مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

دندان قروچه چیست و چگونه درمان می شود؟

علل دندان قروچه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

دندان قروچه Bruxism زمانی است که فرد دندان هایش را به هم می ساید در حالی که چیزی را نمی جود. هنگامی که فرد نا آگاهانه فک خود را  به زور  از یک طرف به آن طرف دیگر یا عقب و جلو حرکت می دهد ، دندان ها ساییده می شوند.

افراد ممکن است  دندان های خود را در طول روز و شب بر هم بسایند یا فشار دهند ، اما دندان قروچه مرتبط با خواب چالش بزرگتری را ایجاد می کند زیرا کنترل آن دشوارتر است. دندان قروچه یکی از شایع ترین اختلالات خواب است زیرا یک فعالیت عصبی عضلانی ناخودآگاه است.

تشخیص دندان قروچه
دندان قروچه چیست و چگونه درمان می شود؟

درد عضله میوفاشیال، اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی و سردرد ممکن است در اثر دندان قروچه رخ دهد. موارد شدید می تواند منجر به آرتروز مفاصل گیجگاهی، فکی شود.

تاثیرات دندان قروچه

دندان قروچه شامل ساییدن یا فشردن دندان به روی یکدیگر است. ساییدن  دندانها می تواند باعث از بین رفتن  مینای دندان ها شود و این شرایط می تواند دندان ها را  کوتاه ، صاف یا دچار شکستگی نماید . انقباض عضلات در اثر دندان قروچه  سبب تحت فشار قرار گرفتن ، بافت ها و سایر ساختارهای اطراف فک می شود.

این شرایط می تواند منجر به موارد زیر شود:

  • درد و سفتی فک
  • لثه دردناک
  • دندانهای حساس ، شل و یا شکسته
  • صدای تق تق در مفصل فک
  • سردرد های ناراحت کننده

همچنین گوش درد  نیز می تواند در این شرایط رخ دهد زیرا ساختارهای مفصل گیجگاهی- فکی نزدیک  به مجرای گوش هستند.

سایر علائم اصلی دندان قروچه شامل اضطراب ، افسردگی ، اختلالات خوردن و بی خوابی است. اگر سر و صدای حاصل از دندان قروچه همسر فرد را در هنگام خواب آزار می دهد ، ممکن است مشکلات روابط بین دو همسر ایجاد شود.

دندان قروچه  شدید می تواند به سطوح دندان های عقب ، به ویژه دندانهای آسیاب آسیب برساند و ممکن است به سندرم مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)  منجر شود .

علل دندان قروچه

علت دندان قروچه هنوز نامشخص است، اما عوامل مختلفی ممکن است در این امر دخیل باشند. در کودکان ، دندان قروچه معمولاً پس از ظهور اولین دندان ها و دوباره هنگام رویش دندان های دائمی اتفاق می افتد و معمولاً پس از رویش کامل دندانهای بزرگسالی متوقف می شود.

دندان قروچه اغلب در زمان استرس اتفاق می افتد ، به عنوان مثال در زمان عصبانیت ، اضطراب یا تمرکز این کار انجام می شود . تحقیقات نشان داده است که فعالیت مغز و ضربان قلب ممکن است قبل از یک دوره دندان قروچه افزایش یابد ، که نشان می دهد سیستم عصبی مرکزی در بروز این حالت نقش دارد

دندان قروچه ممکن است مربوط به قرار گیری غیرطبیعی  دندانها به روی یگدیگر باشد ، به این معنی که دندان ها با بسته شدن فک به درستی در جای خود قرار نمی گیرند .

اگر  فرد نتواند دندان های بالا و پایین  را به درستی روی یگدیگر قرار دهد ، این  مشکل یک اختلاف مغزی نامیده می شود. با این حال ، آکادمی پزشکی دهان و دندان آمریکا یادآور می شود که تحقیقات علمی این موضوع را ثابت نکرده است.

درمان دندان قروچه
علت دندان قروچه هنوز نامشخص است.

در بعضی از افراد ، عضلات صورت هنگام خواب دچار اسپاسم می شوند.  داشتن دندان هایی یا کج هستند یا دندان های افتاده  می توانند دندان های دیگر را ساییده کنند و تحریک ممکن است یک عامل بروز دندان قروچه  باشد.

دندان قروچه می تواند یکی از عوارض جانبی برخی از داروها باشد ، از جمله برخی از داروهای ضد افسردگی و ضد روان پریشی و آمفتامین ها.

شرایط عصبی مانند بیماری هانتینگتون یا پارکینسون نیز می تواند باعث آن شود. سایر عواملی که ممکن است مرتبط باشند عبارتند از: خستگی ، مصرف الکل ، سیگار کشیدن ، آپنه خواب و خروپف.

ارقام ذکر شده توسط بنیاد ملی خواب حاکی از آن است که 8 درصد بزرگسالان و بین 14 تا 20 درصد کودکان زیر 11 سال دندان های مشکل دندان قروچه دارند .

در مطالعه دیگری ، 38 درصد  والدین گزارش داده اند که فرزندان زیر 17 سال آنها دندان قروچه دارد . دندان قروچه بیشتر در دوران کودکی دیده می شود. کمترین میزان مربوط به افراد بالای 65 سال است.

