مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

5 روش تمرین مغز برای جلوگیری از آلزایمر

تمرین مغز برای جلوگیری از آلزایمر و زوال عقل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

5 روش تمرین مغز برای جلوگیری از آلزایمر و زوال عقل از جمله روش هایی است که افراد برای جلوگیری از آلزایمر انجام می دهند. آلزایمر بیماری شایعی است که معمولا افراد سالمند را در سال های پایانی عمر درگیر می کند. این بیماری برای عزیزان سالمند که آنها را فراموش کرده بسیار ناراحت کننده و دردناک است. اما هنوز دارو یا روش قطعی وجود ندارد که از آلزایمر پیشگیری و یا آن را درمان کند. سلامت اول با داشتن کادری مجرب از بهترین پرستاران سالمند می‌تواند به سالمند مبتلا به آلزایمر شما کمک کنند. پرستار سالمند با بهره مندی از تجربیات و آموزش های مبتنی بر نحوه برخورد با سالمند آلزایمری، توانایی رفع نیازهای سالمند و کمک کردن به آنان را دارد.

با این وجود افراد تا حدی می توانند با انجام یک سری ورزش های ذهنی و جسمی بروز این بیماری را به تعویق بیندازند. در مقاله حاضر پیرامون این روش ها صحبت خواهیم کرد. هدف اصلی این مقاله و تمرین هایی که در آن گنجانده شده اند همگی در جهت تقویت مغز هستند.

دانشمندان مدت هاست به این نتیجه رسیده اند تمرینات و ورزش های ذهنی راهی بسیار عالی برای بهبود عملکرد مغز شماست. با یادگیری و تمرینات ذهنی مغز کانال ها و سلول های جدیدی ساخته و عملکرد آن بهبود می یابد و البته ارتباطات قبلی را نیز حفظ می کند.

تمرینات ذهنی اختلالات موجود را نیز نشان می دهند. در این صورت می توانید با مراجعه به پزشک با استفاده از داروها و مکمل ها روند اختلال مغز را کنترل کنید، گاهی نیز ممکن است مشاهده مشکلات و اختلالات اندکی در حافظه شخص را نگران کند و این احتمال را بدهد که به بیماری حافظه ای شایع آلزایمر مبتلا گشته است به همین خاطر در مقاله علائم آلزایمر در سالمندان این موضوع را مورد بررسی قرار داده ایم که آیا مشکلات حافظه در سالمندان همیشه به معنی بیماری آلزایمر هستند یا خیر.

5 روش تمرین مغز برای جلوگیری از آلزایمر و زوال عقل: تمرینات سرگرم کننده بسیاری طراحی شده اند که همزمان با سرگرمی مغز شما را فعال می کنند. برنامه ها و بازی های مختلفی را تجربه کنید و هر گاه از یی خسته شدید سراغ بعدی بروید. این برنامه ها طوری طراحی شده اند که هر کدام می توانند مدت زیادی شما را سرگرم کنند.

کتاب خواند و مطالعه نقش بسیار مهمی در قوت و سلامت ذهن دارد. بهتر است در یک کتابخانه عضو شوید و مجموعه گسترده ای از کتاب ها را در اختیار داشته باشید. خواندن کتاب باعث فعال شدن ذهن شده و فرد می تواند دانش بالایی کسب کند.

تمرین مغز برای جلوگیری از آلزایمر و زوال عقل

در ابتدای کار مشکل اصلی را مشخص کنید اگر با اعداد مشکل دارید بهتر است روی آنها متمرکز شویدو از آنجایی که با بالا رفتن سن در افراد سالمند ما شاهد پیر شدن مغز و اختلال در عملکرد آن خواهیم بود هر چه بیشتر ذهن خود را به کار بگیرید در نتیجه مغز شما قوی تر خواهد شد در مقاله پیر مغزی چیست بیشتر در این باره صحبت کرده ایم .

بعد از این قدم باید روی حافظه و ارتباطات کار کنید. برای تقویت حافظه تمریناتی که حافظه مغز را هدف قرار می دهند باید انجام شوند. نرم افزارها و برنامه های مختلفی برای تقویت حافظه افراد وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید.

