مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

بیماری های تنفسی کودکان – پیشگیری و درمان عفونت های تنفسی کودکان

بیماری های تنفسی در کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

عوامل ایجاد کننده بیماری‌‌های تنفسی در دوران نوزادی و کودکی بسیار شایع است. در واقع، حدود یک سوم از کودکانی که در سال اول زندگی خویش در بیمارستان بستری می‌شوند، به دلیل مشکلات تنفسی است. سرماخوردگی، آنفلوانزا، خروسک و برونشیولیت از بیماری‌های تنفسی شایع هستند که می توانند در 12 ماه اول زندگی و در هر زمان در دوران کودکی رخ دهند. همچنین آسم و ذات الریه در صورت بروز می توانند مشکلات جدی را برای نوزاد بوجود بیاورند.

عوامل ایجاد کننده بیماری ها تنفسی در کودکان

در کودکان بیماری‌های ریه و تنفسی بسیار شایع می‌باشد. امروزه حدود یک سوم نوزادانی که متولد می‌شوند در سال‌های اول زندگی خود مشکلات مختلف تنفسی را تجربه می‌کنند و در بیمارستان بستری می‌شوند. بیماری‌های مختلفی اعم از آنفولانزا، سرماخوردگی، خروسک و برونشیولیت برخی از شایع‌ترین بیماری‌های تنفسی به شمار می‌روند. کودکان بسیاری هستند که در 12 ماه اول زندگی خود با این بیماری‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند. به این نکته توجه داشته باشید بیماری‌هایی مانند ذات‌الریه و یا اسم می‌تواند برای کودکان عزیز شما مشکلات جدی را به وجود آورد و توجه ویژه ای نسبت به مراقبت و پرستار کودک داشته باشید.

علت تنفس شکمی در کودکان

پیدا کردن ریشه اصلی در بیماری‌های تنفسی کودکان یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که والدین باید آن را برای کودکان خود انجام دهند. به این نکته توجه داشته باشید، علت تنفس شکمی در کودکان و یا کودکانی که دارای مشکلات تنفسی هستند یکی از دلایل زیر باعث بروز این بیماری شده‌اند.

 • التهاب مخاط بینی آلرژیک
 • انحراف تیغه بینی
 • لوزه‌ها و غدد لنفاوی

آیا سرماخوردگی علت مشکلات تنفسی است؟

یکی از بیماریهای تنفسی سرماخوردگی است، که علائم معمول سرفه، آبریزش بینی، اشتهای ضعیف و گلو درد را دارد. بیش از 200 ویروس می توانند باعث سرماخوردگی شوند و ویروس ها از طریق دستها یا اشیا آلوده از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. علائم سرماخوردگی حدود یک هفته طول می کشد.

سرماخوردگی کودکان

درمان سرما خوردگی کودکان

با انجام موارد زیر می توانید به کودک خود کمک کنید:

 • برای رفع گرفتگی بینی نوزاد با استفاده از دستگاه مکنده بینی کودک را تمییز نگاه دارید.
 • برای راحتی تنفس نوزاد از دستگاه بخار تمییز استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از مشکلات پوستی به علت  تماس با ترشحات بینی، اغلب صورت کودک خود را تمیز کنید.
 • متوجه باشید تا زمانی که بینی کودک مسدود است در تغذیه مشکل خواهد داشت.
 • قبل از استفاده از داروهای سرماخوردگی با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

علائم آنفلوانزا در کودکان

آنفلوانزا ، علائم تب و لرز، خستگی، دردهای عضلانی و سرفه خشک دارد. برای بیشتر افراد، آنفولانزا تنها یک بیماری تنفسی شدید است که در این صورت خطرناک نیست. مانند سرماخوردگی، آنفولانزا نیز توسط ویروسی ایجاد می شود و از طریق قطرات حاصل از سرفه یا سطوح آلوده، از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد، از آنجایی که علائم آنفولانزا با بیماری کرونا مشابه می‌باشد و اختلافات اندکی با یکدیگر دارند ممکن است به اشتباه تشخیص داده شوند درمقاله علائم انفولانزا و کرونا این تفاوت‌ها را بررسی کرده ایم.

آنفولانزا در کودکان

درمان آنفولانزا

با انجام موارد زیر می توانید به کودک خود کمک کنید:

 • اگر کودک شما کمتر از دو ماه دارد، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اگر کودک شما تب بیش از 38.5 درجه سانتیگراد (101 درجه فارنهایت) دارد، طبق دستور پزشک به او استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. به کودک خود ASA ندهید زیرا می تواند باعث بیماری جدی به نام (سندرم ری) شود.
 • از دستگاه مکنده بینی برای پاک سازی بینی آنها استفاده کنید. آب گرم یا قطره نمکی بینی نیز می تواند به باز شدن مجاری بینی کمک کند.
 • از دستگاه بخور استفاده کنید.
 • اگر کودک شما دچار گوش درد یا درد سینوس شده اس، یا اگر تب او بیش از سه روز طول کشید، او را نزد پزشک ببرید. اگر در تنفس مشکل دارند، خیلی سریع به بیمارستان مراجعه کنید.

