مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

حساسیت به حیوانات در کودکان

آلرژی به گربه در کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

آلرژی به حیوانات allergy to animals از واکنش های شایع در خانواده‌هایی است که علاقه به نگه‌داری حیوانات خانگی دارند، به ویژه در کودکان، این واکنش‌های حساسیتی بیشتر دیده می‌شود و کودکان به علت مواجهه و تماس با مو و پوست حیوان خانگی ممکن است دچار واکنش‌های حساسیتی گردد.

دلایل آلرژی به حیوانات در کودکان

آلرژی به حیوانات یکی از مشکلات جدی است که کیفیت زندگی کودکان را با اختلال مواجه می‌کند. دلیل اصلی این مشکل، عدم سازگاری ترکیبات حاصل از ترشحات پوست، مو و مدفوع آن‌ها با سیستم بدنی انسان است. بروز آلرژی به حیوانات اغلب ارثی است، بدین معنی که می‌تواند از والدین به بچه‌ها منتقل شود، اما فقط به این دلیل که ممکن است یکی از والدین مبتلا به آلرژی باشد، همه بچه ها درگیر آلرژی نمی‌شوند. اما گاهی هم پیش می‌آید آلرژی در کودکان، هیچ ارتباطی به سابقه خانوادگی نداشته باشد. مهم‌ترین علت آلرژی به حیوانات خانگی، شوره(سلول های مرده که پوست حیوانات خانگی می‌ریزند)، بزاق و ادرار است. آلرژی، از خفیف تا شدید، متغیر است. آلرژی شدید، به موی حیوانات خانگی بوده و شامل خس خس سینه در کودک، می‌گردد.  آلرژی به حیوانات در کودکان از واکنش‌های بسیار شایع در خانواده‌هایی که به نگهداری حیوانات علاقه دارند، محسوب می‌شود. دلایل اصلی آلرژی به حیوانات ممکن است شامل موارد زیر باشد.

ژنتیک

یکی از دلایل اصلی ابتلا کودکان به آلرژی، عامل وراثت است. اگر یکی از والدین در برخورد با حیوانات، دچار واکنش‌های آلرژیک شود، احتمال ابتلا کودک به آلرژی بیشتر خواهد بود.

محیط زندگی

برخی از کودکان از ابتدای تولد در تماس با انواع حیوانات خانگی هستند. لازم به ذکر است تماس مداوم با حیوانات خانگی یا حضور آن‌ها در اتاق کودکان نیز از جمله عواملی است که احتمال ابتلای آن‌ها را به آلرژی دوچندان می‌کند.

ضعف سیستم ایمنی

در صورت ضعیف بودن سیستم ایمنی کودکان، آلرژن‌ها تأثیر بیشتری بر سلامتی آن‌ها داشته و سبب بروز  واکنش‌های بیشتری در آن‌ها می‌شوند.

آلرژی به حیوانات در کودکان
حساسیت به حیوان خانگی در کودکان معمولا به طور ارثی رخ خواهد داد.

 علائم آلرژی به حیوانات در کودکان

حتماً شنیده‌اید که بسیاری از افراد به سگ، گربه یا سایر حیوانات خانگی آلرژی دارند. به نظر شما این افراد چگونه به حساسیت خود پی برده‌اند؟ در اکثر مواقع علائم ظاهر شده در کودکان نسبت به بزرگسالان بسیار جدی‌تر و شدیدتر است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • عطسه کردن
 • آبریزشی، گرفتگی یا خارش بینی
 • سرفه
 • خس‌خس سینه
 • خارش بینی، دهان و گلو
 • درد یا فشار درصورت
 • خارش، آبریزش یا قرمزی چشم
 • بیدار شدن درشب با گرفتگی بینی

این علائم معمولا بلافاصله قابل مشاهده هستند، اگر علائم آلرژی به حیوانات در کودک شما، بیش از دو هفته وجود داشت و مانند سرماخوردگی تا ۱۰ روز از بین نرفت، ممکن است کودک شما مشکل تنفسی دارد، بلافاصله با پزشک اطفال کودک خود، تماس حاصل فرمایید. علائم آلرژی به حیوانات خانگی، معمولا ظرف مدت 30 دقیقه ظاهر می‌شود. اما برخی اوقات ممکن است 8 تا 12 ساعت طول بکشد تا این علائم ظاهر شود. جهت داشتن اطمینان، قبل از نتیجه گیری یک روز کامل بعد از انجام تعامل اولیه به کودک زمان دهید.

