مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

ترفندها و نکاتی برای مراقبت از سالمند لجباز در منزل

لجبازی سالمند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

پیری یا سالمندی یک واقعیت طبیعی و غیر قابل انکار است که هر فردی در زندگی خود تجربه می‌کند. این یک دوره‌ی طبیعی از رشد و تحول است که هر فرد باید آن را بگذراند. پله‌های سنی رو به پیری را همه‌ی ما باید طی کنیم و این امر نشان‌دهنده‌ی یک چرخه‌ی زندگی معمولی است. یکی از پدیده‌های مهم در این‌دوره، لجبازی سالمند است.

سر و کار داشتن با سالمند لجباز Stubbornness In Seniors که دارای نوسانات خلقی و  لجبازی هستند  باعث سردرگمی و گاهی اوقات عصبانیت پرستار و نگهداران سالمند می گردد. به عنوان مثال سالمندی که در مورد استفاده از سمعک لجبازی میکند می تواند نمونه ای از این رفتار باشد.

بخشی از تلاش اطرافیان برای متقاعد کردن سالمند به انجام کاری ممکن است به دلیل تمایلات شخصی خود آنها باشد. به عنوان مثال وقتی که سالمند از سمعک استفاده نماید برای صحبت با او نیاز کمتری به تلاش و تقلا داریم. اما برای بعضی از سالمندان استفاده از لوازم کمکی مانند سمعک اعتراف و پذیرفتن ضعف جسمی آنها می باشد که این مطلب ممکن است برای آنها ناراحت کننده و عذاب آور باشد. پذیرفتن این نکته که دیگر مانند گذشته توانایی انجام بعضی از فعالیت ها را بدون داشتن ابزار کمکی ندارند مرحله سختی از زندگی سالمند است که ممکن است منجر به لجبازی و عدم پذیرش از سوی وی گردد.

برخی از سالمندان به دلایل خاصی لجبازی می کنند در حالی که برخی دیگر به این دلیل لجباز  هستند که می توانند باشند و جزوی از صفات خلقی آنها محسوب می گردد. گروه دیگر نیز ممکن است به دلیل آغاز نشانه های زوال عقل لجباز شده باشد.

لجبازی در پیری نباید به عنوان یک بیماری دیده شود، بلکه باید به عنوان یک مرحله‌ی طبیعی از زندگی شناخته شود. این مرحله ممکن است نیازمند مراقبت و حمایت دیگران باشد، اما برای سالمندانی که لجباز هستند، این حمایت و مراقبت باید بسیار بیشتر باشد. در این مقاله به نکات مهم برای مراقبت و پشتیبانی از سالمندان لجباز در منزل اشاره شده که می‌تواند به بهبود و راحتی زندگی آن‌ها کمک کند. در ادامه با ما همراه باشید تا پرستاری از سالمندان لجباز را بیاموزید.

علت لجازی در سالمندان چیست؟

بخشی از تلاش افراد برای متقاعد کردن سالمندان به انجام کاری، ممکن است به دلیل تمایلات شخصی خود آن افراد باشد. به عنوان مثال، وقتی که یک سالمند از سمعک استفاده می‌کند، ممکن است نیاز کمتری به تلاش و فشار از سوی افراد اطراف داشته باشیم.

اما برای برخی از سالمندان که لجباز هستند، استفاده از لوازم کمکی مانند سمعک نشانه قبول کردن ضعف جسمی آن‌ها بوده که ممکن است برای آن‌ها ناراحت‌کننده و دشوار باشد. قبول کردن این واقعیت که دیگر مثل گذشته توانایی انجام فعالیت‌هایی را بدون نیاز به کمک ابزار ندارند، می‌تواند یک مرحله سخت از زندگی سالمند باشد که منجر به لجبازی و رد پذیرش می‌شود.

