مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

مراقبت از خواب و خوراک بیماران آلزایمری

مراقبت از خواب و خوراک بیماران آلزایمری

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

دو نیاز اصلی هر انسانی خواب و خوراک مناسب است. این دو مسئله در هنگام مراقبت از بیماران آلزایمری اهمیتی بیش از پیش پیدا می‌کند. با توجه به مشکلاتی که به دلیل بیماری آلزایمر پیش می‌آید، نیاز است که پرستار سالمند مواردی را جهت مراقبت از این بیماران رعایت نماید. در این مقاله از سلامت اول به مشکلات خواب و خوراک ناشی از بیماری آلزایمر و روش‌های مواجهه با آن‌ها جهت مراقبت از بیمار می‌پردازیم.

غروب و مشکلات خواب

بسیاری از افراد مبتلا به آلزایمر قبل از سپیده‌دم تا زمان سحر بی‌قرار، آشفته و تحریک‌پذیر می‌شوند؛ که آن را سندروم «غروب آفتاب» می‌نامند. این نشانه‌ها می‌تواند برای فرد مبتلا به سندرم و برای هر کسی که اطراف او هستند خطرناک باشد.
پرستار سالمند باید در زمان غروب آفتاب، یک روال ثابت را حفظ کند که منجر به کاهش اضطراب شدید توسط افراد مبتلا به سندروم غروب آفتاب شود، مثل تلاش پرستار سالمند برای تکرار یک روال مورد علاقه بیمار از زندگی قبل از بیماری‌اش. هم‌چنین نوشتن یک برنامه که شامل وظایف ساده، مانند «پوشیدن لباس خواب» است می‌تواند برای مراقبت از بیمار مفید باشد.

سندروم غروب آفتاب

سندروم غروب آفتاب

حتی پس از غروب آفتاب، بردن فرد به رختخواب و ماندن در آنجا نیازمند تعدادی برنامه‌ریزی پیشرفته است، زیرا سندروم غروب آفتاب می‌تواند تا سپیده‌دم طول بکشد. جهت مراقبت از بیمار، اجرای برخی از این استراتژی‌ها را مفید هستند:
• تشویق به ورزش کردن در طول روز
• چرت زدن در طول روز را محدود شود، اما پرستار سالمند باید مطمئن شود که فرد در طول روز استراحت کافی انجام داده است زیرا خستگی احتمال بی‌قراری اواخر بعدازظهر را افزایش می‌دهد.

• پرستار سالمند باید سعی کند تا فعالیت‌های طاقت‌فرسا در روز را به ساعات اولیه موکول کند. به عنوان مثال، حمام کردن می‌تواند صبح انجام شود و یا بزرگ‌ترین وعده خانواده می‌تواند در ظهر سرو شود.
• پرستار سالمند لازم است تا در شب لحن آرام و دل‌نشینی داشته باشد تا بیمار به خواب تشویق شود. نور چراغ‌ها را کم و صداهای بلند را حذف شود. اگر شخص خوشش می‌آید برای او موسیقی آرامش‌بخش گذاشته شود.
• پرستار سالمند باید سعی کند تا فرد هر شب در زمان مشابهی به خواب برود. ایجاد زمان خواب ثابت می‌تواند کمک‌کننده باشد.
• کافئین توسط پرستار سالمند محدود شود.

پیشنهاد می‌شود: پرستاری از سالمند آلزایمری و 10 راه تقویت حافظه

• اگر تاریکی ترسناک و یا غیرمتجانس باشد در اتاق خواب، سالن و حمام از چراغ شب خواب استفاده شود.
• پرستار بیمار باید اقدامات احتیاطی را برای مراقبت از بیمار در یک فضای امن جهت خواب در نظر بگیرد تا حتی اگر او بیدار بماند و تلاش کند تا سرگردان شود، خودش بتواند بقیه شب را با آسودگی سپری کند.

خوراک سالمند آلزایمری

برخی از افراد مبتلا به بیماری آلزایمر می‌خواهند به صورت تمام وقت غذا بخورند، در حالی که برخی دیگر نیاز به تشویق دارند.
پرستار بیمار باید از زمان وعده‌های غذایی به عنوان فرصتی برای تعامل اجتماعی استفاده کند. او باید سعی کند که صبور بوده و از عجله پرهیز کند و نسبت به آشفتگی و اضطراب حساس باشد.
• پرستار سالمند باید موقع صرف غذا جوّی آرام و ساکت با محدود کردن صداها و دیگر حواس‌پرتی‌ها ایجاد نماید.
• روال صرف غذا باید به‌صورت ثابت حفظ شود اما طبق نیازهای فرد انطباق یابد.
• پرستار سالمند باید به فرد حق انتخاب غذا ارائه دهد اما تعداد انتخاب‌ها را محدود نماید. سعی شود که غذاهای جذاب که طعم آشنا، بافت متنوع و رنگ‌های مختلف دارند، ارائه شود.
• وعده‌های کوچک و یا چند وعده کوچک در طول روز سرو شود. پرستار سالمند باید میان وعده‌های سالم و تنقلات را در دسترس بیمار قرار دهد. در مراحل اولیه زوال عقل، باید از احتمال پرخوری آگاه بود.
• پرستار سالمند باید ظروف و ابزاری که بیمار را در خوردن مستقل می‌کند، انتخاب نماید. اگر کسی در استفاده از ظروف با مشکل مواجه است، از یک کاسه به جای یک بشقاب یا از ظروف با دستگیره‌های بزرگ استفاده کند. جهت نوشیدن آسان باید از فنجان‌های با درب نی دار استفاده شود.
• پرستار سالمند باید فرد را تشویق به نوشیدن مقدار زیادی مایعات در طول روز کند تا از کم‌آبی بدن جلوگیری شود.
•با پیشرفت بیماری، باید جهت مراقبت بیمار از خطر خفگی به دلیل مشکلات جویدن و بلع آگاه بود.
• معاینات دندانپزشکی و بهداشت دهان و دندان باید حفظ شود تا دهان و دندان سالم بماند.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.