مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پاشویه کودک؛ نحوه پاشویه نوزاد

پاشویه کودکان؛ روش های کاهش تب و مراحل پاشویه کردن کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

کودکان در ابتدای تولد سیستم ایمنی بسیار ضعیفی را دارند، بنابراین بالا رفتن حرارت بدن و یا تب می‌تواند برای آن‌ها خطرناک باشد. اگر به این موضوع رسیدگی نکنیم می‌تواند، باعث بروز مشکلات جدی شود. اگرچه تب شدید باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد، اما در مواقعی که تب کودک شما خفیف است، می‌توانید با روش‌های خانگی مانند پاشویه کودک آن را درمان کنید. نحوه پاشویه کودکان کمی متفاوت‌تر از بزرگسالان بوده و نیازمند رعایت چند نکته است که در این مطلب از مرکز خدمات پرستاری سلامت اول، ارائه دهنده انواع خدمات پرستار کودک در منزل، آن‌ها را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

پاشویه نوزادان 

به طورکلی پاشویه برای کودکان زیر 5 سال توصیه نمی‌شود. زیرا نوزادان در حفظ گرمای بدن خود کنترلی ندارند و ما با عمل پاشویه دمای بدن آن‌ها را تغییر داده و باعث سردی دست و پا در نوزادان و احتمال لرز در آن‌ها خواهیم شد. بهتر است برای کاهش تب در نوزادان از روش های دیگری استفاده کنیم و اگر مجبور به انجام آن شدیم حتما با پزشک مشورت کنیم و از روش صحیح پاشویه را انجام دهید. در ادامه روش پاشویه برای کودک را توضیح داده‌ایم.

نحوه پاشویه کودک

همانطور که گفته شد، نحوه پاشویه کودکان با سنین کم، کمی با بزرگسالان متفاوت بوده و باید این کار را در چندین مرحله انجام دهید. در اینجا به طور مرحله به مرحله آموزش خواهیم داد که چگونه کودک را پاشویه کنیم؟ و چه نکاتی را باید در هر مرحله رعایت کنیم:

  1. نم دار کردن یک حوله نرم
  2. کشیدن دستمال روی بدن کودک
  3. چک کردن تب کودک

در ادامه به توضیح کامل‌تر و اجمالی در خصوص نحوه اجرای مراحل پاشویه نوزادان می‌پردازیم.

پاشویه در کودکان
مراحل پاشویه کردن کودک به 3 بخش تبدیل می‌شود.

1. نم دار کردن یک حوله نرم

برای شروع پاشویه نوزاد یا کودک خود در منزل باید از یک حوله نمناک استفاده کنید. این حوله می‌تواند یک پارچه نخی یا حوله جاذب آب باشد که با وجود آن، دیگر پای کودک به طور مستقیم با آب در تماس نبوده و اذیت نمی‌شود. به علاوه، این دستمال‌ها به دلیل جنسی که دارند باعث می‌شود معمولاً مدت زمان بیشتری مرطوب بمانند و نتیجه‌ی پاشویه کردن کودکان را آسان‌تر کند.

2. کشیدن دستمال روی بدن کودک

بعد از آنکه شما دستمال را نمناک کردید، نوبت آن است که آن را روی قسمت های مختلف بدن کودک مانند زیر بغل، سیبه، پیشانی و یا کشاله ران بگذارید و چند قیقه ای صبر کنید. این کار را چند مرتبه انجام دهید و اگر دستمال، رطوبت خود را از دست داد، دوباره آن را مرطوب کنید. این فرآیند معمولا بین 20 تا 30 دقیقه طول خواهد کشید.

3. چک کردن تب کودک

پس از انجام مرحله دوم پاشویه نوزاد باید دوباره دمای بدن او را چک کنید. اگر دمای بدنش کمتر شده بوده، این فرآیند را متوقف کنید و تنها کاری که در این زمان باید انجام دهید، چک کردن دوباره حرارت در بازه‌های زمانی کوتاه است. در صورتی که پس از انجام درست نحوه پاشویه کودکان هنوز دمای بدن پایین نیامده بود، مرحله دو را مجدد تکرار کنید و سعی کنید با صبوری بیشتر و بهتری این کار را انجام دهید.