دلیل این لجبازی در سالمندان متفاوت است؛ در حالی که برای برخی از سالمندان احتمالاً این ویژگی به عنوان یک بخش از شخصیت آن‌ها شناخته می‌شود. همچنین، برخی از افراد به دلیل شروع نشانه‌های زوال عقل ممکن است لجباز شوند. گاهی اوقات سکته مغزی می‌تواند ترس از مرگ خود را برای سالمندان ایجاد کند. این خود می‌تواند باعث لجبازی آن‌ها شود. از این رو باید تاثیر سکته مغزی بر شخصیت را نیز بدانید و اطلاعات لازم در این باره را کسب کنید. اینکه سالخوردگان چرا لجبازی می‌کنند، ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • احساس اینکه با پیشرفت سن، استقلال خود را از دست می‌دهند
 • ترس از از دست دادن کنترل بر زندگی‌شان
 • افسرده شدن از مرگ همسر، دوستان و یا خانواده
 • احساس این که توسط خانواده نادیده گرفته شده‌اند
 • ترس از مرگ خود
 • ترس از رها شدن توسط خانواده در خانه سالمندان
 • انزوا و تنهایی
 • خشم و ناخوشی برای دلایل مختلف
 • زوال عقل

سالمند لجباز

بنابه گفته های سایت assistedseniorliving :

خودت را جای آنها بگذار چون روزی آنجا خواهی بود. والدین شما روز به روز ذره ای از استقلال خود را از دست می دهند. ممکن است در شب نیز رانندگی نکنند. آنها ممکن است دیگر نتوانند به همان کوهپیمایی بروند. هر یک از این ضررها هر چقدر هم که به ظاهر کوچک باشد، شروع به افزایش می کند.

در مورد آن فکر کنید: نقش های شما به آرامی در حال تغییر هستند. آنهایی که شما را بزرگ کردند اکنون بیشتر و بیشتر به شما تکیه می کنند. و این برای برخی از سالمندان دردناک است.

 

راه های مراقبت از سالمند لجباز در منزل

خود را جای آنها بگذارید:

زیرا روزی شما هم مثل آنها یک سالمند خواهید بود. والدین شما روز به روز قسمتی از استقلال خود را از دست می دهند. ممکن است دیگر شب ها قادر به رانندگی نباشند و یا  شاید دیگر نتوانند همان پیاده روی های روزانه خود را انجام دهند. هر یک از این اتفاقات  ، هر چقدر هم که به ظاهر ناچیز باشد ، شروع به زیاد شدن  می نماید.

به این فکر کنید که قوانین زندگی شما به آرامی در حال تغییر و تحول باشد.  کسی که روزی شما را بزرگ کرده است اکنون بیشتر و بیشتر به شما تکیه می کنند. و این برای برخی از سالمندان دردناک است.

نظر آنها را بپرسید:

به جای اینکه به آنها بگویید چه کاری انجام دهند ، نظر آنها را بپرسید. بهترین راه حل برای برطرف نمودن مشکلات شما در خصوص رانندگی در شب چیست؟” بگذارید آنها به این سوال فکر کرده و جواب دهند.

اگر آنها جوری رفتار می کنند مثل اینکه مشکلی وجود ندارد ، به مثال های خاص و دلیل نگرانی خود در مورد آن موضوع اشاره کنید. به عنوان مثال  “آیا به یاد دارید شب گذشته تقریباً نزدیک بود که با آن  عابر پیاده برخورد کنید؟”

مراقب باشید که مانند یک بازجو یا مانند پدر یا مادر سالمند رفتار نکنید. شنیدن این مکالمات به اندازه کافی برای سالمند سخت است. و باید مراقب باشید که او را آزار ندهید.

همچنین ، با طرح سوالات ، شما نشان می دهید که برای نظر او ارزش قائل هستید و احتمال اینکه سالمند در یافتن راه حل با شما همکاری نماید و لجبازی ننماید افزایش می یابد

بیشتر از اینکه صحبت کنید به حرف های سالمند گوش کنید.

