شیردهی دردناک و عوامل ایجاد کننده و راهکارهای کنترل آن

شیردهی دردناک Breastfeeding Pain شرایطی است که به طور معمول برای مادران در ابتدای شیردهی رخ می دهد البته این شرایط معمولا موقتی است و در بسیاری موارد خود به خود برطرف می شود .

راههای کنترل شیردهی دردناک

اما در مواردی می تواند مشکل ساز باشد و شیردهی را به پروسه ای دردناک تبدیل کند، خبر خوب این است که راههکارهایی برای پیشگیری و کنترل این شرایط وجود دارد که با فراگیری و انجام این کارها می توانید با آرامش کودک خود را شیر دهید .

عواملی که باعث احساس درد در پستانها می شوند

شیردهی دردناک ، در اوایل شروع تغذیه کودک طبیعی است . این درد می تواند به خاطر حساسیت سینه ها به علت جاری شدن  شیر ، یا اینکه نشانه مشکل جدی تری مثل عفونت سینه ها باشد . باید بدانید که  همه این مشکلات گذرا هستند و شما می توانید کارهایی انجام دهید تا از شدت آزاردهندگی این درد ها کاسته شود .

تورم پستان

در چند روز اول پس از زایمان ، سینه های شما احتمالاً بزرگتر از دوران بارداری نخواهند بود. البته به این شرایط عادت نکنید . به محض ورود شیر و جریان یافتن آن در داخل سینه ، که درحدود روز سوم و چهارم بعد از زایمان  رخ  می دهد، سینه های شما سنگین و متورم خواهد شد .

اگرچه این تورم نشانه این است  که سینه های شما از شیر پر شد ه ، اما درد و تورم  نیز ناشی از هجوم خون به محل است برای اطمینان از اینکه آیا  کارخانه تولید شیر فعال است یا نه .

خوشبختانه تورم پستان فقط چند روز تا یک هفته طول می کشد. اما می تواند سینه را بسیار  سخت و متورم کند در حالی که نوک پستان صاف است ودر این شرایط  کودک نمی تواند به طور موثر سرسینه را بگیرد  و این شرایط موجب شیردهی دردناک می شود .

در ابتداي هر بارشیردهی  با استفاده از کمپرس  حوله گرم بر روی سینه ها می توانید این مشکل را برطرف کنید. پس از شیردهی  ، می توانید کیسه یخ یا برگ های سرد کلم را در سوتین خود قرار دهید. این قانون را به خاطر بسپارید هر چه بیشتر شیردهی  کنید  با تورم کمتری روبرو  می شوید  و زودتر از درد سینه خلاص خواهید شد .

رگ کردن سینه

هر بار که شروع به تغذیه کودک می کنید ، ممکن است احساس سوزن و سوزن های عجیب و غریب در پستان خود داشته باشید . این امر نه تنها طبیعی است ، بلکه بخشی ضروری از روند شیردهی است . این حس حاصل سیگنال آزاد شدن شیر از مجاری شیری است.  این فرایند معمولاً در ماههای اولیه شیردهی شدیدتر است.

پیشگیری از شیردهی دردناک

چگونه شیردهی دردناک را تسکین دهیم : تکنیک های آرام سازی (همان روشهایی که ممکن است در هنگام زایمان استفاده کرده باشید) می تواند کمک کند.  با استفاده از تکینکهای درست شیردهی قادر خواهید بود تا حدود زیادی این مشکلات را مرتفع کنید .

انسداد مجاری شیر

شیر مادر در پستان تولید می شود و از طریق مجاری شیر به خارج از پستان راه می یابد انسداد یکی از این مجاری ، باعث می شود که شیر در همان نقطه  انباشته  گردد و باعث ایجاد یک توده سفت کوچک و حساس شدن این ناحیه از سینه شود . این انسداد می تواند باعث شیردهی درناک شود .

نحوه رفع گرفتگی مجاری شیر: انسداد مجاری شیری اگر درمان نشوند منجربه عفونت سینه می شود. قبل از هر بار تغذیه ، کمپرس گرم را روی پستان آسیب دیده قرار دهید تا به جریان  شیر کمک کند.

بعد از هر بار شیردهی باید اطمینان حاصل کنید که پستان به خوبی تخلیه شده است .  می توانید ناحیه سخت شده را با دست به آرامی ماساژ دهید . شیردهی را متوقف نکنید ، زیرا به علت عدم تخلیه شیر شرایط بدتر می شود .

عفونت پستان

عفونت پستان ، هنگامی ایجاد می شود که باکتری ها (یا از سطح پوست یا از دهان کودک ) از طریق زخم نوک پستان یا از طریق یکی از مجاری شیری، به پستان وارد شوند. این شرایط می تواند در طول شیردهی در هر زمانی رخ دهد ولی احتمال بروز آن در 6 هفته اول شیردهی بیشتر است.

این بیماری معمولاً فقط یکی از سینه ها را درگیر می کند. علائم شامل تورم ، شیردهی دردناک و قرمزی سینه است  و وقتی سینه را لمس می کنید گرم و تب دار حس می شود .

