مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

بهترین راه مراقبت از والدین سالمند چیست؟

بهترین راه مراقبت از والدین سالمند چیست؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مراقبت از سالمندان می تواند فشار زیادی بر روی خانواده‌ ها داشته باشد، خصوصا با شرایط کار و مشغله افراد خانه و یا اگر خانواده فرزند کوچکی نیز داشته باشد و نیاز به مراقبت داشته باشد، پرستاری سالمند دشوارتر خواهد شد. اگر والدین شما مشکلات پیچیده تری مانند آلزایمر دارند، شاید برای مراقبت از سالمند، خود را تحت فشار بیشتری حس کنید.
در این مقاله با پیشنهادهایی برای مراقبت از سالمند آشنا می شوید.

آمار افراد سالمند

تعداد افراد سالمند هر روزه در حال افزایش است و این روندی است که پیش بینی می شود ادامه یابد. پیش‌بینی‌ها بر این است که تا سال 1420 انتظار می‌رود 20 درصد جمعیت ایران را افرادی با 65 سال سن به بالا تشکیل دهند که مراقبت از سالمند را تبدیل به دغدغه جدی می‌کند. به گزارش ایسنا معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سلامت سالمندی دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد: تعداد کسانی که بعد از ۶۰ سالگی نیاز به بستری و مراقبت دارند به دو الی سه برابر در مقایسه به سایرین می‌رسد.

 

مراقبت از والدین سالمندان در منزل

بسیاری از سالمندان می توانند در خانه خود تنها بمانند و کار مراقبت از سالمند در خانه خودشان انجام گیرد. برخی دیگر تصمیم می گیرند که کار مراقبت از سالمند را در منزل خود انجام دهند نه در منزل سالمند. این کار مسئولیت بزرگتری دارد ولی برای برخی خانواده ها این کار تنها گزینه مراقبت از سالمند است. اگر شما نیز چنین تصمیمی دارید مسائل حیاتی وجود دارند که شما باید از آن ها مطلع باشید.

 • کار مراقبت از سالمند در منزل می تواند با مراقبت های شخصی همراه باشد مانند کمک در توالت و دوش گرفتن که بسیار مشکل است.
 • شما باید با سایر متخصصان مراقبت از سالمندان همکاری کنید مانند پزشکان، متخصصان بهداشت.
 • شما به زمان هایی نیاز دارید که بتوانید کار مراقبت از سالمند را با توجه به تغییرات پیش آمده تغییر دهید.
 • خانواده، کار، دوستان و زندگی اجتماعی شما در اثر مراقبت از سالمند تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

پیشنهاد مطالعه: راه های پرستاری از سالمند دارای زوال عقل

استخدام مراقب و پرستار در منزل

اغلب اوقات سالمندان با توجه به بیماری و تحلیل توان خود به تنهایی نمی‌توانند زندگی کنند و حتی برخی از عهده کارهای روزانه خود برنمی‌آیند. اما فرزندان و خانواده او به دلایل مختلف توان و زمان رسیدگی به سالمند را ندارند. برای این شرایط بهترین گزینه، استخدام پرستار سالمند در منزل است و این اطمینان وجود دارد که در هر لحظه، مراقبت از او به بهترین شکل انجام می‌شود.

 

مزایای مراقبت از سالمند در منزل

شاید شما مطمئن هستید که این درست ترین روش برای مراقبت از سالمند است اما شاید تنها موانعی را ببینید که باید با آن ها رو به رو شوید. اما باید بدانید که این کار برای شما و سالمند شما مزایایی دارد.

 • شما می توانید مراقبت از سالمند خود را زیر نظر داشته باشید.
 • شما می توانید مطمئن شوید که آن ها مراقبت های لازم را دریافت می کنند، به اندازه کافی غذا می خورند، مورد توجه و علاقه هستند.
 • والدین شما لازم نیست با مسائل مالی درگیر باشند. مراقبت از سالمند در فضایی راحت تر انجام می‌شود.
 • لازم نیست شما برای مراقبت از سالمند هر روز مسافتی را طی کنید.
 • شما می توانید علاوه بر مراقبت از سالمندتان، از زمانی که با والدین خود سپری می کنید، لذت ببرید.