این کار یک ایده خوب تقریباً در هر شرایطی  است و به خصوص هنگامی که در کنار والدین خود هستید  گوش سپردن به حرفهای سالمند می تواند برای رفع لجبازی سالمندان بسیار مفید است. اگر به حرف های او گوش ندهید ، مهم نیست که مکالمه چقدر بی اهمیت است ، از کجا می فهمید چه چیزی آنها را آزار می دهد (و آنها را لجباز کرده است).

آنها ممکن است تصمیم گرفته باشند که از طریق لجبازی چیزی که باعث ناراحتی آنها شده را به شما منتقل کنند اما حرف زدن در مورد آن موضوع برایشان مشکل است . گاهی لازم است شما به عنوان پرستار سالمند یا کسی که مسئولیت نگهداری آنها را به عهده دارید به لایه های زیرین رفتار آنها توجه نمایید.

یکی از والدین لجباز بر والد سالمند دیگر تأثیر می گذارد.

اگر یکی از والدین با لجبازی های خود ، دیگری را در معرض خطر قرار می دهد ، باید به این مسئله رسیدگی کنید ، مخصوصاً اگر والد غیر لجباز حرفی نزنند یا از اعتراض خسته شده باشد.

سعی کنید راه حل های خود را قبل از مکالمه پیدا کنید. بنابراین اگر به عنوان مثال پدر بگوید ، “اگر من شب ها رانندگی نکنم ، چگونه باید رفت و آمد کنیم؟” می توانید بگویید ، “یک سرویس محلی حمل و نقل وجود دارد که می توانید شب ها از سرویس آن استفاده کنید”.

وقت بیشتری را با سالمندان بگذرانید.

بعضی اوقات والدین سالمند شما فقط می خواهند شما را بیشتر ببینند اما نمی دانند چگونه این موضوع را مطرح کنند. اگر والدین شما به دلایل مشکلات جسمی و بیماری ها و  یا محدودیت مالی قادر به ملاقات شما نیستند ، به دیدار آنها بروید.

سالی یک بار بازدید از آنها ممکن است بی توجهی به این موضوع باشد که شما متوجه  زمان اندکی که از عمر آنها باقی مانده نشده اید . اگر مراجعه حضوری به دلیل تفاوت مکانی مشکل است ، بیشتر اوقات به آنها تلفن بزنید و ایمیل های بیشتری برای آنها ارسال کنید. انجام این کار ها آنها آنقدر مشکل نیستند اما نشان می دهند که شما به آنها والدین سالمند لجباز خود هستید.

به عنوان مثال شخصی بیان می نمود که مادرم دوست دارد به او پیام بدهم  بنابراین اغلب اوقات عکس هایی را که با و همسر فرز ندانم می گیریم را  با یادداشتی سریع برای او ارسال می کنم. اینکار دو دقیقه طول می کشد ، اما ما می توانیم زندگی  و شادی های خود را با فاصله 1500 مایل با یکدیگر تقسیم کنیم.

روی نکات مثبت تمرکز کنید.

در مورد اینکه والدین پیر شما هنوز قادرند چه کارهایی را به تنهایی انجام دهند صحبت کنید . شاید آنها هنوز قادر به تهیه وعده های غذایی خود و یا شستن لباس های کثیف خود باشند . لیستی از تمام فعالیت های  را که سالمندان می توانند مدیریت کنند و به  طور مستقلانه به انجام آن بپردازند  تهیه کنید. سپس از آنها بخواهید که  در مورد اینکه  انجام چه کاری برای آنها دشوار شده است صحبت نمایند ، مانند پرداخت قبض ها یا بالا رفتن از پله ها.

اگر سالمند لجباز بتوانند برخی از نقاط ضعف خود را بپذیرند می توانند با آرامش با آنها کنار آمده و احتمال اینکه شما با یک سالمند لجباز روبرو شوید کاهش می یابد.

