021-27630
از بین رفتن حس بویایی و ارتباط آن با کرونا

دلایل از بین رفتن حس بویایی و چشایی در بیماری کرونا

از بین رفتن حس بویایی Smell Loss و حس چشایی به غیر از علائم تنفسی مانند سرفه و تنگی نفس به عنوان یکی از علائم ابتدایی کرونا مطرح می شود .  بیماری تنفسی ناشی از ویروس کرونا ، می تواند علائم مختلفی داشته باشد. غالباً ، انواع علائم و شدت آنها در افراد مختلف متفاوت است.

کرونا و از بین رفتن حس بویایی

آیا از دست دادن حس بویایی و چشایی از علائم اولیه COVID-19 است؟

غیرمعمول نیست که عفونت های تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا بر روی حس بویایی و چشایی ما تأثیر بگذارند. در حقیقت ، تخمین زده شده است که از دست دادن بویایی موقتی در بیش از 60 درصد سرماخوردگی و عفونت های سینوسی اتفاق می افتد.

حس چشایی و بویایی ارتباط تنگاتنگی دارند. در حقیقت ، از دست دادن بویایی می تواند حس چشایی را بسیار تحت تأثیر قرار دهد. تخمین زده می شود که 95 درصد مواقع از بین رفتن حس چشایی ، با کاهش حس بویایی همراه است.

از دست دادن حس بویایی می تواند به طور ناگهانی در مبتلایان به COVID-19 اتفاق بیفتد و غالباً با از بین رفتن حس چشایی همراه است. همچنین ، با COVID-19 ، این علائم ممکن است بدون آبریزش بینی یا گرفتگی بینی رخ دهد.

این احتمال وجود دارد که از دست دادن بو یا چشایی یکی از علائم اولیه COVID-19 باشد. بررسی  11505 بیمار COVID-19  و ارزیابی  آنها نشان داده است ، از دست دادن حس بویایی و چشایی اغلب قبل از علائم دیگر COVID-19 اتفاق می افتد.

به طور خاص ، از دست دادن بویایی ممکن است یک شاخص بالقوه از یک مورد خفیف COVID-19 باشد. یک منبع معتبر از اوایل ابتلا به بیماری همه گیر نشان داد که از دست دادن بویایی معمولا در افرادی رخ می دهد که به طور سرپایی درمان می شوند یعنی نیاز به بستری شدن  ندارند .

آیا  COVID-19 باعث از بین رفتن حس بویایی یا چشایی شما می شود؟

هنوز دقیقاً مشخص نیست که چگونه از دست دادن بویایی  با COVID-19 اتفاق می افتد ، اما نظریه هایی وجود دارد.

SARS-CoV-2 ، ویروس کرونا که عامل COVID-19 است ، به پروتئینی به نام ACE2 متصل می شود که در سطح سلولهای میزبان بالقوه یافت می شود. ACE2 به وفور در سلولهای موجود در بینی و دهان شما وجود دارد.

ممکن است ویروس مستقیماً به سلولهای عصبی مرتبط با حس بویایی و چشایی شما حمله کند. با این حال ، مطالعه اخیر در مجله Science Advances در مورد این ایده تردید کرده است.

محققان موفق به یافتن ACE2 روی سلولهای عصبی که رایحه ها را تشخیص می دهند نبودند. در عوض ، آنها ACE2 را روی سلولهایی یافتند که این سلولهای عصبی را احاطه کرده و از آنها پشتیبانی می کنند. این احتمال وجود دارد که عفونت این سلولها منجر به التهاب یا صدمه  شود که در نتیجه بر توانایی بویایی شما تأثیر می گذارد.

در مورد اینکه COVID-19 به طور خاص بر حس چشایی تأثیر می گذارد تحقیقات کمتری انجام شده است. از آنجا که از دست دادن بویایی و از دست دادن چشایی اغلب با هم اتفاق می افتد ، در حال حاضر محققان معتقد هستند که ، احتمالاً افراد مبتلا به COVID-19 در نتیجه از دست دادن حس بویایی ، حس  چشایی را نیز از دست می دهند.

4 روش هوشمندانه برای مسافرت بدون دغدغه با کودک
مطالعه کنید

 از بین رفتن حس بویایی و بیماریهای مرتبط با آن

این عارضه چقدر شایع است؟

مقدار شیوع گزارش شده در مطالعات مختلف بسیار متفاوت است. مطالعه اخیر منتشر شده در Mayo Clinic Proceedings به بررسی چگونگی از دست رفتن بویایی  در COVID-19 می پردازد. محققان نتایج 24 مطالعه را که داده های بیش از 8000 نفر مبتلا به COVID-19 است را  بررسی کردند. آنها موارد زیر را پیدا کردند:

میزان شیوع گزارش شده برای کاهش بویایی از 3.2 درصد تا 98.3 درصد متغیر است. میانگین شیوع از دست دادن بو در حدود 41 درصد محاسبه شده است .

نرخ شیوع گزارش شده برای از دست دادن چشایی بین 6.6 تا 62.7 درصد گزارش شده است. میانگین شیوع از دست دادن چشایی حدود 38.2 درصد محاسبه شده است .

از دست رفتن حس بویایی و چشایی در سنین بالاتر کمتر شیوع دارد .هیچ تفاوتی در شیوع هر یک از علائم در مردان ، در مقابل زنان مشاهده نشد. با این حال ، مطالعات دیگر نشان داده است که از دست دادن بویایی و چشایی بیشتر در زنان اتفاق می افتد.

