عضلات و سارکوپنی در سالمندان

سارکوپنی یا کاهش حجم عضلات در سالمندان چیست؟

سارکوپنی در سالمندان Sarcopenia in the Elderly به معنی  از بین رفتن توده عضلانی به دلیل روند طبیعی پیری است. این کاهش عضله منجر به کاهش قدرت فرد می شود. در نتیجه ، تعادل و راه رفتن آنها نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. سارکوپنی می تواند بر توانایی فرد در انجام کارهای روزمره مانند بالا رفتن از پله ها ، بلند کردن اجسام و راه رفتن تأثیر بگذارد. توده عضلانی در حدود 40 سالگی شروع به کاهش می کند و این روند از دست دادن بافت های عضلانی ممکن است با رسیدن به دهه 60 یا 70 زندگی با سرعت بیشتری پیشرفت کند.

عضلات سارکوپنی در سالمندان

اگرچه میزان دقیق کاهش توده های عضلانی متفاوت است ،اما  ممکن است فرد در هر دهه از زندگی خود 3 تا 8 درصد از حجم عضلات خود را از دست بدهد. سارکوپنی در سالمندان باعث از بین رفتن توده عضلانی،کاهش تعداد فیبرهای عضلانی و کاهش در سایز آنها می شود. ترکیبی از فیبرهای عضلانی کمتر و کوچکتر باعث می شود که عضلات آتروفی یا کوچک شوند.عواملی که سرعت از دست دادن عضله در بزرگسالان را تسریع می کنند شامل کاهش فعالیت بدنی ، کمبود تستوسترون و کمبود هورمون رشد و پاسخ به استرس میباشند.

بی اشتهایی ، کاهش کالری دریافتی و کاهش وزن، همگی مربوط به پیری هستند که به طور متوسط ​​، افراد مسن نسبت به بزرگسالان کالری و پروتئین کمتری مصرف می کنند. در حالی که علت دقیق کاهش مصرف کالری بصورت روزانه ناشناخته است ، چندین تئوری از جمله تحلیل  توده عضلانی تحتانی که منجر به نیازهای فیزیولوژیکی کمتری میشود ، پیشرفت کرده اند.

با افزایش سن ، تغییرات خاصی در بدن رخ می دهد که در رشد سارکوپنی در سالمندان نقش دارند. به عنوان مثال ، با افزایش سن ، توانایی بدن در تولید پروتئین هایی که برای رشد ماهیچه ها لازم است کاهش می یابد. هنگامی که تولید پروتئین کاهش می یابد ، سلولهای عضلانی فرد کوچکتر می شوند. تغییرات هورمونی وابسته به سن همچنین ممکن است به کاهش حجم عضلات منجر شود. به طور معمول سطح تستوسترون و فاکتور رشد انسولین، بر رشد عضلانی و توده عضلانی تأثیر می گذارد. کاهش سطح هورمون ممکن است عاملی برای از بین رفتن توده عضلانی باشد.

عوارض سارکوپنی در سالمندان

علائم سارکوپنی در سالمندان:

علائم سارکوپنی در سالمندان بسته به میزان توده عضلانی فرد ممکن است متفاوت باشد. علائم شامل:

 • کاهش اندازه عضلات
 • ضعف
 • از دست دادن استقامت
 • تعادل ضعیف
 • وجود مشکل در بالا رفتن از پله ها

کاهش توده عضلانی ممکن است نگرانی بزرگی برای اکثر افراد به نظر نرسد. با این حال ، از دست دادن ماهیچه می تواند به اندازه کافی قابل توجه باشد زیرا باعث ضعف ، کاهش تعادل بدن و افزایش خطر سقوط و محدود کردن استقلال شخص می شود. سارکوپنی در سالمندان ممکن است باعث شود که شخص از مشارکت خود در فعالیت های بدنی بکاهد. این کاهش فعالیت باعث از بین رفتن ماهیچه های بیشتر می شود و این می تواند کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر منفی قرار دهد.

درمانهای خانگی

به جای دارو یا هورمون درمانی ، با ایجاد تغییرات در شیوه زندگی میتوان از ضعیف شدن عضلات جلوگیری کرد. این تغییرات شامل موارد زیر است:

ورزش:

کار کردن عضلات به حفظ توده و قدرت عضلات کمک می کند. هنگامی که ماهیچه ها استفاده نمی شوند ، کوچک می شوند. تمرینات قدرتی یا تمرین مقاومت می تواند اندازه ، قدرت وفرم عضلات را بهبود بخشد. همچنین می تواند استخوان ها ، رباط ها و تاندون ها را تقویت کند ، که برای سلامتی کلی فرد مفید است.

سارکوپنی یا کاهش حجم عضلات در سالمندان چیست؟

افراد مسن باید حداقل 2 روز در هفته فعالیت هایی در راستای تقویت عضله انجام دهند. آنها باید تمام گروههای اصلی عضله ، شامل پا ، بازوها ، قفسه سینه ، شانه ها ، پشت و شکم را انجام دهند. تمرین قدرت شامل مقاومت در برابر انقباض عضلات است. انقباض عضله باعث ایجاد حجم در عضلات و افزایش قدرت می شود.تمرینات قدرتی ممکن است شامل استفاده از وزنه ها ، کش های مقاومت یا دستگاه های ورزشی باشد. از وزن بدن شخص نیز می توان برای مقاومت استفاده کرد. افراد مسن مبتلا به سارکوپنی پیش از شروع برنامه ورزشی جدید باید با پزشک مشورت کنند. یک پزشک می تواند اطمینان حاصل کند که هیچ مشکلی در سلامتی وجود ندارد که مانع از انجام آموزش مقاومت در برابر افراد شود.