برای مشخص شدن وضعیت، پزشک متخصص آلرژی می‌تواند با بررسی سابقه پزشکی فرزند شما و معاینه کامل بدنی، به تعیین منبع تحریک کننده کمک کند. آزمایش پوست یا خون به علاوه اندازه گیری سطح آنتی بادی های ایمنوگلوبولین IgE کودک مفید است زیرا مربوط به مواد حساسیت زدای خاص است، به طور کلی آزمایش های پوستی، ارجح است زیرا نتایج سریعتر و مشخص‌تری نسبت به آزمایش خون، ارائه می‌دهند.
اگر شما اطمینان دارید که یک ماده حساسیت زدا مقصر علامت‌دار شدن کودک شما است، بهترین و سخت ترین تصمیم، جلوگیری از تماس کودک با هر محرکی است که به عنوان آلرژن تلقی می‌گردد و این مورد شامل، نگهداری برخی از حیوانات خانگی در محلی دور از محل زندگی کودک و همچنین محدود کردن تعاملات با حیوان خانگی است.

به نقل از newsnetwork.mayoclinic.org :

آلرژی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما به یک ماده خارجی واکنش نشان دهد. آلرژی به حیوانات خانگی اغلب با قرار گرفتن در معرض ادرار یا بزاق حیوان خانگی ایجاد می شود. این آلرژی ها همچنین می توانند با شوره، پوسته های مرده پوستی که حیوان می ریزد، ایجاد شود. شوره یک مشکل خاص است زیرا کوچک است و می تواند برای مدت طولانی با کوچکترین گردش هوا در هوا باقی بماند. شوره به راحتی در مبلمان روکش شده جمع می شود و به لباس می چسبد.

آلرژی به سگ در کودکان
از مهم ترین علائم حساسیت به حیوانات در کودکان می توان عطسه کردن را نام برد.

انواع حیوانات آلرژی‌زا

یکی دیگر از عواملی که باعث ابتلای کودکان به آلرژی می‌شود، نوع و تعداد بالای حیوانات خانگی است؛ زیرا در این حالت عوامل آلرژی‌زا در محیط زندگی افزایش یافته و احتمال ابتلا را بالا می‌برد. برخی از مهمترین حیوانات آلرژی‌زا شامل موارد زیر هستند.

1. آلرژی به گربه

علائم حساسیت به گربه در کودکان به سرعت و تنها پس از مدت کوتاهی که کودک در معرض شوره یا بزاق این حیوان قرار گرفت، آشکار می‌شود. آلرژن‌های حاصل از این حیوان در 90 درصد مواقع سبب بروز انواع واکنش‌های آلرژیک می‌شود. برخی از مهمترین علائم آلرژی به گربه در کودکان عبارت‌اند از:

 • سرفه
 • عطسه
 • خارش گلو
 • آبریزش بینی، اشک چشم
 • سرفه و خس‌خس صدا

گفتنی است کودکانی که آسم دارند یا سابقه خانوادگی آسم دارند، ممکن است در کنار گربه‌ها علائم آلرژی به گربه بیشتری را مشاهده کنید، زیرا حضور در کنار گربه‌ها، می تواند سبب تشدید بیماری گردد. اگر به تازگی، نوزاد تازه متولد شده ای به جمع خانوادگی شما ملحق شده است، به مدت سه ماه، کودک و گربه های خود را جدا کنید، زیرا گربه ها، مکان‌های نرم و دنجی را برای خواب دوست دارند و به علاوه، ریه‌های نابالغ یک نوزاد نمی‌تواند با آلرژن های تحریک‌کننده تولید شده توسط یک گربه کنار آید.

