مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

تماشای تلویزیون چگونه به سلامتی آسیب وارد می کند ؟

عوارض تماشای تلویزیون

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

تماشای چند ساعته تلویزیون Watching TV عوارض جانبی بسیار بدی برای سلامتی ایجاد می نماید اما روشهای مختلفی وجود دارد که می توان از این مشکلات اجتناب نمود.

این انتظار که از یک فرد معتاد به تماشای تلویزیون خواسته شود که از تماشای تلویزیون پرهیز نماید امری نسبتا ناممکن است اما می توان از این افراد خواسته شود که یک ساعت قبل از خوابیدن تماشای تلویزیون را متوقف نماید و یا فقط آخر هفته ها یک توقف نسبتا طولانی داشته باشند.

تماشای قسمت های بی پایان یک سریال پدیده ای است که اخیرا شایع شده است زیرا در گذشته برای پیگیری قسمت های یک سریال لازم بود که برای آخرین قسمت ها یک هفته صبر کنید ، اما خدمات شبکه هایی مانند Netflix و Amazon Prime به این معنی است که هر زمان که بخواهید می توانید هر چیزی را تماشا کنید.

اثرات تماشای تلویزیون
تماشای تلویزیون چگونه به سلامتی آسیب وارد می کند؟

اما مطالعه ای که اخیراً در ژورنال Clinical Sleep Medicine منتشر شده است ، نشان داده است که این رفتار در واقع می تواند برای ما عوارض بدی داشته باشد. در این تحقیق 423 نفر از افراد 18 تا 25 ساله شرکت کردند که از آنها خواسته شد در یک نظرسنجی آنلاین درباره عادات تلویزیونی ، کیفیت خواب ، خستگی ، بی خوابی و هوشیاری قبل از خواب خود شرکت نمایند .

بسیاری از این افراد چندین قسمت متوالی از یک سریال را در یک نشست تماشا می نمودند . از هر 10 شرکت کننده هشت نفر خود را به عنوان یک تماشاگر حریص معرفی می کنند ، که هر هفته 20٪ افزایش نرخ تماشای سریال نسبت به ماه گذشته را داشتند .

همانگونه که بیان شد بیش از نیمی (52٪) از کسانی که به تماشای بیش از حد اذعان کرده اند سه تا چهار قسمت را در یک نشست مشاهده می کردند که میزان متوسط زمان آن 3 ساعت و 8 دقیقه طول می کشید.

این تماشاگران خستگی بیشتر ، علائم بی خوابی ، کیفیت پایین خواب و احساس هوشیاری بیشتر قبل از خواب را گزارش کردند.
به طور کلی ، کسانی که بیش از حد تلویزیون تماشا می کنند 98 درصد بیشتر از افراد دیگر خواب بی کیفیت تری دارند .

محققان بر ای باورند که سریال های پرحادثه اغلب ساختار داستانی پیچیده ای دارند كه باعث می شود بینندگان كاملاً در داستان غوطه ور شوند.این تعامل شدید با محتوای تلویزیونی ممکن است شرایطی را بوجود آورد که ذهن را به مدت طولانی مشغول نماید و بنابراین روی خواب تأثیر می گذارد.

به گفته محققان یکی از اصلی ترین مشکلات ناشی از تماشای بیش از حد می تواند افزایش احساس هوشیاری قبل از خواب باشد.
هر فعالیتی که پیش از خواب انجام می دهیم ممکن است باعث ایجاد تغییر در کیفیت خواب شود از جمله ناتوانی در خواب و کیفیت پایین خواب.

گروه سنی مورد مطالعه معمولاً در خوابیدن مشکل ندارند بنابراین اگر مشکلی در خواب آنها پیش بیاید لازم است مورد توجه و پیگیری قرار گیرد. تماشای مونیتورهای نورانی ، به خصوص در شب می تواند خواب شما را مختل نماید ، زیرا این یکی از نشانه هایی است که به حفظ ریتم ساعت شبانه روزی بدن کمک می کند .

وقتی هوا تاریک می شود ، بدن ما برای خواب آماده می شود ، اما چراغ های روشن ممکن است مغز ما را فریب دهند و فکر کنند هنوز روز ادامه دارد . در حقیقت نور ساطع شده از صفحات مانیتورها توانایی ما را در ترشح ملاتونین کاهش می دهد . ملاتونین در هنگام عصر و کاهش نور ترشح می شود و سبب می شود که ما برای خوابیدن آماده شویم اما با تماشای یک مانیتور پر نور ترشح ملاتونین کاهش می یابد و خوابیدن را دشوار می کند.