لجبازی در سالمندان

رفتار مناسب با سالمند لجباز

حضور سالمندان در خانه برکت بسیاری دارد و این موضوع در دین نیز تاکید شده است. این دوران، با توجه به کمبودهایی که فرد سالمند در زندگی خود تجربه می‌کند، زمانی است که رفتارهای نابهنجاری نمایان می‌شود. برای برخورد با این نوع رفتارها، باید اصول مراقبت از سالمند لجباز را بلد باشیم. در ادامه به برخی از روش‌های مراقبت از سالمندان اشاره می‌کنیم.

ارزشی که سالمندان در زندگی دارند و دعای خیر آن‌ها، باعث خیر و برکت در زندگی ما می‌شود. هر چقدر به آن‌ها احترام بگذاریم، ارزش خود را بالا می‌بریم؛ همانطور که از قدیم می‌گویند از هر دست بدهید، از همان دست می‌گیرید. فراموش نکنید که خود ما هم روزگاری به دوران سالمندی خواهیم رسید. بنابراین برای داشتن رفتار مناسب در برخورد با والدین سالمند خود، ابتدا باید صبر و حوصله خود را افزایش دهیم.

راه‌های افزایش صبر و حوصله مراقبین در برابر سالمندان لجباز عبارتند از:

 • همیشه خوبی‌ها و از خود گذشتگی‌ها و حمایت‌های والدین را به یاد داشته باشیم.
 • از خدای متعال بخواهیم که توفیق خدمت و حمایت از والدین را به ما بدهد.
 • در طول هفته، وقت بیشتری را به آنها اختصاص دهیم و کارهایی که دوست دارند را برایشان انجام دهیم.

روش‌های پیشگیری از لجبازی در سالمند

راه‌های مواجهه با لجبازی در سالمندان عبارت اند از:

 • قرار دادن خودتان به جای والدین سالمند
 • پرسیدن نظر و توجه به حرف‌های فرد لجباز
 • گوش دادن به حرف‌های سالمند لجباز
 • تمرکز بر نکات مثبت
 • از توضیحات طولانی اجتناب کنید
 • در آغوش گرفتن سالمندان

با سالمند لجباز چگونه برخورد کنیم؟

لازم است بدانید که تعدادی از سالمندان که با مشکل زوال عقل روبرو هستند قادر به خاطر سپردن کلمات پس از یک یا دو دقیقه نیستند . به عنوان مثال هنگامی که می خواهید والدین خود را برای دوش گرفتن متقاعد کنید. تمام توضیحات طولانی را فراموش کنید.لازم نیست که با  توضیحات طولانی مدت از فواید و مزایای دوش گرفتن با آنها صحبت کنید

وقتی زمان دوش گرفتن فرا رسید ، به آرامی به سمت آنها بروید ، توجه آنها را جلب کنید ، لبخند بزنید و منتظر بمانید تا لبخندتان را پاسخ دهند. سپس دست خود را به سمت آو دراز نموده و منتظر بمانید تا آن را بگیرند و با شما به حمام بیایند. همانگونه که بیان گردید نگهداری و مراقبت از سالمند لجباز کاری چالش برانگیز و خسته کننده است. اما با انجام ترفندهای این مقاله می توان با این رفتار کنار آمده و راه هایی برای برطرف نمودن آن پیدا نماییم.

با پرستاران ماهر مرکز سلامت اول ، دیگر نگران مراقبت از سالمندان خود نباشید. پرستار سالمند این مرکز در هر ساعت شبانه  روز آماده ارائه خدمات به سالمندان و خانواده ای آن عزیزان باشید.

انواع لجبازی در سالمندان

در ادامه به تعدادی از لجاجت‌ها و نابهنجاری‌های سالمندان لجباز در برابر دیگران و راه های مقابله با آن‌ها اشاره شده است.

عدم تعویض لباس:

سالمند لجباز ممکن است از تعویض لباس امتناع کند که می‌تواند بر اساس شرم، ترس از لیز خوردگی و یا بر اساس بی‌حوصلگی زوال عقل باشد. برای کمک به فرد سالمند می‌توانید لباس‌های کثیف او را در ماشین لباسشویی بشویید و لباس‌های جدید و مورد علاقه او را برایش تهیه کنید.

عدم استفاده از عصا:

سالمندان ممکن است از استفاده از عصا به دلیل احساس ناتوانی یا عدم توانایی پرهیز کنند. برای تغییر نگرش او، می‌توانید شخصی که شیک و با احترام است و از عصا استفاده می‌کند را به او معرفی کنید و اهمیت استفاده از عصا را توضیح دهید.

حمام نکردن:

در صورتی که فرد سالمند لجباز از حمام رفتن امتناع می‌کند می‌توانید با صحبتی دوستانه به موضوع حمام نرفتن او پرداخته و دلایل آن را بررسی کنید. اگر ترس از لیز خوردگی یا شست و شو با آب سرد دارد، می‌توانید راه حل هایی مانند استفاده از صندلی حمام یا حفظ حریم خصوصی او را ارائه کنید.

با توجه به موارد فوق، باید با دوستی و احترام به نیازها و دلایل نابهنجاری‌های سالمندان پرداخت و راه حل‌های موثر برای مدیریت آن‌ها را ارائه کرد.

سالمندان لجباز

سخن پایانی

در نگهداری و مراقبت از سالمندان لجباز، ممکن است با چالش‌ها و خستگی‌های زیادی روبه‌رو شوید. اما با اجرای نکات و ترفندهای این مقاله، می‌توانید با این وضعیت کنار بیایید و راهکارهایی برای حل آن پیدا کنید. با استفاده از خدمات پرستاری ماهر مرکز سلامت اول، نگرانی خود را درباره مراقبت از سالمند لجباز فراموش کنید. پرستاران سالمند این مرکز آماده ارائه خدمات به سالمندان و حمایت از خانواده‌های آنان در هر ساعت از شبانه‌روز هستند.

سوالات متداول

چرا پرستاری افراد سالمند و لجباز نیاز به دانش و تجربه خاصی دارد؟

زیرا این افراد به دلیل مشکلات حرکتی و فیزیکی خود نیاز به مراقبت و توجه ویژه‌تری دارند. پرستار باید بتواند با مهارت و دقت بالا با این مشکلات رو به رو شود و به صورت صحیح و موثر به سالمند کمک کند.

چه مهارت‌هایی باید در یک پرستار سالمند لجباز وجود داشته باشد؟

این پرستار باید دارای مهارت‌هایی نظیر ارتباط برقرار کردن موثر با سالمندان، داشتن دانش در زمینه مراقبت و درمان لجبازی و همچنین برخورداری از قدرت تحمل بالا و صبر و حوصله کافی باشد

 

Picture of Mohammad Zanjani
Mohammad Zanjani
محمد زنجانی هستم، محقق برجسته در زمینه سلامتی و پرستاری که با بیش از 4 سال تجربه در این حوزه، به بهبود کیفیت مراقبت‌های بهداشتی می‌پردازم. اینجانب با تمرکز بر پژوهش‌های علمی و بالینی، به توسعه و بهینه‌سازی روش‌های درمانی و مراقبتی نوین کمک کرده و مقالات متعددی در مجلات معتبر علمی منتشر کرده‌ام. علاوه بر تدریس در دانشگاه‌های معتبر، در کنفرانس‌های کشوری نیز به عنوان سخنران حضور داشته و به تربیت نسل جدیدی از پرستاران و پژوهشگران پرداخته‌ام. تخصص بنده در ترکیب دانش نظری با کاربردهای عملی، من را به یکی از پیشگامان در زمینه پرستاری و تحقیقات بهداشتی تبدیل کرده است.
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.