2. آلرژی به سگ

در بیشتر مواقع بعد از بازی یا نوازش سگ توسط کودک، او دچار آبریزش بینی، عطسه یا سرفه می‌شود. در این حالت متوجه می‌شوید که او به این حیوان خانگی حساسیت و آلرژی دارد. علائم شایع آلرژی به سگ در کودکان که تاکنون توسط افرادی که سگ نگهداری می‌کنند گزارش شده است، عبارت‌اند از:

 • آبریزش بینی، گرفتگی بینی
 • عطسه
 • تنگی نفس
 • سرفه
 • بثورات پوستی و کهیر

3. آلرژی به خرگوش

ترکیبات بزاق و سلول‌های پوست خرگوش واکنش‌هایی به‌همراه دارد که علائم ناشی از آن تنها چند روز پس از حضور این حیوان در محیط زندگی کودک آشکار می‌شود. برخی از مهمترین واکنش‌های بدن در برابر خرگوش‌ها عبارت‌اند از:

 • عطسه
 • آبریزش بینی
 • تنگی نفس
 • خس‌خس سینه
حساسیت به حیوان خانگی
از مهمترین واکنش‌های بدن کودکان در برابر خرگوش‌ها خس خس سینه است.

4. آلرژی به پرندگان

آلرژی به حیوانات و پرندگان یکی از دردسرهایی است که در صورت نگهداری از پرندگان، قطعاً آن را تجربه خواهید کرد. عوامل آلرژی‌زا پرندگان و بیماری حیوانات خانگی، از طریق پر، ذرات جدا شده از پوست، بزاق و مدفوع آن‌ها وارد محیط می‌شود که این ترکیبات سلامتی کودکان را با اختلال شدی و بروز علائم آلرژی‌زا مواجه می‌کند. برخی از مهمترین واکنش‌های کودکان نسبت به نگهداری پرندگان در محیط عبارت‌اند از:

 • تنگی نفس
 • آبریزش بینی و چشم
 • گرفتگی بینی
 • عطسه و سرفه
 • گلودرد
 • خارش پوست، بینی و چشم

عوارض آلرژی به حیوانات

محیط زیست حیوانات با انسان‌ها متفاوت است و این به دلیل تفاوت‌هایی است که بین این دو وجود دارد. درصورت تداوم نگهداری از انواع حیوانات، عوارض جدی حیات و کیفیت زندگی انسان و به‌خصوص کودکان را تهدید می‌کند که برخی از این عوارض شامل موارد زیر است.

 • عفونت سینوسی

التهاب طولانی مدت بافت‌های مجاری تنفسی و بینی، حفره‌های توخالی اطراف آن را از بین می‌برد که در این حالت فرد به انواع عفونت‌های سینوسی، مانند سینوزیت مبتلا می‌شود.

 • آسم

تنگی نفس شدید به همراه خس‌خس سینه و ریه از علائم ابتلا به آسم است. کودکان و حتی بزرگسالان مبتلا به این بیماری ممکن است هر مدت یکبار با حملات آسمی روبه‌رو شوند.

روش های تشخیص آلرژی به حیوانات

برای تشخیص دقیق آلرژی به حیوانات، معاینه و نظر پزشک بسیار ضروری است. مجرای بینی بیشتر کودکان مبتلا به آلرژی حیوانات، متورم و به رنگ آبی نمایان می‌شود. برخی از روش‌های تشخیص آلرژی به حیوانات شامل موارد زیر است.

 1. تست پوست

بعد از مراجعه به متخصص آلرژی و بیماری‌های حساسیتی، پزشک ممکن است تست پوست را برای اطمینان از ابتلا به آلرژی اجرا کند. برای این کار مقداری از عصاره‌های آلرژی‌زا، مثلا عصاره‌های پروتئین حیوانی را به سطح پوست بیمار تزریق می‌کند.