در بچه های کوچک ، دندان قروچه ممکن است پاسخی به درد دندان درآوردن یا احساس  فشار باشد همچنین  کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی ممکن است دندان قروچه داشته باشند.

تشخیص دندان قروچه

یک پزشک یا دندانپزشک در مورد سابقه بیمار سوالاتی خواهد پرسید و معایناتی  را انجام می دهد. علائمی که پزشک به دنبال آنها می گردند عبارتند از:

  • ناراحتی فک هنگام بیدار شدن از خواب
  • سایش دندان
  • عضلات فک بزرگ شده

سایش دندان همچنین می تواند به دلیل مسواک زدن بیش از حد ، ساینده های موجود در خمیردندان ، نوشابه های اسیدی و غذاهای سخت باشد ، اما یک متخصص آموزش دیده می تواند تفاوت بین الگوی سایش مشخص هر علت را تشخیص دهد.

مطمئن ترین روش برای تشخیص دندان قروچه اندازه گیری الکترومیوگرافی (EMG) است. در این روش سیگنالهای الکتریکی  از عضلات مورد استفاده برای جویدن دریافت می شود و وضعیت عضلات مورد بررسی قرار می گیرد.

درمان دندان قروچه

14-20٪ کودکان شب ها دندان های خود را به روی هم می سایند.  درمان این مشکل به علت ایجاد کننده دندان قروچه بستگی خواهد داشت. برای دندان قروچه هیچ درمانی وجود ندارد ، اما گزینه هایی برای تسکین علائم در دسترس هستند و می توان با  دلیل اصلی آن مقابله کرد.

دندان قروچه و درمان آن
درمان دندان قروچه

دندان قروچه در طول روز ممکن است با افزایش آگاهی ، فیزیوتراپی یا ورزش بهبود یابد ، اما دندان قروچه شبانه به استراتژی های دیگری نیاز دارد ، زیرا خارج از کنترل فرد است.

اگر مشکل اساسی استرس یا آپنه خواب باشد ، درمان این شرایط ممکن است در بهبود دندان قروچه کمک کند. پس از درمان ، می توان دوباره وضعیت فرد را ارزیابی کرد.

در سال 2002 ، محققان دریافتند که درمان آپنه خواب علائم دندان قروچه را کاهش می دهد. خواب کافی در شب یا ورزش منظم ممکن است به کاهش دندان قروچه کمک کند.

برای محافظت از دندان ها می توان از محافظ دهان در  شب استفاده کرد و استفاده کوتاه مدت از داروی شل کننده عضلات یک گزینه مناسب و موثر احتمالی است.

آکادمی پزشکی دهان و دندان آمریکا محافظ دهانی سخت پلاستیکی را توصیه می کند که تمام دندان های قوس بالا یا پایین را می پوشاند.

محافظ های دهان ورزشی  توصیه نمی شوند ، زیرا ممکن است از جای خود خارج شوند ، بسیار حجیم بوده و باعث ناراحتی فرد می شود.

با گذشت زمان ، محافظ دهان می تواند فرسوده شود و کارایی خود را از دست بدهد. اگر فرد از استفاده از محافظ دهان دست بردارد و علائم ممکن است دوباره برگردد ، بنابراین این روش ممکن است یک راه حل دائمی نباشد.

آتل ها گزینه دیگری هستند. برخی از آتل ها روی دندان های بالایی ، برخی در پایین قرار می گیرند. بسته به نوع طراحی ، آتل ممکن است فک را در وضعیت آرام تری نگه دارد یا مانعی ایجاد کند تا آتل ها به جای دندان آسیب ببینند. آتل ها را می توان تنظیم یا جایگزین کرد.

وقتی دندان قروچه در اثر فک نامناسب یا دندانهای کج  ایجاد می شود ، ممکن است دندانپزشک یا ارتودنتیست پیشنهاد کند که فک را دوباره مرتب کند و از ارتودنسی استفاده نماید.

پرهیز از غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی غلظت بالای کافئین یا الکل هستند ، ممکن است برای رفع دندان قروچه مفید باشد. آدامس ممکن است دندان قروچه را تشدید کند ، زیرا می تواند باعث انقباض و انبساط عضله فک شود

نکته دیگر این است که حداقل یک بار در روز عضلات فک را با یک حوله آب گرم یا یک پد گرم کننده ماساژ دهید ، تا انقباض آن‌ها کاهش یابد.

پیشگیری از دندان قروچه
در ساعات قبل از خواب آرام باشید و فعالیت های آرامبخش انجام دهید.

پیشگیری از دندان قروچه

مدیریت استرس و اضطراب ممکن است به کاهش یا جلوگیری از دندان قروچه در افراد مستعد کمک کند. بنیاد ملی خواب رعایت  بهداشت خوب را از جمله اتاقی خنک ، تاریک و ساکت و آرام برای خواب ، بدون تلویزیون ، کامپیوتر و سایر موارد مرتبط با کار ، در رفع دندان قروچه موثر می داند .

متخصصان پیشنهاد می کنند در ساعات قبل از خواب آرام باشید و فعالیت های آرامبخش انجام دهید، این فعالیت ها ممکن است شامل حمام گرم ، مطالعه کتاب یا گوش دادن به موسیقی باشد. در صورت داشتن دندان قروچه ، پزشک متخصص اطفال می تواند به کودک کمک کند.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.