مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

مدیریت رفتارهای شایع در آلزایمر و انچه مراقب سالمند باید بداند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مدیریت رفتارهای شایع در آلزایمر از مهم ترین نکاتی است که افراد درگیر با این بیماری باید به خوبی در مورد آن اطلاعات کسب کنند. با افزایش سن، مغز ما به طور طبیعی کوچک شده و روند تفکر و یادگیری کند می شود. در بیماران مبتلا به آلزایمر، تغییرات عملکرد مغز، متفاوت با روند پیر شدن طبیعی مغز است.

دو پروتئین به نام های آمیلوئید و تاو در ایجاد این بیماری نقش دارند. با پیشرفت بیماری و در نتیجه ساخت پروتئین های مذکور، سلول های مغزی بیشتری آسیب دیده و بر عملکرد مغز و فرآیندهای ذهنی تاثیر می گذارند. نگهداری از سالمندان متبلا به آلزایمر به شدت حیاتی است در مقاله راهنمای کامل نگهداری سالمندان آلزایمر به صورت کامل در رابط با این موضوع صحبت شده است.

درمراحل اولیه بیماری، تشخیص اختلال حافظه ویژه بیماران آلزایمر از فراموشی خفیفی که در سنین پیری شایع می باشد، تا حدی دشوار است. آلزایمر بیماری مختص به دوران میانسالی یا سالخوردگی نیست اما شانس ابتلا به این بیماری با بالا رفتن سن، افزایش می یابد. غالب افراد مبتلا به آلزایمر در سن بالای 65 سال قرار دارند.

مدیریت رفتارهای شایع در آلزایمر

برخی اوقات، این بیماری می تواند افراد در سنین پایین تر را درگیر کند که در این صورت، آلزایمر زودرس نامیده می شود. حدود پنج درصد از افراد مبتلا زیر 65 سال هستند. مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر می تواند بسیار دشوار و چالش برانگیز باشد خصوصا هنگامی که شخص بیمار دارای علائم حادی از پرخاشگری و سرگردانی است. در این مقاله به شرح علائم بیماران و نیز چگونگی مدیریت رفتارهای شایع در آلزایمر خواهیم پرداخت. برخی از خانواده ها نمیتوانند با پرخاشگری عزیزان سالمند خود کنار بیایند و بهترین روش برای نگهداری از این سالمندان بهره گیری از پرستاری سالمند در منزل شرکت سلامت اول میباشد.

بیماران درگیر آلزایمر دارای چه علائم و رفتارهایی هستند؟

بیماران مبتلا به آلزایمر دارای گستره ای از علائم هم چون فراموشی، بی قراری، رفتارهای تکرار شونده، گم کردن اشیا، زوال عقل، اختلال خواب، پرخاشگری، از دست دادن مهارت ها و … می باشد.

علت تغییرات رفتاری در بیماران مبتلا به آلزایمر چیست؟

مهم ترین نکته در هنگام تغییرات رفتاری بیماران مبتلا به آلزایمر، توجه به علت های ایجاد کننده آن است. در بیماران مختلف، عواملی همچون مشکلات مربوط به زوال عقل (شامل از دست دادن حافظه و مشکلات زبانی)، احساس سرخوردگی ناشی از نحوه رفتار دیگران و درک نشدن از سوی آنها و نیز اختلالات در سلامت جسم و روان منجر به بروز رفتارهای غیر عادی و نوسانات خلقی می شود.

مدیریت رفتارهای شایع در آلزایمر چگونه صورت می گیرد؟

علاوه بر اختلالات حافظه در بیماران مبتلا به آلزایمر، مسائلی هم چون بروز تغییرات رفتاری و نوسانات خلقی، می تواند اطرافیان بیمار را با چالش های جدی برای مراقبت از آن ها روبرو کند. ضروری است که این افراد علت های بروز این تغییرات در بیمار را شناسایی کرده و برای مدیریت رفتارهای شایع در آلزایمر و رفع آن تلاش کنند. برخی از این تغییرات و نوسانات شامل موارد زیر می باشد:

طغیان عصبی و پرخاشگری فیزیکی

عصبانیت شدید و پرخاشگری کلامی یا بدنی بیماران مبتلا به آلزایمر می تواند نگران کننده و نیازمند به توجه ویژه باشد. اطرافیان بیمار باید به خاطر بسپارند که آلزایمر باعث بروز این رفتارها می شود. هم چنین ضروری است که بدانند این رفتارها می تواند علت هایی مانند ناراحتی های جسمی و روانی داشته باشد.