در صورت ابتلا به حساسیت و آلرژی سطح مورد نظر دچار تورم و قرمزی شده و پزشک از بیماری اطمینان حاصل می‌کند.

 1. آزمایش خون

تست پوست همیشه نتیجه قطعی را به دست نمی‌دهد در این حالت بهترین کار مورد آزمایش قرار دادن آنتی‌بادی‌های بدن بیمار به‌وسیله غربالگری خون است.

کدام حیوان خانگی حساسیت ندارد؟

هرچند که کودکان به‌هیچ‌عنوان از آسیب حیوانات خانگی مصون نیستند؛ اما برخی از حیوانات نسبت به انواع دیگر حساسیت به مراتب کمتری دارند. به‌طور مثال ماهی‌ها به دلیل محیط زیست جداگانه‌ای که دارند، حساسیت کمتری نسبت به سایر حیوانات خانگی ایجاد می‌کنند. درصورتی‌که کودک شما نسبت به حیوانات حساسیت‌زا واکنش نشان می‌دهد، اما شما طبق علاقه تمایل به نگهداری حیوان خانگی در منزل دارید، می‌توانید از ماهی‌ها استفاده کنید.

درمان آلرژی به حیوانات

هیچ درمانی برای آلرژی به حیوانات به صورت قطعی وجود ندارد اما علائم آلرژی به خوبی قابل کنترل است و بهترین راه برای درمان آلرژی به حیوانات خانگی، اجتناب از مواد حساسیت‌زا است، این بدان معناست که والدین باید بچه‌های خود را آموزش دهند، نه تنها در مورد آلرژی، بلکه در مورد واکنش‌هایی که می‌توانند در صورت تماس با مواد آلرژی‌زا رخ دهند.

همان‌طور که گفته شد، ابتدایی‌ترین خط درمان کودکان مبتلا به آلرژی خارج کردن حیوانات خانگی و عدم نگهداری آن‌ها در منزل است؛ زیرا با این کار  شدت بیماری به حداقل می‌رسد. پس از آن، پزشک برای کمک به درمان بیمار و از بین بردن علائم آلرژی، اقدام به تجویز برخی از داروها مانند آنتی‌هیستامین یا سیتریزین می‌کند. مصرف این داروها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و سبب تسکین عطسه، سرفه و خارش نواحی مختلف بدن می‌شود. برخی از دیگر داروهای مربوط به آلرژی که علاوه بر حیوانات در صورت حساسیت به تخم مرغ در کودکان نیز برای آن‌ها تجویز می‌شود، شامل موارد زیر است.

 • اسپری آزلاستین
 • اسپری اولوپاتادین
 • قرص فکسوفنادین
 • قرص لوراتادین
 • قرص لوواستریدین
 • قرص دسلوراتادین
علائم حساسیت به گربه
علائم آلرژی به خوبی قابل کنترل است و بهترین راه برای کنار آمدن با آن، اجتناب از مواد حساسیت‌زا است.

نکات جلوگیری از حساسیت به حیوانات خانگی

یکی از اصلی‌ترین نکات برای جلوگیری از آلرژی به حیوانات در کودکان، عدم نگهداری آن‌ها در محیط زندگی است. البته این روش برای برخی از افراد کارایی ندارد، چراکه آن‌ها به شدت به حیوان خانگی خود علاقمند و وابسته هستند. در این حالت باید چه کرد؟ برای کاهش هرچه بیشتر عوامل حساسیت به حیوانات خانگی  بهتر است مراحل زیر را در دستور کار قرار دهید و به آن‌ها تداوم ورزید.