تغذیه :

تغذیه مناسب برای درمان سارکوپنی ضروری است ، و حتی ممکن است از بروز یا تأخیر این بیماری جلوگیری کند. خوردن پروتئین کافی به عنوان یک رژیم غذایی مهم در پیشگیری از سارکوپنی موثر است. بزرگسالان روزانه 1.0الی 1.2 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن میل کنند. غذاهای دریایی مانند ماهی قزل آلا نیز می توانند منابع خوبی برای پروتئین باشند ، در حالی که عدس و لوبیا منابع پروتئینی محبوبی  برای افرادی هستند که گوشت نمی خورند. هنگام انتخاب غذاهای سرشار از پروتئین برای خوردن ، خواندن برچسب های مواد غذایی می تواند مفید باشد. منابعی از پروتئین را انتخاب کنید که مقادیر زیادی سدیم ، چربی و کلسترول ندارند.

تغذیه و سارکوپنی در سالمندان

مکمل غذایی:

مصرف برخی مکمل های غذایی ممکن است راه دیگری برای بهبود سارکوپنی یا کمک به پیشگیری از بیماری باشد.به عنوان مثال ، مصرف مکمل های کراتین ممکن است باعث افزایش قدرت و توده عضلانی لاغر در بزرگسالان در هر سنی شود. به همین ترتیب ، حفظ مقادیر کافی ویتامین Dاز طریق رژیم غذایی یا مکمل ها ، ممکن است به بزرگترهای سالمند در حفظ قدرت عضلات کمک کند. قبل از مصرف هرگونه مکمل ، فرد باید با پزشک صحبت کند.

آیا ابتلا به سارکوپنی در سالمندان حتمی است؟

اگرچه پیری امری اجتناب ناپذیر است ، اما بوجود آمدن سارکوپنی در سالمندان حتمی نیست. خوشبختانه ، راه هایی وجود دارد كه افراد می توانند از این طریق شانس خود را برای جلوگیری از دست دادن حجم قابل توجهی عضله كاهش دهند .حتی اگر از دست دادن ماهیچه ها نیز اتفاق افتاده باشد ، رژیم غذایی مناسب و تمرین قدرت می تواند به افراد مبتلا به سارکوپنی کمک کند تا چشم انداز مثبتی داشته و باعث بهبود شرایط شوند.

نکاتی برای افزایش پروتئین در غذا:
 • به سبزیجات ، سالادها ، سیب زمینی ، برنج و رشته فرنگی،پنیر اضافه کنید.
 • به سالاد تخم مرغ پخته شده اضافه کنید.
 • ماست یونانی را به تنهایی میل کنید یا به میوه و غلات اضافه کنید.
 • رژیم غذایی را به همراه بار های با پروتئین بالا یا اسموتی میوه تهیه شده با شیر یا ماست تکمیل کنید.
 • کره بادام زمینی را به ساندویچ ، نان تست یا کلوچه اضافه کنید یا از آن به عنوان یک سس برای سبزیجات و میوه استفاده کنید.
 • شیر خشک را به سوپ های خامه ای ، سیب زمینی های پوره شده ، پودینگ ها و دسرهای شیرین اضافه کنید.
پیشگیری سارکوپنی در سالمندان
پیشگیری

اتخاذ استراتژی هایی برای جلوگیری یا کند نمودن روند  پیشرفت سارکوپنی در سالمندان از تلاش برای معالجه بیماری در بیماران مسن موثرتر است. پیشنهاد اصلاح رژیم غذایی ، مکمل های غذایی ، ورزش و احتمالاً استفاده از هورمون ها  می تواند گام های مناسبی برای مقابله با زوال ماهیچه ها باشد. به حداکثر رساندن توده عضلانی می تواند عملکرد ، قدرت ، استقامت و سلامت عمومی افراد مسن را بهبود بخشد.

همانگونه که ذکر شده افراد سالمندی که به این بیماری مبتلا می گردند نیاز به پرستاری و مراقبت های تغذیه ای و ورزشی و دارویی دقیق دارند لذا نقش پرستار سالمند در همراهی و کمک به بهبود شرایط سالمند امری حیاتی محسوب می گردد. مرکز پزشکی سلامت اول با داشتن سالها تجربه و نیروهای پرستار ماهر آماده ارائه خدمات به سالمندان عزیز می باشد.

 

 

 

4/5 - (13 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید
2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید
 • پروانه بهرامی ۰۹۱۸۸۵۷۴۰۲۱
  2021/07/30 06:55

  سلام علت دردداشتن در تخریب عضلات راه کار ممنون

  پاسخ
  • کارشناس پرستاری سلامت اول
   2023/01/28 11:41

   سلام وقت بخیر
   مشاوره پزشکی نداریم اما درصورتی که خدمات مراقبتی در منزل نیاز داشته باشید میتوانید با شماره 1527 داخلی 1 تماس بگیرید
   باتشکر
   سلامت اول

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527