مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

رقابت فرزندان و هر آنچه لازم است والدین و پرستار کودک در این مورد بدانند

علل رقابت فرزندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

رقابت فرزندان Sibling Rivalry  یکی از معضلات والدین است که لازم است با استفاده از تکنیک های خاصی برای رفع آن اقدام گردد.  در حالی که بسیاری از بچه ها آنقدر خوش شانس هستند که می توانند با خواهر و برادر خود بهترین دوست شوند ، اما دعوای خواهر و برادر ها امری عادی است. (معمولا فرزندان یک خانه بین مرز علاقه و نفرت از یکدیگر درنوسان هستند )

دلایل رقابت فرزندان

اغلب اوقات ، رقابت فرزندان حتی قبل از تولد فرزند دوم شروع می شود و با رشد بچه ها و رقابت برای همه چیز از اسباب بازی گرفته تا توجه ادامه پیدا می کند.
وقتی بچه ها به مراحل مختلف رشد می رسند ، نیازهای در حال تکامل آنها می تواند به طور قابل توجهی بر نحوه ارتباط آنها با یکدیگر تأثیر بگذارد.

تماشای روابط آنها و شنیدن صحبت های آنها با یکدیگر ممکن است برای والدین ناامیدکننده و ناراحت کننده باشد .صحنه مداوم دعوا کردن فرزندان با یکدیگر می تئاند برای کل خانواده استرس آور باشد.

با این حال اغلب والدین نمی دانند که چگونه می توان جنگ بین فرزندان را متوقف کرد . اما والدین می توانند گام های موثری برای ایجاد آرامش در خانه خود بردارند و به فرزندان کمک کنند تا با یکدیگر کنار بیایند.

علت رقابت فرزندان چیست ؟

موارد مختلفی هستند که می تواند باعث دعوای خواهر و برادر ها شود. بیشتر خواهران و برادران تا حدی حسادت یا رقابت را تجربه می کنند ، و این می تواند به مشاجره و دعوای منجر شود. اما عوامل دیگر نیز ممکن است بر میزان درگیری کودکان و شدت دعوای آنها تأثیر بگذارد. از جمله:

نیازهای در حال تکامل

طبیعی است که نیازها ، اضطراب ها و هویت های متفاوت بچه ها بر نحوه ارتباط آنها با یکدیگر تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، کودکان نوپا به طور طبیعی از اسباب بازی ها و وسایل خود محافظت می کند و در حال یادگیری حس مالکیت است .

بنابراین اگر یک خواهر یا برادر کودک کوچکتر ، اسباب بازی او را بردارد ، کودک بزرگتر ممکن است واکنش تهاجمی نشان دهد.
بچه های سنین مدرسه اغلب مفهوم نیرومندی از انصاف و برابری دارند ، بنابراین ممکن است درک نکنند که چرا با خواهر و برادر او که در سنین پایین تری قرار دارد ، متفاوت رفتار می شود. در این شرایط ممکن است کودک نوپا احساس کند که کودک دیگر برای والدین در اولویت قرار دارد

از طرف دیگر ، نوجوانان در حال شکل گیری احساس فردیت و استقلال هستند و ممکن است از اینکه مجبور باشند در مسئولیت های خانه کمک کنند و یا مراقب خواهر و برادر کوچکتر بوده یا حتی مجبور به گذراندن وقت با یکدیگر باشند ، ناراحت می شوند. همه این اختلافات می تواند در نحوه رقابت فرزندان با درگیری آنها با یکدیگر تأثیر بگذارد.

خلق و خوی فردی فرزندان

نوع خلق و خو ، توانایی سازگاری و شخصیت منحصر به فرد فرزندان نقش بسزایی در کنار آمدن آنها با یکدیگر دارد. به عنوان مثال ، ممکن است کودکی که بیشتر به پدر و مادر وابسته و چسبیده است به راحتی عشق بیشتری از پدر و مادر دریافت کند و در عوض سایر فرزندان که همان مقدار محبت و توجه را می خواهند اما مستقل تر هستند از کودک وابسته کینه به دل بگیرند .

