مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

روشهای تقويت ذهن كودك زير شش سال که والدین و پرستار کودک باید بدانند

روش تقویت ذهن کودک خلاق

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در این مقاله تلاش شده است که به بیان روش هایی برای تقويت ذهن كودك brain developement of children  تازه متولد شده تا 6 سال بپردازد. در حالی که حوزه علوم اعصاب هنوز به سرعت در حال رشد است، ما در حال حاضر اطلاعات خوبی داریم که می تواند به ما در درک رشد اولیه مغز کودکان کمک کند.

روش تقویت ذهن کودک
به همین ترتیب، تقويت ذهن كودك مورد توجه ویژه ما قرار دارد، زیرا مقدار حیرت انگیزی از رشد مغز انسان در طی یک دوره کوتاه مدت در طول رشد کودک اتفاق می افتد. این سالهای اولیه یک دوره حیاتی و ویژه در رشد کودک است زیرا کودک تعداد بی شماری از مهارت ها و اطلاعاتی را که برای ادامه کار در زندگی نیاز دارند، می آموزد.

تقويت ذهن كودك در دوران بارداري:

احتمالاً تعجب آور نیست که مقدار قابل توجهی از رشد مغز در دوران بارداری اتفاق بیفتد. به هر حال، به طور کلی، برای جنین کوچک شما، پیشرفت چشمگیری در حال انجام است. این پیشرفت پایه و اساس هوش کودک شما برای بقیه زندگی است.
چند کار وجود دارد که می توانید برای کمک به تقويت ذهن کودک خود انجام دهید. مثل همیشه، مهم است که با پزشک خود در مورد هر گونه سوال در مورد سلامتی خود و کودک مشورت کنید و توصیه های او را به دقت بررسی کنید.

شما احتمالاً بارها و بارها شنیده اید که لازم است از مصرف مواد مخدر، سیگار کشیدن و الکل در دوران بارداری خودداری کنید، اما موارد دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. اگرچه بحث استرس برای مادر باردار به نظر می رسد جای پرسش زیادی داشته باشد، اما استرس می تواند تأثیرات منفی بر رشد کودک کوچک ، در رحم داشته باشد. اگر هیچ چیز دیگری نیست، این بهانه خوبی برای مراقبت بهتر از خود در این مدت و وقت گذاشتن برای استراحت در صورت لزوم است.

بیمار یهای بالقوه در دوران بارداری :

همچنین احتمالاً شنیده اید که دردوران بارداری تخم مرغ خام یا گوشت سرد يا غذای سرد و خام نخورید. این به دلیل خطر، کمی نادر اما واقعی، ابتلا به سالمونلوز و یا لیستریوز است. هر دوی این بیماری ها برای یک انسان بزرگسال قوی و سالم نسبتاً خفیف هستند، اما برای جنین در حال رشد می توانند ویرانگر باشند. همچنین، شستن محصولات در دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا از مصرف سموم دفع آفات جلوگیری شود.

تقویت ذهن کودک در منزل

در هنگام مسافرت و در ماه های تابستان هنگام استفاده از اسپري حشره كش احتیاط کنید. بهتر است اقدامات بهداشتی را رعایت کنید تا از سایر بیماری های شایع جلوگیری کنید.
اگر نگران مواردی مانند تمیز کردن لوازم و رنگ ها هستید یا در آزمایشگاه، آرایشگاه یا مکان دیگری که مرتباً مواد خطرناک را اداره می کنید، از پزشک خود سوال کنید. هر دارویی از مسکن گرفته تا داروی ضد افسردگی که مصرف می کنید باید با پزشک در میان گذاشته شود تا مطمئن شود بی خطر است.
مراحل تقويت ذهن كودك از تولد تا 6 سالگی (و چگونه می توانید کمک کنید!)

ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا در مورد تقويت ذهن كودك در اوایل کودکی ایده ای به شما ارائه دهیم. وقتی کوچولوی شما  به دنیا می آید، رشد و نمو فراوانی را پشت سر گذاشته است . با این حال، هنوز کارهای بیشتری برای انجام وجود دارد. از آنجا که کودک ، به سرعت سیناپس را ایجاد و هرس می کند، اوايل زندگي كودك دوره‌اي مهم مهم برای یادگیری چیزها است.

اهمیت آموزش زبان :

این همچنین بدان معنی است که بدون تمرین، مهارت های خاصی از بین می رود. اگر می خواهید مهارت های ماندگاری در فرزند خود ایجاد کنید (مانند زبان دوم)، ضروری است که در مواجه و تمرین با آنها مداوم باشد. مغزهای انعطاف پذیرکودکان فرصتی منحصر به فرد برای ایجاد بنیادی مستحکم برای ساخت تا آخر عمر فراهم می کنند.

اهمیت رنگ ها :

در حالی که كودكان در ابتدا نمی توانند چیزهای زیادی ببینند، ولي آنها رنگهای روشن، الگوهای جالب و چشمگیر و چهره انسان را در طی رشد اولیه مغز تشخیص می دهند. جهت تقويت ذهن كودك و افزايش قدرت تشخيص بينايي موارد: دیدن چشم هایشان، ایجاد حالت های خنده دار صورت و قرار گرفتن در معرض اشیا و الگوهای مختلف توصيه مي شود

کودک ، از غلت زدن، خزیدن و سپس برداشتن اولین قدم ها به سرعت پیشرفت خواهد کرد. در حالی که با آنها بازی می کنید آنها را به استفاده از دست و پاهای خود ترغیب کنید و به آنها فضا و زمان دهید تا مهارت های جدید خود را تمرین کنند..