پیشگیری از آنفولانزا

واکسن آنفولانزا هر سال در دسترس است تا از ابتلا آنفولانزا در افراد جلوگیری کند. طبق گزارش مرکز  کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ایالات متحده، تمام کودکان شش تا  24 ماه  باید واکسن آنفولانزا دریافت کنند.

همچنین، تمام كودكان مبتلا به دیابت، بیماری مزمن کلیه، مشکلات تنفسی مثل آسم، مشکلات قلبی و ضعف در سیستم ایمنی باید هر سال واکسن آنفولانزا دریافت کنند.

علت سخت نفس کشیدن نوزاد

در اولین ماه‌های تولد تمامی نوزادان به صورت نرمال دارای تنفس‌های منظم با وقفه‌های کوتاه مدت هستند. نوزادان به صورت متوسط 30 الی 60 بار در دقیقه تنفس باید داشته باشند. در صورتی که نفس کشیدن نوزاد شما سخت باشد، این تعداد کاهش پیدا خواهند کرد و به 20 مرتبه و یا حتی کمتر می‌رسد. به این نکته توجه داشته باشید بیشتر نوزادان هستند که مشکلات تنفسی ندارند اما 20 بار در دقیقه تنفس دارند و این امر طبیعی است.

هر چه سن نوزاد شما افزایش داشته باشد این تعداد تنفس‌ها تغییر پیدا خواهند کرد. نوزادانی که سن 6 الی 9 ماهگی دارند به صورت میانگین باید بین 25 الی 40 بار در دقیقه تنفس داشته باشند. این تعداد تنفس برای بزرگسالان بسیار کمتر می‌باشد. یک فرد بالغ به صورت عادی 12 الی 20 مرتبه در دقیقه تنفس دارد.

خروسک، عفونت تنفسی در کودکان

خروسک یک عفونت ویروسی است که باعث التهاب نای و جعبه صدا (حنجره) می شود. خروسک باعث می شود که کودک دچار سرفه خشک و گاهی تب شود. کودکان 6 ماه تا سه ساله بیشتر درگیر این بیماریهای تنفسی می شوند.

درمان خروسک

در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید در صورت بروز خروسک انجام دهید.

 • کودک خود را راحت بگذارید. آرامش به کودک کمک می کند راحت تر نفس بکشد و سرفه شدید حاصل از خروسک را بهتر کنترل کند.
 • کودک خود را لباس گرم بپوشانید و به هوای آزاد و خنک بیرون ببرید. این ممکن است به کاهش تورم گلو کمک کند.
 • اگر کودک شما دچار مشکل تنفسی شده یعنی، نفس نفس می‌زند و کبود شده فورا به اورژانس مراجعه کنید. پزشکان برای باز شدن راههای تنفسی کودک معمولا از استروئیدها یا استنشاق اپی نفرین استفاده می کنند.

برونشیولیت ریه، عفونت تنفسی کودک

برونشیولیت یک عفونت ویروسی ریه است که معمولاً توسط ویروس سنسیسیال تنفسی (RSV) ایجاد می شود. ویروس از طریق قطرات موجود در هوا و دستها و اشیا آلوده منتشر می شود. علائم عفونت شامل آبریزش بینی، خس خس سینه، تند نفس کشیدن، دشواری در تنفس، سرفه همراه خلط یا  بدون آن و تب است.

خس خس سینه معمولاً حدود هفت روز و سرفه حدود 14 روز طول می کشد.حدود 20٪ نوزادان مبتلا به این بیماری تنفسی، دچار عفونت گوش می شوند و حدود 30٪ در سنین بالا به آسم مبتلا می شوند.

بنا بر گزارش healthychildren.org برونشیت اغلب توسط یک ویروس ایجاد می شود که نیازی به آنتی بیوتیک ندارد.

Bronchiolitis is most often caused by a virus, which does not require antibiotics. Instead, most treatment recommendations are geared toward making your child comfortable with close monitoring for any difficulty in breathing, eating, or signs of dehydration. Medicines used for patients with asthma (such as albuterol or steroids) are not recommended for most infants and young children with bronchiolitis. Children who were born prematurely or have underlying health problems may need different treatment plans.

برونشیت در کودکان

درمان برونشیولیت ریه در کودکان

اگر کودک شما مبتلا به برونشیولیت است، نکات مطرح شده در زیر می تواند به شما کمک کند.