 • تمیز کردن مداوم خانه، شستشو و ضدعفونی کردن دیوارها، پنجره‌ها، پرده و کف اتاق کودک
 • روکش کردن مبلمان و تخت‌خواب، به‌خصوص تخت‌خواب کودک و تعویض مداوم روکش‌ها و ملحفه‌های کودک
 • استفاده از فیلترهای با بازده بالا جهت تصفیه و خروج مواد آلرژی‌زا از محیط خانه
 • شست‌وشو و نظافت مداوم حیوان خانگی
 • منصرف کردن کودک خود از آغوش گرفتن و بوسیدن حیوانات خانگی
 • فرزند خود را تشویق کنید که پس از نوازش یا گریه، دست های خود را بشوید.
 • باز بودن پنجره اتاق خواب کودک خود برای تبادل هوای سالم

طبق اعلام بنیاد آسم و آلرژی آمریکا (AAFA)، حداقل 15% آمریکایی ها که آلرژی دارند، حساسیت به حیوانات خانگی دارند. ارقام AAFA نشان می دهد که در هر دو والدین، از هر 10 کودک، 7 کودک به آلرژی حیوانات خانگی مبتلا می‌شوند. با این حال، هنگامی که هر پدر و مادر دارای سابقه آلرژی باشند، احتمال بروز آلرژی به حیوانات در کودکان بیشتر است.

به صورت دقیق، مشخص نیست که آیا راهی مطمئن برای جلوگیری از ابتلا به آلرژی حیوانات خانگی در کودکان وجود دارد، اما نتایج برخی مطالعات انجام شده توسط انجمن پزشکی آمریکا، نشان می‌دهد که قرار گرفتن کودکان، در معرض حیوانات خانگی در طول سال اول زندگی آن ها در واقع می‌تواند، از بروز حساسیت جلوگیری کند، اما متخصصان این زمینه هنوز در معتبر بودن این مطالعات در همه موارد، توافق ندارد.

سخن آخر

بیماری‌های آلرژی‌زا قابلیت شدت گرفتن دارند؛ به‌طوری که می‌توانند حیات کودکان را تهدید و آن‌ها را به مشکلات  تنفسی حاد مبتلا کنند. در صورت حساسیت به حیوانات بهتر از در جایی خارج از منزل آن‌ها را نگهداری کنید؛ چراکه در حال سلامت شما و کودکتان از نگهداری حیوان ضروری‌تر است. علاوه بر این می‌توانید با استخدام پرستار کودک، از او بخواهید از برخورد یا نزدیک شدن فرزندتان با حیوان خانگی جلوگیری کرده و کلیه تدابیر لازم جهت عدم آسیب به سلامتی او را در پیش گیرد.

سوالات متداول

1. چگونه بفهمم فرزندم به حیوانات حساسیت دارد؟

علائم آلرژی به حیوانات خانگی شامل علائم رایج تب، عطسه و آبریزش بینی است. برخی از کودکان ممکن است علائم آسم مانند خس خس سینه و مشکل در تنفس را نیز تجربه کنند.

2. بچه ها از چه سنی به حیوانات خانگی آلرژی پیدا می کنند؟

آلرژی به حیوانات خانگی ممکن است در دوران کودکی ایجاد شود، اما معمولاً قبل از 1 یا حتی 2 سالگی کودک شما علائمی ایجاد نمی کند.

3. چه آزمایشی برای آلرژی به حیوانات خانگی کودک وجود دارد؟

برای تعیین اینکه کدام آلرژن‌ها روی کودک شما تأثیر می‌گذارند، می‌توان آزمایش‌های جامع آلرژی روی حیوانات و حیوانات خانگی انجام داد. معمولاً از طریق آزمایش خون و/یا آزمایش پوستی انجام می شود.

4. آیا آلرژی به حیوانات خانگی برطرف می شود؟

شما نمی توانید از شر آلرژی حیوانات خانگی خلاص شوید. با این حال، می توانید برای درمان علائم خود از قرص هایی مثل آنتی هیستامین استفاده کنید. برای برخی افراد، واکسن های آلرژی (ایمونوتراپی) راه حلی طولانی مدت برای مدیریت آلرژی به حیوانات خانگی ارائه می شود.

5. علائم حساسیت به گربه در کودکان چیست؟

سرفه، عطسه، خارش گلو ، آبریزش بینی، اشک چشم

6. آلرژی به سگ در کودکان چه علائمی دارد؟

آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه، تنگی نفس، سرفه، بثورات پوستی و کهیر

Picture of Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.