مراقبت از کودک بیش فعال

اصول مراقبت از کودک بیش فعال (ADHD)در منزل

 

در مورد مراقبت از کودک بیش فعال در منزل، والدین باید بدانند راه درمان این کودکان تنها از طریق دارو درمانی نیست، بلکه روش های درمانی موثر بسیاری وجود دارد که به کودکان دارای اختلال نقص توجه در زمینه ی توانایی توجه، کنترل رفتارهای تحریک کننده و مهار بیش فعالی کمک می کند.

کودکان دارای اختلال نقص توجه دارای مشکلاتی در عملکرد اجرایی هستند. عدم توانایی تفکر، برنامه ریزی، سازماندهی مسائل، کنترل هیجانات از دیگر مشکلاتی است که این کودکان با آن مواجه هستند.

این نکته را به یاد داشته باشید کودکان بیش فعال دوست دارند اتاق خود را مرتب کنند، آنها دوست دارند هرآنچه والدینشان می گوند را انجام دهند اما نمی دانند چگونه این کار را انجام دهند!!!

مراقبت از کودک بیش فعال

کودک بیش فعال در خانواده

در ابتدا شما باید با علائم و ماهیت این اختلال آشنایی کامل داشته باشید تا رفتارهای کودک را ناشی از نافرمانی قلمداد نکنید.

کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه رفتارهایی نشان می دهند که خانواده را عصبی می کند.

استفاده ازروش های مثبت و ساده حمایتی با صبر و دلسوزی در زمان مراقبت از کودک بیش فعال به شما برای مدیریت کردن شزایط و داشتن محیطی شاد کمک می کند. انها اغلب دستورات پدر و مادر خود را نمی شنوند و به همین دلیل از آن پیروی نمی کنند. آن ها با کوچکترین محرکی دچار حواس پرتی می شوند و به دلیل بی نظمی خود خانواده را دچار آشفتگی می کنند.

هر فعالیتی که آغاز می کنند، فراموش می کنند که به اتمام برسانند، و یا بعد از بازی وسایل خود را مرتب کنند. کودکان دارای مشکلات تکانشی صحبت های دیگران را بدون توجه قطع می کنند. قبل از فکر کردن صحبت می کنند. تنظیم وقت خواب و خواباندن آنها بسیار سخت است. این کودکان اغلب خود را در شرایط خطرناک قرار می دهند و به خود آسیب جسمی وارد می کنند.

نکاتی در مورد استخدام پرستار کودک در منزل
مطالعه کنید

خواهران و برادران این کودکان نیز با مشکلات خاص خود مواجه می شوند. با توجه به نیازهای ویژه کودکان بیش فعال، نیاز سایر فرزندان نادیده گرفته می شود و اغلب مورد بی توجهی قرار می گیرند. به همین دلیل اغلب نسبت به خواهر یا بردار بیش فعال خود احساسات همراه با خشم بروز می دهند.

مراقبت از کودک بیش فعال

والدین دارای کودک بیش فعال باید نکات زیر را رعایت کنند

به عنوان والدین شما در سلامت روحی و جسمی کودک نقش به سزایی دارد. شما می توانید عوامل تاثیر گذار بر کودک را کنترل کنید پس باید نکاتی که موجب حفظ و بهبود سطح سلامتی کودک می شود را به کار ببرید.

نگرش مثبت داشته باشید

بهترین هدیه ای که شما می توانید در زمان مراقبت از کودک بیش فعال، به کودکتان بدهید نگرش مثبت شما نسبت به این اختلال است. زمانی که شما آرامش خیال دارید و با صبوری در صدد رفع مشکل کودک باشید، می توانید ارتباط بهتری با کودک برقرار کنید و به کودک نیز کمک می کنید تا آرامش و تمرکز بیشتری داشته باشد.

به علت رفتارهای کودک توجه کنید

پیوسته به یاد بیاورید که بسیاری از رفتارهای کودک عمدی نیستند و ناشی از یک اختلال هستند. با شوخ طبعی با کودک برخورد کنید تا از رفتار خود دچار سرخوردگی نشود.

مراقبت از کودک بیش فعال

انتظارات خود را متعادل کنید

اگر از بین سه کاری که کودک باید انجام دهد، توانسته دو مورد را انجام دهد آن را قبول کنید و کودک را تشویق کنید. در مراقبت از کودک بیش فعال از کمالگرایی اجتناب کنید تا کودک نیز دچار نا امیدی نشود.

احساس بوی نامطبوع در بینی و شناخت دلایل ایجاد کننده آن
مطالعه کنید
به فرزندتان ایمان داشته باشید

برای مراقبت از کودک بیش فعال و ایجاد انگیزه در خود، لیستی مکتوب از توانایی، ارزش و نکته های مثبت و ویژگ های بی نظیر کودک خود تهیه کنید. ایمان داشته باشید که کودکتان می تواند یاد بگیرد، تغییر کند، بالغ شود و به موفقیت های بسیاری دست پیدا کند!

برنامه ریزی مشخص و ثابتی داشته باشید

کودکان بیش فعال در مکان ها و زمان های قابل پیش بینی، عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. وظیفه اصلی شما ایجاد نظم و ثبات در خانه است، به گونه ای که فرزند شما بداند که دقیقا از او چه انتظاراتی دارید. برای این کار برنامه مشخصی برای کودک تهیه کنید و آن را در اتاق کودک نصب کنید، از ساعت زنگدار جهت یادآوری برای کودک استفاده کنید. برای کودک محیطی کاملا آرام فراهم کنید.

  • زمان خواب و فعالیت کودک را نیز تنظیم کنید.
  • زمان تماشای تلویزیون را کاهش دهید.
  • مصرف نوشیدنی های کافئین دار و انرژی زا را در کودک محدود کنید.
  • قبل از زمان خواب فعالیت های کودک را کاهش دهید تا خواب بهتری داشته باشد.
  • قبل از خواب کودک را نوازش کنید. این کار برای کودک احساس آرامش و عشق و امنیت به همراه خواهد داشت.
  • از عطرهای آرام بخش در اتاق کودک استفاده کنید.
5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

جدیدترین مقالات

شبکه های اجتماعی سلامت اول

Instagram
Telegram
تماس 1527