راه های تقویت ذهن کودک

روشهای ایجاد محیط مناسب برای پرورش ذهن کودک:

تعامل اجتماعي

فعالیت های اجتماعی که در آن کودک به طور فعال توسط والدین یا سایر کودکان درگیر می شود، یکی از موثرترین راه های یادگیری کودک شماست. صحبت مستقیم با کودک کوچک شما نه تنها رشد در مرکز زبان مغز كودك شما را ترغیب می کند، بلکه به آنها کمک می کند تا بهتر شوند.

برنامه هاي مهد كودك

تحقیق انجام شده توسط موسسه کودک شهری نشان می دهد که کودکان ثبت نام شده در کلاس قبل از مهد کودک مهارت های شناختی را بهبود بخشیده اند، خطر تاخیر در رشد را کاهش داده و آمادگی مهد كودك را بهبود می بخشند.

وعده هاي غذايي

تغذیه مناسب در اوایل کودکی قسمت مهمی از رشد مناسب مغز است. یک رژیم غذایی متنوع و سالم و پر از موادی مانند آهن، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی است و به شما کمک می کند اثرات ماندگاری بر روی مغز کودک بگذاريد.

فعاليت بدني

مطالعات نشان می دهد که ورزش در اوایل کودکی می تواند عملکرد شناختی را بهبود بخشد. شما می توانید از کودکی با فعالیت هایی مانند شناي شکم، که به كودك کمک می کند تا قدرت عضلانی در عضلات معده و گردن خود را تقویت کرده و کنترل سر را بهبود بخشد، با کودک ورزش کنید. با درگیر کردن کودکان در ورزش و سایر فعالیت های بازی که از آن لذت خواهند برد، می توانید سبک زندگی فعال تری را در کودکان ايجاد کنید. فعالیت های سرگرم کننده تابستان و فعالیت های سرگرم کننده در فضای باز مکان های عالی برای شروع هستند.

تقویت ذهن کودک تا شش سال

بیشتر بدانید: مراقبت های ویژه از کودکان شیرخوار دارای شکاف لب و کام در منزل

اجتناب از استرس سمی و ایجاد روابط مثبت

استرس سمی در اوایل زندگی ناشی از مواردی مانند فقر خانواده، قرار گرفتن در معرض خشونت و بی توجهی است و وقتی کودک در خانواده مورد توجه قرار نگیرد و پیوندهای خانوادگی قوی و آرامش بخشی نداشته باشد، می تواند تحت تاثیر این استرس واقعاً سمی قرار گیرد.

توسعه استدلال منطقی

راهنمایی و تشویق مناسب از جانب شخصیت های مهم زندگی کودک، مانند والدین و معلمان، به آنها کمک می کند تا بر نگاه ساده انگارانه خود به جهان پیرامون غلبه کنند. فعالیت های مدرسه و فعالیت های مختلف پیش دبستانی کمک بسیاری به این پیشرفت می کند، اما همچنین فعالیت های زیادی وجود دارد که می توانید با کودک انجام دهید تا به آنها کمک کند تا اطلاعات جدید را یاد بگیرند!

شمارش اعداد

یادگیری این کار مدتی طول می کشد، این نوع ورزش مغزی و فعالیت یادگیری برای کودکان نوپا معمولاً برای کودکان سه ساله و بالاتر جهت تقويت ذهن كودك مفید است.

توجه به شباهت ها و تفاوت ها

کمک به کودک در تشخیص الگوها با درگیر کردن آنها در فعالیت های بزرگی مانند تشخيص شباهت و تقاوت ها برای رشد شناختی آنها ارزشمند است.

فعاليت حسي

انجام فعالیت هایی که با دست انجام می شود ، راهی عالی برای تقويت ذهن كودك کوچک شماست. همانطور که مغز کودک شما در ارسال و دریافت اطلاعات بهتر می شود، کم کم کودک میتواند به خوبی می توانند از حواس خود استفاده کنند تا اطلاعات بیشتری در مورد جهان پیرامون کسب کند. با درگیر کردن حواس آنها با بافتها، رنگها، موسیقی و غذاهای جالب، کودک را به انجام این اکتشافات تشویق کنید. در این زمان تنوع تجربیات حسی و تشویق به کاوش در محیط اطراف را فراهم کنید.

تقویت ذهن کودک

به بچه ها ياد بدهيد كه سوال بپرسند.

در حالی که کودک شما همواره سعی می کند آزمایش کند و با آزمايش به جواب چراهای خود در مورد محیط اطراف برسد. به خودی خود، با کمک به آنها در یادگیری و پرسیدن سوالات صحیح و پیش بینی پاسخ ها مهارت هاي ارزشمندی برای یادگیری آنها خواهيد به وجود آورد.
هنگامی که فرزندانتان در مورد چیزی کنجکاو هستند، آنها را تشویق کنید تا در مورد آن فرضیه و آزمایش بسازند و آن را دنبال کنند.

کودکان را تشویق کنید تا در حل مسائل ساده روزمره شرکت کنند.

وقتی روزی که تعطیل است به باغ وحش می روید، به فرزندان خود اجازه دهید در روند حل مسئله شرکت کنند. ما امروز نمی توانیم به باغ وحش برویم. در عوض چه کاری باید انجام دهیم؟ آنها را تشویق کنید تا گزینه های دیگری را در نظر بگیرند.

مرکز پرستاری سلامت اول با کادری مجرب و آموزش دیده و سال های تجربه گرانقدر در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری از سالمندان، پرستار کودک و پرستار بیمار در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به ارائه خدمت به همشهریان گرامی بپردازد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.