مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

بی اختیاری ادرار در سالمندان: چگونه می توان با وجود این مشکل به سفر های طولانی رفت؟

سفر و بی اختیاری ادرار در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بی اختیاری ادرار در سالمندان یا Urinary Incontinence یکی از مشکلات اساسی است که بیشتر سالمندان بالای 65 سال با آن درگیر هستند.
معمولا تعطیلات فرصت مناسبی برای سفر کردن یا ملحق شدن به خانواده یا دوستان است . ممکن است بر اساس بعد مسافتی که برای سفر مورد نظر است از روش های مختلفی برای جا به جایی استفاده گردد که شامل ماشین شخصی ، وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس ،هواپیما و قطار می باشد.

علل بی اختیاری ادرار در سالمندان
در این برنامه های سفر ممکن است گرفتاری های برنامه ریزی نشده ای مانند روبرو شدن با آب و هوای نامناسب ، خراب شدن ماشین و و سایر مشکلات غیر قابل پیش بینی دردسر ساز شود. اما یک مانع دیگر وجود دارد که تقریبا نیمی از آمریکایی های 65 سال به بالا هنگام مسافرت با آن درگیر هستند و ان هم مشکل بی اختیاری ادرار  می باشد.

برای کسانی که بی اختیاری ادرار دارند ، سفر غیرممکن به نظر می رسد. با این وجود ، اطرافیان و پرستار سالمند نباید از خروج سالمندان فعال از خانه ، از شهر یا حتی خارج از کشور جلوگیری کند.
این که خروج و نشت ادرار گاه به گاه است ، مراجعه مکرر به دستشویی یا از دست دادن کامل کنترل مثانه همگی حقایقی است که لازم است سالمند با آن روبرو شود. اما با داشتن یک رویکرد واقع گرایانه و یک برنامه ریزی دقیق می توان به سالمندان کمک نمود تا از موقعیت های خجالت آور جلوگیری کنند.

به عنوان یک پرستار سالمند از این نکات برای جلوگیری از بروز اتفاقات ناخواسته در خصوص بی اختیاری ادرار در سالمندان استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که سالمند در هنگام روبرویی با شرایط غیر منتظره در جاده یا هواپیما از آمادگی کافی برخوردار است.

بی اختیاری ادرار سالمند ؛ نکات پیشنهادی

مسیر سفر خود را با نقشه چک کنید

هنگام مسافرت با اتومبیل ، راهنماهای خروجی آزادراه را مشخص کنید که مناطق استراحت را ذکر کرده و ایستگاههای منظم را برای استفاده از دستشویی مشخص کنید.بسیاری از نرم افزار هایی مسیر یاب مجهز به قسمتی هستند که سرویس های بهداشتی را مشخص نموده است. بنابراین شما می دانید چه زمانی و به کجا می توانید به دستشویی بروید.
هنگام اطمینان از زمان بندی حرکت اتوبوس ، اطمینان حاصل کنید که از زمان مقرر به مقصد می رسید ، و زمان های استفاده از ایستگاه های بین راهی را در نظر بگیرید. اگر با هواپیما سفر می کنید ، می توانید از سرویس های بهداشتی داخل ترمینال در فرودگاه ها استفاده کنید ، این اطلاعات باعث میگردد که سالمند قادر باشد که دقیقاً قبل از سوار شدن و بلافاصله پس از فرود از نزدیکترین سرویس بهداشتی استفاده کند .

برای سفر لباس مناسب بپوشید.

این نکته فراتر از انتخاب لباس های معمولی برای سفر است. بله ، منظور لباس زیر و لباس راحتی است که به راحتی عوض شود. در هنگام مسافرت های طولانی استفاده از پوشک برای محافظت از بی اختیاری ادرار در سالمندان  توصیه می شود.

بسته به شدت بی اختیاری ادرار سالمند ، استفاده از آستر ، پد جاذب یا لباس کوتاه یکبار مصرف ایده های خوبی است. به خصوص برای سفرهای طولانی تر این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است. عاقلانه است فرد سالمند برای بدترین اتفاقات آمادگی داشته باشد و برای پیشگیری ازاین موارد برنامه ریزی نماید.

محدویت مصرف آب و بی اختیاری ادرار در سالمندان

 

مصرف مایعات را قبل و در طول سفر هوایی محدود کنید.

تغییر فشار کابین و کمربندهای ایمنی تنگ در هواپیما می تواند فشار اضافی به مثانه سالمند وارد کند ، به خصوص اگر مثانه پر شده باشد.
ناگفته نماند دستشویی های هواپیما بسیار کوچک هستند و استفاده از آنها برای سالمندان چندان راحت نخواهد بود .
محدود کردن مصرف مایعات برای پروازهای کوتاه مدت بیشتر امکان پذیر است ، اما از آنجا که گاهی سفر هوایی های هوایی ممکن است بین قاره ای و طولانی باشد در مورد استفاده کمتر از آب از در پروازهای طولانی تر با پزشک مشورت کنید.

