پرستار در منزل

مراقبت و نگهداری از عزیزانمان در محیط آرام خانه به مراتب بیشتر از محیط بیمارستان، اسباب راحتی و آسایش آنان را فراهم می آورد. به همین دلیل  وجود یک پرستار در منزل لازم است تا بالاترین کیفیت مراقبت های پرستاری را در خانه شما ارائه دهد.

شرکت پرستاری سلامت اول با متخصصین خود آماده ارائه بهترین خدمات بالینی، مراقبتی و اعزام پرستار با تجربه در منزل برای شماست.

پرستار در منزل با خدمات پرستاری سلامت اول

خدمات پرستار در منزل

پرستار سالمند
سالمندان به دلیل بالا رفتن سن، توانایی انجام کارهای روزمره را نخواهند داشت و بودن یک پرستار مجرب در کنارشان می‌تواند به آن‌ها کمک نماید.
پرستار کودک
گاهی والدین هر دو شاغل هستند و یا نیاز دارند که از فرزندشان به بهترین شکل مراقبت گردد، با توجه به نیاز خانواده‌ها می‌توان از پرستار کودک کمک گرفت.
پرستار بیمار
برخی از بیماران از بیماری در طولانی مدت رنج می‌برند و یا بیمارانی که بعد از عمل جراحی نیاز به مراقبت‌های ویژه‌تری دارند و گاهاٌ بعضی از بیماران همراه بیمار در بیمارستان نیاز دارند.

امروزه با توجه به مشغله هایی که هر انسانی در زندگی خود به نحوی با آن ها سر ‌و‌ کار دارد دلیلی بر انتخاب پرستار برای سالمندان یا بیمارانی که توانی انجام امور روزمره خود را ندارند شده است. وظیفه پرستار در منزل نگهداری و رسیدگی به بیمار می باشد، پرستار به کسی گفته می شود که به خدمات پرستاری و مراقبتی کاملا آشنا است.

پرستار مناسب برای ما چه کسی است؟

هر پرستار با توجه به شرایط شما باید انتخاب گردد. شما باید با توجه به داشتن سالمند، فرزند و یا بیمارتان درخواست پرستار نمایید. زیرا پرستار مناسب کسی که از نظر تخصص، مهارت، تجربه کاری، سن و اخلاق به کار شما بیاید.

شرح وظایف پرستار در منزل چیست؟

با توجه به دسته بندی انواع پرستار هر یک از مهارت های خاصی باید برخوردار باشند که در ادامه به آن ها می پردازیم:

لیست وظایف پرستار سالمند چیست؟

 • نگهداری سالمند با رعایت نکات بهداشتی:

وظایفی که پرستار سالمند، در اینجا به عهده دارد شامل استحمام، بردن سالمند به دستشویی، کوتاه کردن ناخن ها، شستن لباس های سالمند می‌شود. برخی از سالمندان عزیز برای دستشویی رفتن مشکلاتی دارند که مجبور به استفاده پوشک هستند، تعویض پوشک و شست و شوی آن ها از وظایف پرستار در منزل می باشد.

 • سلامت جسمانی سالمند:

تضمین سلامت جسمانی سالمند، شامل دادن داروها طبق دستور پزشک می باشد. سالمندان به دلیل کهولت سن دچار مشکلاتی از قبیل کم شنوایی، توان جسمی پایین و کم بینایی مواجه هستند. پرستار باید به او کمک کند تا هر روز تایمی را به ورزش بپردازند تا توان جسمی سالمند تنزل نیابد.

 • رسیدگی به سلامت روحی و روانی:

با تشویق کردن سالمند به ورزش، فیلم دیدن، کتاب خواندن و… می توان روحیه فرد سالمند را افزایش داد.

 • تغذیه مناسب:

رعایت تغذیه مناسب یکی از ضروریات برای سالمندان می باشد. پرستار سالمند باید تا حد امکان از مواد خوراکی سالم و غذاهای آبپز و بخار پز برای سالمند تهیه نماید. مصرف میوه و سبزیجات و نوشیدن آب زیاد به آن ها توصیه می گردد.

شرح وظایف پرستار بیمار در منزل چیست؟

 • مراقبت و نگهداری از بیمار:

برقراری ارتباط صمیمی و دوستانه برای روند بهتر در درمان بیمار از مهمترین وظایف پرستار بیمار، در منزل می باشد.

 • رسیدگی به نظافت بیمار:

فرد بیمار به دلیل ناتوانی در انجام امور خود از جمله نظافت نیاز به کمک مراقب بیمار در استحمام، رفتن به توالت و هرگونه نظافت شخصی را دارد.

