مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار در منزل سلامت اول

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار

ترفندها و نکاتی برای مراقبت از سالمند لجباز در منزل

اختلال استرس پس از سانحه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

سر و کار داشتن با سالمند لجباز Stubbornness In Seniors که دارای نوسانات خلقی و  لجبازی هستند  باعث سردرگمی و گاهی اوقات عصبانیت پرستار و نگهداران سالمند می گردد. به عنوان مثال سالمندی که در مورد استفاده از سمعک لجبازی میکند می تواند نمونه ای از این رفتار باشد.

روش کنار آمدن با سالمند لجباز

 

بخشی از تلاش اطرافیان برای متقاعد کردن سالمند به انجام کاری ممکن است به دلیل تمایلات شخصی خود آنها باشد. به عنوان مثال وقتی که سالمند از سمعک استفاده نماید برای صحبت با او نیاز کمتری به تلاش و تقلا داریم.

اما برای بعضی از سالمندان استفاده از لوازم کمکی مانند سمعک اعتراف و پذیرفتن ضعف جسمی آنها می باشد که این مطلب ممکن است برای آنها ناراحت کننده و عذاب آور باشد. پذیرفتن این نکته که دیگر مانند گذشته توانایی انجام بعضی از فعالیت ها را بدون داشتن ابزار کمکی ندارند مرحله سختی از زندگی سالمند است که ممکن است منجر به لجبازی و عدم پذیرش از سوی وی گردد.

برخی از سالمندان به دلایل خاصی لجبازی می کنند در حالی که برخی دیگر به این دلیل لجباز  هستند که می توانند باشند و جزوی از صفات خلقی آنها محسوب می گردد. گروه دیگر نیز ممکن است به دلیل آغاز نشانه های زوال عقل لجباز شده باشد.

چرا سالخوردگان لجبازی می کنند:

  • احساس اینکه با پیشرفت پیری به تدریج استقلال خود را از دست می دهند
  • ترس از دست دادن کنترل زندگی خود
  • از مرگ همسر ، دوستان و یا خانواده احساس افسردگی کنید
  • احساس می کنند که از خانواده کنار گذاشته شده اند
  • ترس از مرگ خود
  • ترس از اینکه توسط خانواده در خانه سالمندان رها شوند
  • انزوا و تنهایی
  • خشم و ناراحتی از چیزی
  • زوال عقل

زوال عقل و لجبازی سالمند

راه های مراقبت از سالمند لجباز در منزل :

خود را جای آنها بگذارید:

زیرا روزی شما هم مثل آنها یک سالمند خواهید بود. والدین شما روز به روز قسمتی از استقلال خود را از دست می دهند. ممکن است دیگر شب ها قادر به رانندگی نباشند و یا  شاید دیگر نتوانند همان پیاده روی های روزانه خود را انجام دهند. هر یک از این اتفاقات  ، هر چقدر هم که به ظاهر ناچیز باشد ، شروع به زیاد شدن  می نماید.

به این فکر کنید که قوانین زندگی شما به آرامی در حال تغییر و تحول باشد.  کسی که روزی شما را بزرگ کرده است اکنون بیشتر و بیشتر به شما تکیه می کنند. و این برای برخی از سالمندان دردناک است.

نظر آنها را بپرسید:

به جای اینکه به آنها بگویید چه کاری انجام دهند ، نظر آنها را بپرسید. بهترین راه حل برای برطرف نمودن مشکلات شما در خصوص رانندگی در شب چیست؟” بگذارید آنها به این سوال فکر کرده و جواب دهند.

اگر آنها جوری رفتار می کنند مثل اینکه مشکلی وجود ندارد ، به مثال های خاص و دلیل نگرانی خود در مورد آن موضوع اشاره کنید. به عنوان مثال  “آیا به یاد دارید شب گذشته تقریباً نزدیک بود که با آن  عابر پیاده برخورد کنید؟”

مراقب باشید که مانند یک بازجو یا مانند پدر یا مادر سالمند رفتار نکنید. شنیدن این مکالمات به اندازه کافی برای سالمند سخت است. و باید مراقب باشید که او را آزار ندهید.

همچنین ، با طرح سوالات ، شما نشان می دهید که برای نظر او ارزش قائل هستید و احتمال اینکه سالمند در یافتن راه حل با شما همکاری نماید و لجبازی ننماید افزایش می یابد

گفتگو با سالمند لجباز

بیشتر از اینکه صحبت کنید به حرف های سالمند گوش کنید.

این کار یک ایده خوب تقریباً در هر شرایطی  است و به خصوص هنگامی که در کنار والدین خود هستید  گوش سپردن به حرفهای سالمند می تواند برای رفع لجبازی سالمندان بسیار مفید است. اگر به حرف های او گوش ندهید ، مهم نیست که مکالمه چقدر بی اهمیت است ، از کجا می فهمید چه چیزی آنها را آزار می دهد (و آنها را لجباز کرده است).