چگونه حس بویایی و چشایی خود را بسنجیم

آیا نگران این هستید که ممکن است حس بویایی یا چشایی خود را از دست بدهید؟ در این صورت ، می توانید از وسایل معمول خانه برای آزمایش این حس استفاده کنید.

تست بویایی و چشایی

چیزی را پیدا کنید که بوی قوی و مشخصی داشته باشد. مواد غذایی ممکن است در اینجا گزینه خوبی باشد مانند دانه های قهوه ، دارچین یا سیر تازه. همچنین می توانید از موارد غیر غذایی مانند پودر بچه یا شمع معطر استفاده کنید.

چشیدن غذاهایی را با خصوصیات و  طعم متفاوت پیدا کنید. مثلا مواردی مانند شکلات (شیرین) ، مرکبات (ترش) ، قهوه (تلخ) و چوب شور (شور).

اگر متوجه شدید که در انتخاب رایحه یا طعم و مزه های موارد انتخابی خود مشکل دارید ، ممکن است دچار از دست رفتن حس بویایی  یا حس چشایی شده باشید .اگر این علائم به طور ناگهانی ایجاد شود ، می تواند شاخص اولیه COVID-19 باشد.

COVID-19 چه مدت بر حس بویایی یا چشایی تأثیر می گذارد؟

به نظر می رسد از بین رفتن حس بویایی یا چشایی به دلیل COVID-19 در مقایسه با سایر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی کمی بیشتر ادامه دارد. به عنوان مثال ، از دست دادن این حواس به دلیل سرماخوردگی به طور معمول 3 تا 7 روز طول می کشد.

گزارشی از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها CDC)  ) مدت زمان علائم را در 274 بزرگسال که دارای علائم خفیف COVID-19 بودند ارزیابی کرد. متوسط ​​مدت زمان از دست دادن بویایی 8 روز گزارش شده است.

انسداد مجاری اشکی در بزرگسالان چیست و چگونه درمان می شود ؟
مطالعه کنید

طبق مطالعات انجام شده در این زمینه  ، از بیم رفتن حس بویایی و چشایی به شدت با یکدیگر ارتباط داشتند که به طور متوسط ​​8/9 روز ادامه داشت. برای 98 درصد افراد ، این علائم طی 28 روز برطرف می شود.

باید به چه علائم دیگری دقت داشته باشیم؟

علاوه بر از بین رفتن حس بویایی و حس چشایی ، چندین علائم دیگر نیز وجود دارد که  با COVID-19  باید در نظر گرفته شوند. برخی از علائم رایج عبارتند از:

تب

سرفه کردن

خستگی

تنگی نفس

لرز

درد ها

سردرد

گلو درد

آبریزش بینی یا گرفتگی بینی

علائم گوارشی ، مانند اسهال ، حالت تهوع و استفراغ

اگر فکر می کنید ممکن است به COVID-19 مبتلا باشید ، در خانه بمانید و سعی کنید خود را از دیگران جدا کنید.

 از بین رفتن حس بویایی و نحوه تشخیص آن

چه موقع نیاز به مراقبت های پزشکی داریم؟

بیشتر اوقات موارد خفیف COVID-19 در خانه قابل درمان است. با این حال ، در برخی موارد بیماری می تواند جدی تر شود. این احتمال در سالمندان و در افرادی که بیماریهای  زمینه ای خاصی دارند مانند:

دیابت

چاقی

بیماری انسداد مزمن ریوی ( COPD )

بیماری قلبی

در صورت مشاهده موارد زیر فوراً به مراقبت های پزشکی اضطراری مراجعه کنید

تنفس دشوار

درد یا فشار قفسه سینه که از بین نمی رود

لب ها ، صورت یا ناخن های انگشت که به رنگ آبی هستند

گیجی

مشکل بیدار ماندن یا مشکل بیدار شدن از خواب

چه عوامل دیگری می تواند باعث شود تا حس چشایی یا حس بویایی خود را از دست دهید؟

علاوه بر COVID-19 ، عوامل بسیار دیگری نیز وجود دارد که باعث از بین رفتن حس بویایی یا چشایی شما می شود. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

سیگار کشیدن

سایر عفونت های دستگاه تنفس فوقانی ، مانند سرماخوردگی ، آنفولانزا یا عفونت های سینوسی

آلرژی

پولیپ بینی

آسیب به سر

شرایط عصبی ، از جمله بیماری پارکینسون ، مولتیپل اسکلروزیس و بیماری آلزایمر

داروها ، مانند برخی از انواع داروهای فشار خون ، آنتی بیوتیک ها یا آنتی هیستامین ها

تغییرات هورمونی به دلیل شرایطی مانند کم کاری تیروئید یا سندرم کوشینگ

 از بین رفتن حس بویایی و عفونت دستگاه تنفسی

جراحی هایی که روی دهان ، بینی یا گلو تأثیر می گذارند ، مانند جراحی سینوس یا برداشتن دندان عقل

پرتودرمانی برای سرطان های سر یا گردن

تومور در سر و گردن

قرار گرفتن در معرض برخی از انواع مواد شیمیایی یا حلال ها

به یاد داشته باشید که اگر قصد استخدام پرستار بیمار را داشتید، حتما توجه داشته باشید که فرد حرفه ای و کار بلد را جذب کنید زیرا رعایت نکردن این موارد می تواند موجب ایجاد آسیب های جدی به بیمارتان شود.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و کارآزموده در زمینه ارائه خدمات پرستاری در منزل به طور شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

3.7/5 - (3 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس