مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

نکات مواظبت از نوزادان که والدین و پرستاران باید بدانند!

ترفند های محافظت از نوزاد

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

ترفند های مواظبت از نوزاد (tricks for child care) شامل روش هایی هستند که تجربه حفظ سلامتی کودک را برای والدین و پرستار کودک راحت تر می نماید.  معمولا پدر و مادر شدن یک اتفاق هیجان انگیز است که در عین حال می تواند اندکی ترسناک باشد.  همواره والدین بهترین چیزها را برای فرزندانشان می خواهند بنابراین لازم است برای انجام بهترین کارها و گرفتن سودمند ترین تصمیمات، والدین و پرستاران کودک از راهنمایی افراد با تجربه و متخصص استفاده نمایند و این ترفند ها را در پرورش کودکشان استفاده نمایند.

ترفند های مواظبت از نوزاد در منزل

ترفندهای حفاظت از تغدیه نوزاد

دقت به تفدیه نوزاد، می‌تواند با ترفندهایی مؤثرتر شود. ایجاد روال ثابت در شیردهی، اطمینان از موقعیت مناسب نوزاد در هنگام تغذیه و توجه به نشانه‌های اشباع از اصول اساسی مراقبت است. همچنین، تغذیه‌ی نوزاد با شیر مادر و یا شیر تخصصی برای او مزایای بهداشتی بسیار دارد. در طول رشد، نوزاد نیازمند تغذیه‌ای تنوع‌بخش با پیشنهاد مواد غذایی مختلف می‌شود. با اجرای این ترفندها می‌توان به رشد سالم و تغذیه مناسب نوزاد کمک کرد.

بیشتر بخوانید: دلایل خون دماغ در کودکان

در ادامه به چند ترفند حفظ سلامت غذایی کودکان می‌پردازیم:

 • شیر مادر استریل و عاری از هرگونه آلودگی است. اگر برای شیردهی به نوزاد از یک شیردوش دستی استفاده می کنید کافیست در شبانه روز یکبار آن را بشویید و ظرف شیر را  می توان به مدت 24 ساعت در یخچال نگهداری نمایید.
 • بهتر است در هنگام تهیه وعده های غذایی حجم بیشتری از غذا را آماده نمایید و مقدار اضافه را در فریزر منجمد کنید تا در اوقاتی که تمام وقت خود را به کودک اختصاص داده اید غذای آماده داشته باشید. همچنین استفاده از دستورات غذایی ساده و مغذی که نیاز زیادی به پخت و پز نداشته باشد در شرایط بحرانی برای والدین یک نجات دهنده محسوب می شود.
 • برخی از بطری ها و ظروف غذای کودک را می توان در مایکروویو قرار داد و برای گرم کردن غذا یا استرل از آن استفاده نمود. همیشه در هنگام خرید ظروف غذای کودک سعی کنید بهترین و سالم ترین  مقاوم ترین مارک ها را انتخاب نمایید.
 • استفاده از کیف کولی برای حمل وسایل کودک بسیار راحت تر از کیف های یک طرفه است زیرا در این حالت والدین کمتر خسته می شوند. همچنین تعداد وسایل بیشتری در داخل کیف کولی وسایل کودک جا می گیرد . گاهی در برخی از کوله پشتی ها جیب های عایقی قرار دارد که می توان غذا یا شیر گرم کودک را داخل آنها قرار داد و دیگر نگران سرد شدن غذای کودک نبود.

رعایت تغذیه سالم برای حفظ سلامتی نوزادان

 • یکی از ترفند های پرستار کودک در منزل کودک روی تخت خود از یک لایه پلاستیک و غیرقابل نفوذ و سپس یک ملحفه استفاده کنید ، بنابراین در هنگام نیاز به تعویض ملحفه ها این کار راحت تر انجام می شود و دیگر نیازی به شستشوی تشک اصلی زیر کودک نیست.
 • روزهای به خصوصی را در هفته تنها به وقت گذراندن با کودک خود اختصاص دهید و از مهمانی رفتن و شلوغ نمودن خانه در این روزها اجتناب ورزید. همچنین  روز های مشخصی را به دیدار با دوستان اختصاص داده شود. با  این کار از خستگی شدید و آشفتگی در محیط خانه جلوگیری می نمایید.
 • اگر از دوستان نزدیک یا افراد خانواده کسی به دیدار شما می آید از او بخواهید تا در مرتب نمودن خانه یا نگهداری از کودک به شما کمک کند. با این کار می توانید به ذخیره انرژی بپردازید و از فرصت به‌وجود آمده استفاده نمایید.
 • همیشه یک دست لباس اضافی برای کودک و خودتان به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید لباس ها را تعویض نمایید. می توانید این لباس ها را داخل یک ساک در ماشین نگهداری کنید و در صورت استفاده نشدن آنها را با لباس های تازه جایگزین نمایید.
 • بهتر است محل خواب ، بازی و … کودک در جاهایی مشخصی از خانه باشد. با این کار میتوان وقت کمتری را صرف جمع‌آوری آَشفتگی ها نمود و خانه همواره تمیز خواهد ماند.
 • تماس پوست با پوست در روزهای اولیه تولد بسیار حیاتی است – برای تقویت پیوند بین کودک و والدین استفاده شود.
 • سلامت و آرامش مادر همواره یکی از مهم ترین اولویت هاست که باید مد نظر قرار گیرد. تغذیه مناسب مادر، داشتن خواب کافی ، نوشیدن آب به مقدار کافی و ماساژ پاهای مادر از مهم ترین مواردی است که باید توسط اطرافیان مادر مورد توجه قرار گیرد.
 • برای تغذیه کودک ، تعویض پوشک و ساعات خواب کودک برنامه ای را تهیه نمایید و در اکثر مواقع از این برنامه پیروی نمایید.
 • اگر تمایل دارید که کودک گاهی از یک بطری شیر یا مایعات بخورد ، بهتر است قبل از سه ماهگی و در حدود 6 تا 8 هفتگی این کار را شروع نمایید.

