مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

آیا درد قفسه سینه می تواند یکی از علائم آسم باشد؟

علل درد قفسه سینه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

درد قفسه سینه chest pain میتواند دلایل مختلفی داشته باشد که ممکن است ناشی از مشکلات ریوی یا قلبی باشد . آسم می تواند علائمی را ایجاد کند که شامل سرفه ، تنگی نفس و خس خس سینه می باشد. برخی از افراد نیز ممکن است احساس تنگی قفسه سینه یا درد قفسه سینه را به عنوان یکی از نشانه های آسم تجربه کنند.

تشخیص درد قفسه سینه

آسم نوعی بیماری مزمن است که باعث ایجاد التهاب در مجاری تنفسی فرد می شود و همین امر می تواند تنفس را دشوار کند. اگر مجاری تنفسی ملتهب و منقبض شده باشند ، افراد معمولاً پس از حمله آسم ، درد قفسه سینه را تجربه می کنند.

ضروری است که افراد مبتلا به آسم بدانند که علائم مربوط به درد قفسه سینه ممکن است در سایر بیماری های جدی نیز ممکن بروز می کند و لازم است فرد پس از تجربه این درد سریعا به دنبال دریافت خدمات پزشکی باشد.

آیا آسم باعث درد قفسه سینه می شود؟

سرفه و خس خس سینه که در طی حمله آسم تجربه می شود ، می تواند منجر به ناراحتی قفسه سینه شود. هنگامی که این اتفاق می افتد ، فرد باید علائم خود را به دقت زیر نظر داشته باشد ، به عنوان مثال ، اینکه آیا قفسه سینه او اندکی دردناک است یا اینکه احساس درد شدید دارد.

دو بیماری دیگر که می تواند باعث درد قفسه سینه به دنبال حمله آسم شود شامل موارد زیر می باشد :

پنومومدیا استینوم
پنوموتوراکس.

پنومومدیاستینوم

این حالت وقتی اتفاق می افتد که در مدیاستنوم ، یعنی فضای بین ریه ها و سایر اندام های حفره قفسه سینه ، از جمله قلب ، هوا جمع شود .

pneumomediastinum می تواند فشار را در ریه ها افزایش دهد که می تواند باعث بروز درد شود. این بیماری نادر است اما ممکن است در مبتلایان به آسم رخ دهد و معمولاً در افراد جوان دیده می شود.

درد معمولاً به گردن یا کمر نیز گسترش می یابد. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:
سرفه کردن
مشکل در بلعیدن
گردن درد
تنگی نفس
تف کردن مخاط

اگر فردی مبتلا به پنومومدیاستینوم باشد ، این وضعیت معمولاً خود به خود برطرف می شود. با این حال ، بیمار در هنگام بهبود شرایط غالباً احساس ناراحتی و درد در قفسه سینه را احساس خواهد نمود.

گاهی اوقات ، این افزایش فشار می تواند منجر به پنوموتوراکس شود.

پنوموتوراکس

پنوموتوراکس هنگامی رخ می دهد که ریه فرو دچار آسیب می شود و هوا به فضای بین ریه ها و دیواره قفسه سینه نشت می کند. طبق مقاله ای در مجله Journal of Thoracic Disease ، پنوموتوراکس خود به خودی اغلب در بزرگسالان جوان و سالم که آسم دارند ، رخ می دهد.

درد قفسه سینه و آسم

پیشنهاد مطالعه: بیماری های شایع سالمندان

علائم پنوموتوراکس شامل موارد زیر است:

تحریک
تنفس سریع
ضربان قلب سریع
ناراحتی تنفسی
خس خس سینه
افرادی که این علائم را تجربه می کنند باید فوراً به پزشک مراجعه کنند زیرا در صورت عدم درمان پنوموتوراکس شدید می تواند کشنده باشد.

هنگامی که کسی به پنوموتوراکس مبتلا می شود ، ممکن است پزشک مجبور شود یک لوله کوچک را در قفسه سینه وارد کند تا فشار کاهش یابد و ریه دوباره پر از هوا شود.

علل دیگر

افراد مبتلا به آسم ممکن است درد قفسه سینه را تجربه کنند که مربوط به درد اسکلتی عضلانی یا دیواره قفسه سینه باشد. این درد ممکن است به دلیل سرفه و خس خس همراه با آسم باشد. درد معمولاً در هنگام تنفس ، تشدید می شود.

در هنگام حمله آسم چه اتفاقی می افتد؟

ریه ها مانند درختانی هستند که شاخه های زیادی دارند ، اما به جای برگ ها در انتها ، کیسه های هوایی شبیه به بادکنک وجود دارد که برای کمک به تنفس فرد از هوا پر و خالی می شود. تنه درخت و شاخه های منتج از آن همه بخشی از مجاری تنفسی هستند.

این راه های هوایی معمولاً باز هستند و به اکسیژن اجازه می دهند کیسه های هوا در ریه ها را پر کنند. با این حال ، هنگامی که فرد مبتلا به آسم است ، لایه های مجاری تنفسی ملتهب و تحریک می شوند یاممکن است مخاط اضافی داشته باشند.

این شرایط می تواند تنفس را دشوار کند زیرا فرد نمی تواند هوا را از طریق مجاری هوایی کوچکتر حرکت دهد.
گاهی اوقات ، افراد می توانند عود ناگهانی نشانه های حاد آسم را تجربه کنند که به عنوان حمله آسم شناخته می شود.

آیا درد قفسه سینه می تواند یکی از علائم آسم باشد؟

عوامل محرک حمله آسم عبارتند از:

ورزش
قرار گرفتن در معرض گرده گل و یا سایر مواد حساسیت زا
استنشاق بخارات ، گرد و غبار یا گازها
این محرک ها باعث تحریک مجاری تنفسی شده و باعث التهاب و تورم آنها می شود. فرد بیمار به احتمال زیاد شروع به سرفه و عطسه می کنند و به طور کلی در تنفس مشکل دارند.

درمان های حمله آسم

گاهی اوقات ، افراد مبتلا به آسم از یک دستگاه استنشاقی برای باز کردن مجاری تنفسی و کاهش التهاب استفاده می کنند.

اگرفردی دستگاه استنشاقی نداشته باشد ، ممکن است لازم باشد که به صورت فوریت تحت درمان پزشکی قرار گیرد.

اگر حمله آسم بسیار شدید باشد ، ممکن است با استفاده از دستگاه استنشاقی یا کاهش قرار گرفتن در معرض آلرژن ، علائم فرد بهبود نیابد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

برخی از علائم مرتبط با حمله آسم به درمان فوری نیاز دارند.

این علایم شامل موارد زیراست:

رنگ آبی روی صورت ، لب ها و ناخن ها ، که نشان دهنده کمبود اکسیژن است
تنفس بسیار سریع ، به گونه ای که سوراخ های بینی کاملا باز می شوند یا با جمع شدن قفسه سینه
احساس می کنید که هنگام تنفس فرد نمی تواند هوایی را وارد بدن نماید.
عموما هر فردی که درد قفسه سینه را تجربه می کند نباید آن را نادیده بگیرد ، زیرا می تواند از علایم حمله قلبی نیز باشد . اگر فردی مطمئن نیست که درد او به آسم یا قلب مربوط است ، باید برای تشخیص به پزشک متخصص مراجعه نماید .

ضروری است افراد مبتلا به آسم تا آنجا که ممکن است وضعیت خود را مدیریت کنند و هنگام بروز حمله حاد آسم به پزشک مراجعه کنند. حملات مکرر آسم می تواند باعث التهاب و ناراحتی شود.

افراد در حالت ایده آل قادر به یافتن ترکیب مناسبی از داروها و رفتارها مانند پرهیز از عوامل تحریک کننده آسم برای کاهش بروز حملات آسم خواهند بود.
آسم یک بیماری است که ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما همچنین می تواند برخی علائم دیگر را در فرد بیمار ایجاد کند. فرد ممکن است به دنبال حمله آسم یا بروز خس خس سینه درد قفسه سینه را تجربه کند.

عامل درد قفسه سینه

اگر فردی درد شدید قفسه سینه را تجربه نمود ، نباید آن را نادیده بگیرد. به ویژه اگر به همراه یکی از علایم زیر باشد :

درد در یک بازو
حالت تهوع
درد به گردن و کمر گسترش یابد
اگر کسی مطمئن نیست که درد قفسه سینه وی به آسم یا قلب او مربوط است ، مراجعه به پزشک مطمئن ترین راه برای اطمینان از این است که دچار مشکل ریوی یا حمله قلبی نشده است.

پیشنهاد مطالعه: اقدامات قبل و بعد آنژیوگرافی

 

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید. کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.