هر چه آمادگی ذهنی بالاتر باشد عملکرد فرد بهتر خواهد شد. این تمرینات تاثیرات خود را به تدریج بر روی مغز گذاشته و برای گرفتن نتیجه باید به صورت مداوم و روزانه آنها را انجام دهید. برای بکارگیری این تمرینات، کمک گرفتن از یک پرستار بیمار گزینه مناسبی میباشد.

تمرین های سرگرم کننده برای جلوگیری از آلزایمر و زوال عقل

توجه داشته باشید که برای تمرین دادن به مغز یک راه مشخص وجود ندارد و از روش های مختلف و برنامه ها و ابتکارات مختلف می توانید مغز خود را تقویت کنید.

در ادامه به چند مورد اشاره می شود:

پازل و جدول حل کردن

 

تمرین مغز برای جلوگیری از آلزایمر و زوال عقل

اگر می خواهید مغز را به طور مداوم تحریک کنید و توانایی به یاد آوردن را افزایش دهید حل کردن پازل می تواند گزینه بسیار خوبی باشد. حل پازل و جدول به ذهن کمک زیادی می کند. این فعالیت ها بخش های مختلفی از مغز را تحریک کرده و در نهایت عملکرد سیستم عصبی را بهبود می بخشد.

یکی از مهمترین اهداف در حل پازل و جدول تقویت و استفاده از حافظه است. در پازل های بزرگ که ممکن است روز ها به طول بینجامد حافظه بلند مدت فرد درگیر خواهد بود.

حل جدول به تقویت مغز کمک کرده و از آلزایمر جلوگیری می کند

پازل می تواند قدرت استدلال و حل مسئله که اولین بخش های آسیب پذیر مغز هستند و در آلزایمر به شدت آسیب می بینند را تقویت کند. این پازل ها قدرت استدلال و حل مسئله را که اغلب اولین بخش های آسیب پذیر در زوال عقل هستند نیز درگیر می کنند.

 شرکت در سخنرانی ها و کلاس ها برای جلوگیری از آلزایمر

همیشضه می توان به یادگیری پرداخت و هیچوقت دیر نیست.توانایی یادگیری یکی از نشانه های سلامتی مغز است. در صورتی که یادگیری را ادامه دهید با ایجاد اتصالات جدید در مغز و حفظ و تقویت اتصالات قدیمی تر مغز سلامتی خود را حفظ می کند. این کار حافظه بلند مدت را نیز تقویت کرده و از زوال عقل جلوگیری می کند.

خواندن کتاب به جلوگیری از آلزایمر کمک می کند

جلوگیری از آلزایمر و زوال عقل

محققان دریافته اند تنها 50 درصد از افراد پس از دوران دانشگاه و تحصیل به مطالعه می پردازند. از این تعداد فقط 25 درصد یک کتاب را تا انتها می خوانند. معنی این آمار این است تنها 12 درصد از مردم در طول این سال یک کتاب را تا انتها می خوانند.

آیا تماشای تلویزیون باعث آلزایمر می شود؟

تماشای تلویزیون تاثیر مخربی بر روی ذهن کودکان نوپا، جوانان، افراد میانسال و سالمند دارد. عملکرد مغز با تماشای تلویزیون ضعیف میشود و احتمال ابتلا به آلزایمر افزایش خواهد یافت.

مطالعه رسمی ای درباره تاثیرات مطالعه روی ابتلای افراد به آلزایمر وجود ندارد اما برخی محققان اعلام کرده اند روزانه 30 دقیقه الی یک ساعت مطالعه می تواند تا حد زیادی از زوال عقل جلوگیری کند. افرادی که سراسر عمر مطالعه می کنند با میزان بسیار قابل توجهی دچار آسیب های مغزی می شوند.

بازی کردن با بچه ها برای تقویت حافظه

کودکان تخیلات غنی ای دارند که با حافظه آنها پیوند خورده است. بازی با کودکان می تواند این فعالیت فکری را برای افراد به ارمغان بیاورد. پزشکان معتقدند که در هنگام بازی با کودک استرس، فشار خون، کورتیزول و ضربان قلب کاهش می یابد. محققان دریافته اند بازی با کودکان به تعادل هورمون سروتونین در مغز کمک کرده و باعث بهبود افسردگی می شود.

ورزش چگونه از آلزایمر جلوگیری می کند؟

تحقیقاتی وجود دارد که آلزایمر را نوعی دیابت نوع 3 می داند. در نظر این محققان مصرف بیش از حد مواد قندی می تواند باعث ایجاد آلزایمر در افراد شود.

ورزش راهکاری عالی برای حفظ تعادل میزان قند در خون و بدن است. تحقیقات متعددی از گذشته نشان داده اند افرادی که روزانه ورزش می کنند سلامتی بیشتری از افرادی دارند که ورزش نمی کنند. این افراد از نظر روانی سالم تر از افراد دیگر هستند.

ورزش تاثیر مستقیم روی مغز ندارد اما هورمون ها اکسیژن و جریان مواد مغذی در مغز و بدن را بهبود می دهد. این مسئله باعث کاهش و تعادل قند خون و سایر هورمون های بدن و مغز شده و باعث کارکرد بهتر آنها می شود.

برای جلوگیری از آلزایمر باغبانی کنید

باغبانی به پیشگیری از آلزایمر در سالمندی کمک می کند

باغبانی از اموری است که تاثیر زیادی در بهبود خلق و خو و عملکرد درست مغز دارد. دلیل این موضوع هنوز معلوم نیست اما نشان داده شده افراد حین باغبانی حس بهتری داشته و عملکرد درست تری از خود نشان می دهند.

برخی محققان معتقدند که لمس خاک با پاها و بدن برهنه می تواند بارهای استاتیک موجود در بدن را کاهش داده و بار های طبیعی بدن را متعادل می کند. همچنین در خاک هزاران باکتری مناسب برای بدن وجود دارد که با تماس با پوست مانع از ایجاد بسیاری از بیماری ها در پوست و بدن می شود.

آیا ویتامین D برای جلوگیری از آلزایمر مفید است؟

از گذشته از ویتامین D برای جلوگیری و درمان آلزایمر استفاده می شده است. با قرار گرفتن در معرض نور خورشید این ویتامین در پوست تشکیل می شود. بدن انسان به صورت 100 درصد از ویتامین D استفاده می کند روزانه 10 الی 15 دقیقه آفتاب گرفتن برای تامین این ویتامین در بدن کافی است.

برنامه Lumosity

این برنامه که برای تقویت حواس طراحی شده می توانند به افراد در کاهش حواس پرتی کمک کنند.

این برنامه را می توانید روی گوشی هوشمند همراه نصب کنید. این برنامه رایگان است و شامل مجموعه ای از بازی های علمی و چالش های شناختی است. به روز رسانی های این برنامه به طور مداوم انجام می شود و جهت بهبود حافظه و تقویت حواس به کار میرود. در این بازی یاد می گیرید روی جزئیات کوچک دقت کنید که این مورد از اولین علائم آلزایمر است.

تقویت حافظه با برنامه CleverMind

این برنامه دقیقا برای افراد مبتلا به آلزایمر طراحی شده است. این مجموعه شامل بازی هایی است اما در کل فعالیت های دیگری نیز برای تقویت مغز و تقویت حافظه در آن گنجانده شده است.این برنامه قسمت های مختلفی دارد و برای سازماندهی و ثبت عملکرد های فرد، داروها، اطلاعات پزشکان و اطلاعات غذایی امکانات مناسبی در آن وجود دارد.

برنامه Brain Trainer

بازی های زبان و ریاضی که در این برنامه وجود دارند مانند جداول سودوکو به تعلیم مغز کمک می کنند این بازی حالت پولی و رایگان دارد که نوع پولی ان بسیار بهتر و موثرتر خواهد بود. با این نرم افزار هر روز کار کنید تا جزوی از عادات روزانه شما در بیاید.

بازی Dakim

این بازی نوعی برنامه اصطلاحا برای تناسب اندام مغز است. حدود بیش از 100 تمرین مغزی در آن وجود دارد. این تمرین ها روی توجه و دقت متمرکز هستند. برخی مطالعات نشان داده اند این بازی ها برای تقویت مغز بسیار مناسب هستند.

گوش دادن به موسیقی حافظه را تقویت می کند.

موسیقی برای همه آرامبخش است. نشان داده شده است کودکانی که در دوران جنینی نزدیک آنها اهنگ های موتزارت پخش می شود باهوش تر هستند. به طور کلی بیماری زوال عقل . آلزایمر در میان افراد اهل موسیقی و موسیقیدانان کمتر گزارش شده است. تحقیقات زیادی روی موسیقی برای شناخت اثرات آن در درمان آلزایمر در حال انجام شدن است در مقاله موسیقی درمانی در این باره توضیحاتی داده ایم .

محققان به این نتیجه رسیده اند که مغز موسیقیدانان با افراد عادی فرق دارد. اتصالات بین حافظه کوتاه مدت و بلند مدت به حد متوسط در این افراد نزدیک تر است. گذشته از این موسیقیدانان معمولاً توانایی خوبی در بیاد اوردن موضوعات مختلف دارند.

دانش آموزانی که به مدرسه موسیقی می روند ضریب هوشی با حدود 20 امتیاز بالاتر در آزمون ها بدست آورده اند.

تاثیر نواختن موسیقی با گوش دادن به ان کلا فرق دارد. بیش از 90 درصد از نوازندگانی که دچار زوال عقل شده اند همچنان قادر به نواختن با ساز هستند. این افراد تا حدودی اجرای برنامه ها و تمرینات مربوط به آنها را به یاد دارند. این افراد هم گروهی های خود را بیش از سایر افراد به یاد می آورند.

موسیقی های مناسب برای ذهن موسیقی های کلاسیک، محلی و جاز هستند. بسیاری از موزیک ها مانن پاپ، راک، کانتری، بلوز، پاپ . نیو ایج فایده یا ضرر مشخصی نداشته اما هیپ هاپ و هوی متال می تواند باعث کندی ذهن شود و آسیب مغزی را افزایش دهد.

یاد گرفتن سبک جدیدی از آشپزی

آموختن هر مهارت جدیدی می تواند به مغز کمک کند تا تقویت شود. یادگیری کاری جدید مانند اشپزی یا سبک خاصی از آشپزی به مغز کمک می کند.

برای این کار می توانید سبک جدیدی از آشپزی که تا کنون بلد نبوده اید را یاد بگیرید. با این کار علاوه بر نحوه طبخ غذاها در مورد فرهنگ، محصولات و مناطق مختلف می توانید اطلاعات زیادی کسب کنید. این کار باعث تقویت یادگیری در افراد خواهد شد.

خوب است با غذاها ارتباط تازه ای ایجاد کنید. در غذاهای محلی از ادویه های خاص استفاده می شود. با این کار شما کم کم این توانایی را به دست می آورید که طعم غذاها را با تجربیات گذشته خود حدس بزنید.

آیا یوگا بر آلزایمر موثر است؟

تمرینات یوگا قدمت چند هزار ساله دارند. یوگا نوعی ورزش است با حرکات آرام. ترکیب یوگا با مدیتیشن می تواند اثرات خوبی روی سلامت جسم و روان افراد داشته باشد. تحقیقات نشان می دهند که مدیتیشن در درمان بسیاری از مشکلات جسمی مانند استرس، فشار خون، درد و التهاب موثر است.

در حالت مدیتیشن مغز با حالت خود در حالت بیداری وضعیت متفاوتی دارد. گرچه درک این موضوع به راحتی ممکن نیست. در زمانی که فرد مدیتیشن می کند انتقال اطلاعات و بین حافظه کوتاه مدت و بلند مدت تقویت می شود.

تمرین های هماهنگی بین ذهن و دست

کاردستی و مهارت هایی که با دست انجام می شوند راه های مناسبی برای تقویت مغز هستند. با ترکیب کار هایی جزئی که به یک نتیجه بزرگ نهایی می رسد می توانیم باعث تقویت مغز شویم.

آیا یادگیری یک زبان جدید احتمال آلزایمر را کاهش می دهد؟

یادگیری یک زبان خارجی باعث فعال شدن تمام بخش های مغز شده و کمک می کند تا به فهم و درک کلی و درستی نسبت به زبان خود و زبان های دیگر برسید. . در معرض فرهنگ های گوناگون قرار گرفتن و یادگیری شیوه های گوناگون تفکر کلیدی برای رشد، توسعه و تقویت مغز است.

منبع: alzheimers.org.uk

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.