دلایل تماشای تلویزیون
تاثیرات کافئین بر خواب

ممکن است فکر کنید بهتر است که در هنگام بیدار شدن از خواب و برای احساس هوشیاری بیشتر مقداری نوشیدنی کافئین دار بخورید اما لازم است بدانید که ممکن است پس از گذشت دو هفته ، اثرات منفی و طولانی مدت این عادت را مشاهده کنید.

نوشیدنی های کافئین دار بعد از چند هفته سبب کاهش میزان هوشیاری افراد در حین بیداری می گردد و عملکرد ذهن آنها را به شدت کاهش می دهد و فرد دیگر توانایی حفظ هوشیاری خود را حتی در شرایط بحرانی مانند رانندگی نخواهد داشت .

پیشنهاد مطالعه: عوارض استفاده بیش از حد چای سیاه

در این شرایط توانایی پردازش ذهن کاهش می یابد و فرد قادر نخواهد بود اطلاعات جدید را به ذهن بسپارد. همچنین ممکن است شاهد تغییر در سیستم ایمنی بدن باشید و بدن توانایی مقابله با سرماخوردگی و ویروس های دیگر را نداشته باشد .

همچنین احتمال افزایش خطر چاقی در طولانی مدت ، بیماری قلبی ، خطر سکته مغزی ،خطر ابتلا به سرطان وجود دارد . بنابراین عواقب طولانی مدت انجام این کار ، برای سلامتی ما بسیار مضر است.

ممکن است گروهی از افراد با تصور این که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند چندان به علت بیمار شدن خود که ناشی از مشکلات خواب است توجه نکنند و به رویه ناسالم زندگی خود ادامه دهند و مشکلات جسمی خود را بیشتر نمایند.

 آسیب تماشای تلویزیون
بیشتر افرادی که به تماشای تلویزیون معتاد شده‌اند این عادت را ترک نخواهند نمود.

راه حل مشکل اعتیاد به تماشای تلویزیون

واضح است که بیشتر افرادی که به تماشای تلویزیون معتاد شده اند به راحتی این عادت را ترک نخواهند نمود ، بنابراین چگونه می توانیم با این اعتیاد به تماشای تلویزیون مقابله نماییم ؟

محققان بر این باورند که بهترین روش برای انجام این کار استفاده از زمان آخر هفته برای تماشای تلوزیون است و یا به جای عصرها بهتر است در ساعات اولیه روز به تماشای برنامه مورد علاقه خود بپردازیم .

استفاده از حالت توقف در بین تماشای برنامه ممکن است روشی موثر برای کاهش میزان تماشای تلویزیون باشد اما گاهی فرد پس از صرف غذا یا صحبت با دیگران و انجام کارهای شخصی، برای دنبال کردن برنامه مجددا اقدام خواهد نمود و در این حالت زمان تماشای فیلم از 2 یا 3 ساعت به حدود 5 ساعت یا بیشتر منجر خواهد شد و آسیب زیادی را متوجه فرد خواهد نمود .

درعوض می توان تحت هر شرایطی پس از ساعت 6 عصر به هیچ وجه تلویزیون تماشا ننمود و این قانون را به صورت جدی اعمال کرد تا کیفیت خواب شبانه بهبود یابد .

بهتر است هرگز صورت مسئله را پاک نکنید و با خوردن داروی خواب به دنبال بهبود کیفیت خواب شبانه خود نباشید زیرا استفاده از این روش به سلامت عمومی بدن شما آسیب خواهد زد .

اعتیاد به تماشای تلویزیون در سالمندان

تماشای بیش از حد تلویزیون می تواند یکی از مشکلات جوانان تلقی شود ، که به صورت یک عادت ناسالم در سرتاسر جهان در حال افزایش است.

اعتیاد به تماشای تلویزیون
اعتیاد به تماشای تلویزیون در سالمندان

اما لازم است بدانید که این فقط جوانان نیستند كه بیش از حدتلویزیون تماشا می كنند بلکه افراد مسن نیز با نرخ بالایی به دیدن برنامه های تلوزیون اعتیاد دارند.
عوارض ناشی از اعتیاد در این زمینه در بین جوانان راحت تر درمان می شود اما در سنین بالاتر مانند 55 تا 70 سالگی خطراتی مانند بی خوابی و سکته های قلبی و مغزی سلامت سالمندان را تهدید می نماید.
همچنین ، نسلی جوانی که از سنین پایین به دیدن تلویزون اعتیاد دارند قطعا در سنین بالاتر عوارض بیشتری را تجربه خواهند نمود.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.