آنها ممکن است تصمیم گرفته باشند که از طریق لجبازی چیزی که باعث ناراحتی آنها شده را به شما منتقل کنند اما حرف زدن در مورد آن موضوع برایشان مشکل است . گاهی لازم است شما به عنوان پرستار سالمند یا کسی که مسئولیت نگهداری آنها را به عهده دارید به لایه های زیرین رفتار آنها توجه نمایید.

یکی از والدین لجباز بر والد سالمند دیگر تأثیر می گذارد.

اگر یکی از والدین با لجبازی های خود ، دیگری را در معرض خطر قرار می دهد ، باید به این مسئله رسیدگی کنید ، مخصوصاً اگر والد غیر لجباز حرفی نزنند یا از اعتراض خسته شده باشد.

سعی کنید راه حل های خود را قبل از مکالمه پیدا کنید. بنابراین اگر به عنوان مثال پدر بگوید ، “اگر من شب ها رانندگی نکنم ، چگونه باید رفت و آمد کنیم؟” می توانید بگویید ، “یک سرویس محلی حمل و نقل وجود دارد که می توانید شب ها از سرویس آن استفاده کنید”.

وقت گذرانی باس سالمند لجباز

وقت بیشتری را با سالمندان بگذرانید.

بعضی اوقات والدین سالمند شما فقط می خواهند شما را بیشتر ببینند اما نمی دانند چگونه این موضوع را مطرح کنند. اگر والدین شما به دلایل مشکلات جسمی و بیماری ها و  یا محدودیت مالی قادر به ملاقات شما نیستند ، به دیدار آنها بروید.

سالی یک بار بازدید از آنها ممکن است بی توجهی به این موضوع باشد که شما متوجه  زمان اندکی که از عمر آنها باقی مانده نشده اید .

اگر مراجعه حضوری به دلیل تفاوت مکانی مشکل است ، بیشتر اوقات به آنها تلفن بزنید و ایمیل های بیشتری برای آنها ارسال کنید. انجام این کار ها آنها آنقدر مشکل نیستند اما نشان می دهند که شما به آنها والدین سالمند خود هستید.

به عنوان مثال شخصی بیان می نمود که مادرم دوست دارد به او پیام بدهم  بنابراین اغلب اوقات عکس هایی را که با و همسر فرز ندانم می گیریم را  با یادداشتی سریع برای او ارسال می کنم. اینکار دو دقیقه طول می کشد ، اما ما می توانیم زندگی  و شادی های خود را با فاصله 1500 مایل با یکدیگر تقسیم کنیم.

روی نکات مثبت تمرکز کنید.

در مورد اینکه والدین پیر شما هنوز قادرند چه کارهایی را به تنهایی انجام دهند صحبت کنید . شاید آنها هنوز قادر به تهیه وعده های غذایی خود و یا شستن لباس های کثیف خود باشند . لیستی از تمام فعالیت های  را که سالمندان می توانند مدیریت کنند و به  طور مستقلانه به انجام آن بپردازند  تهیه کنید. سپس از آنها بخواهید که  در مورد اینکه  انجام چه کاری برای آنها دشوار شده است صحبت نمایند ، مانند پرداخت قبض ها یا بالا رفتن از پله ها.

اگر سالمندان بتوانند برخی از نقاط ضعف خود را بپذیرند می توانند با آرامش با آنها کنار آمده و احتمال اینکه شما با یک سالمند لجباز روبرو شوید کاهش می یابد.

رانندگی و سالمند لجباز

با سالمند لجباز چگونه برخورد کنیم؟

لازم است بدانید که تعدادی از سالمندان که با مشکل زوال عقل روبرو هستند قادر به خاطر سپردن کلمات پس از یک یا دو دقیقه نیستند . به عنوان مثال هنگامی که می خواهید والدین خود را برای دوش گرفتن متقاعد کنید. تمام توضیحات طولانی را فراموش کنید.لازم نیست که با  توضیحات طولانی مدت از فواید و مزایای دوش گرفتن با آنها صحبت کنید

“وقتی زمان دوش گرفتن فرا رسید ، به آرامی به سمت آنها بروید ، توجه آنها را جلب کنید ، لبخند بزنید و منتظر بمانید تا لبخندتان را پاسخ دهند. سپس دست خود را به سمت آو دراز نموده و منتظر بمانید تا آن را بگیرند و با شما به حمام بیایند.

 

همانگونه که بیان گردید نگهداری و مراقبت از سالمند لجباز کاری چالش برانگیز و خسته کننده است. اما با انجام ترفندهای این مقاله می توان با این رفتار کنار آمده و راه هایی برای برطرف نمودن آن پیدا نماییم.

با پرستاران ماهر مرکز سلامت اول ، دیگر نگران مراقبت از سالمندان خود نباشید. پرستار سالمند این مرکز در هر ساعت شبانه  روز آماده ارائه خدمات به سالمندان و خانواده ای آن عزیزان باشید.

 

 

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مشاوره رایگان خدمات اعزام پرستار