پرستار در منزل

مراکز ارائه دهنده خدمات مراقبت و پرستار در منزل چه مراکزی هستند؟

مراکز خدمات پرستار در منزل مجموعه گسترده ای از خدمات مراقبتی درمانی را در بر میگیرد که به راحتی در منزل به شما ارائه می شود. این خدمات اغلب از خدمات بستری در بیمارستان ارزان تر هستند. اما کیفیت این خدمات  همانند خدمات بیمارستانی یا خدماتی که در آسایشگاه ها و مراکز نگهداری بیمار ارائه می شود با کیفیت هستند. با این تفاوت که به دلیل حضور بیمار در محیط منزل و وجود پیوند احساسی موجود در خانواده روند بهبودی سرعت بیشتری دارد.

هدف اصلی استفاده از خدمات پرستار در منزل درمان بیماری ها و آسیب دیدگی در منزل است که مستلزم مراقبت از زخم، پانسمان، آموزش بیمار و خدمات توانبخشی به بیمار است.

دلایل استفاده از مراکز خدمات پرستار در منزل

نیاز به مراقبت های تخصصی که از توان اعضای خانواده خارج است اولین و مهمترین دلیل برای استفاده از خدمات پرستار در منزل است. بستری کردن بیمارانی که می توانند در منزل مورد مراقبت قرار بگیرند از نظر اشغال کردن تخت بیمارستان و پر هزینه بودن و نیاز به همراه مداوم امری به صرفه نیست.  اشتغال و مشکل مسافت از دیگر دلایلی است که خانواده تصمیم میگیرند بیمار خود را در منزل مورد مراقبت قرار دهند. یکی دیگر از مهمترین علل استفاده از خدمات پرستاری در منزل توجه به سلامت روان بیمار است. دور بودن از محیط بیمارستان و حضور در جمع خانواده و مراقبت در منزل کیفیت زندگی بیمار را افزایش میدهد و روند بهبودی را تسریع می کند. از دیگر مزیت های استفاد ه از این خدمات

 • ارائه توصیه های تغذیه و نظارت بر برنامه غذایی بیمار
 • مراقبت از بیماری های مزمن برای پیشگیری از وخیم شدن بیماری و کاهش احتمال بستری شدن
 • مراقبت های ریکاوری پس از ترخیص از بیمارستان و عمل جراحی است.

پرستار ـ مراقبین در منزل چه افرادی هستند؟

پرستار در منزل یا مراقب درمنزل به افرادی اطلاق می شود که دارای تحصیلات دانشگاهی پرستاری هستند. یا به صورت عملی به عنوان دستیار پرستار(بهیار) در بیمارستان کار کرده است. مراقبین افرادی هستند که آموزش مراقبت و نگهداری اصولی را فراگرفته اند. این افراد به جای اینکه در بیمارستان به ارائه خدمات بپردازند، به خانه بیمار می روند و در محیط منزل خدمات مراقبتی را انجام می دهند. سایر خدماتی که توسط مرکز سلامت اول ارائه می شود، همراهی بیمار در بیمارستان یا مراکز توانبخشی تا زمان ترخیص و انتقال به منزل است در ادامه مراقبت در منزل انجام می شود.

چه کسانی به خدمات مراقبت ـ پرستار در منزل نیاز دارند؟

تمامی گرو های سنی مشمول استفاده از خدمات پرستاری در منزل هستند. این خدمات می تواند در یک دوره زمانی کوتاه تا زمان بهبودی بیمار و یا به صورت مداوم ارئه شود. از نظر بازه زمانی مراقبین و پرستاران به صورت پاره و قت و یا تمام وقت با توجه به شرایط بیمار می توانند فعالیت کنند.

اغلب کسانی درخواست پرستار در منزل را دارند که دچار بیماری های مزمن، محدودیت حرکتی هستند، ویا از نظر شناختی دچار اختلال اند و یا تنها زندگی می کنند و اعضای خانوده در امر مراقبت مشارکت ندارند.