به نقل قول از سایت mayoclinic :

A fever is a common sign of illness, but that’s not necessarily a bad thing. In fact, fevers seem to play a key role in fighting infections. So should you treat a fever or let the fever run its course? Here’s help making the call.

کاهش تب کودک بدون مصرف دارو و با پاشویه
نحوه پاشویه کودکان با سنین کم، کمی با بزرگسالان متفاوت بوده است.

پاشویه برای تب کودک

پاشویه برای تب کودک یکی از تاثیر گذار ترین راه های مقابله با تب در کودکان است. ولی باید به خاطر داشته باشید که بر خلاف تصور نباید از آب سرد یا حتی خنک استفاده کنید. این کار باعث افت شدید و ناگهانی دمای بدن کودک می شود و موجب لرز کردن اون خواهد شد. بایداز آب ولرم ترجیحا هم دما با بدن خودتان استفاده کنید. دومین نکته پاشویه برای تب کودک، آن است که حتما آب را با نمک مخلوط کنید. زیراکه تجربه طب سنتی ثابت کرده که پاشویه آب نمک بسیار موثر تر است.

نکات مهم پاشویه کودک

اگر می‌خواهید از پاشویه برای تب کودک به درستی برای پایین آوردن آن استفاده کنید، باید چند نکته مهم را در نظر بگیرید که در اینجا به آن‌ها خواهیم پرداخت:

  • از آب سرد و الکل جهت کاهش دمای بدن کودک استفاده نکنید، این کار باعث تشدید تب نیز خواهد شد.
  • در صورتی که بدن کودک لرزش داشته باشد، باید پاشویه را متوقف کنید، زیرا این لرزش نشانه‌ای از انجام اشتباه فرآیند پاشویه است.
  • برای اینکه پاشویه کردن نوزاد کمتر طول بکشد، لباس‌ها خنک و نازک بر تن کودک کنید زیرا به پایین آمدن دمای بدن او کمک می‌کند.
  • تا جایی که امکان دارد دمای اتاق و محیط را کم کنید زیرا دمای هوای بالا باعث تعریق کودک خواهد شد.
  • شیردهی به نوزاد می‌تواند به کاهش تب او کمک کند.
  • در صورت لزوم و با مشورت پزشک، از داروهای کاهش تب مانند شیاف، شربت یا قطره‌های تب بُر استفاده کنید.

پایین آوردن تب کودک بدون مصرف دارو

متخصصین شیوه‌های دیگری را در خصوص کاهش تب نوزادان گفته‌اند که در ادامه به آن می‌پردازیم:

1. حمام ولرم نوزاد

حمام ولرمی که آب نه خیلی سرد باشد نه خیلی گرم می‌تواند نوزادان باعث تنظیم دمای بدن کودکان شود. برای حمام کردن آن‌ها از آب سرد یا گرم استفاده نکنید و در درجه معتدل آب دقت کنید و مداوم دمای آب را با دستان خود چک کنید.

2. کاهش درجه حرارت اتاق

این تصور که دمای اتاق کودک مریض را تا حد ممکن گرم می‌کنند تا کودک عرق کند نه تنها به بهبودی او کمکی نخواهد کرد بلکه در راستای بدتر شدن او پیش خواهیم رفت. گرم کردن فضا باعث تعریق کودک می‌شود و گرمای بیش از حد احتمال تشنج در کودک را بیشتر خواهد کرد. به همین دلیل از استفاده پتو و لحاف برای کودک جدا خودداری فرمائید. به یاد داشته باشید کودکان و نوزادان در طول روز بسیار کم عرق می‌کنند و اگر دمای هوا خیلی گرم باشد سرعت دمای بدن آن‌ها افزایش می‌یابد. در موارد حادتر می‌تواند دمای بدن به 41 درجه برسد و در بدترین حالت سکته مغزی در کودک رخ دهد.

3. لباس نازک و نخی

از لباس‌های نازک و نخی برای کودکان استفاده کنید. از پوشاندن لباس های گرم برای کودک حودداری کنید زیرا لباس های پشمی و گرم باعث افزایش دمای بدن کودک می‌شود.

4. خوردن شیر

مصرف شیر بسیار باعث کم شدن تب و عفونت در بدن کودکان می‌شود. سعی کنید خوردت شیر را به صورت مداوم در برنامه روزانه کودک خود قرار دهید. هم‌چنین اگر نوزاد شیر مادر می‌خورد در طول مدت بیماری به هیچ عنوان شیر مادر را از او نگیرید.

5. استفاده از دستمال مرطوب

یک دستمال مرطوب بردارید و با آب ولرم خیس کنید. پس از مرطوب کردن دستمال روی پیشانی کودک می‌گذاریم. پاشویه برای تب بچه با تبخیر آب دستمال باعث می‌شود که گرمای بدن کودک کاهش پیدا کند.

آیا پاشویه برای کودک مفید است؟

زمانی که دمای بدن کودک بالای 38 درجه برسد، بدن واکنش منفی نشان داده، تبادل و گردش خون کاهش می‌یابد و برای جلوگیری از آسیب بدن، باید اول از هرچیزی تب او را کاهش داد. همان‌طور که گفته شد پاشویه برای کودکان زیر پنج سال توصیه نمی‌شود اما برای بقیه افراد روش مناسبی برای پایین آوردن حرارت بدن است. البته به شرطی که علائم دیگری به همراه تب وجود نداشته و نیازی به مراجعه به دکتر نباشد. در این شرایط با پاشویه برای تب کودکان در منزل، می‌توانید تب آن‌ها را کاهش دهید.

پاشویه برای نوزاد
آیا پاشویه برای کودک مفید است؟

جمع بندی

در این مطلب، نحوه درست پاشویه کودک را به شما آموزش دادیم و هر آنچه که برای انجام این فرایند نیاز دارید گفته شد. ممکن است برخی از والدین به دلیل عدم شناخت کافی و نداشتن اطلاعات صحیح در این شرایط نتوانند اقدامات درستی را انجام دهند و مجبور شوند فرزند خود را نزد پزشک بروند، یا از پرستار کودک کمک بگیرند، اما با همین موارد ساده‌ای که عنوان شد در صورت نبود علائم دیگر، می‌توانید به راحتی این مشکل را در منزل حل کنید. اگر شما هم از روش دیگری برای پاشویه کردن کودکان و کاهش تب آنها استفاده می‌کنید، حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

1. بهترین دمای آب برای پاشویه کودک چه مقداری است؟

استفاده از آب ولرم یعنی با دمای 37 درجه سانتیگراد که نزدیک به دمای بدن است، بهترین گزینه برای انجام این فرآیند است. استفاده از آب سرد ممکن است برای کودکان ناراحت‌کننده باشد و آب گرم نیز می‌تواند خطرناک بوده و منجر به سوختگی یا آسیب به پوست کودک شود.

2. چه درجه حرارتی در نوزادان نشان دهنده تب بوده و خطرناک است؟

نوزادان 3 تا 6 ماهه معمولاً تا دمای 38.9 درجه سانتیگراد نیازی به دارو ندارند. اما اگر کودک شما علائم دیگری از بیماری نشان دهد یا درجه تب او بیشتر از این مقدار باشد، باید حتما به پزشک مراجعه کرده و در صورت نیاز داروی مناسب تجویز شود.

3. علائم دیگری که در کنار تب، باید به آن توجه کنیم کدامند؟

اگر نوزاد شما علاوه بر تب، علائمی مانند خشکی شدید دهان، کاهش تولید ادرار، خستگی شدید، تغییر در الگوی تغذیه، سر درد شدید، تنفس سریع یا هر علامت غیرمعمول دیگری داشته باشد، نیاز است که به صورت فوری به پزشک مراجعه کنید.

4. آیا روش دیگری برای کاهش تب کودکان وجود دارد؟

برخی از پزشکان طب سنتی بر این باورند که ماساژ پا در آب ولرم و نمک می‌تواند باعث از بین رفتن سموم بدن شده و در نتیجه بسیاری از مشکلات جسمی از جمله تب را بهبود بخشد. البته در این روش نیز آب باید ولرم باشد و در کنار آن از داروهای کاهنده تب استفاده شود.

5. سریع‌ترین روش پایین آوردن تب در کودکان چیست؟

با مشاهده تب در کودکان می‌توانید از شیاف استامینوفن کودکان با مشورت از دکتر کمک بگیرید.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.