مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

اصول درست استحمام سالمند چگونه است؟

اصول درست استحمام سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

برای حمام کردن سالمندان، باید مراعات و همینطور ملاحظات کافی به خرج دهید. شما باید پیوسته به خاطر داشته باشید که فرد سالمند، به دلیل ناتوانی ممکن است در فشار روحی قرار داشته باشد. در واقع نحوه حمام کردن سالمندان، باید با احترام و رعایت نکات ریزی همراه باشد که به جز حفظ سلامت فیزیکی، به وضعیت روحی آن‌ها نیز توجه شود. در این مطلب از موسسه خدمات پرستاری سلامت اول قصد داریم نگاهی به روش حمام کردن سالمندان به شکل استاندارد و اصولی بیندازیم؛ با ما همراه باشید.

هنگام استحمام سالمند در منزل، چه نکاتی باید رعایت شود؟

مراقبت از سالمندان در هنگام استحمام یک وظیفه مهم و حساس است که نیاز به توجه و دقت دارد. در این زمان، باید از عواملی مانند ایمنی، راحتی و حریم شخص سالمند مراقبت کرد. طریقه حمام کردن سالمند به شرح زیر است:

  1. محیط حمام را پیش از ورود سالمند، آماده سازی و ایمن کنید.
  2. بدن سالمند را بررسی کنید و از وجود زخم یا هر محل آسیب دیده، اطلاع داشته باشید.
  3. از محصولات و شوینده‌های ملایم استفاده کنید.
  4. سالمند را در حمام تنها نگذارید.
  5. حریم شخصی سالمند را رعایت کنید.
حمام کردن سالمندان
برای حمام کردن سالمندان، باید مراعات و ملاحظات کافی به خرج دهید.

در نهایت، باید به سالمند در ورود و خروج از حوضچه یا وان حمام کمک کرد تا از احتمال سقوط جلوگیری شود. این نکات ساده می‌توانند به سلامت و راحتی سالمندان در هنگام استحمام کمک زیادی کنند. در ادامه به توضیح کامل‌تری از ین مقاله می‌پردازیم.

پیشنهاد مقاله: نظافت سالمند: استحمام ،لباس پوشاندن و پیرایش سالمند مبتلا به آلزایمر

محیط حمام را پیش از ورود سالمند، آماده سازی و ایمن کنید

پیش از شروع استحمام، محیط حمام را بررسی کنید و از نبود هر گونه عامل خطرناک مانند سر و لغزنده بودن زمین و وجود تیغ یا هر چیز تیز و برنده دیگر روی زمین، مطمئن شوید. همینطور هوای حمام را مطلوب (نه سرد و نه زیاد گرم و بخارکرده) نگه دارید. همچنین دمای آب را بررسی کرده و آن را طوری تنظیم کنید که برای سالمند، قابل تحمل و خوشایند باشد.

بدن سالمند را بررسی کنید و از وجود زخم یا هر محل آسیب دیده، اطلاع داشته باشید

قبل از ورود سالمند به حمام، بدن او را بررسی کنید و نسبت به ناحیه‌هایی که در معرض آسیب یا عفونت هستند و جاهایی که زخم شده یا درد دارند، توجه داشته باشید.

از محصولات و شوینده‌های ملایم استفاده کنید

برای شستشوی پوست و موهای سالمندان، از محصولات ملایم استفاده کنید. شوینده‌های ملایم و همینطور دارای نرم کننده و کرم، برای حمام کردن سالمندان مناسب هستند.

سالمند را در حمام تنها نگذارید

لازم است که از پیش همه چیز را آماده کرده و به هیچ وجه سالمند را در حمام تنها نگذارید. نه تنها ریسک سر خوردن و سقوط، بلکه تنگی نفس ناشی از بخار حمام نیز وجود دارد و باید حتما یک نفر همراه، کنار سالمند باشد.

حریم شخصی سالمند را رعایت کنید

در رابطه با نحوه حمام کردن سالمندان ، باید به حریم شخصی آن‌ها نیز توجه شود. احترام به حرمت فرد سالمند در چنین وضعیتی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

روش‌ های استحمام سالمند

به طور معمول انتظار می‌رود که سالمند را مانند افراد دیگر به حمام برده و از آب و مواد شوینده برای شستشوی او کمک گرفت. در صورتی که اگر سالمند شرایط حمام رفتن را نداشته باشد، می‌توان از شوینده‌ها و تمیزکننده‌های بدون نیاز به آبکشی استفاده کرده و در همان تختخواب، بدن او را تمیز کرد.

پیشنهاد مقاله: 5 روش تشویق سالمند به استحمام

استحمام سالمندان باید هر چند وقت یک بار انجام شود؟

به طور کلی استحمام سالمندان باید به طور منظم صورت بگیرد، اما ریتم آن می‌تواند متفاوت باشد. برخی از سالمندان ممکن است هر روز نیاز به استحمام داشته باشند، در حالی که بعضی دیگر ممکن است به دلیل مشکلات جسمانی و قدرت و توان حرکتی محدود، استحمام کمتری داشته باشند. در این میان چیزی که اهمیت زیادی دارد، راه های صحیح حمام کردن سالمند است که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد.

