مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

عوامل موثر بر رشد قد کودکان چیست

رشد قد کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

عامل اصلی که بر رشد قد کودک تأثیر می گذارد ترکیب ژنتیکی وی است. با این حال ، بسیاری از عوامل دیگر می توانند در طول رشد از جمله تغذیه ، هورمون ها ، سطح فعالیت و بیماری ها بر مقدار قد افراد تأثیرگذار باشند.

عامل رشد قد

دانشمندان معتقدند كه تركیب ژنتیكی یا DNA  عامل حدود 80٪ از میزان قد فرد است. این بدان معناست که ، به عنوان مثال ، افراد بلند قد بیشتر ممکن است فرزندانی داشته باشند که آنها نیز قد بلند داشته باشند.

افراد معمولاً تا رسیدن به 18 سالگی رشد می کنند. قبل از آن ، طیف وسیعی از عوامل محیطی می توانند در بلند شدن قد تأثیر بگذارند.

این مقاله فاکتورهایی را که میزان رشد قدی کودک را تحت تأثیر قرار می دهد بررسی می نماید و همچنین به بررسی ، برخی از راه هایی که افراد می توانند با استفاده از آنها رشد قد را افزایش دهند  می پردازیم :

نحوه افزایش قد کودک در طی رشد

یک رژیم غذایی مغذی قطعا می تواند به حداکثر رساندن قد کودک کمک کند.  معمولا افراد نمی توانند بیشتر عواملی را که در میزان قد آنها تأثیر دارند کنترل کنند زیرا این رشد قد توسط DNA تعیین می شود و عامل ژنی یک فاکتور بدون تغییر است.

با این حال ، برخی از عوامل می توانند رشد را در دوران کودکی و بلوغ افزایش یا کاهش دهند. کودکان و نوجوانان در حال رشد می توانند برخی اقدامات را انجام دهند تا قد بزرگسالی خود را به حداکثر برسانند. این اقدامات شامل موارد زیر است :

رشد قد با تغذیه

تغذیه خوب

تغذیه نقش بسیار مهمی در رشد دارد. معمولا کودکانی که تغذیه نا مناسبی دارند به اندازه کودکانی که به خوبی تغذیه می شوند رشد قدی ندارند.متخصصان تغذیه توصیه می کنند که کودکان و جوانان یک رژیم غذایی متنوع و متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات داشته باشند. این نوع تغذیه این اطمینان را بوجود می آورد که کودک تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد را دریافت می کنند.

از طرفی مصرف غذاهای دریایی که حاوی ویتامین D و کلسیم هستند برای استحکام استخوان در کودکان بسیار مفید میباشند جهت کمک به حفظ سلامتی فرزندانتان در مقاله فواید مصرف ماهی درباره فواید آن صحبت کرده ایم .

پروتئین و کلسیم به ویژه برای سلامت و رشد استخوان مهم هستند. برخی از غذاهای غنی از پروتئین عبارتند از:

 • گوشت
 • مرغ
 • غذای دریایی
 • تخم مرغ
 • حبوبات
 • آجیل و دانه ها
برخی از غذاهای غنی از کلسیم عبارتند از:
 • ماست
 • شیر
 • پنیر
 • کلم بروکلی
 • کلم پیچ
 • دانه های سویا
 • پرتقال
 • ساردین
 • ماهی سالمون

اطمینان از تغذیه مناسب در دوران بارداری نیز برای سلامت استخوان و رشد جنین مهم است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه شده است که زنان باردار غذاهای مختلفی از جمله “سبزیجات سبز و نارنجی ، گوشت ، ماهی ، لوبیا ، آجیل ، لبنیات پاستوریزه و میوه” مصرف کنند.

دلیل رشد قد

خواب کافی

خواب باعث رشد و نمو در کودکان و نوجوانان می شود. در هنگام خواب عمیق ، بدن هورمون های مورد نیاز برای رشد را ترشح می کند. بنابراین داشتن خواب کافی شرایط رشد مطلوب را فراهم کند.

ورزش منظم

ورزش منظم نیز برای رشد طبیعی جسمی مهم است. به عنوان مثال بازی در خارج از خانه یا شرکت در ورزش های گروهی می تواند باعث سلامت ، تقویت و استحکام استخوان ها شود زیرا امروزه به دلیل نداشتن تحرک کافی در کودکان ممکن است دچار اضافه وزن شوند و همین موضوع عاملی شود برای ابتلا به بیماری های مختلف در مقاله کم تحرکی و اضافه وزن در کودکان درباره مضرات اضافه وزن در کودکان صحبت کرده ایم .

چه عواملی بر قد کودک تأثیر می گذارد؟

نوزادان و کودکان به طور مداوم رشد می کنند. این فرآیند به دلیل تغییر در صفحات رشد در استخوان های بلند بازوها و پاهای آنها است.

همانطور که صفحات رشد استخوان های  جدید ایجاد می کنند ، استخوان های بلند بدن بلندتر می شوند وقد کودک نیز در این روند بلندتر می گردد . افراد در 9 ماه اول زندگی ، قبل از تولد سریعترین رشد را دارند. پس از تولد ، این سرعت کاهش می یابد.

وقتی کودک 8 ساله شد ، به طور متوسط ​​در سال 2.16 اینچ (یا) 5.5 سانتی متر  رشد می کند. همانطور که گفته شد ، نوجوانان در اوایل بلوغ “جهش رشد” خواهند داشت. بعد از بلوغ ،  فعالیت صفحات استخوان سازی جدید متوقف می شوند و رشد فرد متوقف می گردد .

ابتدا  رشد دست و پاها متوقف می شوند و آخرین منطقه ای که رشد آن متوقف می شود ، ستون فقرات است. به دلیل فرایندهای معمول پیری ، قد افراد با افزایش سن به تدریج کوتاه می شود .

عوامل زیر می توانند در قد بلند شدن فرد تأثیر بگذارند

DNA

DNA عامل اصلی تعیین قد فرد است. دانشمندان بیش از 700 ژن مختلف را شناسایی کرده اند که قد را تعیین می کنند. برخی از این ژن ها بر صفحات رشد استخوان تأثیر می گذارند و برخی دیگر بر تولید هورمون های رشد تأثیر می گذارند.

دامنه های قد طبیعی برای افراد با پیشینه های قومی مختلف متفاوت است. باز هم ، این محدوده قدی توسط DNA آنها تعیین می شود.

برخی از مشکلات ژنتیکی همچنین می توانند بر روی قد بزرگسالان تأثیر بگذارند ، از جمله سندرم داون و سندرم مارفان.

هورمون ها

بدن هورمون هایی تولید می کند که به صفحات رشد استخوان دستور می دهد استخوان جدید بسازند. این  هورمون ها شامل موارد زیر است :

عامل رشد قد

هورمون های رشد

این هورمون ها در غده هیپوفیز ساخته می شوند و مهمترین هورمون رشد هستند. برخی از شرایط سلامتی می توانند میزان هورمون های رشد بدن را محدود کنند و این می تواند بر قد تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، کودکانی که یک بیماری ژنتیکی نادر به نام کمبود مادرزادی هورمون رشد دارند ، با سرعت بسیار کمتری نسبت به سایر کودکان رشد خواهند کرد.

هورمونهای تیروئید

غده تیروئید هورمونهایی ایجاد می کند که رشد را تحت تأثیر قرار می دهند.

هورمون های جنسی

تستوسترون و استروژن برای رشد در دوران بلوغ بسیار مهم هستند.

جنسیت

پسرها بلندتر از دخترها هستند.  افراد مذکر همچنین ممکن است رشد بیشتری نسبت به فرد مونث داشته باشند. به طور متوسط ​​، یک مرد بالغ (14 سانتی متر) بلندتر از یک  زن بالغ با سن مشابه است.

طبق  گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، در ایالات متحده ، متوسط ​​ قد مردان  (175.2 سانتی متر) و متوسط ​​قد زنان  (161.5 سانتی متر)  است.

آیا قد افراد در بزرگسالی قابل رشد است ؟

هنگامی که فرد بلوغ پیدا کرد ، صفحات رشد از ساخت استخوان جدید جلوگیری می کنند.  این صفحات با هم جوش می خورند و رشد فرد متوقف می شود. این به این معنی است که وقتی فردی به 18 سالگی می رسد دیگر رشد قدی نخواهد داشت .

ورزش های خوب و قوی نگه داشتن عضلات پشت و داخل کمر می تواند به فرد اجازه دهد صافتر بایستد و بلندتر به نظر برسد. همانطور که بیان شد میزان قد تا حد زیادی توسط DNA تعیین می شود. با این حال ، عوامل محیطی مانند تغذیه و ورزش می توانند بر رشد قد تأثیر بگذارند.

با بزرگتر شدن کودکان ، آنها به تغذیه خوب و ورزش زیادی نیاز دارند تا به بدن آنها کمک کند تا  هورمون های لازم برای رشد را تولید کنند. نوجوانان در دوران بلوغ دچار جهش رشد می شوند. پس از آن ، رشد استخوان های آنها متوقف می شود و دیگر رشد قدی نخواهند داشت .تغذیه مناسب در دوران بارداری نیز برای سلامت استخوان در آینده و رشد کودک مهم است.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار نوزاد ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.
منابع:medicalnewstoday.com

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
1 1 رای
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.