دلیل ترس از مدفوع در کودکان

ترس از دفع مدفوع در کودکان چه علتی دارد و روشهای درمان این مشکل چیست

ترس از دفع مدفوع در کودکان یا  کوپروفوبیا  Coprophobia  به معنای ترس یا بیزاری از مدفوع یا اجابت مزاج است که  مشکلی شایع در کودکان زیر چهار سال می باشد. این مشکل به دلایلی مختلفی بروز می نماید و لازم است که والدین با مشورت پزشک علت اصلی آن را درک نمایند و در جهت برطرف نمودن آن اقدام کنند .

علت ترس از مدفوع در کودکان

در این مقاله به بررسی چند علت اصلی ترس از مدفوع در کودکان می پردازیم :

توالت بزرگسالان برای کودک مناسب نیست :

اغلب بچه ها تمایلی به استفاده از توالت بزرگسالان  ندارند زیرا به اندازه کافی بزرگ نیستند که بتوانند راحت روی آن بنشینند و در موقعیت درستی قرار گیرند.

در صورت استفاده از توالت بزرگسالان ، کودک بیش از حد مشغول نگه داشتن خود در موقعیت درست است بنابراین نمیتواند بر حرکت روده های خود تمرکز کند و کار دفع به درستی انجام نمیشود .

متخصصان بر این باورند که شما باید توالت را برای کودک خود اصلاح کنید. استفاده از یک صندلی توالت و چهار پایه که به کودک کمک می کند تا امنیت بیشتری داشته باشد و به او توانایی پایین آمدن از توالت را دهد ضروری به نظر می رسد .

سن مناسب برای استفاده از توالت :

سن آمادگی کودک برای یادگیری توالت بین 18 ماه تا چهار سال است. بنابراین ممکن است گاهی لازم باشد کمی عقب نشینی نمایید و چند هفته یا چند ماه دیگر از پوشک استفاده کرده تا اینکه کودک بتواند برای استفاده از توالت آمادگی کافی را بدست آورد .

اگر کودکی نسبت به استفاده از توالت مقاومت نشان می دهد  و دارای علایم ترس از دفع مدفوع در کودکان  شده است ،  کافی است که در ابتدا به او اجازه دهید که در حالی که پوشک به تن دارد روی توالت بنشیند.

سپس ، همانطور که او به این کار عادت کرده ، سعی کنید پوشک را بردارید و او را روی صندلی توالت کودک بنشانید . هنگامی که او به راحتی از صندلی کودک استفاده نمود می توانید به تدریج او را به استفاده از صندلی بزرگسالان ترغیب نمایید .

اغلب اوقات کودکانی که تجربه بدی در استفاده از توالت داشته اند ، نیاز به یک وقفه در استفاده از آن دارند و مهمترین چیز این است که والدین تحت هر شرایطی رویکرد تنبیهی در پیش نگرفته و هرگز کودک را در مورد حوادث مربوط به دستشویی خجالت زده نکنند.

ترس از مدفوع در کودکان بزرگتر
یبوست و ترس از دفع مدفوع در کودکان

ممکن است کودک چهار ساله شما از توالت بزرگسالان استفاده کند ، اما به طور ناگهانی از دفع ادرار و مدفوع در آنجا امتناع ورزد. ممکن است در این شرایط او حتی حاضر به نشستن روی توالت نباشد و دو یا سه روز روده او هیچ حرکتی نداشته باشد . وقتی والدین در این شرایط علت امتناع کودک را جویا شوند او پاسخ خواهد داد که این کار برای او دردناک است.

کارشناسان بر این باورند که جلوگیری از دفع مدفوع در کودکان پیش دبستانی کاری شایع است .  اغلب اوقات ، این مشکل به سرعت به یک حلقه معیوب تبدیل می شود: به عنوان مثال پسر کوچک شما احتمالاً یبوست پیدا کرده و دفع مدفوع برای او دردناک بوده است .

اما اکنون ، او که مایل به تکرار این تجربه دردناک نیست ، با اصرار برای حرکت دادن روده های خود مبارزه می کند و حاضر به استفاده از دستشویی نیست که در نتیجه یبوست او را بدتر می شود.

