فواید مدیتیشن

12 ترفند مدیتیشن برای کاهش اضطراب

مدیتیشن  mindfulness در واقع توجه به زندگی روزمره و مواردی است که معمولاً در آن شتاب می کنیم. با مدیتیشن می توان با کاهش میزان صدا در ذهن توجه خود را بیشتر از قبل به بدن متمرکز نمود .

انجام مدیتیشن

اضطراب می تواند شما را از نظر ذهنی خسته کرده و تأثیرات جدی بر روی بدن شما بگذارد. اما قبل از اینکه  تحت تاثیر اضطراب واقع شوید ، بدانید که تحقیقات نشان داده است  که می توانید با یک تمرین ساده مدیشتین اضطراب و استرس خود را کاهش دهید. نگران نباشید ، برای انجام مدیتیشن جبور نیستید پول خود را در یک کلاس یوگا صرف کنید یا بدن خود را در موقعیت های دشوار تحت فشار قرار دهید .

مطمین باشید که از قبل تمام ابزارهای لازم برای تمرین مدیتیشن را در اختیار دارید. از این ترفندها برای کاهش اضطراب در طول روز استفاده کنید و ذهن خود را آرام سازید :

1-تصمیم به انجام مدیتیشن بگیرید

قطعا دلیلی وجود دارد که معمولا معلم یوگا از شاگرادان می خواهد که در هنگام شروع مدیتیشن لازم است برای انجام آن تصمیم بگیرید و نیت نمایند .

بهتر است این کار را در برنامه ریزی صبحگاهی انجام دهید . قبل از انجام فعالیت های مهم ، هدف گذاری می تواند به شما کمک کند تا تمرکز کنید و به شما یادآوری کند که چرا کاری را انجام می دهید.

اگر انجام فعالیتی خاص به شما اضطراب می دهد مانند یک سخنرانی در محل کار بهتر است برای انجام آن تصمیم بگیرید و هدف گذاری نمایید .

2-از طریق یک فیلم راهنما تمرین مدیتیشن انجام دهید

انجام مراقبه  نیازی به تشریفات زیادی ندارد. تنها کافی است که در گوشه خلوتی از خانه فضایی را به این کار اختصاص دهید و در برنامه ریزی روزانه زمان مشخصی را برای انجام آن در نظر بگیرید .

استفاده از فیلم ها و برنامه های آنلاین یک روش عالی برای شروع مدیتیشن است زیرا با این روش بدون صرف هزینه زیاد و وقت می توانید به صورت تخصصی مدیتیشن انجام دهید . کلاس های  آنلاین مراقبه رایگان و فیلم های آموزشی بی شماری در فضای مجازی وجود دارد که قابل استفاده هستند .

 

3-کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان

چند دقیقه در روز برای مدیتشین به کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان اختصاص دهید .با استفاده از این روش افکار خلاقانه در شما جریان پیدا می کند و اجازه می دهید ذهن شما کمی استراحت کند.

حتما استفاده از یک کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان را در برنامه روزانه خود بگنجانید و از اثرات مثبت آن بهره مند شوید .

مدیتیشن و پیاده روی

4-به پیاده روی بروید

بیرون از خانه رفتن برای درمان اضطراب معجزه می کند. به صداهای اطراف خود ، احساس باد در برابر پوست و بوهای اطراف خود توجه کنید. تلفن خود را در خانه بگذارید و آن را به همراه خود نبرید  و تمام تلاش خود را برای ماندن در لحظه با تمرکز بر حواس و محیط خود انجام دهید. با یک پیاده روی کوتاه در محل اطراف منزل خود شروع کنید تا احساس آرمش بیشتری کسب نمایید و سپس وسعت میدان پیاده روی را بزرگتر نمایید .

5-برای دیگران آرزوی خوشبختی نمایید

برای انجام این کار  در طول روز ، به طور تصادفی برای یکی از اطرافیانت آرزوی سعادت و خوشبختی نمایید.  این عمل همه در ذهن شماست. لازم نیست به آن شخص بگویید ، فقط باید انرژی مثبت را در ذهن خود خلق نمایید . این کار را می توانید در رفت و آمد به خانه یا محل کار  ، در سالن بدن سازی یا زمانی که در صف منتظر هستید امتحان کنید.

اگر از کسی احساس ناراحتی دارید چند لحظه مکث نمایید و به جای آن احساس منفی شروع به آرزو کردن برای شخص نمایید و از خداوند برای او آرامش و سعادت را طلب نمایید. قطعا این انرژی مثبت به سوی شما باز خواهد گشت و ذهن شما را سرشار از آرامش و خوشبختی خواهد نمود .

