نکات فرزندپروری

نکات فرزندپروری

نکات فرزندپروری :یکی از چالش های والدین، تربیت فرزندان است. بنابراین، والدین باید با اصول فرزندپروری آشنایی داشته باشند. اگر والدین اطلاعاتی از اصول فرزندپروری و نحوه ی رفتار با فرزندان خود نداشته باشند با چالش هایی در طول زندگی مواجه خواهند شد. بنابراین، به شما خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم که نکاتی درباره فرزندپروری در اختیارتان قرار می دهد.

بیشتر بخوانید: پرستار در منزل

نکات فرزندپروری

نکات فرزندپروری

اصول فرزندپروری چیست؟

فرزندپروری باید طبق اصول و نکاتی انجام شود. از اصول فرزندپروری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • داشتن حضور فعال در زندگی فرزندتان

به عنوان والدین باید در زندگی فرزندتان حضور فعال داشته باشید. اما توجه کنید که حضور فعال به معنی ‏کنترل دائمی فرزندتان نمی باشد. حضور فعال در زندگی فرزندتان به معنی این است که از نظر روحی نیازهای ‏فرزندتان را تامین کنید. کودکان در هر سنی به محبت و توجه احتیاج دارند. بنابراین، به نیازهای اساسی کودک ‏تان را باید تامین کنید.‏

  • وضع قوانین و محدودیت ها

در صورتیکه می خواهید فرزندان تان را به خوبی تربیت کنید باید قوانین و محدودیت هایی را نیز برای آنها تعیین کنید. البته، این قوانین و محدودیت ها نباید از حد طبیعی بیشتر باشد. وضع قوانین در منزل به کودک در درک انتظارات والدین کمک می کند. این قوانین ممکن است شامل مواردی از قبیل زمان انجام تکالیف، زمان تماشای تلویزیون و… باشد.

نکات فرزندپروری

نکات فرزندپروری

  • تقویت استقلال کودک

یکی از اصول فرزندپروری، تقویت استقلال کودک است. مستقل بودن کودک باعث می شود که رفتارهایی مانند اعتماد به نفس نیز در وی افزایش پیدا کند. بنابراین، اگر می خواهید در آینده فرزند با اعتماد به نفسی داشته باشید، باید به استقلال فرزندتان توجه داشته باشید.

  • رفتار با احترام با فرزندتان

برقراری رفتار محترمانه با فرزندتان یکی از اصول فرزندپروری است. والدین باید به فرزندان خود اترام گذاشتن را آموزش داده و در عین حال به فرزندان خود نیز احترام بگذارند. تربیت محبت آمیز کودک می تواند باعث شود که کودک نیز رفتار شما را الگوی خود برای رفتار با دیگران قرار دهد. به عنوان مثال، هنگامی که والدین کودک را تحقیر کرده یا به وی توهین می کنند، کودک نیز یاد می گیرد که همین رفتار را به صورت متقابل انجام دهد. پس با کودک تان با مهربانی و احترام رفتار کنید.

نکات فرزندپروری

نکات فرزندپروری

  • اِجتناب از تنبیه کودک

یکی از اصول فرزندپروری، اِجتناب از تنبیه کودک است. شما به عنوان والدین تحت هیچ شرایطی نباید با فرزندتان بدرفتاری کنید. رفتارهای تهاجمی با کودک، تنبیه و کتک و سیلی زدن کودک از رفتارهای مخربی است که والدین نباید آنها را انجام دهند. در بیشتر مواقع، تنبیه کردن کودکان باعث توقف رفتارهای ناشایست نمی شود. همچنین، تنبیه نمی تواند رفتار مناسب را به کودکان آموزش دهد.

بیشتر بخوانید: پرخاشگری والدین و اثرات آن بر روان کودک

  • پاداش دادن به رفتار خوب کودک

پاداش دادن به کودک به خاطر رفتار خوبش یکی از اصول فرزندپروری است. به منظور تربیت اصولی فرزندتان بهتر است که تشویق کردن و پاداش دادن به کودک را در اولویت قرار دهید. بنابراین، هنگامی که کودک رفتار خوبی انجام داد باید به فرزندتان پاداش دهید. پاداش هایی که در ازای رفتار خوب کودک به فرزندتان می دهید نباید جنبه ی مادی داشته باشد. تشویق کودک با استفاده از پاداش دادن می تواند میزان اعتماد به نفس فرزندتان را افزایش دهد.

نکات فرزندپروری

نکات فرزندپروری

بیشتر بخوانید: روان‌شناسی پرخاشگری کودکان و راه‌های مقابله با آن

  • صبر داشتن در برابر رفتار کودک

به منظور تربیت درست فرزند، باید اصول و نکاتی را به عنوان والدین آموزش ببینید. شما نمی توانید یک شبه در رفتار کودک تغییر ایجاد کنید. بنابراین، به منظور تغییر رفتار کودک باید صبور باشید. والدین نباید انتظار داشته باشند که رفتار کودک در بازه ی زمانی کوتاه تغییر کند.

استخدام پرستار کودک در منزل

پرستار کودک فردی است که مهارت های لازم را در زمینه ی تربیت فرزندان آموزش دیده است. در صورتیکه در زمینه ی تربیت فرزندتان به کمک نیاز دارید، استخدام پرستار کودک می تواند گزینه ی مناسبی باشد. با استخدام پرستار کودک در منزل از فرزندتان به خوبی و طبق اصول مراقبت و نگهداری می شود. شما می توانید برای استخدام پرستار کودک که آشنا با اصول فرزندپروری است به موسسات پرستاری مراجعه کنید.

نکات فرزندپروری

نکات فرزندپروری

در موسسات پرستاری، پرستارهای کودک آموزش دیده و مجربی فعالیت می کنند که به اندازه ی کافی مهارت در زمینه ی تربیت فرزندان بدست آورده اند. با استخدام پرستار کودک، دیگر لازم نیست که نگران تربیت فرزندتان باشید! پرستار کودک در این زمینه به شما والدین کمک زیادی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: ۶ تکنیک برای برقراری ارتباط مستحکم با فرزندان

(امتیاز دهید)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527