چه خدماتی توسط پرستاران و مراقبین در منزل انجام می شود؟

پرستاران دارای مدارک تحصیلاتی دانشگاهی و تجربه کاری در زمینه مراقبت از بیمار هستند و علاوه بر انجام دستورات پزشکی مانند دارودرمانی و نظارت بر علایم حیاتی میتوانند برخی در برخی از فعالیت های شخصی سالمند به او کمک کنند. به چند مورد از شرح وظایف پرستار اشاره شده است.

 • انجام تزریقات وریدی، عضلانی
 • مراقبت از بیماران دیابتی
 • مراقبت از زخم بستر
 • سونداژ
 • گاواژو لاواژ
 • کولوستمی
 • تراشه گذاری
 • مانیتور کردن ضربان قلب، تعداد تنفس، دمای بدن
 • پانسان زخم
 • مراقبت از زخم های دیابتی

وظایف مراقبین در منزل چیست؟

مراقبین به امور غیر پزشکی بیمار رسیدگی می کنند. اگر بیمار در انجام امور روزانه و کارهای شخصی نیاز به کمک داشته باشد و کاملا وابسته و یا نیمه وابسته باشد می تواند از خدمات مراقبتی در منزل استفاده کند. این فعالیت ها شامل موارد زیر است:

 • همراهی و مصاحبت با بیمار
 • کمک در غذا خوردن
 • تحرک بدنی(جابجا شدن و تحرک مانند بلند شدن از رخت خواب و نشستن روی ویلچر یا صندلی)
 • تغییر پوزیشن
 • بهداشت فردی(رفتن به دستشویی و استفاده از آن، تمیز کردن خود و بلند شدن و از دستشویی بیرون آمدن)
 • مراقبت  شخصی (شانه کردن موها، اصلاح کردن، آرایش کردن)
 • استحمام و دوش گرفتن
 • دادن به موقع داروها

برخی از بیماران می توانند فعالیت های شخصی خود را انجام دهند اما قادر به انجام امور خانه، امور اداری و یا استفاده از برخی وسایل نباشند. این فعالیت ها تحت عنوان فعالیت های ابزاری روزانه زندگی نام برده می شوند که مراقب می توانددر این زمینه به بیماران کمک کند. در اینجا لیستی از فعالیت های ابزاری زندگی روزانه مشخص شده است.

فعالیت روزانه فردی و فعالیت های ابزاری روزمره زندگی را برای کمک به بیمار انجام میدهند.

نظافت منزل

پختن و اماده کردن غذا

خرید کردن برای بیمار

انجام خواسته های بیمار

مدیریت امور مالی بیمار مانند پرداخت قبوض

کمک به صحبت با تلفن ویا سایر ابزار ارتباطی

خدمات پرستاری ـ مراقبتی در منزل

چگونه یک مرکز خدماتمراقبت ـ پرستار در منزل با کیفیت پیدا کنیم؟

به عنوان اعضای خانواده بیمار، آگاهی داشتن از شرایط بیمار و هچنین آگاهی داشتن از تفاوت خدماتی که می توانید در اختیار داشته باشید به شما برای انتخاب آسان کمک کند.

از ویژگی های مراکز خدمات پرستاری ـ مراقبتی در منزل با کیفیت، داشتن پشتیبانی 24 ساعته است. مرکز باید هویتی مشخص و تحت نظر دانشگاه های علوم پزشکی وابسته به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی فعالیت کنند. نیروهای مراکز باید تحصیلات مرتبط داشته باشند و سوابق کاری آن ها مشخص باشد. در مواردی که از تاریخ جراحی و یا اتمام مدت بستری در بیمارستان مطلع هستید ازمدتها قبل برای پیدا کردن مرکز معتبر اقدام کنید.

چگونه با پرستار ـ مراقب خود رابطه موثر و بدون تنش داشته باشیم؟

با خانواده و مراقب یا پرستار خود صحبت کنید. قبل از اقدام به گزینش نیرو تعیین کنید که به چه نیرویی و برای انجام چه کارهایی نیاز دارید. نیروی مورد نظر برای چه بازه زمانی و چه مدتی از طول شبانه روز باید در منزل حضور داشته باشد.