 • رسیدگی به وضعیت درمانی بیمار:

منظور از رسیدگی به وضعیت بیمار دادن دارو سروقت و با توجه به دستور پزشک می باشد. پرستار باید به صورت روزانه و یا هفتگی فشار خون و قند خون بیمار را چک نماید و اطلاعات را در صورت نیاز به پزشک معالج گزارش دهد.

 • تزریقات و فیزیوتراپی:

بیمارانی که در دوره نقاهت بعد از عمل و یا دچار زخم بستر به خدماتی همچون: تزریقات، تعویض باند و پانسمان، شستشوی زخم و یا انجام فیزیوتراپی نیاز دارند که این ها همگی به عهده پرستار می باشد.

شرح وظایف پرستار کودک و نوزاد چیست ؟

 • ایمنی کودک:

از مهمترین وظایف پرستار، حفظ ایمنی کودک می باشد. پرستارکودک، موظف می باشد که در برابر هر گونه آسیب فیزیکی محافظت نماید.

 • تغذیه مناسب کودک:

طبق سن کودک و با توجه به برنامه غذایی او وعده های مقوی و سالم را برای کودک فراهم سازد.

 • فعالیت ها و سرگرمی ها:

شرکت در بازی ها، سرگرمی، قصه گویی و بازی های مناسب کودک او را همراهی نماید.

 • توانایی آرام کردن کودک:

پرستار بچه باید از مهارت بالایی در این زمینه برخوردار باشد و در هنگام بهانه جویی و گریه های نابهنگام کودک بتواند کودک را با مهربانی و آرامش آرام نماید. این کار می تواند با خواندن یک داستان یا سرگرم کردن کودک به وسیله اسباب بازی هایش صورت می گیرد.

پرستار در منزل سلامت اول

مزیت پرستار در منزل

 • سرعت در بهبودی و کاهش خطر ابتلا به عفونتها
 • هزینه بسیار کم پرستاری در منزل
 • محیط بیمار بهداشتی و تمیز است و مانند محیط بیمارستان و آسایشگاه در خطر وجود میکروب نیست.
 • خدمات به صورت شخصی و سفارشی انجام می شود.
 • فعالیت روزانه به درستی انجام می شود
 • در دادن داروها دقت می شود و سر وقت به بیمار دارو داده می شود.
 • همدم بیمار است و از او مراقبت می کند

خدمات پرستار در منزل

پرستار بیمار در منزل از بیماران ترخیص شده مراقبت می کند. حتی زمانی که اعضای خانواده شما درگیر مسائل شخصی هستند، می توانید اقداماتی را برای ایجاد آرامش برای بیمار انجام دهید. پرستار در منزل معمولاً در انجام فعالیت های روزانه بیمار کمک می کند و گاهی اوقات مسئولیت تجویز و مصرف داروها را بر عهده دارد. اما مهمترین خدمات و وظایف یک مراقب در منزل عبارتند از:

 • جمع آوری اطلاعات در مورد شرایط پزشکی و برنامه های درمانی و سوابق پزشکی
 • علائم حیاتی بیمار را طبق نظر پزشک بررسی کند
 • کمک در شستن و تعویض لباس های بیمار
 • غذا سرو کند و به بیمار کمک کند تا غذا بخورد
 • در جابجایی تخت، میز معاینه و ویلچر به بیمار کمک کنیگد
 • ماساژ برای بیماران حساس
 • پیشگیری از زخم بستر یا زخم بستر
 • تعویض ملافه و ملحفه بیمار
 • کمک حرکتی جزئی برای بیمارانی که کاملاً بی حرکت هستند
 • علائم بیمار را از نظر کبودی، خون در ادرار، جراحات و وضعیت پوست بررسی کند.
 • بهداشت شخصی بیمار (مانند حمام کردن، اصلاح یا موهای بدن و غیره) را رعایت کند.

البته وظیفه اصلی پرستار در منزل برقراری ارتباط با پرستاران و پزشکان برای ارائه بهترین مراقبت است. علاوه بر این، مراقبت و استفاده از تجهیزات پزشکی که بسته به شرایط بیمار موثر باشد از دیگر وظایف مهم پرستار است.

خدمات تکمیلی پرستار در منزل

همچنین پرستار در منزل خدمات زیر را برای او انجام می دهد.

 1. تزریقات در منزل
 2. پانسمان در منزل
 3. لوله بینی معده در منزل
 4. ساکشن در منزل
 5. نمونه گیری در منزل

1- تزریقات در منزل

اگر بیمار نیاز به داروی تزریقی و یا سرم داشته باشد وظیفه پرستار در منزل شخصی اوست که این مورد را انجام دهد و فرد باید در انجام این امور تبحر و تجربه داشته باشد.

2- پانسمان در منزل

برای بیمارانی که زخم های سطحی دارند، پرستار باید زخم را به خوبی پانسمان کند و از پانسمان زخم مراقبت کافی را به عمل آورد.