 • اگر کودک شما کمتر از دو ماه دارد، با پزشک خود تماس بگیرید
 • اگر تب آنها بیش از 38.5 درجه سانتیگراد (101 درجه فارنهایت) است ، طبق دستورالعمل ، به آنها استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. پزشک ممکن است داروی آسم برای کودک شما تجویز کند.
 • اگر کودک شما بیش از چهار ماه دارد، سعی کنید به او مایعات گرم برای بهبود اسپاسم ناشی از سرفه بدهید، این کار راه های هوایی را شل کرده و ترشحات را شل نرم می کند.
 • از بخور آب گرم برای آسان تر شدن تنفس کودک استفاده کنید
 • برای شل شدن مخاط، از آب گرم یا قطره نمکی بینی استفاده کنید.
 • کودک خود را به خوردن مقدار کمی شیر مادر یا شیر خشک در فواصل زمانی کوتاه تشویق کنید.
 • در اطراف کودک خود سیگار نکشید زیرا این امر باعث تشدید خس خس می شود.
 • اگر کودک شما در تنفس مشکل دارد، مثل خس خس شدید سینه، اگر بیش از 60 تنفس در دقیقه دارد، یا لب و پوست آن به رنگ آبی(کبود) مایل است نیاز فوری به راقبتهای پزشک دارد. همین طور اگر تب آنها بیش از سه روز طول کشید یا سرفه آنها بیش از سه هفته طول کشید، او را فوراً نزد پزشک ببرید.

علائم ذات الریه در کودکان

ذات الریه عفونت باکتریایی ریه است که باعث می شود مجاری هوایی آلوده و ملتهب شود. ریه ممکن است مایعات اضافی تولید کند که می تواند در مجاری تنفسی جمع شود. به طور کلی، اولین بار هنگامی که علائم بیماری های تنفسی در کودکان نمایان می شود، به ذات الریه شک می شود.

اولین علائم ذات الریه عبارتند از:

 • تنفس سریع
 • خرخر، بعد از تنفس کودک اتفاق می افتد.
 • کشش یا جمع شدگی: حرکت عضلات بین دنده ها به سمت داخل
 • رنگ لب و پوست به رنگ مایل به آبی است.
 • تجمع مایعات در ریه ها

درمان ذات الریه کودکان

در صورت مشکوک بودن به عفونت ریه، پزشکان به سرعت از آنتی بوتیکها برای درمان و مقابله با عفونت استفاده می کنند. برخی از نوزادان به اکسیژن اضافی برای راحت تر شدن تنفس نیاز دارند. معمولاً چند روز طول می کشد تا عفونت تنفسی کودکان برطرف شود.

علت نفس عمیق کشیدن در کودکان

نوزادانی که تنفس آن‌ها از راه دهان انجام می‌دهند و به صورت عمیق این عمل را انجام می‌دهند بسیار جدی‌تر از بزرگسالان می‌باشد. نوزادانی که از طریق دهان تنفس دارند با گذشت زمان ظاهر خود و سلامتی خود را از دست خواهند داد. تنفس عمیق با دهان به صورت مکرر باعث می‌شود که کیفیت زندگی افت داشته باشد و طول عمر کوتاه‌تر از حالت عادی شود. در صورتی که نوزاد و کودک شما عادت دارد تنفس عمیق با دهان داشته باشد شما نیازمند به کمک هستید!

علت تندتند نفس کشیدن کودک در سرما خوردگی

یکی از بیماری‌های تنفسی سرماخوردگی به شمار می‌رود. سرماخوردگی علائم مختلفی اعم از سرفه، آبریزش بینی، اشتهای ضعیف و گلو درد دارد. علت بیماری تنفسی در کودکان در سرما خوردگی و تندتند نفس کشیدن کودک می‌تواند بیش از 200 ویروس باشد. این ویروس‌ها از طریق دست‌ها، اشیای آلوده از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. علائم سرماخوردگی در کودکان حدود یک هفته طول خواهد کشید. برای آن که بتوانید در منزل به کودک خود در تنفس صحیح کمک کنید و یا توسط پرستار در منزل این کار را پیش ببرید، عوامل زیر را انجام دهید:

 • برای آن که بتوان مخاط را شل کرد باید از آب گرم و یا قطره نمکی بینی استفاده کرد
 • از بخور آب گرم برای آسان‌تر کردن تنفس کودک خود استفاده کنید
 • در اطراف کودک خود دخانیات استفاده نکنید

درمان تنگی نفس کودکان هنگام سرماخوردگی 

درمان کردن مشکلات تنفسی در کودکان و نوزادان باید با توجه به تشخیص متخصص انجام شود. متخصص با توجه به نشانه‌هایی که کودک از خود بروز می‌دهد و بررسی الگوی تنفسی شرایط را بررسی می‌کند. شما می‌توانید برای درمان تنگی نفس کودکان هنگام سرماخوردگی اقدامات زیر را برای کودک خود انجام دهید:

 • دارو
 • دستگاه تنفس
 • جراحی

تنگی نفس در کودکان

آسم چیست و نحوه تشخیص آسم

آسم یک بیماری تنفسی مزمن است که باعث حملات مکرر خس خس سینه ، سرفه ، تنگی قفسه می شود. آسم باعث می شود مجاری تنفسی ریه ها دچار اسپاسم شده و با ورود مواد تحریک کننده یا آلرژی زا باریک شوند. عفونت های تنفسی در کودکان که ویروسی هستند حملات را تشدید می کنند.

