مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

سالمند پوشکی و اصول تعویض پوشینه در سالمندان

سالمند پوشکی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

پرستار سالمند

سالمندان پوشکی سالمندانی هستند که به دلیل ناتوانی جسمانی خود در انجام مراقبت و نظافت شخصی خود به مراقب نیاز دارند. اگر شما در خانه از عزیزان سالمند خود مراقبت می کنید، ممکن است تجربه تعویض پوشینه سالمند را نیز داشته باشید. انجام این کار برای مراقبی که تجربه مراقبت از سالمندان پوشکی را داشته باشند کار سختی نیست. البته توجه به چند نکته ساده می‌تواند کار را برای شما و سالمند پوشکی راحت کند. این کار توسط اطرافیان سالمند کمی سخت است چرا که ممکن است سالمند معذب شود اما اگر پرستار سالمند این کار را انجام دهد بسیار زاحت تر است البته به شرایط نگهداری نیز بستگی دارد.

تعویض پوشک سالمند

دوران سالمندی چالش های زیادی با خود به همراه دارد و بی اختیاری ادرار و مدفوع یکی از آنهاست. شما به عنوان مراقب سالمند چگونه می توانید به تعویض پوشینه در سالمند پوشکی کمک کنید؟

ابتدا با تغییر نگرش خود شروع کنید. این نکته بسیار مهمی  است که باید در مراقبت از سالمند پوشکی مد نظر قرار دهید! شما نباید این حس را به آنها منتقل کنید که افرادی به درد نخور و یا وابسته هستند و نباید سالمندان در زمان مراقبت شما و انجام امور فردی خود احساس شرمندگی و خجالت کنند. با عشق امور مراقبتی خود را انجام دهید و اجازه ندهید که فکر کنند قصد بی حرمتی به آن ها دارید.

چه چیز هایی برای تعویض پوشینه سالمندان نیاز دارید:

1.دستکش یکبار مصرف استریل

2.یک پوشینه تمیز برای بزرگسالان

3.یک کیسه زباله پلاستیکی

4.دستمال مرطوب یا پاک کننده پوست و پارچه های یکبار مصرف

5.کرم، پماد یا لوسیون نرم کننده بدن

کمک یک پرستار مجرب و حرفه ای که در زمینه مراقبت از سالمند پوشکی تجربه کافی دارد می تواند بسیار کمک کننده باشد. ما در مرکز سلامت اول پرستاران مخصوص و مجربی را در این زمینه برای شما عزیزان اعزام می کنیم که امورات عزیزان سالمند شما را به سهولت انجام دهند.

اگر در حال حاضر یک تخت بیمارستان ندارید، می توانید برای بهتر شدن حال عزیزانتان از یک تخت استاندارد تر برای هم راحتی کار خوتان و هم راحت بودن عزیزانتان تهیه کنید . این امر مراقبت از فرد در بستر را آسان تر می کند و باعث می شود او احساس راحتی بیشتری کند.
نگهداری از سالمند پوشکی و پرستاری از سالمند پوشکی میتواند توسط خانواده سالمند یا پرستار سالمند و یا مراقب سالمند انجام شود. بسته به شرایط خانواده سعی کنید این کار را به بهترین نحو انجام دهید که موجب ناراحتی سالمند نشود.

سالمند پوشکی

نکاتی که باید در زمان تعویض پوشینه سالمند رعایت شود

 • دستان خود را کاملاً بشویید و خشک کنید و یک جفت دستکش یکبار مصرف بپوشید.
 • اگر تختخوابی که به عنوان تخت سالمند بیمار خود در نظر گرفته اید ، قابل تنظیم است ، کل تختخواب را تا یک ارتفاع مناسب از بدن خود بالا ببرید. سر تخت را تا حدی پایین بیاورید تا سطحی که تحمل کردن آن برای سالمندان عزیزتان سخت نباشد.
 • . هنگامی که بیمار در حال استراحت بر پشت خود می باشد بعد از باز کردن نوار چسب و یا نوار پوشینه سالمند را در همان حالت باز کنید.
 •  یک دست را روی مفصل سالمند و دست دیگر را  روی شانه سالمند قرار داده و او را روی پهلو بچرخانید. در صورتی که سالمند قادر به حرکت دادن خود باشد می توانید این کار را با همکاری سالمند انجام دهید، در غیر این صورت می توانید از اطرافیان خود کمک بخواهید.
 • پوشینه را کاملا از ناحیه لگن جا کنید و به سمت جلوی سالمند از بین پاهای او عبور دهید.
 • پوشینه ای را که تعویض نموده اید در یک کیسه زباله پلاستیکی برای دفع قرار دهید ( اما هنوز کیسه را نمیبندید )
 • با استفاده از دستمال مرطوبی که از قبل با استفاده از مواد مخصوص مرطوب شده است، یا پاک کننده های پوستی و پارچه های یکبار مصرف ، ناحیه تناسلی فرد را از جلو به سمت عقب تا حد امکان تمیز کنید. از فشار دادن زیاد یا مالش پوست با قدرت زیاد به شدت خودداری کنید ( زیرا باعث آزار و یا زخم شدن و یا حتی عفونت همان نواحی می شود که درمان بسیار سختی برای سالمندان عزیزتان همراه خواهد داشت) شاید لازم باشد که بیمار را روی قسمت پشت یا طرف دیگرشان بچرخانید تا مناطقی را که نمی توانید به آن دسترسی داشته باشید را بتوانید بهتر تمیز کنید ، در آخر یادتان باشد که دستمال مرطوب یا پارچه استفاده شده را در کیسه زباله پلاستیکی قرار دهید.

سالمند پوشکی

 • در حالی که سالمندتان هنوز در تخت استراحت می کند، پوستشان را از نظر زخم های فشاری که در اثر تعویض پوشینه وارد شده است، بررسی نمایید، زیرا این عزیزان صاحب پوست بسیار حساسی هستند پس بسیار احتیاط کنید.
 • برای مرطوب کردن و محافظت از پوست، کرم لوسیون نرم کننده، را روی ناحیه تناسلی سالمند پوشکی بمالید.
 • بعد از اینکه پوست سالمند کاملاً خشک شد، پوشینه جدید را روی تخت قرار دهید و سالمند را از پهلو به پشت روی پوشینه بخوابانید و سپس پوشینه را از بین پاهای سالمند به سمت جلو عبود دهید و چسب های ان ر ا بزنید
 • دستان خود را کاملاً بشویید و خشک کنید
 • اگر تختخواب بیمار قابل تنظیم است ، آن را به ارتفاع دلخواه برگردانید و سر تخت را به سطح مورد نظر برسانید.

در صورت نیازمی توانید از سالمند بخواهید (البته اگر دچار آسیب نمی‌شود ) تا دوباره لباس به تن کند. هنگامی که سالمند کاملاً لباس پوشید، زباله را دور ریخته و حتما دست های خود را بشویید. حتی اگر دستان شما دارای دستکش یکبار مصرف قرار گرفته باشد ، باز هم باید آنها را بشویید!

منبع:
verywellhealth

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
4 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.