رقابت فرزندان و نیازهای ویژه کودک

پیشنهاد مطالعه: سنجش سلامت روان پرستار کودک

نیازهای ویژه / بچه های بیمار.

گاهی اوقات ، بعضی از کودکان به دلیل نیازهای ویژه مانند بیماری یا مشکلات ذهنی / عاطفی ممکن است بیشتر از سایر فرزندان به کمک و توجه والدین نیاز داشته باشند. بچه های دیگر ممکن است این اختلاف در توجه و محبت را ببینند و برای جلب توجه والدین رفتارهایی را انجام دهند .

الگو برداری کودکان از والدین

اینکه والدین چگونه مشکلات و اختلافات بین خود را حل می کنند ، الگویی قوی برای کودکان است. بنابراین اگر شما و همسرتان در هنگام مشکلات به گونه ای محترمانه ، مثمر ثمر و دوستانه برخورد نمایید ، احتمال اینکه فرزندانتان در حین روبرویی با مشکلات از این روشها استفاده کنند بسیار بیشتر میشود.

هنگام شروع دعوای بین کودکان چه باید کرد

اگرچه ممکن است دعوای خواهر و برادر مسئله ای عادی باشد ، اما مطمئناً مشاهده این رفتارها، برای هیچ کس در خانه خوشایند نیست.
هرگز با شروع هر دعوایی بین کودکان بلافاصله در آن مداخله نکنید. فقط در صورت خطر آسیب جسمی وارد عمل شوید.

اگر همیشه در بین دعوای فرزندان مداخله کنید ، ممکن است مشکلات دیگری ایجاد کنید. بچه ها ممکن است در این شرایط عادت کنندکه شما مشکلات را حل کنید و خودشان تلاشی برای حل مشکل انجام ندهند . همچنین این خطر وجود دارد که شما – ناخواسته – به سایر فرزندان نشان دهید که یکی از فرزندان تحت محافظت بیشتری قرار دارد که این موضوع می تواند باعث کینه بیشتر شود.

بهتر است والدین با زبان نرم و استفاده از کلمات مناسب بچه ها را به سوی آرامش سوق دهند که این روش بسیار موثر تر از مداخله فیزیکی و جدا کردن بچه ها است .

همواره کودکان را تشویق کنید تا خودشان بحران را حل کنند. اگر وارد عمل شدید ، سعی کنید مشکلات موجود را باهمکاری فرزندان حل کنید.

در هنگام درگیر شدن فرزندان ،چند مرحله وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

– بچه ها را از هم جدا کنید تا آرام شوند. گاهی اوقات بهتر است فقط کمی به آنها فضا بدهید در غیر این صورت ، جنگ می تواند دوباره تشدید شود. اگر می خواهید این کار را به یک تجربه یادگیری تبدیل کنید ، منتظر بمانید تا احساسات شدید آنها فروکش کند.

رقابت فرزندان و دعوا
– تمرکز زیادی روی این مسئله نگذارید که بفهمید کدام کودک مقصر است. بهتر است این گونه در نظر گرفته شود که هرکسی که درگیر شده است تا حدی مسئول است.

– در مرحله بعدی ، سعی کنید وضعیت “برد-برد” را بین کودکان بوجود آورید . تلاش کنید که هر کودک در این میان چیزی بدست آورد . وقتی هر دو اسباب بازی یکسانی می خواهند ، شاید بازی ای وجود داشته باشد که بدون آن اسباب بازی بتوان انجام داد.

به یاد داشته باشید ، هنگامی که بچه ها با اختلافات بینشان کنار می آیند ، در حقیقت مهارت های مهمی را نیز می آموزند که در طول زندگی برای آنها مفید خواهد بود – مانند چگونگی ارزش دادن به دیدگاه فرد دیگر ، نحوه سازش و مذاکره و همچنین کنترل انگیزه های تهاجمی نسبت به دیگران.

