مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

عوامل ایجاد کننده شیردهی دردناک و راهکارهای کنترل آن

شیردهی.دردناک.در.بانوان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

شیردهی دردناک، شرایطی است که به طور معمول برای مادران در ابتدای شیردهی رخ می‌دهد البته این شرایط معمولا موقتی است و در بسیاری موارد خود به خود برطرف می‌شود اما در مواردی می‌تواند مشکل ساز باشد و شیردهی را به پروسه ای دردناک تبدیل کند، خبر خوب این است که راههکارهایی برای پیشگیری و کنترل این شرایط وجود دارد که با فراگیری و انجام این کارها می‌توانید با آرامش کودک خود را شیر دهید.

راههای.کنترل.شیردهی.دردناک
شیردهی دردناک، در اوایل شروع تغذیه کودک طبیعی است.

عوامل ایجاد درد در پستانها

شیردهی دردناک، در اوایل شروع تغذیه کودک طبیعی است. این درد می‌تواند به خاطر حساسیت سینه ها به علت جاری شدن شیر، یا اینکه نشانه مشکل جدی‌تری مثل عفونت سینه ها باشد. باید بدانید که همه این مشکلات گذرا هستند و شما می‌توانید کارهایی انجام دهید تا از شدت آزاردهندگی این درد ها کاسته شود.

بیشتر بخوانید : چالش هنگام دندان در آوردن در کودکان برای والدین

تورم پستان

در چند روز اول پس از زایمان، سینه های شما احتمالاً بزرگتر از دوران بارداری نخواهند بود. البته به این شرایط عادت نکنید. به محض ورود شیر و جریان یافتن آن در داخل سینه، که درحدود روز سوم و چهارم بعد از زایمان رخ می‌دهد، سینه های شما سنگین و متورم خواهد شد.

اگرچه این تورم نشانه این است که سینه های شما از شیر پر شده، اما درد و تورم نیز ناشی از هجوم خون به محل است برای اطمینان از اینکه آیا کارخانه تولید شیر فعال است یا نه.

خوشبختانه تورم پستان فقط چند روز تا یک هفته طول می‌کشد. اما می‌تواند سینه را بسیار سخت و متورم کند در حالی که نوک پستان صاف است و در این شرایط  کودک نمی‌تواند به طور موثر سرسینه را بگیرد و این شرایط موجب شیردهی دردناک می‌شود.

در ابتداي هر بارشیردهی با استفاده از کمپرس حوله گرم بر روی سینه ها می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. پس از شیردهی، می‌توانید کیسه یخ یا برگ های سرد کلم را در سوتین خود قرار دهید. این قانون را به خاطر بسپارید هر چه بیشتر شیردهی کنید با تورم کمتری روبرو می‌شوید و زودتر از درد سینه خلاص خواهید شد.

رگ کردن سینه

هر بار که شروع به تغذیه کودک می‌کنید، ممکن است احساس سوزن و سوزن های عجیب و غریب در پستان خود داشته باشید. این امر نه تنها طبیعی است، بلکه بخشی ضروری از روند شیردهی است. این حس حاصل سیگنال آزاد شدن شیر از مجاری شیری است. این فرایند معمولاً در ماههای اولیه شیردهی شدیدتر است.

پیشگیری.از.شیردهی.دردناک
شیر مادر در پستان تولید می‌شود و از طریق مجاری شیر به خارج از پستان راه می‌یابد.

تکنیک های آرام سازی (همان روشهایی که ممکن است در هنگام زایمان استفاده کرده باشید) می‌تواند کمک کند. با استفاده از تکینکهای درست شیردهی قادر خواهید بود تا حدود زیادی این مشکلات را مرتفع کنید.

انسداد مجاری شیر

شیر مادر در پستان تولید می‌شود و از طریق مجاری شیر به خارج از پستان راه می‌یابد انسداد یکی از این مجاری، باعث می شود که شیر در همان نقطه انباشته گردد و باعث ایجاد یک توده سفت کوچک و حساس شدن این ناحیه از سینه شود. این انسداد مجاری شیری اگر درمان نشوند منجربه عفونت سینه می‌شود. قبل از هر بار تغذیه، کمپرس گرم را روی پستان آسیب دیده قرار دهید تا به جریان شیر کمک کند.