ترفند های استحمام نوزاد

 • از ترفند های مواظبت از نوزاد و اولین استحمام این است که بهتر است برای استحمام کودک بند ناف افتاده باشد و ناف کاملاً بهبود یافته باشد (1-4 هفته) و همچنین محل ختنه بهبود یابد (1-2 هفته)  و قبل از این مدت می توان از یک اسفنج و آب گرم برای شستشوی کودک استفاده نمود.
 • پس از شروع به استحمام کودک در حمام بهتر است دو یا سه بار در هفته در سال اول کودک را استحمام نمایید. استحمام مکرر ممکن است سبب خشکی پوست شود.
 • بهتر است قبل از حمام تمام لوازم مورد نیاز کودک را آماده نمایید تا بعد از حمام بلافاصله او را بپوشانید.حوله یا پتو،  پوشک و لباسهای تمیز را از قبل آماده نمایید.
 • ممکن است در طول شبانه روز فرصت کافی برای یک خواب کامل نداشته باشید اما بهتر است وسواس را درمورد خواب کنار بگذارید و از هر فرصت بدست آمده جهت یک چرت یا خواب کوتاه استفاده نمایید. با این کار به جای کمبود خواب شدید یا خستگی شدید کمتر احساس خواب آلودگی و خستگی خواهید نمود.
 • حفاظت از کودک را نوبت بندی نمایید. یک شب نوبت مادر است  و شب دیگر نوبت پدر  است. گاهی نیز یکی از والدین بنا به دلایل مختلف مانند ا اشتغال در خارج از منزل امکان مراقبت در شب یا روز را ندارد که بهتر است  نوبت بندی به مراقبت در شب و روز تقسیم شود.
 • یک ضرب المثل قدیمی می گوید “وقتی کودک می خوابد شما هم  بخوابید”. این توصیه یکی از بهترین ترفند های مواظبت از نوزاد می باشد تا به تجدید قوا  و ذخیره انرژی بپردازند.
 • یکی از روش های آرام نمودن کودک استفاده از موزیک و پخش آهنگ های آرام در فضای خانه است. گوش دادن به موسیقی باعث می شود کودک با هوش تر شود و همچنین آرامش بیشتری را تجربه خواهد نمود.

تاثیر موسیقی مناسب در آرامش کودکان

 • یکی از ترفند های حفظ سلامتی نوزاد، گرم نمودن لباس ها و لوازم کودک قبل از استفاده  است که می تواند احساس بهتری را برای کودک ایجاد نماید. در صورت نیاز می توان با قرار دادن یک بطری آب گرم در بین لباس ها یا پوشک کودک به گرم نمودن آنها پرداخت و سپس اقدام به استفاده از آن نمود.
 • بسیاری از پدران در روزهای اول پس از تولد کودک به دلیل ترس از اشتباه  کمتر از مادر درگیر کودک و کارهای مربوط به او می شوند. مادران باید اجازه دهند همسرانشان بدون انتقاد و ترس از اشتباه در محافظت از کودک مشارکت نمایند.
 • گاهی لازم است از کار خود مرخصی بگیرید و در کنار فرزند خود بیشتر وقت بگذرانید. مخصوصا برای والدینی که کودک آنها توسط پرستار کودک نگهداری می شود لازم است از فرصت های مرخصی استفاده نمایند و حفاظت از کودک را شخصا برعهده بگیرند.
 • گاهی یکی از والدین می تواند با بیرون بردن کودک برای یک پیاده‌روی و فرصت مناسبی برای دیگری ایجاد نماید تا به انجام کارهای عقب افتاده یا صرفا خواب بپردازد و زمان بیشتری برای رسیدگی به امورات شخصی پیدا نماید.
 • توصیه های گیج کننده و نامطلوب اطرافیان را نادیده بگیرید و کاری را انجام دهید که بهترین کار است. درست است که بهتر در پایان ، شما پدر و مادر هستید ، بنابراین تصمیم می گیرید که چه چیزی بهتر است.

مرکز پرستاری سلامت اول یکی از معتبر ترین و باتجربه ترین مراکز در مراقبت از سالمند، نوزاد و بیمار و خدمات پرستاری در منزل است.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.