 

کمک به بچه ها برای کنار آمدن با مشکل رقابت فرزندان

کارهای ساده ای که می توانید هر روز برای جلوگیری از جنگ و رقابت فرزندان انجام دهید شامل موارد زیر است:

 • برای رفتار قابل قبول قوانین اساسی تعیین کنید.
  به بچه ها بگویید که تحت هر شرایطی فحش دادن ، فریاد زدن ، کتک زدن کودکان دیگران قابل قبول نیست . برای مواقعی که این قوانین نقض شود تنبیهی را در نظر گرفته و آن را عملی کنید .
  این روش به بچه ها می آموزد که فارغ از شرایط و احساسات تحریک شده ، آنها مسئول اعمال خود هستند و هر عمل عکس العملی دارد.
 • اجازه ندهید بچه ها این فکر را به شما القا کنند که همه چیز همیشه باید “منصفانه” و “برابر” باشد – گاهی اوقات یک بچه بیش از دیگران نیاز به توجه و کمک دارد.
 • همواره در توجه تک به تک فرزندان و رسیدگی به علایق و نیازهای آنها ، پیش قدم باشید. به عنوان مثال ، اگر کسی دوست دارد به بیرون از منزل برود ، با او به پیاده روی بروید و اگر کودک دیگری دوست دارد بنشیند و کتاب بخواند ، برای آن هم وقت بگذارید.
 • به بچه ها فضا و زمان خودشان را اختصاص دهید تا کارهای مورد علاقه خودشان را انجام دهند و در این زمان های مشخص اجازه ورود خواهر یا برادر دیگر به حریم آنها را ندهید .
 • عشق و علاقه خود را به فرزندان نشان دهید و بگویید که عشق شما چیزی نیست که محدودیت داشته باشد. به آنها بگویید که همگی مهم و دوست داشتنی هستند .
 • به عنوان یک خانواده با هم سرگرم شوید. بهتر است والدین راهی صلح آمیز برای گذران وقت فرزندانتان با یکدیگر تنظیم کنند . اینکار می تواند به کاهش تنش بین آنها کمک کند . از آنجا که توجه والدین،  موضوعی است که بسیاری از بچه ها بر سر آن رقابت دارند ، انجام فعالیتهای سرگرم کننده خانوادگی می تواند به کاهش تعارض  و  رقابت فرزندان کمک کند.
 • اگر فرزندانتان مرتباً بر سر همان موارد (مانند بازی های ویدیویی یا داشتن ریموت تلویزیون) درگیر می شوند ، برنامه ای تنظیم کنید که نشان می دهد کودک در چه ساعاتی از هفته “مالک آن” وسیله است
 • اگر درگیری و رقابت فرزندان شما مکرر است ، جلسات خانوادگی هفتگی برگزار کنید که در آن قوانین مربوط به جنگ و درگیری را تکرار کنید و موفقیت های گذشته در کاهش درگیری ها را مرور کنید. .

مدیریت رقابت فرزندان

اجازه دهید که بچه ها گاهی به فعالیتهای جداگانه ای مشغول شوند . هنگامی که یک کودک مشغول انجام یک بازی مورد علاقه است می توانید زمان مفیدی را با کودک دیگر سپری کنید.

 • به خاطر داشته باشید که بعضی اوقات بچه ها برای جلب توجه والدین دعوا می کنند. در این صورت بهتر است بیشتر با فرزندان خود وقت بگذرانید

دریافت راهنمایی حرفه ای

در درصد کمی از خانواده ها ، درگیری و رقابت فرزندان  به حدی شدید است که باعث اختلال در عملکرد روزمره خانواده می شود ، یا از نظر روحی و روانی کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد. در این موارد بهتر است برای دریافت مشاوره به یک متخصص بهداشت روان مراجعه نمایید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن سال ها تجربه ارزنده در ارائه خدمات مراقبت و پرستار کودک در منزل و مجوز رسمی از وزرات بهداشت در هر ساعت شبانه روز آماده ارائه خدمات به همشهریان گرامی می باشد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.