نگرانی های خود را با مرکز و مراقبین و پرستاران خود درمیان بگذارید. انتظارات خود را از مراقب و پرستار به صورت شفاف با مرکز در میان بگذارید تامطابق با ان اقدام به اعزام نیرو کنند.

خدمات پرستاری ـ مراقبتی در منزل

از یک پرستار در منزل چه انتظاری داریم؟

پرستاران و مراقبین در منزل پس از دستور پزشک کار خود را شروع می کنند. در اینجا به برخی مراقبت های پزشکی که میتوان از یک پرستار انتظار داشت اشاره شده است

 • باید تغذیه بیمار را تحت نظر داشته باشد و فشار خون و دمای بدن و ضربان قلب و تنفس را چک کند.
 • مداوم بررسی کند که بیمار داروهای خود را در زمان مشخص دریافت می کند.
 • پرستار و مراقب باید در جریان درد و یا هر مشکل دیگر بیمار قرار بگیرند.
 • امکانات منزل را بررسی کند که آیا برای مراقبت از بیمار وسایل و تجهیزاتی مناسب وجود دارد یا خیر
 • آموزش های لازم را درمورد خود مراقبتی به بیمار ارائه دهد.
 • مرتبا با پزشک بیمار در ارتباط باشد و وضعیت بیمار را به او گزارش دهد.

هزینه خدمات مراقبت ـ پرستاری در منزل چه میزان است؟

هزینه خدمات در منزل 20 تا 25 درصد ارزان تر از خدمات مراقبتی در بیمارستان ویا آسایشگاه های سالمندان است. هزینه خدمات پرستار در منزل به وخامت بیماری و مدت خدمات و نیاز های بیمار بستگی دارد. برای کسب اطلاعات دقیق از هزینه های مراقبت در منزل می توانید از کمک مشاورین حاضر در مرکز پزشکی سلامت اول که به صورت 24 ساعته آماده پاسخ گویی هستند کمک بگیرید.

در درمانی مرکز پزشکی سلامت اول با تعهد و دلسوزی در راستای بهبودی و سلامتی بیماران سعی بر این دارد که خدمات خود را با دقت و سرعت عمل بالا و باکیفیت هر چه تمامتر به شما عزیزان ارائه دهد و خدمات پرستاری از بیماران ذکر شده در این مرکز به شرح زیر میباشد :

1 – پرستاری از بیماران ICU

2- پرستاری از بیماران CCU

3- پرستاری از بیماران CVA

4- پرستاری از بیماران CP

5- پرستاری از بیماران MS و ALS

6- پرستاری از بیماران جراحی شده

7- پرستاری از بیماران در بستر و …..

8- پرستاری از بیماران سرطانی

9- پرستاری از بیماران قلبی

10- پرستاری از بیماران اعصاب و روان

11- پرستاری از بیماران روان پزشکی

12-پرستاری از بیماران پارکینسون ،آلزایمر و ….

لازم  به ذکر است مرکز پزشکی سلامت اول قادر است تمامی تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیماران را همراه با آموزش نحوه استفاده و نصب بصورت اجاره و فروش در اختیار خانواده ها و بیماران شان قرار دهد .

ما در مرکز پزشکی سلامت اول مفتخریم که به صورت شبانه روزی پاسخگوی شما هستیم. پرستاران و مراقبین ما به صورت دائم، ماهیانه و یا حتی در ساعاتی از شبانه روز آماده ی ارائه خدمات پرستاری و مراقبتی هستند. تیم ما پیوسته در کنار شما هستند تا اطمینان حاصل کنند که شما خدمات باکیفیت را در سریع ترین زمان ممکن در منزل خود دریافت می کنید.

5/5 - (3 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید
2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید
 • مینا یدالهی
  2021/07/07 12:53

  با سلام در شیراز هم خدمات دارید

  پاسخ
  • کارشناس پرستاری سلامت اول
   2023/01/28 12:03

   سلام وقت بخیر بله در شیراز و شهرستان ها خدمات شبانه روزی داریم
   درصورت نیاز با شماره 1527- 02127630تماس بگیرید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527