گاهی اوقات گرده ها می توانند در فصول خاصی از سال به حملات منجر شوند. آسم در کودکانی که آلرژی دیگری مانند تب یونجه یا اگزما دارند، شایع است. بعضی از کودکان پس از ورزش دچار حملات آسم می شوند .

پیشگیری و درمان از آسم

برای درمان آسم از داروهای شل کننده مجاری تنفسی که به شکل قرص یا استنشاقی هستند استفاده میشود. برای پیشگیری از حملات آسم بهتر است کلیه مواد آلرژی زا را از کودک دور نگه دارید.

 • هوای خانه را پاک نگه دارید . فیلترهای تهویه هوا را تمییز کنید.
 • سیگار نکشید.
 • برای جلوگیری از رشد کپک و قارچ رطوبت خانه باید کمتر از 50% باشد.
 • روکش رختخواب کودک را مرتب تعویض کنید.

آسم در کودکان

اگر کودک شما هر یک از علائم زیر را نشان داد فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 • خس خس شدید سینه ، مخصوصا اگر پس از 5 روز برطرف نشود .
 • خس خس سینه ای که بعد از استفاده از داروهای آسم بهبود نمی یابد.
 • تنفس دشوار
 • لبها و پوست به رنگ مایل به آبی است
 • نیاز به استفاده از داروی استنشاقی بیش از هر چهار ساعت

 

فواید تنفس عمیق برای کودکان

وقتی تنفس عمیق را تمرین می کنید ، نه تنها در حفظ آرامش درونی به خود کمک می نمایید بلکه در شرایط استرس زا می توانید به سرعت به آرامش برگردید . البته تنفس عمیق مزایای دیگری نیز دارد که به شرح زیر می باشد :

 • مسکن درد
 • بهبود سیستم ایمنی و گردش خون
 • افزایش انرژی
 • کاهش فشار خون
 • هضم بهتر
 • احساس بهتر
 • ذهن روشن تر

این تکنیک ها به کودکان کمک می کند تا ارتباط بین تنفس و احساس خود را درک کنند. کودکان باید تکنیک های تنفس متمرکز را تمرین کنند تا به بدن و ذهن خود کمک نمایند که آرام و متمرکز شود.
انجام این فعالیت های ارادی به کودکان اجازه می دهد تا تنفس آگاهانه را بیشتر بشناسند.

 

 

سوالات متداول

1. علت تندتند نفس کشیدن کودک در سرما خوردگی چیست؟

علت بیماری تنفسی  کودک در سرما خوردگی و تندتند نفس کشیدن کودک می‌تواند بیش از 200 ویروس باشد. این ویروس‌ها از طریق دست‌ها، اشیای آلوده از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

2. علائم ذات الریه در کودکان چیست؟

این علائم شامل تنفس سریع، خرخر، کشش یا جمع شدگی عضلات بین دنده ها ، مایل به آبی شدن رنگ لب و پوست، تجمع مایعات در ریه ها هستند.

3.علت تنفس شکمی در کودکان چیست؟

دلیل آن التهاب مخاط بینی آلرژیک، انحراف تیغه بینی، لوزه‌ها و غدد لنفاوی است.

4. بیماری خروسک در کودکان چیست؟

این بیماری یک عفونت ویروسی می‌باشد که باعث التهاب نای و حنجره یا جعبه صدا می‌شود. سرفه خشک و تب شدید از علائم این بیماری است که کودکان ۶ ماه تا سه سال دچار این بیماری تفسی می‌شوند.

5. درمان خروسک به چه شکل است؟

کودک خود را لباس گرم بپوشانید و به بیرون ببرید این عمل باعث کاهش تورم گلو می‌شود. آرامش در کودکان به آنها کمک می‌کند راحت تر نفس بکشند و سرفه شدید حاصل از خروسک را بهتر کنترل کنند.

6. آیا استفاده از دستگاه بخور برای بهبود عفونت‌های تنفسی در کودکان مناسب است؟

بله، می توانید با استفاده از یک دستگاه بخور گرم و یک مرطوب کننده هوا، رطوبت کافی برای راحتی تنفس کودک در خانه ایجاد کنید.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
5 1 رای
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.