موارد گفته شده از عمده دلایل مزایا نسبت به خانه سالمندان است و برای مقایسه خانه سالمندان و مراقبت در منزل می‌توانید مقالات مربوطه را مطالعه کنید.

به دست گرفتن مسئولیت بیشتر برای والدین سالمند

کارشناسان از اصطلاح ” سندرم استرس به دست گرفتن مسئولیت والدین سالمند” (EPRSS) برای توضیح احساسی که اکثر افراد به هنگام رویارویی با مراقبت از سالمندان دارند، استفاده می کنند. در حالی که تمام خانواده ها برای مراقبت از سالمندان استرس ندارند، بر عهده گرفتن مسئولیت مراقبت از سالمند می تواند پیامدهای عاطفی بر اعضای خانواده داشته باشد.
برخی از مسائلی که ممکن است شما در مراقبت از سالمند خود با آن ها مواجه شوید:

  1. اگر والدین شما نتوانستند به تنهایی زندگی کنند چه اتفاقی برای آن ها خواهد افتاد؟ آیا آن ها از نظر مالی استطاعت مراقبت در مرکز مراقبت از سالمندان با کیفیت را دارند یا باید در خانه خودشان از آن ها مراقبت شود؟
  2. پیامدهای مالی: آیا شما برای مراقبت از سالمند مجبور خواهید شد خانه ی والدین خود را که ارث شماست به فروش برسانید؟ یا برای مراقبت از سالمند مجبور به استعفا از شغل تان خواهید شد؟
  3. چگونه می خواهید علاوه بر مراقبت از خانواده خود مسئولیت مراقبت از سالمند را بر عهده بگیرید؟ در صورتی که شما کودک خردسال دارید این کار سخت تر خواهد شد، زیرا آن ها درک نمی کنند که چرا شما باید زمان خود را برای والدین سالمند اختصاص دهید.
  4. شاید والدین سالمند شما بخواهد که استقلال خود را داشته باشد و فعال بماند ولی به خاطر مشکلات جسمی و روحی نتواند این کار را انجام دهد. این مسئله می تواند استرس فراوانی برای سالمند و مراقب ایجاد کند.
  5. ممکن است والدین شما در محلی دورتر از منزل شما ساکن باشند، در نتیجه شما مجبور می شوید برای ملاقات با سالمندتان، مسافت زیادی را طی کنید یا او را به مکانی نزدیک تر منتقل کنید یا خودتان به مکان نزدیک تری جابجا شوید؟
  6. شاید بین اعضای خانواده برای مراقبت از سالمندتان مشکلی پیش بیاید. ممکن است سایر افراد تصمیم شما را برای نحوه مراقبت از سالمند قبول نداشته باشند.
  7. شاید شما آماده‌ی شروع دوره جدیدی از زندگی هستید (ممکن است فرزندان شما بزرگ شده باشند و بخواهند مستقل زندگی کنند) و شما ایده های جدیدی برای کار و زندگی خود دارید که مجبور شوید آن ها را به تعویق بیندازید ولی مراقبت از سالمند طرح‌های شما را تغییر می‌دهد.

مزایای مراقبت در منزل قابل توجه است، به‌ویژه که امروزه مراکز مراقبتی که بر کیفیت زندگی سالمندان متمرکز هستند در حال گسترش‌اند. مرکز پرستاری سلامت اول، با نزدیک به ۳۰۰۰ نفر کادر مجرب و حرفه‌ای، آماده خدمت رسانی در تمام زمینه‌های پرستاری و مراقبتی به سالمندان عزیز است.

منابع برای مراقبت از سالمند در خانه

ممکن است مراقبت از سالمند برای شما به تنهایی سخت باشد. اگر تشخیص دادید که برای مراقبت از سالمند به کمک های تخصصی نیاز دارید، گزینه های زیادی وجود دارند. مراکز مراقبت از سالمند خدماتی از قبیل کمک پرستاری تخصصی، حمل و نقل و کمک هایی برای وعده غذایی ارائه می دهند.

مرکز پرستاری سلامت اول با اعزام پرستار متخصص در منزل و مراقب حرفه‌ای، بهترین خدمات مراقبتی و پرستاری را به سالمند عزیزتان ارائه کند. کافیست با شماره 1527 و یا 02127630 تماس حاصل کنید.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.