 

نحوه درمان عفونت  پستان: بلافاصله برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید. آنتی بیوتیک های خوراکی باعث می شوند که شما زودتر بهبود یابید. به شیردهی ادامه دهید  ، زیرا می تواند به پاک سازی عفونت کمک کند.

برفک

برفک یک عفونت قارچی و مخمری  شایع است ،که با لاکتوز موجود در شیر رشد می کند و می تواند هم شما (نوک سینه ها) و هم کودک شما را  درگیر کند . علائم در سرسینه به شکل  رنگ صورتی ، خارش دار ، پوسته ای و شیردهی دردناک خود را نشان می دهد.

داخل  دهان کودک  ، زبان و گونه ها را چک کنید اگر روکشی کشک مانند این سطوح را پوشانده بود یعنی کودک نیز مبتلا به برفک شده است . استفاده از پماد ضد قارچ  و رعایت بهداشت تا حدود زیادی کارساز است

شیردهی دردناک و برفک

تاول شیری روی سر سینه

عدم تخلیه شیر و انباشتگی آن در مجاری شیری  باعث غلیظ و سفت شدن شیر در این قسمتها و انسداد مجاری می شود گاهی اوقات ، مقدار کمی پوست می تواند روی مجاری مسدود شده  رشد کند و از تخلیه آن جلوگیری کند در این حالت ظاهری تاول مانند پیدا می کند .

ممکن است این تاولها مانند یک جوش سرسفید یا یک لکه سفید یا زرد کوچک روی نوک سینه به نظر برسند این  تاولها می توانند شیردهی درناک را به دنبال داشته باشند .

نحوه درمان تاول شیر: بیشتر اوقات ، در طی 48 ساعت خود به خود برطرف می شوند. می توانید به مدت 10 تا 15 دقیقه حوله مرطوب و گرم را روی تاولها قرار دهید . هنگام  شیردهی ، سعی کنید کودک را طوری قرار دهید که چانه او در نزدیکی محل متصل دهان و سینه باشد ، زیرا این موقعیت می تواند به باز شدن تاول و تخلیه آن ناحیه کمک کند.

 

دندان درآوردن نوزاد

رویش دندان نوزاد باعث احساس فشار و ناراحتی در لثه های نوزاد  می شود که این شرایط از 3 یا 4 ماهگی آغاز می شود گاز گرفتن و جویدن سینه مادر تا حدودی باعث کاهش این حس فشار در لثه نوزاد می شود که البته شیردهی دردناک را برای مادر ایجاد می کند .

برای برطرف کردن این درد  قبل از شیر دادن ، به کودک خود یک اسباب بازی مخصوص این شرایط  یا حوله خنک بدهید. این موارد ممکن است به بی حس شدن لثه ها کمک کند و به او اجازه می دهد تا به صورت درست سرسینه را برای تغذیه بگیرد.

 

بیشتر بخوانید : چالش هنگام دندان در آوردن در کودکان برای والدین

خشکی پوست

خشکی پوست  یا درماتیت تماسی (براثر استفاده از کرم های نوک پستان یا صابون ها) می تواند منجر به زخم شدن ، حساسیت و شیردهی دردناک  شود .در هنگام حمام کردن از صابون برای نوک سینه ها استفاده نکنید .

روش درمان خشکی پوست: می توانید شیر مادر را به آرامی  روی نوک سینه های خود بمالید ، یا لانولین خالص (که در اکثر داروخانه ها با نام های Lansinoh یا PureLan فروخته می شود) استفاده کنید. هنگام حمام یا دوش گرفتن ، از صابون روی پستانها استفاده نکنید. آب ساده خوب است .

 

بیشتر بخوانید : خشکی پوست سالمندان به چه دلیل ایجاد می شود و راه های درمان آن کدامند؟

رنگ پریدگی و اسپاسم عروق ( vasospasm)  نوک پستان

در هنگام شیردهی اگر کودک سینه را به درستی نگرفته باشد برای دریافت شیر به نوک سینه فشار بیشتری وارد می کند ، که این فشار باعث بی رنگ شدن سرسینه  می شود ، برای برطرف شدن این حالت باید عمل شیردهی را درست انجام دهید.

اسپاسم عروق زمانی  رخ می دهد که رگ های خونی اطراف نوک پستان غیرطبیعی منقبض شده  و در نتیجه منجر به شیردهی درناک شود. مادران مبتلا به سندرم رینولد حساستر هستند .

درمان عوامل ایجاد کننده شیردهی دردناک

اسپاسم عروق نوک پستان: درمان  اسپاسم عروق ، می تواند چالش برانگیزتر باشد. اگر متوجه شدید که اسپاسم عروق  در هنگام سرما بدتر می شود ، شیر دادن را در محیط های گرم امتحان کنید ، لباس گرم بپوشید و قبل از شیردهی یک حوله گرم بر روی پستان خود قرار دهید. از نیکوتین و کافئین دوری  کنید ، زیرا می توانند مشکل را تشدید کنند. اگر هنوز هم درد دارید

پیشنهاد مطالعه: نوزاد مبتلا به سندرم داون: نیاز ها و روشهای نگهداری و مراقبت

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از اداره بهداشت و سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات پرستاری در منزل و کادری حرفه ای به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان می باشد

3.6/5 - (9 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527