بعد از هر بار شیردهی باید اطمینان حاصل کنید که پستان به خوبی تخلیه شده است. می‌توانید ناحیه سخت شده را با دست به آرامی ماساژ دهید. شیردهی را متوقف نکنید، زیرا به علت عدم تخلیه شیر شرایط بدتر می‌شود.

عفونت پستان

عفونت پستان، هنگامی ایجاد می‌شود که باکتری ها (یا از سطح پوست یا از دهان کودک ) از طریق زخم نوک پستان یا از طریق یکی از مجاری شیری، به پستان وارد شوند. این شرایط می‌تواند در طول شیردهی در هر زمانی رخ دهد ولی احتمال بروز آن در 6 هفته اول شیردهی بیشتر است.

این بیماری معمولاً فقط یکی از سینه ها را درگیر می‌کند. علائم شامل تورم، شیردهی دردناک و قرمزی سینه است و وقتی سینه را لمس می کنید گرم و تب دار حس می‌شود.

بلافاصله برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید. آنتی بیوتیک های خوراکی باعث می‌شوند که شما زودتر بهبود یابید. به شیردهی ادامه دهید، زیرا می‌تواند به پاک سازی عفونت کمک کند.

 

پیشنهاد مقاله: نکات مواظبت از نوزادان که والدین و پرستاران باید بدانند!

 

برفک

برفک یک عفونت قارچی و مخمری شایع است،که با لاکتوز موجود در شیر رشد می‌کند و می‌تواند هم شما (نوک سینه ها) و هم کودک شما را درگیر کند. علائم در سرسینه به شکل  رنگ صورتی، خارش دار، پوسته ای و شیردهی دردناک خود را نشان می‌دهد.

داخل دهان کودک، زبان و گونه ها را چک کنید اگر روکشی کشک مانند این سطوح را پوشانده بود یعنی کودک نیز مبتلا به برفک شده است. استفاده از پماد ضد قارچ  و رعایت بهداشت تا حدود زیادی کارساز است.

تاول شیری روی نوک سینه

عدم تخلیه شیر و انباشتگی آن در مجاری شیری باعث غلیظ و سفت شدن شیر در این قسمتها و انسداد مجاری می‌شود گاهی اوقات، مقدار کمی پوست می‌تواند روی مجاری مسدود شده رشد کند و از تخلیه آن جلوگیری کند در این حالت ظاهری تاول مانند پیدا می‌کند.

ممکن است این تاولها مانند یک جوش سرسفید یا یک لکه سفید یا زرد کوچک روی نوک سینه به نظر برسند این تاولها می توانند شیردهی درناک را به دنبال داشته باشند.

بیشتر اوقات، در طی 48 ساعت خود به خود برطرف می‌شوند. می توانید به مدت 10 تا 15 دقیقه حوله مرطوب و گرم را روی تاولها قرار دهید. هنگام  شیردهی، سعی کنید کودک را طوری قرار دهید که چانه او در نزدیکی محل متصل دهان و سینه باشد، زیرا این موقعیت می‌تواند به باز شدن تاول و تخلیه آن ناحیه کمک کند.

دندان درآوردن نوزاد

رویش دندان نوزاد باعث احساس فشار و ناراحتی در لثه های نوزاد می‌شود که این شرایط از 3 یا 4 ماهگی آغاز می‌شود گاز گرفتن و جویدن سینه مادر تا حدودی باعث کاهش این حس فشار در لثه نوزاد می‌شود که البته شیردهی دردناک را برای مادر ایجاد می‌کند.

درمان.عوامل.ایجاد.کننده.شیردهی.دردناک
برفک یک عفونت قارچی و مخمری شایع است.