اگر فرد سالمند نمی تواند از نوشیدنی های رایگان در هنگام پرواز صرف نظر کند ، حداقل لازم است از مصرف نوشیدنیهای ادرار آور مانند نوشابه و قهوه خودداری کنند.
آب ساده ، بهترین انتخاب برای مثانه فرد سالمند است. در نظر داشته باشید قبل از برخاستن هواپیما ، یکی از مهمانداران را از این مشکل آگاه نمایید تا در صورت نیاز به پوشک یا سایر لوازم مورد نیاز دسترسی داشته باشید. در صورت تأخیر در هواپیما ، اینکار می تواند مفید باشد.

کیف لوازم ضروری برای بی اختیاری ادرار در سالمندان:

یک کیف دستی کوچک یا کیسه ای به همراه داشته باشید تا در هنگام سفر بتوانید از آن برای قرار گیری لوازم ضروری استفاده کنید .
این لوازم ضروری برای تغییر لباس ، پوشک یا پد اضافی و چند کیسه پلاستیکی برای پوشاندن لباس های آلوده و دور ریختن پوشک های استفاده شده می باشد.
این کیف کوچک نه تنها در صورت بروز بی اختیاری ادرار می تواند به شما کمک می کند بلکه در صورت گم شدن چمدان یا دور ماندن از وسایل اصلی می تواند یک نجات دهنده باشد.

کنترل بی اختیاری ادرار در سالمندان

در داخل چمدان های اصلی ، حتماً مقدار زیادی از پوشک و پد اضافی را به همراه داشته باشید ، به خصوص اگر مشخص نباشد كه مارک پوشک مناسب شما در مقصد قابل تهیه و خریداری باشد .
برای اطمینان از تمیز و خشک ماندن تشک ها و سایر مبلمان ها ، روکش های یکبار مصرف غیر قابل نفوذ را برای اقامت شبانه در نظر بگیرید.
در صورت امکان همیشه یک صندلی راهرو را رزرو کنید.

در هواپیما صندلی هایی که به دستشویی نزدیکتر هستند را رزرو کنید زیرا در هنگام نیاز دسترسی به دستشویی برای سالمند راحت تر بوده و می تواند بدون ایجاد مزاحمت برای سایر مسافران بین صندلی خود و دستشویی رفت و آمد نماید .اگرچه نشستن در کنار دستشویی در پرواز ممکن است خوشایند نباشد ، اما دسترسی سریع و آسان به امکانات را فراهم می کند.

در مورد دارو با پزشک صحبت کنید.

داروهای مختلفی برای کمک به علائم مثانه پرکار (OAB) و بی اختیاری ادرار در سالمندان در دسترس هستند. به گفته متخصصان اورولوژی ، برخی از این داروها ممکن است چند هفته طول بکشد تا به اثر درمانی کامل خود برسند ، بنابراین مطمئن شوید که این گزینه را قبل از تاریخ پرواز با پزشک در میان بگذارید.

سوند و بی اختیاری ادرار در سالمندان
کاتتریزاسیون یا استفاده از سوند را در نظر بگیرید.

سوند ادراری یا کاتتر ادراری لوله باریک، توخالی و انعطاف‌پذیری است که برای جمع‌آوری ادرار، درون مثانه قرار داده می‌شود. به پروسه گذاشتن این لوله در علم پزشکی کاتتراسیون یا سونداژ می‌گویند.
انواع مختلفی از کاتتر وجود دارد که ممکن است ارزش داشته باشد قبل از سفر در مورد آن با یک پزشک صحبت کنید.

برخی از این کاتترها  فقط برای تخلیه مثانه وارد می شوند و سپس خارج می شوند ، در حالی که بعضی دیگر را می توان برای چند روز یا چند هفته در آن جا قرار داد.
یکی دیگر از گزینه های غیرتهاجمی مردان سوند کاندوم است که از خارج استفاده می شود. برای بی اختیاری ادرار در سالمندان ، مردان می توانند از سوند کاندومی استفاده کنند و به این طریق ادرار جمع آوری شده و بی اختیاری کنترل می شود همچنین خطر عفونت کاهش می یابد.

لازم است در خصوص استفاده از روش های فوق جهت کنترل  بی اختیاری ادرار در سالمندان ، حتما با یک پزشک متخصص اورولوژی صحبت نموده و بهترین روش را برای کنترل و درمان بی اختیاری ادرار در سالمندان استفاده گردد.
مرکز پرستاری سلامت اول یکی از معتبر ترین مراکز مراقبت و پرستار سالمند در منزل است که با داشتن سال ها تجربه و کادری مجرب آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی می باشد.

پرستار در منزل سلامت اول
درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول
سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.