مرکز پاسخگویی 24 ساعته ☎ 1527

پرستار کودک خوب چه ویژگی هایی دارد و مهم ترین وظایف او چیست؟

پرستار کودک خوب

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

برای این که یک پرستار کودک خوب Good Babysitter   باشید نیاز به صرف زمان و توجه و گاهی زیرگی زیادی خواهید داشت. شما باید از قوانین رفتار با کودک، چگونگی سرگرم كردن كودك و اینكه هنگام بروز شرایط اضطراری چه اقداماتی باید انجام دهید ، آگاه باشید.

 استخدام پرستار کودک خوب

چه اولین بار است که کودک را ملاقات می کنید یا سالهاست که از او نگهداری می نمایید ، در این مقاله 11 نکته برای اینکه یک پرستار کودک موفق باشید بیان شده است.

1- درک صحیح از سطح توقعات خانواده از یک پرستار کودک خوب:

قبل از اینکه به عنوان یک پرستار کودک مشغول به کار شوید به توانایی ها و محدودیت های خود به خوبی فکر کنید . سپس از والدین کودک سوالات مشخص و دقیق در مورد انتظارات و خواسته های آنها از پرستار کودک بپرسید.
پاسخ این سوالات به شما کمک می کند که تشخیص دهید که آیا می توانید یا نمی توانید این نیازها را برآورده سازید.

وقتی شرایط یک خانواده و سطح توقعات آنها را بهتر درک کنید اینکار به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آیا مناسب این خانواده هستید یا خیر .
همواره در تصمیم گیری برای اینکه پرستار کودک یک خانواده شوید یا خیر به تعداد کودکانی که باید تحت مراقبت قرار گیرند و همچنین شرایط سنی آنها توجه کافی نمایید.
زیرا مراقبت از چند کودک در گروه های سنی مختلف چالش های مخصوص به خود را دارد و همچنین بر میزان دستمزد پرستار کودک تاثیر گذار خواهد بود.

2- داشتن ارتباط مستمر و مستقیم با والدین

وقتی مشغول پرستاری از کودک هستید ، فکر نکنید که باید همه چیز را به تنهایی رقم بزنید. در صورت داشتن هر گونه سوال یا مواجه شدن با هر مشکلی ، همیشه با والدین کودک تماس بگیرید.

این کار می تواند به سادگی این باشد که در یک تماس اظهار دارید که “من نمی توانم دستمال مرطوب اضافی را پیدا کنم” یا به همان اندازه پیچیده باشد که به والدین بگویید که “پسر شما بسیار ناراحت است و من مطمئن نیستم که از چه راهی او را آرام کنم. هر کاری که فکر میکردم درست باشد انجام دادم اما آرام نشد”

پرستار کودک و بازی با کودک

همچنین باید درمورد هرگونه نگرانی ای که در مورد کودک دارید ، به آنها اطلاع دهید ، مانند اینکه آیا فرزند همسایه اجازه دارد که وارد خانه شود و به همراه کودک برای بازی به اتاق کودک برود ؟ یا اینکه آیا در هنگامی که پرستار کودک در خانه است شخصی از بستگان ماننده خاله یا عمو اجازه ورود به منزل و ارتباط با کودک را دارد یا خیر ؟

با حفظ یک ارتباط دایمی و مستمر با والدین ، شما اعتماد والدین را به خود افزایش می دهید. این نشان می دهد که شما می خواهید از سلامت و امنیت فرزندشان اطمینان حاصل کنید.
البته سعی نمایید که از ایجاد تماس های مکرر و بی دلیل با والدین اجتناب ورزید اما در موارد ضروری حتما با آنها تماس حاصل نمایید و راهنمایی های لازم را اخذ نمایید.

3- به عنوان یک پرستار کودک خوب برای همه چیز آماده باشید:

اولویت شماره یک شما به عنوان یک پرستار کودک ، حفظ امنیت کودکی است که در حال مراقبت از او هستید. این بدان معنی است که باید برای هر مشکل یا شرایط اضطراری که ممکن است اتفاق بیفتد آماده باشید. لیستی از شماره تلفن های مهم و ضروری را گردآوری و تهیه نمایید و در جایی که نزدیک به دید باشد متصل نمایید تا در هنگام موارد بحرانی به سرعت با آنها تماس حاصل نمایید.

بهتر است لیستی از حساسیت های کودک (غذا ، فصلی ، حیوان خانگی و انواع دیگر) و کارهایی که باید در صورت واکنش آلرژیک انجام دهید کمک والدین تهیه نمایید.  بیاموزید چه نوع اسباب بازی ها و غذاهایی ممکن است بر سر مجاری تنفسی کودک گیر کرده و موجب خفگی کودک گردد بنابراین می توانید از آنها اجتناب کنید.
داشتن آمادگی در شرایط بحرانی به شما این امکان را می دهد در موارد ناگهانی تصمیمات درستی اتخاذ نمایید.

4- آگاهی بیشتر با استفاده از تجارب دیگران:

برای کسب تجربه در مورد شرایط نگهداری از کودک ، بهتر است با سایر پرستار کودک خوب و باتجربه صحبت کنید و همچنین یک دوره آموزشی ایمنی کودک یا پرستار  را پشت سر بگذارید تا از انواع امکانات نگهداری از کودکان آگاه شوید.