برای برطرف کردن این درد قبل از شیر دادن، به کودک خود یک اسباب بازی مخصوص این شرایط  یا حوله خنک بدهید. این موارد ممکن است به بی حس شدن لثه ها کمک کند و به او اجازه می‌دهد تا به صورت درست سرسینه را برای تغذیه بگیرد.

خشکی پوست

خشکی پوست یا درماتیت تماسی (براثر استفاده از کرم های نوک پستان یا صابون ها) می‌تواند منجر به زخم شدن،حساسیت و شیردهی دردناک شود. در هنگام حمام کردن از صابون برای نوک سینه‌ها استفاده نکنید.

می‌توانید شیر مادر را به آرامی  روی نوک سینه های خود بمالید، یا لانولین خالص (که در اکثر داروخانه ها با نام های Lansinoh یا PureLan فروخته می‌شود) استفاده کنید. هنگام حمام یا دوش گرفتن، از صابون روی پستانها استفاده نکنید. آب ساده خوب است.

رنگ پریدگی و اسپاسم عروق نوک پستان

در هنگام شیردهی یا Breastfeeding Pain اگر کودک سینه را به درستی نگرفته باشد برای دریافت شیر به نوک سینه فشار بیشتری وارد می‌کند، که این فشار باعث بی رنگ شدن سرسینه می‌شود، برای برطرف شدن این حالت باید عمل شیردهی را درست انجام دهید.

اسپاسم عروق زمانی رخ می‌دهد که رگ های خونی اطراف نوک پستان غیرطبیعی منقبض شده و در نتیجه منجر به شیردهی درناک شود. مادران مبتلا به سندرم رینولد حساستر هستند.

اسپاسم عروق نوک پستان

درمان اسپاسم عروق، می‌تواند چالش برانگیزتر باشد. اگر متوجه شدید که اسپاسم عروق در هنگام سرما بدتر می‌شود، شیر دادن را در محیط های گرم امتحان کنید، لباس گرم بپوشید و قبل از شیردهی یک حوله گرم بر روی پستان خود قرار دهید. از نیکوتین و کافئین دوری کنید، زیرا می‌توانند مشکل را تشدید کنند.

سخن پایانی

شیردهی دردناک شرایطی است که به طور معمول برای مادران در ابتدای شیردهی رخ می‌دهد البته این شرایط معمولا موقتی است و در بسیاری موارد خود به خود برطرف می‌شود. مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از اداره بهداشت و سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات پرستار بچه در منزل و کادری حرفه ای به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان می‌باشد.

سوالات متداول

عوامل ایجاد درد در پستانها چیست؟

شیردهی دردناک، در اوایل شروع تغذیه کودک طبیعی است. این درد می‌تواند به خاطر حساسیت سینه ها به علت جاری شدن شیر، یا اینکه نشانه مشکل جدی‌تری مثل عفونت سینه ها باشد.

اسپاسم عروق نوک پستان چیست؟

درمان اسپاسم عروق، می‌تواند چالش برانگیزتر باشد. اگر متوجه شدید که اسپاسم عروق در هنگام سرما بدتر می‌شود، شیر دادن را در محیط های گرم امتحان کنید، لباس گرم بپوشید و قبل از شیردهی یک حوله گرم بر روی پستان خود قرار دهید.

خشکی پوست باعث ایجاد می‌شود؟

خشکی پوست یا درماتیت تماسی (براثر استفاده از کرم های نوک پستان یا صابون ها) می‌تواند منجر به زخم شدن،حساسیت و شیردهی دردناک شود. در هنگام حمام کردن از صابون برای نوک سینه‌ها استفاده نکنید.

برفک چیست؟

برفک یک عفونت قارچی و مخمری شایع است،که با لاکتوز موجود در شیر رشد می‌کند و می‌تواند هم شما (نوک سینه ها) و هم کودک شما را درگیر کند. علائم در سرسینه به شکل  رنگ صورتی، خارش دار، پوسته ای و شیردهی دردناک خود را نشان می‌دهد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.