مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

علت افسردگی در نوجوان چیست؟

علت افسردگی در نوجوان چیست؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

علت افسردگی در نوجوان چیست؟ نوجوانی از دوران مهم زندگی افراد محسوب می شود. نوجوان در این دوران ممکن است که گاهی اوقات دچار مشکلات روحی و خلاهای عاطفی زیادی شوند. بنابراین، احتمال بروز بیماری افسردگی در سنین نوجوانی بسیار زیاد است. در این مقاله به بررسی علل افسردگی و علائم آن می پردازیم.

علت افسردگی در نوجوان چیست؟
علت افسردگی در نوجوان چیست؟

علائم افسردگی در نوجوان چیست؟

افسردگی مانند سایر بیماری ها با علائم و نشانه هایی همراه است. از علائم افسردگی در نوجوان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکل در تمرکز؛
 • ناراحتی و عصبانیت؛
 • دوری از دیگران؛
 • کاهش انرژی؛
 • خستگی زیاد؛
 • افکار خودکشی؛
 • نداشتن حوصله؛
 • احساس بی ارزشی؛
 • بی قراری؛
 • کاهش عملکرد در مدرسه؛
 • تغییر در عادات خواب.
علت افسردگی در نوجوان چیست؟
علت افسردگی در نوجوان چیست؟

افسردگی در نوجوانان چگونه است؟

یکی از رایج ترین مشکلات مربوط به سلامت روان، افسردگی می باشد. افسردگی منجر به ایجاد احساساتی ماننده ناراحتی، غم و اندوه در فرد به صورت مداوم می شود. فرد افسرده حتی قادر به انجام فعالیتهای روزانه ی خود نیز نمی باشند. نوجوانی که دارای اختلال افسردگی است از انجام فعالیتهای روزمره لذت نمی برد.

بیماری افسردگی در نوجوانان حتی می تواند زمینه ساز بروز مشکلات رفتاری در آنها و گرایش نوجوان به اعمال خشونت آمیز در آینده شود. بنابراین، توجه به سلامت روان نوجوانان اهمیت زیادی دارد. اگر شما نیز فرزند نوجوانی دارید و به آینده ی فرزندتان اهمیت می دهید، ریشه های افسردگی فرزندتان را درمان کنید. شما می توانید برای درمان افسردگی نوجوان به روانشناس متخصص در حوزه کودک و نوجوان مراجعه کرده یا با استخدام پرستار در منزل باتجربه از تکنیک های درمانی آنها بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: علت پرخاشگری نوجوانان

علت افسردگی در نوجوان چیست؟
علت افسردگی در نوجوان چیست؟

گاهی اوقات افسردگی در نوجوانان با استفاده از درمان های شناختی- رفتاری، روان درمانی و… برطرف می شود. گاهی اوقات نیز برای درمان افسردگی انواع داروهای ضدافسردگی برای بیمار تجویز می شود. دنبال کردن درمان های دارویی و شناختی و روان درمانی به صورت منظم می تواند به نوجوان در رهایی از بیماری افسردگی کمک کند.

علت افسردگی در نوجوانان چیست؟

افسردگی به دلایل مختلف در نوجوانان بروز پیدا می کند. به طور معمول، عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی، مشکلات خانوادگی از عوامل زمینه ساز بروز افسردگی در نوجوانان محسوب می شوند. در این بخش به بررسی علل بروز افسردگی در نوجوانان می پردازیم.

علت افسردگی در نوجوان چیست؟
علت افسردگی در نوجوان چیست؟
 • ژنتیک

ژنتیک از عوامل زمینه ساز بروز بیمار یافسردگی در نوجوانان است. اگر در خانواده ی فرد سابقه ابتلا به افسردگی وجود داشته باشد، فرد مستعد ابتلا به افسردگی است.

 • تغییرات هورمونی

تغییر و نوسان در میزان هورمون‌ها و کاهش هورمون ها زمینه ساز بروز بیماری افسردگی در نوجوان است.

 • عملکرد مواد شیمیایی مغز

در مغز انتقال دهنده های عصبی وجود دارد که کمبود آنها می تواند باعث بروز اختلال در عملکرد سیستم عصبی شود. هنگامی که مواد شیمیایی در مقدار طبیعی در مغز وجود نداشته باشد، عملکرد گیرنده ی عصبی دچار اختلال شده و فرد دچار افسردگی خواهد شد.

 • بی توجهی و کمبود محبت

یکی از دلایل بروز افسردگی و نوجوانان، بی توجهی و کمبود محبت است. اگر نوجوان به هر دلیلی از والدین محبت و توجه لازم را دریافت نکنند، دچار بیماری های روانی مانند افسردگی می شوند.

 • آسیب های کودکی

آسیب های دوران کودکی می تواند زمینه ساز بروز افسردگی در نوجوانی شود. این آسیب ها می تواند شامل مرگ عزیزان، تعرض جنسی، بی محبتی والدین و…باشد.

بیشتر بخوانید: چه عواملی باعث اختلال رفتاری در نوجوانان می‌شود؟

علت افسردگی در نوجوان چیست؟
علت افسردگی در نوجوان چیست؟

درمان افسردگی با انتخاب یک پرستار خوب

در صورتیکه فرزند نوجوان افسرده دارید، می توانید برای درمان افسردگی فرزندتان از کمک پرستار استفاده کنید. پرستار می تواند تکنیک های درمانی ارائه شده توسط روانشناس را عملی کنید. از کارهایی که پرستار می تواند برای درمان افسردگی نوجوان انجام دهد، عبارتست از:

 • آموزش مهارت های ارتباطی به نوجوانان

یکی از مهمترین مسائل برای برخی از نوجوانان این است که دیگران چگونه آنها را قضاوت می کند. بنابراین، آموزش مهارت ارتباطی به نوجوانان می تواند در کنترل و درمان بیماری افسردگی نقش موثری داشته باشد. پرستار می تواند مهارت های ارتباطی را به نوجوان آموزش دهد تا کمتر با افسردگی مواجه شود.

علت افسردگی در نوجوان چیست؟
علت افسردگی در نوجوان چیست؟
 • صحبت کردن درباره ی اشتغالات ذهنی

پرستار نوجوان می تواند با نوجوان درباره ی اشتغالات ذهنی وی صحبت کند. اشتغالات ذهنی که نوجوان دارد، می تواند زمینه ساز بروز ناراحتی و افسردگی در وی شود. بنابراین، برای کاهش این درگیری های فکری، پرستار باید با نوجوان درباره ی درگیری های ذهنی فرد صحبت کند.

 • اصلاح سبک زندگی

پرستار بیمار می تواند با اصلاح سبک زندگی نوجوان به درمان افسردگی وی کمک زیادی کند. اصلاح سبک زندگی شامل تنظیم الگوی خواب، انجام فعالیتهای ورزشی روزانه و مشخص کردن رژیم غذایی مناسب می باشد. تمام این موارد به نوجوان در پیشگیری و درمان افسردگی کمک خواهد کرد.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.