3- لوله بینی معده در منزل

لوله بینی یا لوله بینی معده (NG) یک لوله پلاستیکی نرم است که از بینی به معده و مری حرکت می کند. این لوله ها برای مدت کوتاهی قابل استفاده هستند. لوله NG تحت نظر یک متخصص مانند پرستار یا پزشک به شکم بیمار وارد می شود. کاشت لوله شکمی معمولاً در بیمارستان انجام می شود، اما خدمات کاشت لوله شکمی را می توان در خانه نیز توسط پزشک  و یا پرستار با تجربه دریافت کرد.

زمانی که بیمار در خواب است می توان لوله معده قرار داد. اما اکثر پزشکان ترجیح می‌دهند که وقتی بیمار از خواب بیدار می‌شود، انفوزیون معده را در خانه انجام دهند. در این حالت ممکن است بیمار مدتی در اثر استفاده از لیدوکائین و اسپری های بی حس کننده دچار بی حسی در بینی شود.

4- ساکشن در منزل

اعضای خانواده بیماران احتمالاً پس از مدت ها بستری شدن در بیمارستان از آوردن عزیزان خود به خانه خوشحال می شوند، اما شما مسئولیت های زیادی برای مراقبت از بیمار مبتلا به لوله تنفسی یا تراکئوستومی پس از بهبودی دارید، زیرا این بیماران چه باید بکنند؟ ساکشن غذا و تنفس در خانه باید انجام شود.

امیدواریم هرگز از خدمات ساکشن بیمار در خانه استفاده نکنید، اما در مواقع اضطراری باید از هر وسیله ای برای کمک به بیمار استفاده کنید. اما جای نگرانی نیست زیرا با کمک پرستار در منزل از شرکت های پرستاری معتبر می توانید این مسئولیت را بر دوش آن ها بگذارید.

پرستار در منزل روش‌های مناسب آسپیراسیون لوله تراشه را در خانه انجام می‌دهد و آموزش‌های مناسب را به اعضای خانواده و مراقبین ارائه می‌دهد.

5- نمونه گیری در منزل

بهترین گزینه استفاده از خدمات نمونه خانگی با حداقل هزینه برای جلوگیری از شیوع اپیدمی کرونا و سرایت بیماری های عفونی و ویروسی به انسان به ویژه سالمندان، کودکان، زنان باردار و دیابتی‌ها و ریه‌ها و مجاری تنفسی است. با ین کار زمان کمتری هم از شما تلف می شود. تمام نمونه ها توسط پرستاران مجرب ما در خانه گرفته می شوند.

هزینه پرستار در منزل

هزینه پرستار در منزل با توجه به شیفت کاری او و نوع قرار داد با او مشخص می شود. معمولا حقوق پرستار روزانه از پرستار شبانه روزی کمتر به نظر می رسد. اما اگر بر حسب ساعت کاری به آن بنگرید متوجه می شوید که پرستار شبانه روزی برای هر ساعت حقوق کمتری را دریافت می کند.

پرستار ساعتی در منزل

گاهی اوقات نیاز است که فرد مراقب بیمار برای چند ساعت در روز بیمار را به یک پرستار در منزل با تجربه بسپارد. برای این کار بهتر است از خدمات پرستاری شرکت های پرستاری مثل شرکت پرستاری سلامت اول استفاده کند و با خیال راحت به انجام امور روزانه خود بپردازد.

سوالات متداول

خدمات پرستاری شامل چه مواردی است؟

پرستاری در منزل مربوط به پرستاری و نگهداری از سالمند در منزل، پرستاری و مراقبت از کودک و نوزاد در منزل و پرستاری و مراقبت از بیمار در منزل و همراه بیمار در بیمارستان است. جزئیات این خدمات بر اساس خدمات مورد نظر شما توسط کارشناسان سلامت اول بررسی و اعلام می‌شود. تلفن تماس: 1527 – 02127630

چه کسانی به پرستار در منزل نیاز دارند؟

معمولا خدمات مراقبت از نوزادان و کودکان، مادریاری، نگهداری از سالمندان و حتی پرستاری از بیماران در منزل بیشتر درخواست می‌شود. همچنین خدمات سلامت اول می تواند در یک دوره زمانی کوتاه و پاره‌وقت و یا به صورت تمام وقت و شبانه‌روزی ارئه شود.

پرستار در منزل چه کسی است؟

پرستار در منزل یا مراقب درمنزل به فردی اطلاق می شود که دارای تحصیلات دانشگاهی پرستاری است. یا به صورت عملی به عنوان دستیار پرستار(بهیار) در بیمارستان کار کرده است.

تماس 1527