 

6-به آسمان نگاه کنید

بهتر است گاهی  نگاهتان را از صفحه موبایل یا تلویزیون بردارید و به آسمان نگاه کنید . گرچه قطعاً این کار را هم انجام می دهید اما بهتر است این بار با توجه و تمرکز بیشتری به ستاره ها و وسعت آسمان نگاه نمایید. هنگام نگاه کردن به ستاره ها ، مکث کنید و چند نفس عمیق شکمی بکشید. اجازه دهید کیهان به شما یادآوری کند که معنای زندگی بزرگتر از نگرانی های کوچک شماست.

مدیتیشن و چایی

7-چایی دم کنید

تهیه یک فنجان چای در بسیاری از فرهنگ های دنیا عملی کاملاً گرامی و خوشایند است. به تمرین دم کردن پچایی بپردازید و روی هر مرحله تمرکز کنید. وقتی چایی را بیرون می آورید ، بوی آن چطور است؟ شکل آب هنگام اضافه کردن چای به آن به چه صورت است؟

به تماشای بالا آمدن بخار از فنجان بنشینید  و گرمای فنجان را در برابر دست خود احساس کنید. اگر وقت دارید بدون حواس پرتی چای را میل کنید. چایی دوست ندارید؟  می توانید مراحل تهیه یک قهوه معطر و یا شربتی گوارا این کار ها را انجام  دهید .

8- هر بار روی یک چیز تمرکز کنید

بله ، اگر این کار را درست انجام دهید ، تیک خوردن کارهای داخل لیست کارهای شما می تواند نوعی مدیتیشن باشد. یک تایمر را به مدت پنج دقیقه تنظیم کنید و تنها روی یک کار توجه کامل  داشته باشید . بدون بررسی موبایل ، بدون کلیک بر روی اعلان ها ، بدون مرور آنلاین و  بدون انجام کارهای چندگانه  بگذارید این یک کار در مرکز توجه باشد تا تایمر خاموش شود.

 

9-تلفن خود را کنار بگذارید

آیا واقعاً لازم است در همه حالات در طول روز تلفن همراه خود را به همراه داشته باشید ؟ وقتی به دستشویی می روید؟ وقتی غذا می خورید ؟ بهتر است تلفن خود را در اتاق دیگری بگذارید. به جای نگرانی در مورد تلفن همراهتان  ، قبل از شروع غذا خوردن لحظه ای در آرامش و سکوت بنشینید و نفس عمیق بکشید.

همیشه لحظه ای را برای خود و نیازهای خود در دستشویی اختصاص دهید. پس از اتمام کار ، تلفن شما هنوز در خارج از دستشویی در دسترستان خواهد بود .

 

10-در حین انجام کارهای خانه از تمرینات مدیتیشن استفاده کنید

به جای داشتن استرس در مورد لیست کارها یا بهم ریختگی های منزل ، می توانید لحظه ای آرام را تجربه نمایید . در حین تمیز کردن دوش ، هنگام شستن حمام یا دستشویی بهتر است روی نحوه تاثیر مواد شوینده در کاشی ها تمرکز کنید.

در حالی که منتظر می مانید مایکروویو متوقف شود ، پنج بار به آرامی نفس بکشید. در حالی که لباس ها  را تا می کنید ، خیال بافی های خلاقانه کنید.

 

11-ثبت خاطرات روزانه

هیچ راه درست یا غلط برای ثبت خاطرات روزانه وجود ندارد. با استفاده از یک کاغذ و قلم ساده می توانید تمام افکار خود را روی کاغذ بنویسید تا به کسب آرامش و رام کردن افکار گسیخته کمک نمایید. یک متن سپاسگزاری را آماده نمایید و آن را تکرار نمایید و هر روز سه مورد خوب را که برای آن شکرگذار هستید را یادداشت کنید .

مدیتیشن و فضای مجازی

12-از تمام حساب های شبکه های اجتماعی خود خارج شوید

در حالی که رسانه های اجتماعی کاربردهای خود را دارند ، اما می توانند سبب اضطراب شما شوند  و بهره وری شما را کاهش دهند.

ممکن است در اثر اعتیاد به شبکه های اجتماعی مرتبا در حال چک کردن صفحات خود در این فضا باشید .  بنابراین ، نرم افرار آن ها را از موبایل خود پاک کنید . اگر تمایل به ورود به آنها از طریق کامپیوتر داشته باشید تیپ مجدد رمز عبور ، سرعت شما را کاهش می دهد یا کلاً شما را از ورود به این صفحات منصرف می کند.

مطالعات اخیر نشان داده است که استفاده از چندین حساب کاربری در رسانه اجتماعی باعث اضطراب در بزرگسالان خواهد شد .طبق مطالعات اخیر مشخص شده است که تمرین مدیتیشن به طور منظم به شما کمک می کند ذهن خود را آرام کنید و احساسات منفی را پشت سر بگذارید. سعی کنید حداقل پنج دقیقه در روز برای انجام این کار وقت بگذارید و یک تمرین مراقبه یا مدیتیشن انجام دهید که از آن لذت می برید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید .

4.2/5 - (10 امتیاز)
دیدگاه خود را مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تماس 1527