مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

مزایای خوردن ماهی و تاثیرات شگفت آور آن بر رشد ذهنی و جسمی کودکان

تغذیه و مزایای خوردن ماهی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مزایای خوردن ماهی برای کودکان و تاثیرات شگفت انگیز  آن بر رشد جسمی و ذهنی کودکان به اثبات رسیده است.  ماهی یکی از سالم ترین غذاهای روی کره زمین است. مملو از مواد مغذی مانند پروتئین و ویتامین دی است. ماهی منبع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 است که برای بدن و مغز فوق العاده مهم است. در اینجا تعدادی از فواید خوردن ماهی ذکر می شود.

مزایای خوردن ماهی برای کودک

فواید خوردن ماهی

ماهی منبع غنی از ویتامین ها و موادمغذی میباشد که برای سلامت ذهنی و جسمی کودکان بسیار مفید میباشد برخی فواید خوردن ماهی عبارتند از:

 • سرشار از مواد مغذی مهم

ماهی ها سرشار از مواد مغذی هستند که بدن ما دچار کمبود آنهاست. این شامل پروتئین با کیفیت بالا، ید، ویتامین ها و مواد معدنی گوناگون است.

گونه های چرب گاهی به عنوان سالم ترین ها محسوب می شوند. به این دلیل که ماهی های چرب از جمله  سالمون، قزل آلا، ساردین، ماهی تن و ماهی خال مخالی در مواد مغذی با پایه چربی غنی تر هستند. این شامل ویتامین دی، ماده محلول در چربی که بیشتر افراد دچار کمبود آن هستند است.

ماهی های چرب دارای اسید های چرب امگا3 هستند که برای عملکرد مطلوب بدن و مغز ضروری است و با کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها ارتباط مستفیم دارد.

یک یا دو وعده خوردن ماهی های چرب در هفته برای تامین امگا 3 مورد نیاز بدن توصیه می شود. کسانی که گیاه خوار هستند از مکمل های امگا 3 که از ریزجلبک ها درست شده است استفاده کنند.

 • کم کردن خطر سکته قلبی و مغزی

حمله های قلبی و مغزی دو علت شایع مرگ زودرس در جهان هستند. ماهی ها یکی از سالم ترین غذاها برای قلب  است که میتوان خورد.

جای تعجب نیست که بسیاری از مطالعات نشان می دهد که افرادی که به طور منظم ماهی میخورند کمتر در معرض حملات قلبی، مغزی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی قرار دارند.

مطالعه ای که بر روی چهل هزار مرد انجام شد نشان داد که کسانی که به طور مداوم هفته ای یک وعده یا بیشتر ماهی مصرف می کنند، 15درصد کمتر در خطر بیماری های قلبی هستند.

پژوهشگران بر این باورند که انواع چرب ماهی ها به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا3 برای سلامت قلب مفید تر هستند.

 • مزایای خوردن ماهی  و تاثیرات آن بر رشد

اسیدهای چرب امگا3 برای رشد و نمو ضروری هستند.  نوعی از چربی امگا 3 به ویژه برای رشد مغز و چشم مهم است. به این دلیل است که اغلب به زنان باردار و شیرده توصیه می شود که به میزان کافی اسیدهای چرب امگا3 مصرف کنند.

با این حال بعضی ماهی ها سرشار از جیوه هستند که با مشکلات رشد مغز مرتبط است.  بنابراین زنان باردار باید فقط ماهی هایی با میزان جیوه کم مانند قزل آلا، ساردین و سالمون  آن هم به میزان کمتر از 340گرم در هفته بخورند. آنها همچنین باید از خوردن ماهی خام و نپخته خودداری کنند زیرا ممکن است حاوی میکروارگانیسم هایی باشد که می توانند به جنین آسیب برساند.

مزایای خوردن ماهی بر مغز

 • مزایای خوردن ماهی و تقویت سلامت مغز

عملکرد مغز شما اغلب با افزایش سن کاهش می یابد. اگرچه تحلیل رفتن خفیف مغز طبیعی ست، بیماری های جدی مخرب اعصاب مانند آلزایمر هم وجود دارند. بسیاری از مطالعات نشان می دهند که افرادی که ماهی بیشتری مصرف می کنند سرعت تحلیل رفتن مغز آنها کاهش می یابد.

مطالعات همچنین نشان می دهد که افرادی که هر هفته ماهی می خورند ماده خاکستری _ بافت اصلی عملکرد مغز _ بیشتری در قسمت هایی از مغز که احساسات و حافظه را تنظیم میکنند دارند.

 • کمک به پیشگیری و درمان افسردگی

افسردگی یکی از بیماری های رایج روانی ست. کمبود روحیه، ناراحتی، کاهش انرژی و بی علاقگی به زندگی و کار از علائم افسردگی است.  اگرچه به اندازه بیماری های قلبی یا چاقی درباره افسردگی صحبت نشده است ولی افسردگی یکی از بزرگترین مشکلات سلامتی حال حاضر دنیاست.