آگاهی از تجارب پرستار کودک

5- نظم و پرستار کودک خوب

به عنوان پرستار کودک ، وظیفه شماست که برنامه ای را که والدین برای کودک تعیین کرده اند را رعایت کنید . این جدول برنامه ریزی باید شامل ساعات دقیق صرف وعده های غذایی ، ساعت خواب و زمان بازی برای هر روز باشد.

انواع غذاهایی را که هر باید تهیه شود و مدت زمان خوابیدن و بازی هایی که مجاز به انجام آن هستند را لیست کنید.
داشتن یک برنامه مشخص برای اینکه کودک قرار است چگونه روز را بگذراند به شما کمک می کند تا شرایط ایجاد کننده بی نظمی و سرگردانی را محدود کنید.

6- فعال و سرگرم کننده باشید

سرگرم کردن یک کودک در مقابل تلویزیون یا صفحه رایانه ممکن است آسان باشد. در حالیکه یک یک پرستار کودک خوب می تواند با خلاقیت ، کودک را مشغول به سایر فعالیت ها ی مفید و سازنده نماید.

ابتدا قوانین والدین را درباره زمان و نوع بازی های مجاز  کودک به خاطر بسپارید . همچنین از والدین بپرسید که آیا فرزندشان می تواند به زمین بازی برود ، چه اسباب بازی های مورد علاقه اوست و کدام یک از بازی ها و وسایل الکترونیکی ممنوع است.
سپس برنامه ریزی کنید که کدام فعالیت ها برای فعال نگه داشتن و سرگرمی فرزندشان بهتر است.

پایبندی به اصول پرستار کودک
7- به قوانین و محدودیت های موجود پایبند باشید:

بچه ها شما را آزمایش می کنند و سعی میکنند در نبودن والدین محدودیت های موجود را کاهش داده و از خطوط قرمز عبور نمایند. آزمایش پرستار و اینکه تا چه حد میتوانند بر او مسلط شوند و قوانین را تغییر دهند بخشی از روند بزرگ شدن کودک است.

ممکن است وسوسه شوید که به کودک اجازه دهید که قوانین والدینشان را نقض کنند تا شما را به عنوان یک پرستار کودک “رفیق و دوست ” ببینند. اما شما نباید تسلیم شوید.

پایبندی به ساختارها و مرزها بهترین تاثیر را بر زندگی آینده کودک می گذارد زیرا آنها به بچه ها کمک می کنند نظم و انضباط و کنترل بیشتری بر زندگی خود داشته باشند.
قوانین والدین را درک نمایید و به آنها پایبند باشید ، حتی اگر مخالف آنها باشید در مقابل کودک به والدین اعتراض ننمایید و پیشنهادات خود را در غیاب کودک با آنها مطرح نمایید.
همچنین بدانید خوردن یک بیسکوییت اضافه یا ده دقیقه بیشتر بیدار ماندن شکستن قوانین محسوب نمی شود و اگر در بقیه امورات کودک مسئولیت پذیر و قابل اعتماد باشید همواره به عنوان یک پرستار کودک خوب ، مورد احترام والدین و کودک قرار خواهید گرفت.

8- همواره مراقب کودک باشید

همواره خطراتی در داخل و خارج از خانه وجود دارد. آماده بودن برای موارد اضطراری کافی نیست. شما باید همواره مراقب کودک باشید و از خطرات احتمالی پیشگیری نمایید.
در نزدیکی کودکی که مراقب او هستید بمانید. اگر در زمین بازی هستید ، تلفن همراه خود را کنار بگذارید. چشم خود را همواره به کودک و نه صفحه موبایل نگه دارید.

9- انتقاد پذیر باشید:

این احتمال وجود دارد که شما ممکن است کاری انجام دهید که والدین را ناراحت یا نگران کند. به نگرانی های والدین توجه داشته باشید و آنها را درک کنید .
از والدین بپرسید که چگونه می توانید کار ها را به صورت بهتری انجام دهید و به آنها اطمینان دهید که اشتباهات قبلی را مرتکب نخواهید شد.

پرستار کودک همدل

10- مهربان و همدل باشید :

یک پرستار کودک خوب حتی در مواردی که باید نسبت به کودک سختگیر باشد، همدل و مهربان است. کودکان می توانند مقاوم و در عین حال شکننده باشند .
به یاد داشته باشید ، آنها هنوز در حال یادگیری و رشد هستند. اشتباهات آنها درك كنید. به هنگام ناراحتی کودک دلسوزانه به حرفهای او گوش فرا دهید . همدل باشید و به کودک بگویید که شما امانتدار رازهای او هستید.

11- پرستار کودک خوب انعطاف پذیر است

گاهی ممکن است والدین دیرتر به منزل برسند یا زودتر مجبور به ترک خانه شوند . در این شرایط به عنوان پرستار کودک سعی کنید انعطاف پذیر باشید.
در مورد محدودیت های خود با والدین شفاف صحبت کنید اما در شرایط لزوم بهتر است انعطاف پذیر باشید. این موضوع به والدین نشان می دهد که شما فردی قابل اعتماد هستید.

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن کادری مجرب و آموزش دیده در نگهداری از سالمند ، پرستار نوزاد و کودک و بیمار ، آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی است . کافی است با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نمایید تا خدمات پرستاران متخصص این مرکز بهره مند گردید.

پرستار در منزل سلامت اول

درخواست فوری پرستار از مرکز سلامت اول

سایر مطالب مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

برای ثبت درخواست خدمات پرستاری در منزل و یا دریافت مشاوره رایگان، فرم زیر را تکمیل کرده و منتظر تماس از سمت کارشناسان ما باشید.