابراین، مصرف قطره آهن برای کودک باید طبق دستور پزشک صورت بگیرد. مصرف بیش از اندازه ی هر دارویی باعث ایجاد عوارض در کودکان می شود. بنابراین، از عوارض مصرف بیش از حد آهن بر سلامت کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ پریدگی؛
 • اسهال و استفراغ؛
 • ضعف و بی حالی شدید؛
 • کاهش میزان قدرت عضلانی؛
 • کاهش میزان تمرکز و توجه؛
 • گوشه گیری؛
 • مسمومیت.
مزایا و معایب قطره آهن در کودکان
مزایا و معایب قطره آهن در کودکان

استخدام پرستار در منزل

یکی از کارهایی که پرستار کودک انجام می دهد، توجه به تغذیه ی کودک با استفاده از قطره آهن است. پرستار کودک باید وظایفی از قبیل مراقبت از کودک، دادن داروهایی مانند قطره آهن به کودک و سایر فعالیتهای مرتبط را برای نگهداری و مراقبت از کودک انجام دهد.

در صورت نیاز به استخدام پرستار کودک در منزل می توانید با موسسه پرستاری در ارتباط باشید. موسسه پرستاری در زمینه ی ارائه ی انواع خدمات پرستاری از قبیل اعزام پرستار کودک، پرستار سالمند و… فعالیت می کند.

پرستارانی که در این موسسه پرستاری در حال فعالیت هستند، در زمینه مراقبت و نگهداری از کودک آموزش های لازم را دیده اند. بنابراین، با خیال راحت می توانید از خدمات پرستاری این موسسات استفاده کنید.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.