اضطراب و بی قراری

بیماری آلزایمر پردازش محرک ها و اطلاعات جدید در بیماران را دچار اختلال می کند و این مسئله زمینه ساز اضطراب در آن هاست. این اضطراب غالبا به صورت بی قراری، راه رفتن، تکان دادن و لرزیدن دست ها بروز می یابد. انجمن آلزایمر خاطرنشان کرده است که اغلب این اضطراب ها به سبب جزئیات خاص در محیط ایجاد می شود. بنابر این لازم است در ابتدا علت بروز این تنش ها در بیماران شناسایی شده و سپس در جهت منحرف کردن توجه آن ها از موضوع تلاش شود. اقداماتی مثل پیاده روی کوتاه مدت و گوش دادن به موسیقی می تواند در این راستا بسیار موثر باشد.

مدیریت رفتارهای شایع در آلزایمر

توهم و خیال بافی

بیماران مبتلا به آلزایمر ممکن است رفتارهایی بر اساس واقعیات بی اساس و توهمات ذهنی داشته باشند که این اعتقادات غیر واقعی می تواند منجر به پارانویا شود. در برخی موارد، حواس پرتی های ساده می تواند بیماران درگیر آلزایمر را به زمان حال برگرداند و باعث تخفیف علاِئم فراموشی آن ها شود اما در مورد توهم پردازی بیماران، ضروری است با پزشک متخصص مشورت کنید.

تکرار کردن مطالب

اختلالات حافظه ناشی از آلزایمر می تواند منجر به طیف وسیعی از رفتارهای پریشان کننده از جمله تکرار کلمات یا فعالیت ها، به یاد نیاوردن مکان های آشنا و در موارد شدید، سردرگمی در مورد گذر زمان شود. در چنین مواقعی، لازم است اطرافیان بیمار مبتلا به آلزایمر، صبور باشند و آرامش خود را حفظ کنند. هم چنین می توان از ابزارهایی هم چون یادداشت و عکس برای کمک به بیمار استفاده کنید. بهتر است در هنگام تکرار شدن چند باره مطالب توسط فرد بیمار، صبور باشید و تکراری بودن مطالب را به آن ها یادآوری نکنید.

مشکلات خواب

هنوز علت دقیق مشکلات خواب در بیماران مبتلا به آلزایمر یافت نشده است. این اختلالات می تواند منجر به بروز مشکلات رفتاری شود. متخصصین برای مقابله با این مشکل، راهکارهایی مانند رژیم غذایی با محدودیت مصرف قند و کافئین و یا فراهم کردن محیط ایده آل برای خواب توسط اطرافیان بیمار را توصیه می کنند.

مدیریت رفتارهای شایع در آلزایمر

افراد برای مدیریت رفتارهای شایع در آلزایمر چه اقداماتی باید انجام دهند؟

لازم است در مورد بیماری آلزایمر، علائم و مسائلی که بیمار درگیر آن است، اطلاعات کافی کسب کنید.

ارتباط با بیمار و توجه به احساسات آن ها

یک یادداشت کوتاه، تماس تلفنی و یا ملاقات حضوری با فرد بیمار، برای بهبود روحیه بیمار و ارتقا سلامت روانی او بسیار موثر و کارساز است.

صبور بودن

روند تشخیص،کنترل و یا درمان آلزایمر در افراد مبتلا به این بیماری، متفاوت است و نیازمند به حفظ آرامش و شکیبایی اطرافیان و پرستار سالمند بیمار است.

پشتیبانی از بیمار

آلزایمر می تواند زمینه ساز استرس و تنش های بسیار برای فرد بیمار و اطرافیان او باشد. ضروری است با پشتیبانی دوستانه و حمایت عاطفی و روانی بیمار، در جهت کاهش اثرات منفی استرس گام بردارید.

مکالمه با فرد بیمار

درگیر کردن بیمار مبتلا به آلزایمر در مکالمات و گفتگوهای روزمره، نشان دهنده حمایت عاطفی از بیماران و روشی موثر و مفید برای بهبود روحیه آن هاست.

انعطاف پذیر بودن

در صورتی که بیمار برای انجام فعالیت های سازنده و مفید همکاری لازم را نداشت، ناامید نشوید! بیماران مبتلا به آلزایمر ممکن است برای ارزیابی نیازهای خود به زمان احتیاج داشته باشند. مرکز پرستاری سلامت اول، با بیش از یک دهه فعالیت تخصصی در حوزه امور مراقبتی، آماده ارائه خدمات پرستاری در منزل به شما عزیزان می‌باشد.

منابع: www.alzheimersresearchuk.org

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.