مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

علائم حساسیت به گلوتن در کودکان و روش های کنترل

دلیل حساسیت به گلوتن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

حساسیت به گلوتن در کودکان روز به روز بیش ترشیوع می یابد. بسیاری از والدین حتی تا زمانی که علائم شدید، قابل توجه و آزاردهنده نباشد حتی از داشتن مشکل حساسیت به گلوتن در فرزندشان آگاهی ندارند. اگرحساسیت به گلوتن در کودکان درمان نشود، می تواند جدی تر شود و استرس و مشکلات بیش تری در بزرگسالی ایجاد نماید. در این موارد می توانید از پرستار بچه کمک بگیرید.

انواع حساسیت به گلوتن
حدود 6 درصد از جمعیت ممکن است دارای حساسیت به گلوتن باشند.

چند دلیل برای علاقه اخیرمردم به مصرف غذاهای فاقد گلوتن وجود دارد: حدود 1 درصد از جمعیت جهان به بیماری سلیاک مبتلا هستند. وقتی این افراد غذاهای حاوی گلوتن را مصرف می کنند، باعث ایجاد یک پاسخ خود ایمنی بدن می شود که به روده کوچک آسیب می رساند و می تواند منجر به مشکلات طولانی مدت شود ، مانند لنفوم و سایر بیماری های خود ایمنی مانند اختلال عملکرد تیروئید و پوکی استخوان. اما تا حدود 6 درصد از جمعیت ممکن است دارای حساسیت به گلوتن باشند. این افراد وقتی از گلوتن پرهیز می کنند، احساس بهتری دارند.

احتمال حساسیت به گلوتن در فرزند شما

برخی از محققان معتقدند عدم تحمل گلوتن می تواند ارتباط نزدیکی با افزایش اوتیسم در کودکان داشته باشد. کافی است بگوییم ، اگر فکر می کنید کودک شما با مشکلات گوارشی دست و پنجه نرم می کند، باید با پزشک خود مشورت کنید تا نقش گلوتن را در زندگی فرزندتان تعیین کنید. کودکان مبتلا به بیماری سلیاک بیش از آن چه که فکر می کنید سزاوار توجه جدی هستند. اگرحساسیت به گلوتن طی مدت زمان طولانی تشخیص داده نشود، می تواند مانع رشد کافی کودک شود.

 

تغذیه و حساسیت به گلوتن
تغذیه کودک با غذای بدون گلوتن باعث کاهش حساسیت در او می‌شود.

تغذیه کودک با غذای بدون گلوتن

بسیاری از مردم تفاوت بین عدم تحمل گلوتن و علائم بیماری سلیاک را نمی دانند زیرا در واقع بسیار شبیه هستند. عدم تحمل گلوتن نسبتاً گسترده است و به انواع حساسیت به گلوتن اشاره دارد. گاهی تصور می شود که این بیماری از سلیاک عوارض کم تری دارد. بیماری سلیاک اولین نوع حساسیت به گلوتن بود که آزمایش آن در دهه 1940 ابداع شد. این بیماری تنها یک نوع عدم تحمل گلوتن است و آزمایش بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری علی رغم علائم حساسیت به گلوتن منفی بوده است.

علائم حساسیت به گلوتن در کودکان چیست؟

علائم مربوط به کودکان می تواند باعلائم بزرگسالان متفاوت باشد. کودکان خردسال معمولاً کاهش وزن و بازشدن ماهیچه های شکم (اتساع شکمی) و هم چنین عدم رشد کافی را تجربه می کنند. با رسیدن به سن بلوغ، کودکان مبتلا به حساسیت به گلوتن تحریک پذیرتر و مستعد استفراغ می‌شوند. برخی از کودکان درد شکم، اسهال یا یبوست را نیز تجربه می کنند.

چگونه می توان حساسیت به گلوتن را تشخیص داد؟

آندوسکوپی و آزمایش خون اغلب برای تعیین اینکه آیا کودک به بیماری سلیاک مبتلا است استفاده می شود. با این حال، این آزمایشات به طور خاص برای بیماری سلیاک انجام می شود. آزمایش منفی لزوماً حاکی از عدم حساسیت به گلوتن نیست و شما باید مراقب باشید حتی پس از آزمایش منفی اولیه. آزمایش خون معمولاً باید دو بار برای اطمینان کامل انجام شود.

علایم حساسیت به گلوتن
راه مطمئن برای تعیین حساسیت به گلوتن در کودکان ، حذف کامل گلوتن از رژیم غذایی آنها است.

 

تنها راه مطمئن برای تعیین حساسیت به گلوتن در کودکان ، حذف کامل گلوتن از رژیم غذایی آنها و بررسی بهبود علائم آنها است. زندگی بدون گلوتن ممکن است در ابتدا نگران کننده باشد، اما من اطمینان دارم وقتی صحبت از آرامش و سلامت کودک شما می شود ارزش آن را دارد.

چگونه حساسیت به گلوتن کودک خود را مدیریت کنید؟

در صورت تشخیص حساسیت گلوتن به کودک، چه باید بکنید؟ مهم است که با یک متخصص تغذیه ملاقات کنید تا در این فرآیند به شما کمک کند و به خانواده خود کمک کنید تا یک رژیم غذایی سالم و بدون گلوتن را برای کودک خود تدارک ببینند. یک متخصص رژیم درمانی می تواند به خانواده شما کمک کند تا یک رژیم غذایی طبیعی و بدون گلوتن تهیه کنند.

