مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

فشار خون بالا در سالمندان، راهکارهایی برای پیشگیری و کنترل در منزل

فشار خون بالا در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

فشار خون بالا در سالمندان به همان نسبت که قلب را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند آسب های جدی به مغز نیز وارد کند. با استفاده از راه کارهای زیر می توان شدت این آسیب ها را کم و یا حذف کرد.

فشار خون بالا و ارتباط آن سایر ارگان ها

فشار خون بالا با عنوان قاتل خاموش شناخته می شود و تا مدت بسیار طولانی بدون بروز علائم و نشانه می تواند منجر به بروز سکته های قلبی و مغزی در فرد شود. از آنجاییکه تمامی عملکرد بدن به جریان خون وابسته است با افزایش فشار خون فقط قلب تحت تاثیر قرار نمی گیرد، بلکه تمامی ارگان های بدن متاثر از فشار بالای خون دچار اختلال عملکرد می شوند. اگر خون به درستی در بدن جریان نداشته باشد ارگان هایی مانند چشم، کلیه  و مغز دچار آسیب های جبران ناپذیر خواهند شد. در مقاله ۵ روش کاهش فشار خون در رابط با روش های کاهش خطر فشار خون صحبت شده است.

فشار خون بالا به مویرگ های مغزی به ویژه در بخش های مربوط به شناخت و حافظه آسیب وارد می کند و خطر ابتلا به زوال عقل و انواع آلزایمر را به صورت چشمگیری افزایش می دهد. بیماری های قلبی عروقی همچنین با تاثیرات منفی خود بر سلامت روان، موجب بروز استرس و اضطراب در سالمندان می شود. از سوی دیگر استرس و اضطراب باعث افزایش فشار خون و بروز عوارض آن می شود.

فشار خون بالا در سالمندان

 • استرس و اضطراب با افزایش ترشح ادرنالین و کوتیزول باعث افزایش فشار خون بالا در فرد شود.
 • انزوای اجتماعی و اجتناب از حضور در جمع دوستان و خانواده که ناشی از افسردگی در سالمندان است می تواند باعث افزایش فشار خون در فرد شود.
 • فشار خون بالا اغلب ناشی از سبک زندگی ناسالم می باشد. مانند عدم فعالیت کافی، غذای ناسالم و فشار روانی زیاد.

در اغلب موارد ایجاد تغییرات کوچک و جزئی در سبک زندگی می تواند از ابتلا و تشدید بیماری های قلبی عروقی به راحتی جلوگیری کند.

فشار خون خود را در منزل اندازه گیری کنید

در طول شبانه روز فشار خون تحت تاثیر عوامل مختلف دچار نوسان می شود. استرس، فعالیت بدنی و سایر هیجانات منجر به افزایش فشار خون و استراحت و عدم تحرک منجر به کاهش فشار خون می شود. در افرادی که فشار خون بالای تشخیص داده شده دارند ضروری است که در طول روز فشار خون خود را اندازه گیری و کنترل کنند.

در زمان اندازه گیری فشار خون در منزل به چند نکته توجه کنید

 • برای اندازه گیری فشار خون، استفاده از فشارسنج هایی که دور بازو قرار میگیرند از فشارسنج های مچی که دور مچ پا و یا دست بسته می شوند مناسب ترو دقیق تراند.
 • نیم ساعت قبل از اندازه گیری فشار خون نوشیدنی های الکلی و یا کافئین دار و همچنین سیگار مصرف نکنید.
 • 10 الی15 دقیقه قبل از اندازه گیری فشار خون روی صندلی بنشینید و آرامش خود را حفظ کنید سعی کنید دست خود را روی دسته صندلی یا میز به موازات قلب قرار دهید.

فشار خون بالا در سالمندان

علت ابتلا به فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا دلیل واحد و مشخصی ندارد و مجموعه ای از عوامل مانند سن، جنسیت، نژاد، سابقه خانوادگی از جمله عواملی هستند که افراد را در معرض ابتلا به فشار خون بالا قرار می دهند. این عوامل از جمله فاکتورهایی هستند که خارج از کنترل فرد است.

اما عوامل بسیاری وجود دارد که تحت کنترل شما است و شما می توانید با آگاهی از این عوامل و استفاده از روش های مانع از ابتلا به فشار خون بالا در خود شوید. فشار خون تنها یکی از بیماری هایی است که سلامت سالمندان را تهدید میکند و خانواده سالمندان می بایستی با تمامی بیماری هایی که سالمند را تهدید میکند آشنایی داشته باشند. در مقاله مربوط بیماری های سالمند صحبت شده است.

بالابودن وزن، مصرف موادغذایی پرنمک، سیگار کشیدن، عدم تحرک بدنی و مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی از جمله عللی است که با کنترل آنها میتوان از ابتلا و تشدید فشار خون بالا جلوگیری کرد.

عواملی که منجر به افزایش فشار خون می شوند؟

 • نوشیدنی های کافئین دار مانند: قهوه،چای، نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا
 • داروها: داروهایی مانند داروهای ضدبارداری، کوتیکواستروئیدها، داروهای درمان اختلال بیش فعالی، داروهای ضد افسردگی و برخی از داروهایی که در درمان سرطان ها مصرف می شود.
 • داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند استامینوفن و ایبوپروفن
 •  داروهای محرک مانند کوکائین و متامفتامین ها

فشار خون بالا در سالمندان

5 قدم در جهت کاهش فشار خون بالا

اولین و مهمترین و همچنین ساده ترین راه برای کنترل و پیشگیری از فشار خون بالا تغییر سبک زندگی است. دستیابی به این هدف از روشهای زیر امکان پذیر است:

 1. ورزش کنید و فعالیت بدنی کافی داشته باشید
 2. ريژیم غذای سالم داشته باشید
 3. وزن خود را متعادل نگه دارید
 4. استرس خود را مدیریت کنید
 5. سیگار را ترک کنید

در مورد سالمندانی که فشار خون بالا دارند و پزشک برای آنها داروهای مربوط به کنترل فشار خون را تجویز کرده است، مهمترین نکته مصرف به موقع و منظم داروها است. در این زمان مراقبین و پرستار سالمند در منزل باید به سالمندان در این باره یادآوری کنند.

منابع: www.helpguide.org

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.