تاخیر یائسگی

آشنایی با روشهای طبیعی به تاخیر انداختن شروع دوره یائسگی

یائسگی menopause  از نظر پزشکی به این معنی است که حداقل 12 ماه متوالی پریود نشده باشید . انتقال از دوره های قاعدگی منظم یا نامنظم به نداشتن قاعدگی می تواند خیلی بیشتر از یک سال طول بکشد. برای برخی از زنان ، این مدت 8 سال یا بیشتر است. بنابراین ، چه عواملی در شروع این انتقال تأثیر دارند؟ آیا می توانید با شروع یائسگی کاری برای تغییر آن انجام دهید؟

آشنایی با یائسگی و راههای کنترل عوارض آن

در حالی که ژنتیک در تعیین سن شروع یائسگی نقش زیادی دارد ، دانشمندان فکر می کنند رژیم غذایی ، عادات ورزشی ، وضعیت اقتصادی اجتماعی و سایر عوامل مربوط به سبک زندگی نیز می توانند تأثیرگذار باشند.

اگرچه پزشک متخصص زنان بهترین منبع اطلاعاتی در مورد بهداشت باروری و هر گونه نگرانی در مورد یائسگی است ، اما برای آگاهی در مورد عواملی که دانستن آنها ممکن است هنگام شروع یائسگی موثر باشد ادامه مطلب را بخوانید.

یائسگی برای اکثر خانم ها از چه زمانی شروع می شود؟

در مورد زمان طبیعی شروع یائسگی دامنه وسیعی وجود دارد. متخصصان زنان می گویند این تاریخ ممکن است از 40 سالگی آغاز شود ، اما میانگین سنی در ایالات متحده 51 سال است.

سابقه خانوادگی و نژاد شما ممکن است بر تاریخ کلی یائسگی تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، مطالعات نشان می دهد که زنان سیاه پوست و لاتین معمولاً یائسگی را حدود دو سال کمتر از زنان سفیدپوست و آسیایی تجربه می کنند.

آیا می توان یائسگی را به تعویق انداخت  

اگر به سنی نزدیک می شوید که انتظار دارید دوره های ( قاعدگی ) شما به پایان برسد ، پژوهشگران معتقد هستند برای تغییر زمان بندی شروع یائسگی ، احتمالاً کار زیادی نمی توان انجام دهید.

اما در طول زندگی ، عوامل مختلفی ممکن است دربه تاخیر انداختن  شروع یائسگی طبیعی نقش داشته باشند. اگرچه لازم است تحقیقات بیشتری در مورد عادات و خصوصیاتی که باعث افزایش عمر باروری می شوند ، انجام شود

 سابقه بارداری و شیردهی

اگر در طی دوران شیردهی به مدت هفت تا دوازده ماه به نوزاد خود شیر داده اید ، احتمال شروع یائسگی قبل از 45 سالگی را کاهش داده اید.

محققان دریافتند که یک بارداری سالم و کامل خطر یائسگی زودرس را 8 درصد ، دو بارداری کامل خطر یائسگی را 16 درصد و بارداری سوم خطر یائسگی زودرس را 22 درصد کاهش می دهد. شیردهی به مدت 25 ماه در مجموع خطر را 27 درصد کاهش می دهد (در مقایسه با زنانی که کمتر از یک ماه به کودک خود شیر داده بودند).

روشهای به تاخیر انداختن یائسگی

پیشگیری از بارداری با قرص

مطالعات معتبر نشان می دهد ، استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری در طی سالهای باروری سبب به تعوبق انداختن یائسگی می شود ، به ویژه برای زنان سیاه پوست این موضوع بسیار صادق است. برای درک اینکه چرا قرص های ضد بارداری یائسگی را به تعویق می اندازند ، تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

برخی از محققان این نظریه را مطرح می کنند که با جلوگیری از آزاد شدن تخمک ها ، قرص های ضد بارداری عمر تولید مثل را افزایش می دهند زیرا یائسگی با تخلیه تخمک ها در تخمدان شروع می شود.سایر محققان بر این باورند که تعداد تخمک ها مهم نیست بلکه عملکرد فولیکول های تخمدان است که باعث شروع با تاخیر یائسگی می شود.

تحصیلات

طبق یک مطالعه که نزدیک به 2200 زن را مورد بررسی قرار داده است ، مشخص شده است که زنان تحصیل کرده دیرتر از زنان تحصیل نکرده یائسه می شوند. در یک بررسی تحقیقاتی که شامل 46 مطالعه  در 24 کشورجهان بود این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد ارتباط روشنی بین سطح تحصیلات و سن یائسگی طبیعی وجود دارد . دلایل این ارتباط کاملاً روشن نیست.