در حال حاضر غذاهای گلوتن فرآوری شده زیادی وجود دارد که قند و چربی زیادی در آنها وجود دارد و به دلایل دیگر سالم نیستند. حساسیت به گلوتن با حذف گلوتن از رژیم غذایی کودک قابل کنترل است، این بدین معناست که کودک باید ازانواع نان، گندم، ماکارونی و جو پرهیز کند. به خاطر داشته باشید فقط به این دلیل که محصولی فاقد گندم برچسب گذاری شده است، به این معنا نیست که فاقد گلوتن است. متأسفانه، شما گاهی مجبورید مستقیماً با سازندگان تماس بگیرید تا ازمحتویات محصول مطمئن شویدو بتوانید یک رژیم ثابت و غنی از ویتامین ها را پیش بگیرید.

اگرچه در ابتدا کمی دشوار به نظر می رسد ولی خبر خوب این است که برخی از محصولات غذایی خوش طعم فاقد گلوتن به راحتی برای کودکان شما در دسترس و قابل تهیه هستند.
خوشبختانه ، فروشگاه ها و تولیدکنندگان مواد غذایی بیش تر به انتخاب و برچسب گذاری غذاهای فاقد گلوتن اهمیت می دهند. هم چنین دستور العمل ها و کتاب های آشپزی جهت تهیه ی غذاهای فاقد گلوتن در دسترس هستند.
به محض شروع رژیم غذایی فاقد گلوتن، سلامتی کودک شما بهبود می یابد. این بهبودی ممکن است خیلی سریع بهبود باشد. وقتی علائم برطرف شد، کودکان مبتلا به این بیماری می توانند از کیفیت زندگی بالاتری برخوردار شوند.

علائم حساسیت به گلوتن

در مقایسه با افراد مبتلا به سلیاک افراد مبتلا به حساسیت به گلوتن علائم شدیدتری دارند که ماهیتا مربوط به دستگاه گوارش نیستند. در این جا برخی از علائم حساسیت به گلوتن آورده شده است:

  • مه مغزی
  • سردرد یا میگرن
  • سرگیجه
  • درد یا بی حسی مفصل

این علائم هم چنین ممکن است ساعت ها تا چند روز پس از مصرف گلوتن ظاهر شود.

  • مه مغزی

این رایج ترین مشکل حساسیت به گلوتن در کودکان است. کودکان مبتلا به مه مغزی ممکن است اغلب احساس خستگی کنند، یا مثل این که تازه خواب بیدار شده اند کسل باشند. ممکن است به خصوص فراموش کار باشند و در تمرکز یا تکمیل کارها مشکل داشته باشند.

عوارض حساسیت به گلوتن
کودکان در مبتلا به حساسیت گلوتن علائم شدیدی دارند.
  • سردرد یا میگرن

طبیعی نیست که کودکان سردردهای مزمن یا میگرن را تجربه کنند. پس اگر کودک شما این علائم را دارد ، باید برای بررسی به پزشک مراجعه شود. این می تواند نشانه ای از این بیماری باشد.

  • سرگیجه

آکنه یا بثورات، خارش آرنج، زانو، باسن و پشت گردن با این بیماری ارتباط دارد.

  • درد یا بی حسی مفصل

درد مزمن مفصل و سوزن سوزن شدن و بی حسی انگشتان، بازوها یا پاها از نشانه های واضح یک مشکل سلامتی است. در کسانی که این بیماری را  دارند ، این اتفاق اغلب بدون دلیل مشخص رخ می دهد.

فکر می کنید کودک شما ممکن است حساسیت به گلوتن داشته باشد؟

اگر آزمایش های بیماری سلیاک فرزند شما منفی است، پزشک کودک شما باید آزمایشات دیگری را برای بررسی سایر علائم احتمالی فرزند شما انجام دهد.
بعد از اینکه با یک متخصص ملاقات کردید و احتمال ابتلا به بیماری سلیاک و سایراختلالات را رد کردید، بهترین راه برای تعیین اینکه آیا کودک شما به گلوتن حساسیت دارد این است که غذاهای دارای گلوتن را از رژیم غذایی فرزند خود حذف کنید و ببینید آیا علائم وی بهبود می یابد یا خیر. پزشکان معتقدند دراین شرایط هنگام افزودن مجدد گلوتن به برخی ازغذاها بازگشت علائم رخ می دهد.

با داشتن سال ها تجربه در ارائه خدمات بهداشتی و مراقبتی به سالمندان، کودکان و بیماران مرکز پرستاری سلامت اول آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشریان گرامی می باشد.

 


سوالات متداول

علائم حساسیت به گلوتن در کودکان چیست؟

علائم مربوط به کودکان می تواند با علائم بزرگسالان متفاوت باشد. کودکان خردسال معمولاً کاهش وزن و بازشدن ماهیچه‌های شکم (اتساع شکمی) و هم‌چنین عدم رشد کافی را تجربه می‌کنند.

روش تشخیص حساسیت به گلوتن چیست؟

آندوسکوپی و آزمایش خون اغلب برای تعیین اینکه آیا کودک به بیماری سلیاک مبتلا است استفاده می شود. با این حال، این آزمایشات به طور خاص برای بیماری سلیاک انجام می‌شود.

در صورت تشخیص حساسیت گلوتن به کودک، چه باید بکنید؟

مهم است که با یک متخصص تغذیه ملاقات کنید تا در این فرآیند به شما کمک کند و به خانواده خود کمک کنید تا یک رژیم غذایی سالم و بدون گلوتن را برای کودک خود تدارک ببینند.

علائم حساسیت به گلوتن چیست؟

از علائم آن می‌توان به مه مغزی، سردرد یا میگرن، سرگیجه و درد یا بی حسی مفصل اشاره کرد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
5 1 رای
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.