مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

چگونه برای سالمندمان ابزار کمک حرکتی مناسب انتخاب کنیم؟

کمک حرکتی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

تمام افراد وقتی سالمندی را با عصا و واکر می بینند با خود می گویند ما هیچ وقت از این وسایل استفاده نخواهیم کرد. اما این یک ارزوی غیرواقع بینانه است. با افزایش سن و کاهش توانایی در تحرک و جابجایی سالمندان نیاز به کمک خواهند داشت. استفاده از وسایل کمک حرکتی می تواند کیفیت زندگی سالمند را کاملا دگرگون کند و او را از فردی وابسته به دیگران در امور روزمره، به فردی مستقل تبدیل کند. برای انتخاب مناسب وسایل کمک حرکتی پرستار سالمند باید به چند نکته توجه کنند.

استفاده از مشاوره

در انتخاب وسایل کمک حرکتی باید شرایط جسمی و ورانی و میزان ناتوانی سالمند در نظر گرفته شود. گاها به دلیل انتخاب و استفاده از وسایل نامناسب، میزان آسیب در سالمند بیشتر از قبل می شود و پیامدهای جبران ناپذیری را برای سالمند به همراه خواهد داشت.

در واقع اولین قدم در انتخاب تجهیزات کمک حرکتی ملاقات با پزشک و متخصص سالمند است تا در زمینه انتخاب نوع تجهیزات به سالمند کمک کند و مناسبترین گزینه را پیشنهاد دهد.

ممکن است پزشک سالمند را به فیزیوتراپ یا کاردرمان ارجاع دهد تا راه رفتن، تعادل و قدرت عضلانی سالمند را ارزیابی کنند. همچنین آنها انواع تجهیزات را دراختیار سالمند قرار می دهند تا سالمند آنها را استفاده کنند و مناسبترین گزینه را انتخاب کند.

علاوه بر انتخاب یک وسیله مناسب با شرایط سالمند و حتی شرایط خانه سالمند آموزش نحوه استفاده از آن تو سط سالمند نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تجهیزات کمک حرکتی برای سالمندان دارای توانایی نسبی حرکت

عصا

عصا برای کمک به ثبات و ایجاد یک نقطه حمایتی برای سالمند مورد استفاده قرار می گیرد. اصولا یک عصا باید قادر باشد 25% وزن سالمند را تحمل کند. عصا برای کسانی که نیاز به تعادل بیشتر در زمان راه رفتن دارند گزینه مناسبی است.

عصا نیاز به قدرت بدنی و ماهیجه ای متوسط نیاز دارد تا بتواند. عصا با توجه به توانایی سالمند به انواع مختلفی تقسیم می شود.

کمک حرکتی

در نوع اول که عصای مدل C نام دارد سر عصا برای قرار گرفتن در دست دارای سطح منحنی است. نوع گیره دار که برای افرادی که دارای ضعف در ماهیچه های دست خود هستند طراحی شده است. نوک عصا نیز می تواند از یک نفطه تماس منفرد و یا چهارپایه تشکیل شده باشد.

از مزیت های عصاهایی با چهار پایه به پایداری بیشتر سالمند کمک می کند. اما وزن بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد.

برای انتخاب طول مناسب عصا باید سالمند با کفش بایستد در این حالت طول عصا باید به آرنج دست برسد. و زمان در دست گرفتن عصا دست 15 تا 25 درجه خم شود.

انواع واکر

واکر زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که سطح ناتوانی افراد بیشتر شود. استفاده از واکر نیاز به قدرت عضلانی متوسطی دارد.

واکر بسته به نوع خود تا 50% وزن بدن سالمند را تحمل کند. یک واکر دارای دو تا چها پایه است و سالمند برای استفاده از ان باید در هر قدم آن را بردارد و به سمت جلو حرکت دهد. واکر ببرای افرادی که مشکلات ثبات در حرکت شدیدی دارند استفاده می شود.

در انواع چرخدار واکر تحرک برای سالمند راحت تر خواهد بود. انواع مختلف واکر های چرخدار قابلیت تاشو و قفل ترمز دستی برای امنیت بیشتر دارد همچنین صندلی برای استراحت و سبد برای حمل وسایل سالمند دارند. در عین حال این واکر ها برای سالمندانی که مشکلات حرکتی و تعادلی بسیار شدید دارند استفاده نمی شود.

کمک حرکتی

 

بیشتر بخوانید : نکاتی که مراقبین در استفاده از واکر در سالمندان باید بدانند

تجهیزات کمک حرکتی برای سالمندانی که دچار ناتوانی در حرکت هستند

اسکوترهای برقی برای سالمندانی که قدرت عضلانی در قسمت بازوی خود دارند اما قادر به طی مسافت طولانی نیستند مناسب است.

این وسیله برای افراد مبتلا به ارتروز، یا کسانی که قادر به نشستن و کنترل وسیله و ترمز آن نیستند، مناسب نیست. برخی از سالمندان ممکن است در زمان استفاده از این تجهیزات دچار درد در نواحی مختلف بدن شوند.

کمک حرکتی

ویلچرهای ساده

برای سالمندانی که قادر به راه رفتن و نشستن و بلند شدن مکرر نیستند و یا توانایی و قدرت بازو در کنترل اسکوتر را ندارند صندلی های چرخدار بهترین وسیله برای کمک به سالمند در جهت حضور در اجتماع است.

کمک حرکتی

ویلچرهای برقی

این دسته از ویلچر ها به ویژه برای افرادی که دارای بیماری های تحلیل رونده عضلانی هستند مناسب است. مبتلایان به مولتیپل اسکلروزیس، ای ال اس، دیستروفی عضلانی از جمله این افراد هستند.

 

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از اداره بهداشت و سالها تجربه در زمینه ارائه خدمات پرستاری در منزل و کادری حرفه ای به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان می باشد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.