چرا برخی از سالمندان نسبت به حمام کردن مقاومت می‌کنند؟

افراد مسن ممکن است به دلایل مختلفی، علاقه‌ای به حمام کردن نداشته باشند. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محدودیت‌های جسمانی: افراد سالمند ممکن است مشکلات حرکتی یا مفصلی داشته باشند که ورود و خروج از حمام را برای آن‌ها دشوار یا ناراحت‌کننده کند.
  • تغییرات حسی: افزایش سن می‌تواند منجر به تغییراتی در ادراک حسی شود، از جمله کاهش توانایی احساس دما که ممکن است حمام کردن را برای برخی از سالمندان ناخوشایند یا حتی آزاردهنده کند. از این روی باید در تنظیم دمای آب در روش استحمام سالمندان، این مورد را در نظر داشته باشید.
  • ترس از افتادن و زمین خوردن: افتادن و زمین خوردن، یک نگرانی جدی برای بسیاری از افراد مسن است و حمام می‌تواند در صورت عدم دقت نسبت به آماده‌سازی آن، محیطی لغزنده و خطرناک باشد. این ترس ممکن است سالمندان را از استحمام منظم، منصرف کند.
  • تغییرات شناختی: برخی از افراد مسن ممکن است دارای اختلالات شناختی مانند زوال عقل باشند که بر توانایی آن‌ها در درک نیاز به بهداشت شخصی یا پیروی از روال حمام کردن منظم، تاثیر می‌گذارد.
  • از دست دادن حریم خصوصی: پیری اغلب شامل از دست دادن استقلال و افزایش اتکا به دیگران برای کمک است. این از دست دادن حریم خصوصی می‌تواند ناراحت کننده باشد و منجر به مقاومت در برابر حمام شود.
طریقه حمام کردن سالمند
با همدلی و درک بالا، با موضوع طریقه حمام کردن سالمند برخورد کنید.

مهم است که با همدلی و درک بالا، با موضوع طریقه حمام کردن سالمند برخورد کرده و به نگرانی‌ها و ملاحظات سالمند به خوبی توجه شود. به این شکل می‌توان بهترین طریقه استحمام سالمندان را پیدا کرده و رفاه و آسایش فرد در طول زمان حمام کردن را فراهم آورد.

سخن پابانی

در بالا به این سوال که چگونه سالمند را حمام کنیم؟ پاسخ دادیم و شما را با روش های شست و شوی سالمند آشنا کردیم. با رعایت نحوه حمام کردن سالمندان به شکل اصولی، هم فرایند نظافت و رعایت بهداشت افراد سالخورده تامین شده و هم به لحاظ روحی و روانی، شرایط آن‌ها در وضعیت مناسب نگه داشته می‌شود. پس سعی کنید سالمند را به شیوه صحیح و با رعایت نکاتی که در بالا توضیح دادیم، حمام کنید.

البته، اگر خودتان نمی‌توانید در اغلب اوقات در منزل حضور داشته و مراقب سالمند و بهداشت او باشید، از پرستاری از سالمند در منزل کمک بگیرید.

پرستار به خوبی با شیوه مراقبت و استحمام سالمندان آشنا است و می‌توانید با خیال راحت استحمام سالمند را به او بسپارید. اگر هم به دنبال پرستاران حرفه‌ای و آموزش دیده باشید، سلامت اول در خدمت شما است. می‌توانید پرستاران تمام وقت یا نیمه وقت را استخدام کرده و از آن‌ها بخواهید تا امور بهداشتی سالمند را نیز انجام دهند.


سوالات متداول

چرا سالمندان از استحمام دوری می‌کنند؟

سالمندان غالبا کم حوصله هستند و در ضمن نسبت به خطرات و ریسک‌های حمام کردن، احساس نگرانی دارند.

استحمام بیمار سالمند در منزل چه شرایطی دارد؟

شما باید حتما از رعایت نکات ایمنی و حفظ سلامت سالمند مطمئن شده و او را به شکلی به حمام ببرید که کمترین ناراحتی را احساس نکند.

سالمندان باید هر چند وقت یک بار حمام شوند؟

بسته به شرایط جسمی، توان حرکتی سالمند و البته رغبت شخصی او، تعداد دفعات حمام کردن تنظیم شده و البته نباید به لحاظ بهداشتی زمان آن به تعویق بیفتد.

روش حمام کردن سالمندان چگونه است؟

ایمن کردن محیط حمام، تنظیم دمای آب متناسب با نیاز سالمند، استفاده از مواد شوینده ملایم و مرطوب کننده، نحوه حمام کردن سالمندان را شکل می‌دهند.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.