مصرف ​​الکل

علیرغم بعضی شایعه ها مبنی بر اینکه نوشیدن الکل بائسگی را به تاخیر می اندازد ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری  (CDC) اعلام نموده است  اگر الکل مصرف نمی کنید هرگز به سراغ آن نروید زیرا نوشیدن الکل به احتمال زیاد روش موثری برای به تأخیر انداختن یائسگی نیست.

رژیم های غذایی پر کالری ، میوه و پروتئین بالا

داشتن مقدار زیادی میوه و پروتئین در رژیم غذایی سبب تاخیر در یائسگی است.  در حقیقت ، محققان دریافته اند که داشتن شاخص توده بدنی بالاتر (BMI) یائسگی دیرتری را پیش بینی می کند. در یک تحقیق مشخص شد که خوردن ماهی روغنی و حبوبات تازه یائسگی را تا چندین سال به تأخیر می اندازد.

مطالعه دیگر نشان داد که مصرف ویتامین D در محصولات لبنی خطر ابتلا به یائسگی زودرس را تا 17 درصد نسبت به زنانی که مصرف کمتری دارند کاهش می دهد. نیازهای کلی تغذیه ای بدن شما ممکن است متفاوت باشد ، بنابراین بهتر است هرگونه تغییر فاحش در رژیم  را با پزشک خود در میان بگذارید.

تأخیر در یائسگی چه تاثیری بر سلامتی فرد دارد

از دیدگاه مثبت ، تاخیر در یائسگی  با کاهش خطر پوکی استخوان و شکستگی همراه است. هنگامی که افراد در سنین بالاتر به یائسگی می رسند ، خطر مرگ و میر آنها در نتیجه بیماری های قلبی عروقی و تصلب شرایین نیز کمتر است. اما از سویی دیگر تأخیر در یائسگی خطر بالاتری برای ابتلا به سرطان پستان ، آندومتر (رحم) و تخمدان دارد.

چه چیزی باعث شروع یائسگی می شود؟

علاوه بر سابقه خانوادگی و نژاد ، چندین عامل می تواند احتمال یائسگی را بین 1-3 سال زودتر از موعد افزایش دهد:

رژیم گیاهخواری

رژیم های غذایی غنی از چربی اشباع نشده ، ماکارونی تصفیه شده و برنج

قرار گرفتن در معرض آفتاب  به مدت کم

سطح پایین تحصیلات و درآمد

زاههای طبیعی به تاخیر انداختن یائسگی

با رسیدن یائسگی چه انتظاری باید داشته باشم؟

این تغییر مهم برای هر شخصی که آن را تجربه می کند متفاوت است ، اما برخی از علائم نسبتاً شایع است. هنگامی که وارد دوره یائسگی می شوید و یائسگی خود را ادامه می دهید ، احتمالاً چندین مورد از این علائم جسمی و عاطفی را تجربه خواهید کرد:

قاعدگی های مکرر یا کمتر قابل پیش بینی

علائم وازوموتور یا  گرگرفتگی و تعریق شبانه

خشکی واژن

بیخوابی

مشکل در تمرکز

اضطراب یا افسردگی

افزایش وزن

میل جنسی پایین

کاهش توده عضلانی و استخوانی

موهای کم پشت

اگر علائم یائسگی مانع از زندگی  مفید شما می شود ، با پزشک در مورد اینکه آیا این روش های درمانی می تواند برای شما مفید باشد صحبت کنید:

درمان جایگزینی هورمون

داروهایی برای کمک به افسردگی ، اضطراب ، بی خوابی یا علائم وازوموتور

داروهای طبیعی مانند کوهوش سیاه و روغن گل مغربی

طب سوزنی

هر یک از این روش های درمانی دارای مزایا و خطراتی است که باید در هنگام تصمیم گیری برای استفاده وضعیت جسمی را ارزیابی نمایید.

سایر عوامل موثر بر یائسگی 

سن شروع یائسگی طبیعی تا حد زیادی توسط ژن ها و سابقه خانوادگی شما تعیین می شود. با این حال عوامل دیگری نیز وجود دارند ، به ویژه رژیم غذایی ، وضعیت اقتصادی اجتماعی و عاداتی مانند سیگار کشیدن – که در زمان قطع قاعدگی تاثیر دارند.

راههای کنترل و عقب انداختن یائسگی

هرچه سن شما بالاتر باشد ، احتمال تغییر در عادت های شما کمتر باعث تاخیر در یائسگی طبیعی می شود. اما ، اگر نگران طول عمر باروری خود هستید یا می خواهید از برخی از مسائل بهداشتی که با یائسگی خیلی زود یا بسیار دیررس همراه است ، اجتناب کنید ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود در مورد تغییراتی که می توانید از قبل برای ایجاد یک یائسگی سالم تر ایجاد کنید صحبت کنید

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و حرفه ای در زمینه ارائه خدمات پرستاری در منزل به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

4.1/5 - (18 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527