ترس از دفع مدفوع در کودکان به علت کمبود فیبر مایعات در رژیم غذایی:

استفاده از یک رژیم غذایی کم فیبر یا حاوی مقدار زیادی شیر یا محصولات شیر می تواند در بروز یبوست نقش داشته باشد.
بهتر است در رژیم غذایی کودک مقدار زیادی میوه ، سبزیجات و غلات گنجانده گردد .

تغذیه و کاهش ترس از مدفوع در کودکان

اگر کمی سبوس به غلات صبحانه اضافه کنید و مطمئن شوید که کودک به اندازه کافی مایعات می نوشد مشکل او بزودی برطرف خواهد شد .

نکته مهم این است که استفاده از فیبر با مایعات ناکافی مشکل یبوست را بدتر می کند. کودکان پیش دبستانی باید حدود دو فنجان (500 میلی لیتر) شیر در روز مصرف کنند.

پیشنهاد مطالعه: روشهای تقويت ذهن كودك زير شش سال که والدین و پرستار کودک باید بدانند

آیا یبوست یک مشکل پزشکی است؟

به ندرت یبوست ناشی از یک مشکل جسمی جدی است . اگر یبوست در کودک مشکلی مداوم است ، به جای اینکه به روغنهای معدنی یا ملین متوسل شوید ، به پزشک کودک خود مراجعه کنید.

پزشک می تواند داروی مناسب  برای رفع این مشکل را تجویز کند. در صورت ادامه مشکلات حرکات روده  و بیش از سه ماه ویا مشاهده خون در مدفوع باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر کودک شما چهار ساله است و هنوز  برای توالت رفتن آمادگی ندارد یا درست آموزش ندیده است لازم است با یک روانشناس در این مورد صحبت نمایید .

پزشک با بررسی و  کشف علت اصلی یبوست و تجویز داروهای مناسب  و یا روشهای کاربردی می تواند این مشکل را به راحتی برطرف نماید .

روشهای کاربردی در کاهش ترس از دفع مدفوع در کودکان

این روشهای کاربردی ممکن  است یک حمام آب گرم باشد تا روده ها را به حرکت در بیاورد یا حتی کمی کاهش وزن در کودکان چاق در این شرایط کارساز باشد .

تجربه یک مادر از روشهای کاربردی به این صورت بوده است که “شیر آب گرم را باز می کنیم و او را تشویق می کنیم تا چهره هایی را که او پو پو می نامد ، درست کند ، همان کاری است که هنگام  دفع مدفوع انجام می دهد. به نظر می رسد  این کار به کودک کمک می کند تا کمی با شرایط سرگرم شود و در حال آمادگی برای دفع مدفوع قرار گیرد ”

برعکس نشستن در توالت برای کاهش ترس از مدفوع در کودکان

برای برخی از بچه ها ، نشستن به  شکل برعکس بر روی توالت کودک به  کاهش ترس آنها کمک می کند. کودک را در این حالت حمایت کنید و به او کمک کنید که به درستی روی صندلی توالت به درستی  قرار گیرد . در این شرایط توالت فرنگی کودک دیگر به نظر او ترسناک نیست.

استفاده از بازی ها ، کتاب ها و سایر اسباب بازی های جذاب و سرگرم کننده  برای کودک در هنگام استفاده از توالت باعث کاهش اضطراب کودک شده و فرآیند دفع را برای او راحت تر می نمایند .

صبور بودن والدین در کاهش اضطراب کودک در هنگام استفاده از توالت بسیار ضروری می باشد . گاهی ممکن است مقطع زمانی که توسط والدین برای اموزش کودک انتخاب شده است مناسب نبوده و بهتر است روز دیگری را انتخاب نمایند .

در این شرایط فرزند خود را در آغوش بگیرید  مقداری بستنی بخورید و فردا دوباره آموزش کودک را امتحان کنید.

یبوست مزمن Encopresis و ترس از دفع مدفوع در کودکان

متخصصان اطفال بر این باورند که وقتی کودکان پیش دبستانی در شلوار خود کارخرابی می کنند  ، معمولاً این رفتار نتیجه یبوست مزمن است.