مطالعات نشان می دهد که افرادی که به طور منظم ماهی میخورند کمتر دچار افسردگی می شوند. آزمایش های کنترل شده متعدد همچنین نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا3 با افسردگی مقابله کرده و تاثیر داروهای ضد افسردگی را افزایش می دهد. ماهی ها و اسیدهای چرب امگا3 به بهبود سایر اختلالات روانی مانند اختلال دوقطبی کمک می کنند.

 • منبع مناسبی از ویتامین دی

ویتامین دی مانند یک هورمون استروئیدی در بدن عمل می کند و تعدادی زیادی از افراد دچار کمبود این ویتامین هستند. ماهی و فرآورده های آن از جمله بهترین منابع غذایی ویتامین دی هستند. ماهی های چرب مانند سالمون و شاه ماهی حاوی بالاترین میزان ویتامین دی هستند. بعضی از روغن های ماهی مانند روغن کبد ماهی cod دارای میزان زیادی ویتامین دی هستند.

اگر زیاد آفتاب نمیگیرید و بطور منظم ماهی  چرب نمی خورید بهتر است از مکمل های ویتامین دی استفاده کنید.

 • مزایای خوردن ماهی و کاهش خطر ابتلا به بیماریهای سیستم ایمنی

بیماری های سیستم ایمنی مانند دیابت نوع یک زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی شما به اشتباه به بافت های سالم بدن حمله کرده و آنها را از بین می برد.

مطالعات زیادی میزان دریافت امگا3 یا روغن ماهی را با کم شدن خطر ابتلا به دیابت نوع یک در کوکان و نوعی از دیابت در بزرگسالان مرتبط می داند.

 • حفاظت از بینایی در سنین بالا

دژنراسیون ماکولا یکی از بیماری های چشم است که منجر به اختلال بینایی و نابینایی می شود و بیشتر افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد.

برخی شواهد نشان می دهد که ماهی و اسیدهای چرب امگا3 مارا در برابر این بیماری محافظت می کنند. در یک مطالعه، مصرف منظم ماهی با کاهش 42 درصدی این بیماری در بانوان مرتبط بود.

آشپزی و مزایای خوردن ماهی

مزایای خوردن ماهی برای کودکان بسیار زیاد است. در ادامه به فواید غذاهای دریایی برای کودکان اشاره خواهد شد:

 • مغزهای بزرگ

ماهی مغزهای شما را بزرگ می کنند! مغز شما تقریبا از 60 درصد چربی تشکیل شده است و اسید های چرب امگا3 که در غذاهای دریایی وجود دارند از ضروری ترین مولکول هایی هستند که توانایی و عملکرد مغز شما را تعیین می کنند.

 • نمرات بهتر

کودکانی که حداقل یک وعده ماهی در هفته مصرف می کنند عملکرد بهتری در مدرسه دارند. امگا3 موجود در غذاهای دریایی به رشد مغز کودک شما کمک کرده و منجر به بالا رفتن ضریب هوشی و بهتر شدن مهارت خواندن و هجی کردن می شود.

تحقیقات نشان می دهد کودکانی یکبار در هفته ماهی می خورند خواب بهتری دارند و ضریب هوشی آنها 4.8 بالاتر از کسانی ست که اصلا یا به ندرت ماهی مصرف می کنند.

 • مزایای خوردن ماهی و چشمان سالم تر

همراه کمک به رشد چشمان سالم، امگا3 موجود در غذاهای دریایی توانایی ما در تشخیص نور را تقویت می کند.تقریبا نیمی از ساختار سلول تشخیص نور چشمان ما از امگا3 تشکیل شده است.

 • استخوان های قوی

ماهی ها بخصوص سالمون و شمشیرماهی منبع بسیار غنی ویتامین دی هستند که ماده مغذی تقویت کننده استخوان است که در غذاهای بسیار کمی وجود دارد. ویتامین دی برای ساخت استخوان و دندان ضروری ست و به جذب کلسیم کمک می کند که در مقاله تکنیک‌های سودمند برای تقویت استخوان‌های کودکان در این باره صحبت کرده ایم.

غذاهای دریایی منبع بسیار خوبی از پروتئین بدون چربی هستند که برای رشد بدن کودک ضروری ست. پروتئین در تمام سلول های بدن شما وجود دارد و برای رشد و ترمیم مداوم تمام بافت ها از جمله استخوان، پوست و ماهیچه ضروری ست.

مزایای خوردن ماهی و کاهش استرس

 • استرس کمتر

کودکانی که غذاهای دریایی بیشتری مصرف می کنند  اضطراب کمتر و تمرکز بهتری دارند. امگا 3 به کاهش مشکلات رفتاری و پرخاشگری در کودکان – و بزرگسالان کمک می کند.

 • تنفس بهتر

میخواهید کمتر مریض باشید؟ تحقیقات نشان داده است که امگا3 ایمنی کودکان ران را بهتر کرده و احتمال ابتلا به برخی بیماری های آلرژیک و عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی را کاهش می دهد.

مصرف ماهی دوبار در هفته به کم شدن علائم آسم در کودکان کمک می کند.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن سال ها تجربه در زمینه مراقبت از سالمند ، پرستار کودک و بیمار آماده خدمت گزاری به همشهریان گرامی است. این مرکز با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری ماهر و آموزش دیده به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات به شما می باشد.

منابع: healthline.com

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.