یبوست مزمن و ترس از مدفوع در کودکان
تجمع مدفوع خشک و سخت باعث ناراحتی در هنگام دفع مدفوع می شود و موضوع به اعصاب کودک فشار خواهد آورد .
کودک در واقع دیگر احساس تمایل به رفتن به دستشویی را متوقف میکنند اما ممکن است در اثر فشار مقداری مدفوع از بدن او خارج شود و شلوار کودک آلوده گردد .

در این شرایط ممکن است کودکان به سرعت با بوی مدفوع خارج شده کنار آمده و به آن عادت کنند اما مطمئناً ، افراد دیگر این بوی نا مطبوع را درک کرده و این وضعیت در اجتماع برای کودک مشکلات فراوان ایجاد خواهد کرد .

اما مهم است که والدین در صورت مشاهده علایم ترس از دفع مدفوع در کودکان ، رویکرد تنبیهی نداشته باشند. رفع این مشکل اغلب در گرو رفع مشکل یبوست است ، بنابراین با پزشک کودک خود صحبت کنید.

پیشنهاد مطالعه: جدا کردن اتاق کودک: راهکار هایی که لازم است والدین و پرستار کودک بدانند

 

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادر مجرب در عرصه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل امادگی دارد به صورت شبانه روزی در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار ارائه خدمت بنماید. کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار مورد نظر شما اقدام گردد.


سوالات متداول

ترس از دفع مدفوع در کودکان به چه دلبلی رخ می‌دهد؟

ترس از دفع مدفوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که چند مورد را در زیر آورده‌ایم:
. ترس از تجربه دفع مدفوع بزرگ، سفت و خشک گذشته را دارند
. برای توالت رفتن آماده نیستند
. سعی در جلب توجه شما دارند
. تمایلی به استفاده از توالت بزرگسالان ندارند

کودکان چه زمانی برای توالت رفتن آماده‌اند؟

سن آمادگی کودک برای یادگیری توالت بین 18 ماه تا چهار سال است. بنابراین ممکن است گاهی لازم باشد کمی عقب نشینی نمایید و چند هفته یا چند ماه دیگر از پوشک استفاده کرده تا اینکه کودک بتواند برای استفاده از توالت آمادگی کافی را بدست آورد

چه راهکارهایی برای رفع ترس و نگهداشتن مدفوع در کودکان وجود دارد؟

. عدم اجبار به توالت رفتن
. صبوری کردن تا زمان یادگیری کودک
. صحبت کردن با کودک
. مطلع شدن از نگرانی های کودک
. اعمال تغییرات در در رژیم غذایی
. جایزه دادن به کودک

3.4/5 - (48 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید
4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید
 • سلام من یه مشکلی برای بچه ی ۳ ساله ام پیش اومده دکتر هم بردم ولی فایده نداشت
  اصلا مدفوع نمیکنه خودشو جم میکنه خودشو به بالش یا مبل میزنه یامیماله تا مدفوعش بیرون نیاد
  میگه پوشکم کنید تا پی پی کنم ولی بازم نمیکنه با روغن بزور پشتشو چرب میکنیم با گریه مدفوع میکنه

  پاسخ
  • کارشناس پرستاری سلامت اول
   2023/01/28 12:38

   سلام وقت بخیر
   مشاوره پزشکی نداریم اما درصورتی که خدمات مراقبتی در منزل نیاز داشته باشید میتوانید با شماره 1527 داخلی 1 تماس بگیرید
   باتشکر
   سلامت اول

   پاسخ
 • سادات
  2021/03/21 17:20

  سلام پسرم ۲سال و نیم سن داره از مدفوع کردن میترسه و فقط در پوشک مد فوع میکنه راه حلی دارید بهم بگید ممنون
  شده که ۴ روز مدفوع نمیکنه مگر اینکه پوشاک بشه
  ولی ادارشو خیلی خوب میگه و میره دستشویی

  پاسخ
  • کارشناس پرستاری سلامت اول
   2023/01/28 12:53

   سلام وقت بخیر
   مشاوره پزشکی نداریم اما درصورتی که خدمات مراقبتی در منزل نیاز داشته باشید میتوانید با شماره 1527 داخلی 1 تماس بگیرید
   باتشکر
   سلامت اول

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527